İslam Alimi

Fazla Yemek ve Şişman Olmanın Dinimizde Yeri Nedir?

Şişman olmak dinimizde sakıncalı mıdır? Günah olduğunu söyleyen insanlar dahi var bu konuda neler söyleyebilirsiniz.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, şişmanlık bir çok insanda genetik bir konudur. Zira bazı insanlar çok yediği halde zayıf kalabilmekte bazı insanlar ise çok aşırı yemek yemedikleri halde kilolu olabilmektedirler. Ancak şimanlık bilindiği üzere sağlığa zararlıdır ve İslam dininde insana zararlı olan her şey günahtır. Bu nedenle kişi şişmanlık konusundan da kaçınmalıdır. Bu konu yanlış anlaşılmamalıdır.

Her şişman veya kilolu insan günahkardır demiyoruz. Ancak bir insan çok kilolu ise ve daha çok kilo almak o kişiye zarar veriyor ise bu kişi yemesine ve içmesine dikkat etmesi onun için bir vazifedir. Zira aksi taktirde kendine zarar verdiğinden dolayı günaha girecektir. Bu nedenle İslam dininde her şeyin ölçülü olması önemlidir. Her konuda ölçülü olduğumuz gibi yeme içme konusunda da ölçülü olmalıyız. Bu konu ile alakalı yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:

Diyanet İşleri: Ey Âdemoğulları! Her mescitte ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. (Araf Suresi, 31)

Dolayısı ile gereksiz yemek, vücudun ihtiyacından fazla yemekte bir israftır ve israf etmek İslam dininde günahtır. Dolayısı ile her Müslüman beslenmesine dikkat etmelidir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ