Faiz

İslama Göre Faiz Nedir?

İslam dininde büyük günahlardan biri olan Faiz yani Riba konusunda Faiz Nedir? başlıklı bir konu. Faiz (Riba) kelimesinin genel manaları şunlardır;

 • Artma.
 • Çoğalma.
 • Şişme.

Faiz Nedir? Hakkında Detaylı Bigi

Türkçede faiz ve riba eş anlamlıdır. Bir fıkıh terimi olarak, para ve standart (misli) malların birbiriyle değişiminde, taraflardan birisi için şart koşulan karşılıksız fazlalığı ifade eder.

İslam dininin çıkışı sırasında ödünç verilen asıl borca “re’sü’l-mal”(anapara), vade sonunda ödenecek ziyadeye ise “riba” denilirdi. Borçları ertelerken eklenecek fazlalık da bu niteliktedir. Yüce Mevla’mız Kuranı Kerimde şöyle buyurmaktadır:

“Allah, faizden elde edilen malı mahveder. Sadakaları ise artırır, bereketlendirir. Allah hiçbir günahkar nankörü sevmez.”

Bakara, 2/276.

Faiz kısaca, Bir insanın parasına veya verdiği bir mala veya her han gibi şeyine hiç riske girmeden garantiye alarak önceden kesinleşmiş miktarı düzenli bir şekilde almasına faiz alma denilmektedir. Böyle bir sistemi sağlayıp para veya maddi bir şey vermeye ise faiz vermek denilmektedir. Faiz kısaca haksız kazançtır.

Çeşitli oyunlarla olmadık parayı oluşturmaya ve bunu mağdur insandan almaya veya bir insanı geçici bir menfaatle kandırarak belli miktarda parasına belli bir miktar belirleyerek garantili bir şekilde düzenli ödemeye faiz denir.

İnsanlar borç aldıklarında borçlanma­nın karşılığı olarak ek bir ödemede bulunmaktadı­lar. Bu ek ödemeye faiz denir.

Kuranı Kerimde Faiz Yasaklanmıştır

Faiz Kuran ı Kerim de yasakladığı adıyla “Riba” dır. Bu sistem açık bir dille yoksulları ezen tefeciliktir. Kuran ı Kerim de Mevla’mız şöyle buyurmakta;

“..Ey inananlar, kat kat Riba yemeyin Allah’tan korkun ki, kurtuluşa eresiniz”.

(Ali İmran Suresi 130. ayet)

İslama Göre Faiz ve Ticaret

İslam dininde faiz yasak edildiği için ticaretimiz aksadı, geri kalmıştık diyenlere ne söylemeli?

Cevap: Faiz, uzun yıllardan beri serbesttir. Buna rağmen niye kalkınamadık? demek yeterli olur. Bu konu hakkında Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır:

“Faiz yoluyla mal çoğaltan hiç kimse yoktur ki sonunda malı azalmasın.”

İbn Mâce, Ticâret, 58.

Eskiden, Müslüman tüccar, zenginlerden ödünç alır, böylece, tefeciden kurtulurdu. Ödünç alamayan tüccar, hisse senetleri çıkarıp, Müslümanları kendine ortak yapardı.

Kara ortak olmak için, zenginler tüccara çok para verirlerdi. Paralarını bankaya değil, ticarete yatırırlardı. Böylece, yurtta ticaret, sanat gelişir, ülke kalkınırdı. Hem de, tefeciler kimseyi soyamaz, millet refaha kavuşurdu.

Sitemizde yer alan Faiz Olan Parayı Ne Yapmak Gerekir? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

İslama Göre Faiz Başlıklı Sorular

Faiz Ne İşe Yarar?

İslam dinine göre faiz iki şey yaramaktadır. Bunların birincisi haksız kazanç sağlamak ki bu dinimizde en büyük günahlardandır. İkincisi ise toplumun maddi düzenini bozmaktır. Zira faize bulaşmış bütün toplumlar adeta maddi bir bataklık içene saplanmışlardır. Dolayısı ile faiz aslında şeytanın işinden başka bir şeye yaramamaktadır.

Faiz Neden Haramdır?

Faiz haksız bir kazançtır ve ticareti ahlakı ve yapıyı bozmaktadır. Günümüzde bu yapıyı o kadar bozmuştur ki devletler dahi faizden uzak duramamaktadır. Çünkü faiz maddi bir bataklıktır. Bunlar gibi pek çok nedenden dolayı İslam dininde faiz haramdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Anlayamadığım ve cevabını aradığım bir hususun cevabını burada da bulamadım.

  Babam bile bana ev almak için para vermezken bankalar 15 yılda kira olarak ödeyeceğim parayı benden 10 yılda alarak beni ev sahibi yapıyorlar.

  Kimse kimseye (Faiz haram diyenler de dahil ve özellikle onlar hedefimde) paralarını geri alamayacağı düşüncesiyle borç vermiyorlar.
  Bu şekilde sermaye sahibine (parasını borç olarak vermeyerek evler alan insanlara) daha çok para vermiş olmuyor muyuz?
  Ben on yıl önce evi bu şekilde alabilmiştim. Evi olmasaydı kira ödeyecek parası olmadığında stresini dilenciliğini yine gariban yapmayacak mı? Ya da parasını gayrı menkul alıp kira geliri elde etmeyi tercihetmek varken bu devirde (teoride değil pratikte) kim kime borç veririr? Var verirler demeyin. İyice daraldım öyle biri varsa 126bin lira lazım bana versin lütfen. Mutlaka bu yazıyı parası olanlar da okuyacaktır. Bakalım dinimizin emri pratikte ne kadar toplumsal yarar sağlayacak. Parayı bulursam her yerde yazacağım. Müslümanlardan faizsiz borç verecekbir kişi var diye. Hamasi sözlerle, olurla vs vs cevap yazmayın lütfen.

 2. mesela bankadan kredi çekip ev alacağım ancak onlarda benden bi miktar faiz alacaklar bunun günahı ayrıca bir faturayı bile geciktirince faiz ödüyorsun bunun günahı nedir yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Bir ev zaruri olduğu için alimler hoş bir durum olmasada alınabilir demişlerdir. Fakat ödemeleri geciktirmeyin ki daha çok faize bulaşmış olmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu