Sözlük

Facir Ne Demek?

Facir Ne Demek?Facir kelimesi sözlükte “yalancı, fasık, zinakar ve asİ” anlamlarına gelmektedir. İslam dininde ise “Facir” kavramı inkar, şirk, yalan, zina, hırsızlık gibi manalara gelen bu kelime aynı zamanda, Allah c.c ve Peygamberin haram kıldığı fiilleri işleyen, kafir, münafık, müşrik ve asilere, doğru yoldan sapanlara, çıkanlara ve ahlak dışı davranışlarda bulunan kimselere denilmektedir. Facir kelimesini Çoğulu ise füccar ve fecere’dir.

Kuran’ı Kerimde ise facir kelimesi nankörler anlamına gelmekte olan keffar kelimesi ile ve bu kelimenin çoğul şekli olan fecere, kafirler anlamındaki kefere kelimesi ile birlikte birer ayette geçmiştir. Ayetler şunlardır.

*“Çünkü sen onları bırakırsan, kullarını saptırırlar; sadece ahlaksız ve kafir kimseler yetiştirirler.” (Nuh, 71/27)

*“İşte onlar, kafirlerdir, günaha dalan kişilerdir. “(Abese, 80/43).

Yine Facir kelimesinin çoğulu olan füccar üç ayette geçmiştir ve muttakiler ile ebrarın zıddı olarak kullanılmıştır

*“Yoksa biz iman edip salih ameller işleyenleri, yeryüzünde fesat çıkaranlar gibi mi tutacağız? Yoksa Allah’a karşı gelmekten sakınanları yoldan çıkan arsızlar gibi mi tutacağız?” (Sad, 38/28)

* Şüphesiz, günahkarlar (facirler) da cehennemdedirler. Hesap ve ceza günü oraya (cahim) gireceklerdir. (İnfitar, 82/13-14).

Kuran’ı Kerimde füccarın;gerçek olan din gününü yalanlayan, haddini aşan, çok günah işleyen, Allah’ın gerçek olan ayetleri yerine eskilerin masallarını dinleyen ve işlemiş oldukları suçları kalplerini karartmış olan kimseler olduğu şu ayette geçmiştir.(Abese, 80/11-14)

Bu kimselerin yakıcı ateş içinde (cahim) kelimesi ile yukarıda zikrettiğimiz şu ayette (İnfitar, 82/14) vede zindanda (siccin) olacakları aşağıda yer verdiğimiz ayette bildirilmiştir.

* “Hayır, günahkarların yazısı, muhakkak “Siccin” dedir.” (Mutaffifin, 83/7)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu