Sorularınız

Fala Baktırmak Günah mıdır ?

Falla baktırmak günah mıdır? Ben fala bakıyorum fakat inandığım için değil öylesine günah mıdır ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde fala bakmakta baktırmakta büyük günahtır. Sorunuzla alakalı olan Öylesine Fal Bakılır mı? başlıklı konuyu ziyaret etmenizde fayda vardır. Fal bakmak ile alakalı bir ayeti kerime şöyledir: “De ki: ‘Göklerde ve yerde olan gaybı, Allah’tan başka bilen yoktur.” (Neml, 27/65)

Dolayısı ile bir Müslüman şakada olsa gelecek hakkında yorum yaparak yukarıda zikrettiğimiz ayeti kerimeye zıt davranmakta ve günaha girmektedir. İslam dininde en önemli inanç konulardan biride gayb konusudur. Fala bakan bir kimse İslam dininde çok hassas bir konu olan gayb konusunu yani gelecek ve diğer bilinmeyen konuları bildiğini iddia etmektedir. Oysa yüce Mevla’mız gaybı kimsenin bilmeyeceğini ancak kendinin bileceğini ifade etmektedir. Bu nedenle bu konu bir saka konusu veya öylesine yapılan bir şey olmaması gerekmektedir. Fala bakan bir kimse farkında olmadan kendini kain de ilan etmiş olmaktadır, zira gelecek hakkında yorum yapmaktadır. Kain konusunda ise Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır.

– “Kim bir kâhine gider, dediklerini doğrularsa; şüphesiz ki Muhammed’e indirilmiş olanı inkar etmiş olur.” (Ebû Dâvûd, Tıb, hadis no: 3904).

Özetle, inanç konusu ciddi bir konudur ve öylesine kelimesi ile yan yana gelecek bir konu değildir. Biz Müslümanlar olarak bu konulara dikkat etmeliyiz. Bir günah işleyebiliriz. Ancak fal konusu gibi konular hem günahtır hemde bizi İslam dininden çıkarabilecek konulardır. Bu nedenlerle uzak durmalıyız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam sadece meraktan birine baktırdım ve bir şeyler tutturamadi ztn günah olur mu inanmadım peki?

    1. Fala baktırmak ne nedenle olursa olsun günahtır. Bu nedenle samimiyet ile tövbe etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu