İslam Alimi

Fal ve Büyücülükle İlgili Ayet ve Hadisler

Yüce İslam dini Fal ve büyü gibi konuları kesinlikle yasaklamıştır. Bu tür şeyler yapmak veya yaptırmak İslam dininde haramdır, dolayısı ile büyük günahtır.

Fal ve Büyücülükle İlgili Ayetler

– “De ki: ‘Göklerde ve yerde olan gaybı, Allah’tan başka bilen yoktur.” (Neml, 27/65)

– “De ki: Size ‘Allah’ın hazineleri elimdedir demiyorum, gaybı da bilmiyorum…” (En’âm, 6/50),

– “Eğer gaybı bilseydim, daha fazla hayır yapardım…” (A ‘râf, 7/188)

Fal ve Büyücülükle İlgili Hadisler

– “Her kim bir arrafa gidip de ona bir şey sorarsa, kırk gecelik namazı kabul olmaz.” (Müslim, Selâm, 125)

– “Kim bir kâhine gider, dediklerini doğrularsa; şüphesiz ki Muhammed’e indirilmiş olanı inkâr etmiş olur.” (Ebû Dâvûd, Tıb, hadis no: 3904).

– “Kâhinler bir şey değildirler.” (Müslim, Selam 123)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. musa dedi ki:

  Gaybı sadece Allah bilir.Allahın bildiği gaybı büyük melekler bile bilmezken nasıl olur insan oğlu gaybı biliyormuş gibi başkalarına aktarır.Bu şirk değilmidir şirk büyük günah değilmidir, yalan bile olsa başkasına aksettirmek günahın en büyüğü değilmidir,Kimin haddineki gelecekten insanlara haber verir.fal ve büyüyü helal gibi göstermek falcılardan ve büyücülerden ne farkı var, Allah haram kıldıysa bunun bahsi bile olamaz.Ayetler ve hadisler açıkca anlatıyor buna rivayet etmek lazım . Allah tüm inanaları şeytanın tuzaklarından korusun inşallah

 2. Erhan dedi ki:

  Bence ayetlerde belirtilen büyüdür ayetlerde gayb dan bahsedilmış süpesiz gaybı Allahtan başka kimse bilmez eğer bir insan bunun bilincindeyse zaten fal baksa bile buna inanmaz bu sadece o an duygusal şeyler duymak istediği içindir bir nevi motivasyon kendini iyi hisseder ayetler net bişey söylemezken hadisler net bi şekilde beyan ediyor Allah’ın yüce kuranı icdihatemi kaldı yani büyü tarot fal yasaktır lakin haram dır denmiyor buna kendini kaptırıp ideoloji haline gelirsen allah yanlış yoldasın diyor gaybı benden başkası bilemez dedigi halde insan bunu inanc haline yada meslek haline getirmesi sorun yoksa öyle evde fal baktım bakayım ne diyor dersen bence bunda sakınca yok ama inanmican kaptırmadan maksat sadece keyif..

 3. Güler koca dedi ki:

  Bencede daha fazla olmalıydı????

 4. aylin dedi ki:

  bence daha fazla olmalıııı

BİR YORUM YAZ