Sorularınız

Fazla Empati Kuruyorum Kurtulmak İstiyorum

Hocam nedense cumartesi günü çok fazla empati geldi hala de devam ediyor hocam Allah Aşkına yardım edin sıkıldım bu durumdan 13 yaşındayım bole yaşayamam Allah aşkına yardım edin lütfen beynimi kemirdi Uyurken bile geliyor Allah aşkına yardım edin.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, empati kurmak güzel bir şeydir. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğuda bir gerçektir. Durumunuzu tam olarak anlayamadık. Aşağıdaki yorum bölümüne bir iki örnek verirseniz daha çok yardımcı olabiliriz.

Yorum: Hocam evde olmadığım için yorum yazamadım.Hocam sürekli kendimi başka insanların yerine koyuyorum koymak istemiyorum ama otomatik olarak beynime geliyor. Rahatsız oluyorum huzursuz oluyorum. Yaptığım işlerden keyif alamamaya başladım.Umarım beni şimdi anlamışsınızdır.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, kendinizi insanların yerine koymanız çok güzel bir şey. Ancak böyle yapınca belli ki o insanların sorunları gibi konular size rahatsızlık vermektedir. Bu durumda kendinize şunu ifade etmelisiniz. Siz sadece İslam dininde yer alan haklar konusunda insanlara yardımcı olabilirsiniz. Tabiri caizse her şeye sizin gücünüz yetmeyecektir. Bunları kendinize söylemelisiniz ve elinizden geldiğini yaptığınızı ve elinizden gelmediğinden mesul olmadığınızı kendinize söylemelisiniz. Bunları size söylememizin nedeni sizi rahatsız eden vicdanınızdır. Ancak fitne peşinde olan şeytan belli ki sizin bu hassasiyetinizi sizin huzurunuzu bozmak için kulanmaktadır. Size de bu hakikati bilmeli ve bu düşünce ile hareket etmelisiniz. Böyle yaptığınız taktirde vermiş olduğu fitnenin karşılığını bulamayan şeytan size bu konuda vesvese vermekten vazgeçecektir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. 23 yaşındayım. aynı şey bende de var. geçenlerde bir an şöyle düşündüm; herkesin derdine çare bulamazsın. en fazla maddi olarak durumun varsa yardım edersin o an, konuşur derdini dinlersin o kişi bir anlık rahatlar içini döktüğü için. ama yüzlerce milyonlarca insan var bunlara sen yardım edemezsin. en büyük yardımın kendinle birlikte onlara da dua etmendir. Çünkü bunları yaratan, yöneten ve her zerreden haberi olan, koruyan Yüce Rabbimiz var. Esma-ül hüsna da geçen isimlerin açıklamalarını okursan kendini biraz daha iyi hissedersin. Her daim Allah yardımcın olsun güzel kalpli kardeşim.

    1. Seninde yardimcin olsun iyi kalpli abim. Zaten artık aklımdan biraz çıktı düşünceler eskisi kadar rahatsız etmiyor ama ben yinede hergün dua edeceğim.

  2. Hocam Selâmün Aleyküm evde olmadığım için yorum yazamadım.Hocam sürekli kendimi başka insanların yerine koyuyorum koymak istemiyorum ama otomatik olarak beynime geliyor. Rahatsız oluyorum huzursuz oluyorum.Yaptigim işlerden keyif alamamaya başladım.Umarim beni şimdi anlamışsınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu