İsimlerSözlük

Feyza İsminin Anlamı Nedir? Feyza Ne Demek?

Güzel bir kız ismi olan Feyza isminin kelime kökü Feyz kelimesidir. Dolayısı ile bu isim Arapça kökenli bir isimdir. Şimdi bu ismin anlamlarına bir göz atalım ve sonra Kuran ı Kerimde ki yerini değerlendirelim.

 • Bir kaynak suyun taşıp akması
 • Bolluk, verimlilik, gürlük
 • İlim
 • İrfan
 • feyiz
 • Allah’ın vermiş olduğu Feyz ile dolu olan kişi

Feyza İsminin Anlamı Kuranda Geçiyor mu?

Halk arasında çokça kullanılan isimlerden biri olan Feyza ismi bir kadın ismidir ve bu isim Kuranı Kerimde isim olarak geçmemektedir. Ancak bu isim anlam olarak geçmektedir. Yukarıda zikrettiğimiz gibi çok güzel anlamlara gelmektedir.

Kuranı Kerimde geçen tek kadın ismi Hazreti İsa’nın muhterem annesi Hazreti Meryem’dir. Müslümanlar arasında kullanılan kadın isimleri Kuran’dan alınmış kelimelerdir. Fakat belirttiğimiz gibi bu isimler Kuranı Kerimde geçen kadın isimleri değildir. Yüce kitabımız Kuran’da geçen tek kadın isminin yer aldığı ayeti kerime şöyledir.

İmran’ın karısı: “Rabbim, karnımdakini tam hür olarak sana adadım, benden kabul buyur, şüphesiz sen işitensin, bilensin.” demişti.

(ALİ İMRAN 35.)

İsterseniz Kuranı Kerimde Geçen Kadın İsimleri başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Feyza İsminin İstatistikleri

İslam Alimi tavsiye oranı :10/7
Kuranda geçiyor mu?Hayır
Feyza İsmin kökeni:Arapça
Bu ismin Türkiye sıralaması yaklaşık:42000
Cinsiyet:Kız

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. İlk başlarda ismimi sevmiyordum ama anlamını öğrenince sevmeye başladım. Herkes ismimi sorunca feyza diyordum herkes Beyza diyordu. Öyle diyenlerde ısrarla feyza diyordum ismimi çok seviyorum.

 2. Bir ay sonra kızımız olacak feyza yada mihran ismi arasında kaldık mihran ismi çok hoş ama anlamlı gelmedi feyza da güzel biz kararsız kaldık umarim doğmadan karar veririz

 3. Fayzanur”feyz alan nur” anlamına geliyor ismimden cok memnunum ve gerçek mânâda ismimizin özelliği feyizli olmak ve bu ruhumuza da yansıyor yüce rabbim herkese dinlediklerinden okuduklarında sohbetlerden feyiz almayı nasibetsin ‘Amin’

 4. 19 Yaşında bir gencim. İlk okul yıllarımdan biri bir kızı seviyorum. Ama edebimden hiç taviz vermeden. Her duamda ona dua ediyorum. Belki o beni sevmiyor ama olsun, Allah”ım onu korusun ve Cennetine alsın. Allahım ondar razı olsun onun sayesinde küçük yaşlarda feiza kelimesinin geçtiği tüm sureleri ezberledim ve onun için dua ederken belkide Rabbime bu kadar yöneldim. İyiki varsın..! “FEYZANUR”.. RABBİM seni korusun….

 5. İnşaallah herkes isminden memnundur. Allaha şükür ben memnunum çünkü hem anlamı güzel hem de Cnm annem koyduğu için.

 6. Ben de feyza ama gs li feyza kızınıza feyza ismini koyabilirsiniz ama kızınız gs li olsun çünkü en büyük cimbom.

 7. Selamün aleyküm benim kızımda 45 gün sonra dünyaya gelecek inşallah halen isim bulamadık güzel anlamlı bi isim önerir misiniz

 8. Bir kızım var DERYANUR ALLAH cc nasip ederse bir aya kadar ikinci kızım olacak. Eşim ismini koymak istedi ve FEYZA ismini önerdi burada anlamını araştırdığımda kızımın ismini ALLAH ın izniyle FEYZANUR koyacağız emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. ALLAH razı olsun.

 9. Feyza nur ismini doğacak olan kızımıza koymak niyetindeyiz dinimizce bir sıkıntı olurmu?

   1. evet sıkıntı olur çünkü bizim mahallede bir FEYZA adında bir kız var çok yaramaz.

 10. KIZIM OLACAK VE İSMİ KONUSUNDA ÇOK KARARSIZIZ 2 İSİM KOYMAYI DÜŞÜNÜYORUZ BİRİ FEYZA OLACAK DİĞERİNİDE FEYZA GİBİ ANLAMLI BİR İSİM KOYMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ ?

 11. Dün kızım oldu Allaha şükürler olsun ve isim konusunda eşimle bir türlü mutabık kalamadık ama inşallah büyük ihtimal FEYZA olacak gibi…

  1. Feyza ismi ziyaretçilerimize en çok tavsiye ettiğimiz bir kız ismidir. Hayırlı olsun inşaallah.

 12. selamun aleyküm arkadaşlar. Feyza ismi inşirak suresinde geçiyor. namuslu kadın , semadan inen nur anlamını da taşıyor.

  1. Feyza ismi maalesef İnşirak suresinde geçmemekte. Zira surede feiza şeklinde yer almaktadır ve bu kelimenin Feyza kelimesi ile bir bağı yoktur.

 13. Böylesi sitelere gerçekten çok ihtiyacımız var. Feyza ismini de severim anlamını merak etmiştim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu