Dua

Ezan duası

Günde beş vakit okunan ezandan sonra okunan dua çok büyük faziletler taşıyan bir duadır. Şimdi bu büyük dua hakkında detaylı bilgiler verelim.

Duanın Arapçası


Duanın Arapça okunuşu
“Allahümme rabbe hâzihit da’vetit tâmmeh.Vessalâtil gâimeh.Âti seyyidina Muhammedenil vesilete vel fazilete vedderaceter rafîah.Vebashu magâmem mahmûdenillezi veadteh.İnneke la tuhliful mîad.”

Bu duanın Türkçe meali şöyledir

 “Allah’ım! Ey bu tam davetin, yani mübarek ezanın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi. Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.)’e vesileyi ve fazileti ihsan et ve Onu, kendisine vad buyurmuş olduğun Makam-ı Muhmud’a eriştir. Şüphe yok ki, sen vadinden dönmezsin.”

Bu konudaki hadis i şerif şöyledir:

Bir kimse ezanı işittiği zaman; “Ey bu eksiksiz davetin ve kılınan namazın sahibi! Muhammed’e vesileyi ve fazileti ver. Onu, vaat ettiğin Makam-ı Mahmud üzere dirilt” derse, ona kıyamet günü mutlaka şefaatim helal olur.” (Buhârî, Ezân, 8; Ebû Dâvûd, Salât, 28)

İşte bu hadis i şeriften de anlıyoruz ki ezandan sonra bu duayı okumakta çok büyük istifadeler vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. SELAMU ALEYKÜM NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR!!!!!!!!!!!! BN 13 YAŞINDAYIM 5 VAKİT NAMAZI KOŞARAK CAMİDE KILIYOM MÜMİN KARDEŞİM

  2. Aleyküm selam. Değerli ziyaretçimiz güzel tavsiyeleriniz için teşekkürler. Elimizden geldiğince en doğru bilgiyi en iyi şekilde sizlere sunmaya çalışıyoruz. Reklam konusunda da elimizden geldiğince hassas davranmaya çalışıyoruz. Fakat bu konuda ki şeçimimizin sınırlı olduğunu bilmenizde fayda var. Bizimde dileğimiz sitemize en uygun reklamların verilmesi. Selam ve dua ile…

    Alıntı: Mamoste21
    Selamün Aleyküm Site yetkililkeri verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu sürekli sorgulayın. Çünkü yaptığınız en küçük yanlışlık Size ağır veballer getirebilir. ALLAH yardımcınız olsun. Kaleminizi Doğru kılsın. Artı Dini Bilgileri verdiğiniz bu sitede Reklamlara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Çünkü Dua İle Kadın resmi yan yana geldiğinde Bilgi yerine ulaşmaz….

  3. Selamün Aleyküm Site yetkililkeri verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu sürekli sorgulayın. Çünkü yaptığınız en küçük yanlışlık Size ağır veballer getirebilir. ALLAH yardımcınız olsun. Kaleminizi Doğru kılsın. Artı Dini Bilgileri verdiğiniz bu sitede Reklamlara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Çünkü Dua İle Kadın resmi yan yana geldiğinde Bilgi yerine ulaşmaz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu