Faiz

Faiz Olan Parayı Ne Yapmak Gerekir?

Hocam bankada bir miktar param vardı, üzerine, faiz işliyordu şimdi Faiz Olan Paranın haram olduğunu öğrendim faizi durdurdum, tövbe ettim. Ama bugüne kadar işlemiş olan faiz olan Parayı ne yapmam gerekir, bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Riba (Faiz) olarak elinizde veya hesabınızda her ne kadar para kalmışsa bu paraların hepsi haramdır. Bu faiz olan parayı hiçbir şekilde menfaat ya da kendi aleyhinize kullanamazsınız.

Faiz olan paranın karşılığında hiçbir sevap beklemeksizin elinizdeki bu parayı hayır kurumlarına verebilirsiniz. Ya da ihtiyacı olan fakir yoksul düşkün olan birine verebilirsiniz. Bunun yanı sıra bugüne kadar yemiş olduğunuz faizden dolayı da Allah’ü tealaya bol bol tövbe etmelisiniz.

Faizle Alakalı Bir Hadisi Şerif

Müslim’in bir rivayeti şöyledir: “Altın altınla, gümüş gümüşle, buğday buğdayla, arpa arpayla, hurma hurma ile tuz tuzla baş başa misliyle, peşin olarak satılır. Kim artırır veya artırılmasını talep ederse ribaya girmiştir. Bu işte alan da veren de birdir”.

İmam ı Gazali (ks) Faiz olan para hakkında olmasa da aslında bu mevzu ile alakalı bir mevzuda İhyâ’sında şu örneği vermiştir. Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm)’in, kendisine ikram edilen koyun etinin haram yoluyla kazanıldığını anlayınca, hemen geri çekilmiştir ve fakirlere göndermiştir.

Hazreti Ebû Bekir Bizans’ın İranlılara karşı harbi kazanacağı konusunda bahse girip dediği çıkınca, kaybeden kişiden aldığı develeri de fakirlere verdiğini delil olarak zikretmiştir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. 2 gram altın verip işçilikli bilezik vb alan kişinin aldığı bilezik ona haram olur mu?

  2. Doğrulari konuşup yanlışlarla yaşayan Millet olmuşuz. Faiz yemek haram ama bankaya kredi çektin faiz veriyorsun. Mecbur kaldık, diyor sonra kendine fetva arayan dünya kendini alım sanan gerzekler var

  3. ben yazin insanlardab utanip mont uzun etek falan giyeceğime dar kisa seyler giyem sadece insnalardab utansigik icin yaosam bunu ve kapanmasam utandiim icin kafir mi olurum
    bakin ben kapalı kıyafetlerle cikmaya utansam disari acik seylerle de çıkmayım desem ve hic cikmasam
    yani insanlardan utandigim icin günahı terk etmis olsam ve bunu hep yapsam kafir mi olurum?

    1. Böyle bir durum sizin kafir yapmaz tam tersi böyle bir durum size Allah’tan korkan bir kul yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu