İslam Alimi

Evvabin Namazı İle İlgili Hadisler

Akşam namazı ile yatsı namazı arasında kılınmakta olan Evvabin Namazı fazileti yüksek olan sünnetlerden biridir. Bu konuda ise Evvabin Namazı İle İlgili Hadislerin bir kısmına ulaşabilirsiniz.

Evvebin namazı hakkında bilgiye ve kılınışına ise Evvabin Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır? başlıklı konuda ulaşabilirsiniz.
Ebu Hureyre (r.a) den nakledilen bir hadiste, Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur:
“Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşaksızın altı rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu altı rekatlık namaz) onun için on iki senelik ibadete denk kılınır.” (Tirmizi-Salat, 431)

* Hadis-i şerifte Hazreti Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kim akşam namazından sonra altı rekat namaz kılarsa, evvabinler(tövbe edenler)den sayılır.” (Tahtavî, Merakı’l-felah, s.317)

* Efendimiz’in (s.a.v) azatlılarından Hazreti Ubeyd’e, Efendimiz’in farz namazlar dışında bir namaz kılmayı emredip etmediği sorulduğunda, “Evet, akşamla yatsı arasında namaz kılmamızı emrederdi.” cevabını verdi. ( İbn Hanbel, Müsned, V, 431.)

* Hazreti Ammar b. Yasir akşam namazından sonra altı rekat namaz kılınca yanındakiler bu namazı sordular, o şu cevabı verdi: “Ben sevgili dostum Allah Resulü’nü gördüm akşam namazından sonra altı rekat kıldı.” ve şunu ekledi “Kim akşam namazından sonra altı rekat kılarsa, deniz köpüğü kadar günahı olsa bile affolur.” (Ebû Nuaym el-İsfahanî, Ma’rifetu’s-Sahabe, XIV, 486.)

* Hazreti Huzeyfe anlatıyor: “Allah Resulü’ne gelip onunla beraber akşam namazını kıldım. Kendisi yatsıya kadar namaz kılmaya devam etti.” ( İbn Hanbel, Müsned, V, 392.)

* Hazreti Selman-ı Farisî, Efendimiz (s.a.v)’den naklen şunları aktarıyor: “Akşamla yatsı arasındaki namaza dikkat edin, zira bu namaz gün içinde eğlenme ve yanlış işlere bulaşmadan ötürü oluşan manevi kirleri giderir ve günün sonunu güzelleştirir.” ( Abdurrezzak, Musannaf, III, 44; Kenzu’l-Ummal, VII, 387.)

* “Kim akşam namazından sonra yirmi rekât (nafile) namaz kılarsa Allah ona Cennette bir köşk bina eder.” ( Tirmizî, Mevakît, 204; Ebû Ya’la, Müsned, X, 205.)

* Hazreti Abdullah b. Ömer şöyle derdi: “Kim akşam namazından sonra dört rekat namaz kılarsa gazve üstüne gazveye çıkmış gibi olur.” ( İbn Ebî Şeybe, Musannaf, II, 103.)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Salih Verensoy dedi ki:

    Ziyaretçi yorumcu kardeşim hakkında şunu yazmak isterim: Yazma tarziniz o kadar bozuk ki, korkarım ALLAH (c.c.) adını da kısaltırsınız…. inşaALLAH davranışınızı tekrar gözden geçirirsiniz…

  2. snne bnm admdn .s.s dedi ki:

    çok sevap mşllh

BİR YORUM YAZ