İslam Alimi

Ezilenlerin Korkaklığından, ”Gerçek” Bakışın Cesaret Dolu Gerçeğin Gün Işığına Koşan Yok Mu?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Ezilenlerin Korkaklığından, ”Gerçek” Bakışın Cesaret Dolu Gerçeğin Gün Işığına Koşan Yok Mu?Çoğu zaman hiç düşünmeden, idrakin kapısını çalmadan ya otururuz uzun uzadıya, ya da boş işlerle meşgul olurken. Aslında idrak, düşünme kapısın çalıp içerisinde gezinmek ve orada oturarak onun havası solumak ve orada yaşamak için vardır. Çoğu zaman değil , her zaman kendimiz değil, başkaları, birileri dağınık giden hayatı, nefret ile gezenleri, ortalığı yakıp yıkanları, zulüm edenleri yolları dikenler ile çevirenlerin dikenlerini ve pisliğini ortadan kaldırsın, diye bekleriz. Sanki bizler seyirci kalmak, başkalarının düzeni sağlamasını ve kurmasını beklemek ve onaylamak için bu dünyaya gelmişiz! Peki, bizdeki akıl, izan etmek, ellerimiz, gönlümüz, ayaklarımız ne işe yarıyor? Onların bedende ne işi var acaba? Gerçekleri neden bulup, ortaya çıkarmıyoruz? Gerçekler, saklanması için mi gerçek oldular? Ellerimiz neden yolu kaplayan çalıları toplar iken kanamasın, kanarsa iyileşmez kangren mi olur? Neden bu dünyadayız? Neden bu dünyaya yaşamaya geldik?

Önümüzde Nur Kuran ve Nur Peygamber efendimizin sünneti sımsıkı kapağı kapatılmış, duvara asılı duruyor? Sorular, cevap verilmesi gereken, cevapsız beklettiğimiz çürüttüğümüz cevaplar ve çürüyen cevaplarla beraber çürüyen bizler gibi! Bazıları, birilerimi hep doğruyu güzelliği bilen, bizdeki gönül veya kalp bilmez mi doğruyu, güzelliği? Utandırıcı bir hayatın yollarında yürüyen ayaklarımız, güzellik yolunda yürümeye layık değil mi? Yok mu bu soruları arayan,  bulmaya çalışan binlerce insan? Yalancı devrim sözleri ile kandırılmış yüzlerde solgun ifadeler, saçmanmış sözlerin içinde sarılık olmuş yüzleri benizleri sarı olmuş insanlar neden suskun?
 
Bir soylu gerçek olan dava uğruna hiç mi kimse kapısını açarak içeriye buyur etmeyecek? Ezilenlerin korkaklığından, anlamsız kokan bakışında, ben hata ettim, gerçek olan sensiz diyerek yanlışlığın kabul edende mi hiç çıkmadı karanlık odasında gerçeğin gün ışığına? Pişmanlığının ve yanlışlığını anlamanın ıstırabını kabul edende mi yoktur, gerçek olan Nur Kur’an Nur Sünnet yanına vararak? Öyle ise ıstırap çekerek yaşamaya devam, paramparça olarak bölünmeye devam, zalimin saltanatının sürmesine devam…Yok mu ezilenlerin korkaklığından, anlamsızlık dolu bakışında,”gerçek” bakışın cesaret  dolu gerçeğin gün ışığına koşan yok mu?
 

“Bir topluluk çirkin olan bir işi görüp de onu değiştirmedikleri zaman, Allah onları toptan cezalandırır.” (et’Tergıb Ve’t-Terkip : 3/229)

“Kim iyi bir işe aracılık ederse, onun sevabından hisse vardır. Kim de kötü bir işe aracılık ederse, onun günahından payı vardır.” (Nisa:85)

“İyi bir çığır açana açtığı çığırın sevabı verileceği gibi yolda gidenlerin sevabı da verilir; bununla beraber onların sevabından hiçbir şey eksilmez. Kötü bir çığır açan kimseye de açtığı çığırın günahı yükleneceği gibi kendisinden sonra o yolda gidenlerin günahı da yüklenir; bununla beraber onların günahı eksilmez.” (Riyazüs-Salihin:170) buyurmuştur.

Görülüyor ki, her şeyin bir karşılığı var. “Kim zerre miktarı bir hayır işlerse, onun mükâfatını görecektir. Kim de zerre miktarı bir kötülük işlerse onun cezasını görecektir.” (Zilzal Suresi 7-8 ) Mutlaka her iyiliğin mükâfatının olduğu, her kötülüğün de cezasının olduğu gerçeğini biz Müslümanlara söyler.

İman etme gönülde sevme Aşk mayası ile yaşamamaya devam, en güzel coşkular ile sözler ile yardımlaşma birlik beraberlik olmadan zilleti yaşamaya devam, Yüce Allah’a nur Peygambere Nur Kur’an’a sırtımızı dönerek huzur ve saadetin engin denizinde yüzmemeye, zillet içinde boğulmaya devam mı? Yoksa hayır diyerek her şeyi yeniden düşünerek akıl ve izan kapısının kapısını çalarak başkalarının değil kendimizin çirkin olanları değiştirerek yaşamaya evet mi diyoruz? Selam ve dua ile.

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ