Genel

Fazla Yemek ve Şişman Olmanın Dinimizde Yeri Nedir?

Şişman olmak dinimizde sakıncalı mıdır? Fazla yemek ve şişman olmanın günah olduğunu söyleyen insanlar dahi var bu konuda neler söyleyebilirsiniz.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şişmanlık bir çok insanda genetik bir konudur. Zira bazı insanlar çok yediği halde zayıf kalabilmekte bazı insanlar ise çok aşırı yemek yemedikleri halde kilolu olabilmektedirler.

Fazla Yemek ve Şişman Olmanın Sağlığa Zararları Vardır

Ancak şimanlık bilindiği üzere sağlığa çok zararlıdır. İslam dininde insana zararlı olan her şey günahtır. Bu nedenle kişi şişmanlık konusundan da kaçınmalıdır. Bu konu yanlış anlaşılmamalıdır. Sağlık açısında sadece bir kaç zararını şöyle sıralaya biliriz.

  • Kişide Motivasyon eksilmesi.
  • Eklemlerde yaşanan rahatsızlıklar.
  • Omurgada yaşanan ağrılar.
  • Sürekli bir yorgunluk hali yaşanması.
  • Nefes darlığı ve hareket halinde nefes nefese kalmak.

Dinimizde Fazla Yemek ve Şişman Olmanın Yeri Hakkında Bilgi

Her şişman veya kilolu insan günahkardır demek yanlış olur. Ancak bir insan çok kilolu ise ve daha çok kilo almak o kişiye zarar veriyor dikkatli olunmalıdır. Bu kişi yemesine ve içmesine dikkat etmesi onun için bir vazifedir. Zira aksi taktirde kendine zarar verdiğinden dolayı günaha girecektir.

 Bu nedenle İslam dininde her şeyin ölçülü olması önemlidir. Her konuda ölçülü olduğumuz gibi yeme içme konusunda da ölçülü olmalıyız. Bu konu ile alakalı yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:

Diyanet İşleri: Ey Âdemoğulları! Her mescitte ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.

(Araf Suresi, 31)

Dolayısı ile gereksiz yemek, vücudun ihtiyacından fazla yemekte bir israftır ve israf etmek İslam dininde günahtır. Dolayısı ile her Müslüman beslenmesine dikkat etmelidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu