Sorularınız

Ezan ve Sela Okunurken Ne Söylemeliyiz?

Selamın aleyküm hocam Ezan ve Sela okunurken hangi sözler ve dualar okunur? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Ezan Okurken Ne Söylemeliyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Ezan ve Sela Okunurken ne söylemeliyiz konusunda önce Ezan konusuna yer verelim. Ezan okunurken yapılacak en güzel şeyler den biri öncelikle ezanı duyar duymaz “Aziz Allah” yani Allah Aziz’dir, demek olacaktır. Daha sonra müezzine eşlik ederek müezzin efendinin dedikleri tekrarlanmalıdır. Peygamber Efendimizin bu konuda pek çok hadis i şerifi bulunmaktadır. Bu hadis i şeriflerden birini örnek olarak zikredelim:

Ebu Said (r.a.)’den yapılan rivayette, Peygamber (a.s.) Efen­dimizin şöyle buyurduğunu söylemiştir: “Nidayı  (ezan) işittiğinizde, müezzinin dediği gibi söyleyin!” Ezandan sonra okunacak dua için ise sitemizde yer alan Ezan duası başlıklı konuya baş vurabilirsiniz.

Sela Okurken Ne Söylemeliyiz?

Sela okunurken ise yapılacak en güzel şey salavatı şerif getirmek olacaktır. Salavat söyleminde ise şu salavatı şerifi tercih edebilirsiniz: “Allahumme selli ala seyyidina Muhammediv ve ala ali Muhammed”

Anlamı: Allah’ım Hazreti Muhammed’e salat eyle ve Hazreti Muhammed’in ailesine salat eyle. Amin

Özetle, Ezan ve Sela okunurken neler söylemeliyiz hakkında bilgilere yer verdik. Aşağıda yer alan bilgilerden istifade etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu konu ile alakalı olan ve sitemizde yer alan Ezanın okunuşu ve Selanın okunuşu başlıklı konulara başvurabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. CUMANIZ MÜBAREK OLSUN HAYIRLI GÜNLER YÜCE ALLAH DAN DİLERİM.ES SELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKETÜHÜ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu