İslam Alimi

Faiz Olan Parayı Ne Yapmak Gerekir?

Hocam bankada bir miktar param vardı, üzerine, faiz işliyordu şimdi faizin haram olduğunu öğrendim faizi durdurdum, tövbe ettim. Ama bugüne kadar işlemiş olan faizi ne yapmam gerekir, bu konuda bilgi verir misiniz?

Değerli ziyaretçimiz, Riba (Faiz) olarak elinizde veya hesabınızda her ne kadar para kalmışsa bu paraların hepsi haramdır. Bu faiz olan parayı hiçbir şekilde menfaat ya da kendi aleyhinize kullanamazsınız. Faiz olan paranın Karşılığında hiçbir sevap beklemeksizin elinizdeki bu parayı hayır kurumlarına ya da ihtiyacı olan fakir yoksul düşkün olan birine verebilirsiniz ve bunun yanı sıra bugüne kadar yemiş olduğunuz faizden dolayı da Allahü tealaya bol bol tövbe etmelisiniz.

Faizle Alakalı Bir Hadisi Şerif

Müslim’in bir rivayeti şöyledir: “Altın altınla, gümüş gümüşle, buğday buğdayla, arpa arpayla, hurma hurma ile tuz tuzla baş başa misliyle, peşin olarak satılır. Kim artırır veya artırılmasını talep ederse ribâya girmiştir. Bu işte alan da veren de birdir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Rukiye dedi ki:

  Doğrulari konuşup yanlışlarla yaşayan Millet olmuşuz. Faiz yemek haram ama bankaya kredi çektin faiz veriyorsun. Mecbur kaldık, diyor sonra kendine fetva arayan dünya kendini alım sanan gerzekler var

 2. cevappp dedi ki:

  ben yazin insanlardab utanip mont uzun etek falan giyeceğime dar kisa seyler giyem sadece insnalardab utansigik icin yaosam bunu ve kapanmasam utandiim icin kafir mi olurum
  bakin ben kapalı kıyafetlerle cikmaya utansam disari acik seylerle de çıkmayım desem ve hic cikmasam
  yani insanlardan utandigim icin günahı terk etmis olsam ve bunu hep yapsam kafir mi olurum?

  1. islamalimi dedi ki:

   Böyle bir durum sizin kafir yapmaz tam tersi böyle bir durum size Allah’tan korkan bir kul yapar.

BİR YORUM YAZ