İsimler

Eymen İsminin Anlamı

Bu isim anlam itibari ile talihli kimse anlamına gelmektedir. Bununla birlikte Eymen isminin anlamı sözlükte şu şekildedir:

  • Uğurlu kimse
  • Pek talihli kimse
  • Sağ tarafı

Sahabelerden bu ismi taşıyan zatı muhterem Hazreti Eymen b. Hureym’dir. Bu çok şanlı sahabe Mekke’nin fethi sırasında Müslüman olmuştur.

Eymen İsminin Anlamı Kuranda Geçiyor mu?

Eymen ismi Kuran ı Kerimde sağ taraf anlamında kullanılmıştır. Bilindiği üzere Arapçada kelimeler bulunduğu cümleye göre ve duruma göre çeşitli anlamlar kazanabilmektedir. Şimdi ilgili ayeti kerimeye ve anlamına yer verelim.

Kuranı Kerim Türkçe okunuş : – Ya beni israile gad enceynakum min aduvvikum ve vaadnakum canibet turil eymene ve nezzelna aleykumul menne ves selva.

(Allah, şöyle dedi:) “Ey İsrailoğulları! Sizi düşmanınızdan kurtardık, size Tur’un (eymen) sağ yanını va’dettik ve size kudret helvası ile bıldırcın indirdik.”

(taha Suresi 80)

Eğer bu konu sizin için faydalı olduysa ayrıca sitemizde yer alan Kuranda geçen erkek isimleri başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Eymen İsmi İstatistikleri

Türkiye’de Aralık 2018 sayımına göre58.350
Kullanılan isimler sıralaması2100
İstanbul şehrinde Eymen ismi sayısı10583

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu