Hadisler

Ezan Okunurken Kuran ı Kerim Okunur mu?

Hocam, Kuran ı kerim okunurken ezanda okunursa ezanın bitmesi gerekir mi yoksa okumaya devam edilebilir mi?

Değerli ziyaretçimiz bilindiği üzere Kuran ı Kerim okumanın büyük faziletleri vardır. Her Müslüman yüce Rabbimizin bizlere ulaştırmış olduğu yüce kitabı okumalıdır. Bu önemli konuya dikkat çektikten sonra asıl konumuza geçiş yapalım. Ezan okunurken ne yapılması gerektiği konusunda Peygamberimizin şöyle bir hadis i şerifi vardır.

Bu nedenle İslam alimlerimiz ezan okunduğu sırada müezzinin söylediklerini tekrar etmek, başka herhangi bir iş ile meşgul olmamak ve konuşmak en uygun olanıdır demişlerdir. Tabi ki bu İslam edebine dair bir tavsiyedir. Zira İslam dini eserlerinde ezan okunduğu sırada konuşmanın mekruh olmadığı yer almaktadır.(bk. Bilmen, İlmihal 128) Bu nedenle ezan okunur iken konuşmak günahtır demek yanlış olacaktır. Fakat konuşmamak edebi açıdan çok daha uygundur. Tabi ki zaruriyetler bu konumuza dahil değildir. İşte ezan sırasında Kuran okumakta bu konuya yakın bir konudur.

Bilindiği üzere Peygamber Efendimiz örneğin evinde Kuran ı Kerim okuduğu sıra evine biri gelince Kura ı Kerim okumaya ara verirmiş. Tabi ki bu Kuran ı Kerimin okuma önceliğini geriye atmak veya önemsiz olduğunu ifade etmek değildir. Bu mevzunun bize vermiş olduğu mesaj, her şeyin bir zamanı yeri ve edebi olduğudur. Örneğin Efendimiz misafiri geldiğinde okumaya devam edecek olsa misafiri konuşamaz. Ki bir misafir geldiğinde diyeceği bir sözü veya derdi olabilir. Bu nedenle okumaya bir müddet ara vermek en uygunu olacaktır.

Bu konu İslam dini fıkıh kaynaklarında şöyle yer almaktadır: Kuran okunur iken dahi olsa, okumaya ara vererek ezanı dinlemek ve hatta ezana eşlik etmek daha faziletlidir.” (Bedayi, I/155) Özetle, şunu diyebiliriz ki ezen okunduğu sırada Kuran ı Kerim okumanın bir mahsuru yoktur. Lakin bu konuda yapılacak en uygun davranış okumaya ara vererek ezan ı Muhammediyye ye eşlik etmek ve bir mazeretimiz yok ise caminin yolunu tutarak cemaat ile namazımızı kılmaktır. Selam ve Dua ile…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu