İslam Alimi

Fatiha Suresi

Fatiha suresi şüphe yok ki İslam dinine mensup her Müslümanın hayatının bir parçası olan surelerin başında gelmektedir. Fatiha suresi hakkında birçok hadisi şerif vardır ki bunlardan biri şöyledir: Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: “Hazreti Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur.

“Nefsimi kudret elinde tutan Zât-ı Zü’l-Celâl’e yemin ederim ki, Allah, Fatiha’ının bir mislini ne Tevrat’ta, ne İncil’de ne Zebur’da, ne de Furkan’da( yani Kuran ı Kerimde) indirmemiştir. O (namazlarda) tekrarla okunan yedi ayet ve bana ihsan edilen yüce Kuran’dır.” (Tirmizi, Sevâbu’l-Kur’ân 1, (2878).

Bu hadis i şerif bu surenin ne kadar mühim ve değerli olduğunu göstermektedir. Fatiha suresi Kuran ı Kerimde de övülmüş ve ümmeti Muhammed’e büyük bir nimet olarak değerlendirilmiştir. Kuran’da Fatiha suresine işaret eden ayet şöyledir.

15.87 – “And olsun, biz sana tekrarlanan yedi ayeti ve büyük Kuran’ı verdik.” (Hicr- 87)

Özetle bu surenin değerinden ve büyüklüğünden bahsettikten sonra şimdi size bu sureyi nakledelim. Aşağıda yer alan resimde Fatiha suresinin Arapça yazılışını ve Arapça okunuşunu bulabilirsiniz. Resmin altında ise bu surenin mealine “manasına” ulaşabilirsiniz.

Fatiha Suresi

Fatiha Suresinin Meali

1. Bismillâhir rahmânir rahîm.
2-4. Hamd , Âlemlerin Rabbi , Rahmân , Rahîm , hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) mâliki Allah’a mahsustur.
5. (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
6-7. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil. Amin
Eğer ki bu yüce surenin Tefsir açısından daha geniş bir manasına ihtiyaç duyuyor iseniz Fatiha Suresinin Tefsiri başlıklı konuya başvurabilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. elif dedi ki:

  burası leladdelin değil, veladdalin!!!!!!!!!!!!

  1. elif dedi ki:

   lütfen , acilen değiştirin

   1. islamalimi dedi ki:

    Konu içerisinde zaten veleddalin şeklinde yazmaktadır. Bu nedenle değişikliğe gerek yoktur.

    1. ferhat dedi ki:

     Okunurken de veleddalin diye mi okunuyor?

BİR YORUM YAZ