Dua

Ezan Duaları

Günümüzde okuna ezan duaları dinimizde birçok konunun hadislere dayandığı gibi ezan duaları konusu da hadislere dayanmaktadır. Şüphesiz hadis i şerifler İslam Dininin esaslarını oluşturmaktadır.

Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: Ezân okunurken şu duâyı okuyun: “Ve ene eşhedü en lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîkeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resûlüh ve radîtü billâhi rabben ve bil-İslâmi dînen ve bi Muhammedin sallallahü aleyhi ve selleme resûlen nebiyyâ”.

Günümüzde en çok bilinen ve en çok duyduğumuz ezan duası şöyledir.Efendimiz başka bir hadis-i şeriflerinde buyurdular ki, “Ey benim ümmetim. Ezan bitince şu duayı da okuyunuz.

Duanın Arapçası

Ezan Duası Arapçası

Duanın Arapça Okunuşu: Allahümme rabbe hâ zihid-dâvetit-tâmmeti ves-salâtil-kâimeti âti Muhammedenil-vesîlete vel fadîlete vedderaceter refiate veb’ashü mekâmen mahmûdenil-lezî ve’adtehü inneke lâ tuhlifül-mîâd. Önemli not: bu duanın tecvide en uygun okunuşunu aşağıda belirtilen videoda bulabilirsiniz.

Duanın Türkçe Manası

Ey benim Allah’ım! Ey bu davetin ve vakti gelen, kılınacak olan namazın Rabbi… Peygamberimiz Muhammed (s.a.v)’e vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ihsan et. O’nu kendisine vadettiğin Makam-ı Mahmud’a eriştir. Muhakkak Sen vadinden dönmezsin.

Ezan Duası Hakkında Hadis i Şerif “Kim ezanı işittiği zaman, Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın Rabbi olan Allah’ım (c.c) Muhammed (s.a.v)’e vesileyi ve fazileti ver. O’nu kendisine vadettiğin Makam-ı Mahmud’a ulaştır, diye dua ederse kıyamet gününde o kimseye şefaatim vacip olur.” (Buhari)

Ezan Duası Video

Bu konuda Fatih Çıtlak hocanın sesinde ezan duasını video olarak izleye bilir ve hatalarınız var ise hatalarınız düzeltebilirsiniz.Bunun yanı sıra ezan duası hakkında kafanızda oluşan soruları cevaplandırabilirsiniz. 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Ömer bey, bizde sizin bu güzel düşüncenizden dolayı duanın tam metnini konuya ekledik hayırlara vesile olsun inşaallah.
 2. Alıntı: islamalimi

  Alıntı: ömer faruk
  HOCAM HADİSTEKİ ARAPÇA İFADE İLE LATİNCE ÇEVİRİSİ FARKLI. ARAPÇA YAZIDA VEDDERECETE RAFİATİL ALİYEH GEÇMİYOR. YANLIŞSA BENİ DÜZELTİN LÜTFEN.

  Dediğiniz doğru bir fark vardı ve bu fark düzeltildi. Fakat duada bir yanlışlık yoktu. Zira bu dua her iki şekilde de okuna bilmektedir. İlginiz için teşekkürler.

   
  Düzelttiğiniz için Allah razı olsun. Ben orjinalinden (peygamberimizin tavsiiye ettiği biçimde) okumanın daha sevap olacağına inanıyorum. Allah’a emanet olun.
 3. Alıntı: ömer faruk
  HOCAM HADİSTEKİ ARAPÇA İFADE İLE LATİNCE ÇEVİRİSİ FARKLI. ARAPÇA YAZIDA VEDDERECETE RAFİATİL ALİYEH GEÇMİYOR. YANLIŞSA BENİ DÜZELTİN LÜTFEN.

  Dediğiniz doğru bir fark vardı ve bu fark düzeltildi. Fakat duada bir yanlışlık yoktu. Zira bu dua her iki şekilde de okuna bilmektedir. İlginiz için teşekkürler.
 4. HOCAM HADİSTEKİ ARAPÇA İFADE İLE LATİNCE ÇEVİRİSİ FARKLI. ARAPÇA YAZIDA VEDDERECETE RAFİATİL ALİYEH GEÇMİYOR. YANLIŞSA BENİ DÜZELTİN LÜTFEN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu