Sorularınız

Ezanda Allahu Ekber mi Yoksa Ellahu Ekber mi Denmelidir?

Bazı ezan okuyanlar Ellahu ekber diye okuyor Allah u Ekber diye okuması gerekmez mi ikisinin manası aynı mı ricamdır saygılarımla.

cevapDeğerli ziyaretçimiz, bu konu Arapça dilinin inceliklerinden biridir . Bu konu daha çok tecvit olarak değerlendirilmektedir. Sadece ezanda değil her yerde Allah lafzının başında yer alan “A” harfi aslında Türkçe de yer alan “A harfi ile E harfi” arasında bir harftir. Bazı müezzinler bu konuyu abartarak doğru bir şekilde yapacağım diye daha yanlış bir duruma düşerek Ellahu ekber demektedirler. Eğer kişi bahsettiğimiz tecvit kuralını yerine getiremiyor ise Allahu Ekber demelidir. Asıl olması gereken ise örneğin ezanı dinliyorsunuz bunu doğru yapan müezzinleri dinlediğinizde Allahu Ekber dediklerinde A harfi hafifçe E harfinide andırır ama Ellahu Ekber şeklinde söylemezler.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. aynen ya allahü ekber demek varken ellahu neden denir anlamış değilim inegöl sanayi camiinde bir imam var intihar ettirir adamı namaz kildirirken bariz e ile söylüyor tövbe yarabbim namazlarımız kabul olur inş

  2. GÜNÜMÜZDE ARTIK BARİZ BİR ŞEKİLDE ELLAHU EKBER DIYE SOYLENIYOR.
    ALLAHU EKBER DİYEN ÇOK AZ. NAMAZLARDA DİKKAT EDİN LÜTFEN ,BANA HAK VERECEKSİNİZ.

    1. Ellahuekber olarak e çıkaranlar çok azdır üstat çoğunluk Allahu ekbere yakın a sesiyle tekbir alınıyır ben bu konuya dikkat eden olarak söylüyorum.

  3. Güzel bir cevap.ancak maalesef imamlarımızın çoğunluğu evet çoğunluğu ellahüekber diyor.moda salgını gibi.diyanetin tez elden el koyması gereken bir durum. A ya yakın e diyemiyırsan “Allahuekber” denilecek diye bir genelge göndermeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu