Farklı Bir Boyuta Doğru Giden Hayatın Farkına Varmak Ne Demektir?

Yaşadığı bu dünya âleminde, bu âleme neden geldiğini unutan veya umursamayan veya hiç haberi olmayan, bu umursamaz hali imandan olan uzaklığı ile nefis ve şeytan ve diğer fikirlerin üçgeninde hayatını devam etmekte, mutluluk diye suni olan mutluluklar ile mutsuzluklar ile uzun sürmeyen değişkenliği ile büyük sıkıntılar ve hayâ kırıklığını yaşar, tam anlamı ile mutlu olmaz. Dengesiz birbiri ile bağlantısı olmayan sözler hareketler adımlarda dengesizlik onu her hali ile şaşkınlık içinde bırakacaktır. Uygun ve tutarsız şuursuz bir hayatın içinde, tutarlı şuurlu gerçek mutluluğa götüren bir hayatı yaşayamadığı için kendisi yeni bir arayışa yönlendirecektir. Yeni kendini tatmin edecek hayatına yön verecek sonsuz mutluluk kapısına götürecek yön arayışına girecek.

Yüce İslam dini Nur Kur’an karşısına çıkacaktır, onu araştırıp okuduktan sonra hali ile mutmain olacak huzur duyacak ve kabul edecektir, çünkü gerçek huzur İslam da ve Nur Kur’an ve Sünnet’te’dir.

“Ey iman edenler, Allah’a iman ediniz” (Nisa/ 136)

Bundan sonra kişi aklında fikrinde aklında kendisini meşgul eden mutluluğa götürmeyen düşünceler duygusuz duyguları nefret, kini somut olmayan fikirleri temizlemek zorundadır. Birisini atayım diğeri kalsın mantığı ile gerçek mutluluğa ulaşamaz. Hepsini tövbe kapısında tövbe ile silmek gerekecektir. Yoksa İslam nur Kuran dengesi ile aklındaki dengeler arasında uyuşmazlık çıkaracak, şuurlu olmasına engel teşkil edecektir. Tutarsız düşünce ve fikirler aklını bulandıracak duygularını kontrol altına tam anlamı ile almasına engel olacaktır. Eski aklı fikri izanı duyguları bakış açısını yeniden resetlenerek, yeniden İslam Nur Kur’an ve sünnet ile format artmak gerekecektir. Gönlüne çektiği demirden kara perdeleri kaldırarak ışığa açması gerekecektir, yoksa İslam dinimizde gönlü kapatmak diye bir düşünce ve kavramda yoktur. Gönülden seveceksin, gönülden vereceksin, gönülden iman edeceksin…

 Ölüm ve ölümden sonrası hayat için kendini hazırlamak.

Her  günün sabahında yaşadığımız Yüce İslam’ın tabiri ile uyuduğumuz bu dünya hayatının değişik olan bu rüyasından ölüm  ile uyandığımız zaman, şaşkınlık içinde ne oluyor da,bir anda dünyadaydım biraz önce hayır hayır zaten dünyadayım ama burası neresi  şaşkınlığı içinde kalarak dünya rüyasından, beklemediğimiz bir anda uyanıvereceğimizi çoğu zaman  bu dünya aleminde akıl ederek şuurla hiç düşünemiyoruz,akıl edemiyoruz sanki!İşte bu gerçek olana hazırlanmak ve ölüm ve ölümden sonrası hayat için kendini hazırlayacaksın ey Müslüman  ve sendeki bu köklü değişikli görenler hayran kalmalı, kendinde ki bu gerçek iman ve kuvveti ve iman ile keşif ettiği güzellikleri merhameti farklı bir boyuta doğru giden hayatın farkına vararak, gerçek bir iman şuuru ile hareket ettiğinin göstergesidir. Her iman eden veya iman etmeyen bu hayatın mutlak bir sona ölüme doğru gittiğini farkına varan o ahiret hayatına hazırlık yapandır. Önemli olan o sona giden ölüm ve ötesindeki sonsuz hayatın farkına vararak hesap günü hayatının her alanında hesap vereceğini bilerek gerçek samimi bir imanla kökten fikrini zikrini düşüncesini silerek, sadece Nur Kur’an Nur Sünnet Ve İslam ile değiştirerek gerçek bir iman şuuru ile hazırlanmak ve hazırlanmayanların da hazırlanmasını sağlamaktır.  Rabbim bizleri bu şuurla olanlardan eylesin. Selam ve dua ile.

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

İlgili Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu