İslam Alimi

Fatiha Suresinin Tefsiri

Fatiha suresinin ilk altı ayeti düşünceye işaret etmekte ve son ayeti ise önce şükre, sonra ise tövbeye işaret etmektedir. Şüphesiz Fatiha suresinin sayısız manaları vardır. Biz burada sadece işaret ettiği bir manayı anlamaya çalışacağız.

Fatiha suresinin ilk altı ayette düşünceye, yani inanca, son ayette ise şükre ve tövbeye işaret etmesi tabi ki çok manidardır. Fatiha suresine baktığımız bu pencereden görüyoruz ki Yüce Mevla’mız, biz kullarına önce ilk altı ayeti ile nasıl düşünmemiz gerektiğini, yani nasıl bir inanca sahip olmamız gerektiğini, son ayeti ile de nasıl şükretmemiz ve tövbe etmemiz gerektiğini biz kullarına açıklamaktadır.

1.(İsmiyle o Allah’ın) Ey kulum, şunu iyi bil ve düşün ki senin Rabbin ( Rahman’dır) karşılıksız ikram eden (ve Rahim’dir )karşılıksız merhamet eden)dir.
2.( Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’adır ) Ve Rabbinin var olan bütün âlemlerin Rab’bi olduğunu düşünerek hamd et ki o bütün var olan âlemlerin yaratıcısı ve bütün âlemlere rızklarını verendir.
3. Ve Rabbin ( Rahman ve Rahim’dir ).bu nedenle Rabbinin var etmiş olduğu âlemlere ve o âlemlerde ki canlılara çok Rahman ve Rahim olduğunu iyi düşün ve bu düşünce üzerinden Rabbini anlamaya çalış.
4. Sonra ise ( Din gününün Maliki’dir) Rabbinin hesap gününün maliki ve o günün tek hesap soranı olduğunu düşün ve bu düşünce ile hayatına ölçülü bir düzen ver.
5. ( Yalnız sana kulluk ederiz ve yalnız sen den medet umarız) ve bu düşünce ile deki ya Rab’bi ben bu düşünceler üzere, yani bu inancım üzerine ancak sana kulluk ederim ve yalnız senden yardım dilerim.

6. (Bizi sıra tel müstakime ulaştır)sen düşüncemi inancımı dost doğru yoldan ayırma ve beni dost doğru yol olan İslam’da sabit kıl.
7. (Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yoluna) Ve bana sonsuz ikramda bulunduğun zaman, o sonsuz ikramda bulunduğun Salih kulların gibi şükrede bilmeyi. (gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil) ve sen den gazabını isteyen, doğru yolda olmamakla inat eden kulların gibi olmamayı ve yaptığım yanlış işlerimden hakkıyla pişman olup tövbe edebilmeyi nasibi ikram eyle( Âmin )

Tabi ki bu noktada akla şöyle bir soru gele bilir ki şükür Fatiha suresinin ikinci ayetinde geçmektedir. Oysa burada şükrün son ayette yer aldığı söylenmektedir. Bilinmelidir ki ikinci ayette geçen âlemlerin Rabbine hamd olsun sözü daha çok düşünceye hitap etmektedir. Çünkü orada âlemlerin, derken kul kendini, içinde bulunduğu âlemi ve bilmediği âlemleri yaratan Rabbini düşünür ve bu düşünce üzerine kendini yoktan var eden Rabbine, ya Rabbi beni ve içinde bulunduğum bu âlemi ve âlemleri yarattığın için sana hamd olsun, yani şükürler olsun demektedir. İşte burada kul bil hassa düşünceye, tefekküre yönelir. Ve diğer ayetlerde de böyle devam eder. Fakat son ayette geçen kendilerine ikram edilenlerin yolunda ise kul kendini ve âlemleri yoktan var eden Rabbini bilmekte ve bununla beraber gördüğü bütün o eşsiz nimetler için şükür etmektedir ki asıl şükür bu noktada gerçekleşmektedir.

Kulluk Makamına İlk Adım- Emre Badıl Akbay


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ