Namaz

Farz Namazlarda 3. ve 4. Rekata Zammı Sure Okumak Namazı Bozar mı?

Farz namazlarda 3. ve 4. rekata Fatiha dan sonra dalıp bir sure okursak namaz bozulur mu?

Cevap; Değerli Ziyaretçimiz, Farz namazlarda 3. ve 4. rekatlarda zammı sure okunması kesinlikle uygun bir davranış değildir.Bunun aksine 4 rekatlık sünnet namazlarında ise 3.ve 4. rekatlarda okumamak kesinlikle uygun değildir.Fakat namaz kılan bir Müslüman yanlışlıkla,unutarak veya bir dalgınlık sonucu 3.ve 4. rekatlarda zammı sure okunduğu taktirde namazı bozulmamaktadır.Bu noktada namaz kılan kardeşimiz 4.rekatta, yani son oturuşta Sehiv Secdesi yapması gerekmektedir.Sonra ise elinden geldiğince bu konuya dikkat etmeli ve yüce Mevla’mız dan böylesi hatalara düşmemek için yardım dilemelidir. Sehiv Secdesi nasıl yapılır konusuna aşağıdaki linki tıklayarak ulaşa bilirsiniz. Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır ?

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Farz namazların 3’üncü ve 4’üncü rek’atlarında zamm-ı sure okumakta bir mahzur yoktur. Bu sebeple söz konusu rek’atlerde Fatiha’dan sonra zamm-ı sure ilave edilerek kılınmış farz namazları iade etmek/tekrar kılmak ya da kaza etmek gerekmez. Zira son iki rek’atlerde ilave edilen sure ve ayetler, farzın sıhhatine zarar vermez. Hanefi mezhebine göre, farz namazların son iki rek’atında kıraatte bulunmak sünnettir. Bu bakımdan Fatiha okunması sünnettir. Fatiha’dan sonra zamm-ı sure okunması da caizdir. [Bkz. el-Bahru’r-Râik, er-Rukû’u ve’s-Sücûdu fi’s-Salâti]

  2. 3 ve4 rekatta zAmmi süre okumanın vacibi terk statüsüne girip sehiv secdesi olacağını söyledinizi izin.kaynagini, nedir.zaten 3 ve 4. rekaatlarda Fatiha okumak sünnetken zİyade zammı sure okumak nasıl sehiv secdesi gerektirir.

    1. Çünkü 3 rekatta zammı süre okuduğunuz taktirde namazınızın diğer rukünlerini geciktirmiş oluyorsunuz.

  3. sayın hocam, “Ömer Nasuhi Bilmen” hocanın “Büyük İslam İlmihalinin” “Namaz Kitabının” “Namazlarda Kıraet” bölümünde bulunan “104. madde” galiba bu konu ile alakalı. bu maddeyi okuyup gözden geçirip bizi aydınlatırsanız (ben tam anlayamadım) sevinirim, saygılar.

  4. Benim duyduğum bir bilği var Hanefi mezhebi hazreti Ebubekir sıddık r.a.örneğinden hareketle kurulmuş bir mezheb olup hazreti Ebubekir sıddık r.a.farz namazların 3 ve 4 üncü rekatlarında zammı sure okumuştur diye biliyorum.

    1. Böle bir bilgi yer almamaktadır. Bununla birlikte Hanefi mezhebinin meZhep kuralları yönünden Hazreti Ebu Bekir ile bir bağlantısı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu