Namaz

Evvabin Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?

Evvabin namazı akşam namazından sonra kılınan sünnet bir namaz çeşididir. Bu konuda evvabin namazı kaç rekattır, nasıl kılınır? sorusunun cevabına detaylı bir şekilde cevap vereceğiz.

Peygamber Efendimiz bu sünnetine önem vermiş ve sahabesine tavsiye etmiştir. Evvabin namazı konusunda, Hazreti Ebu Hureyre’nin nakletmiş olduğu bir hadiste, Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşaksızın 6 rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu 6 rekatlık namaz) onun için 12 senelik ibadete denk kılınır.” (Tirmizi-Salat, 431)

Diğer hadisler için Evvabin Namazı İle İlgili Hadisler başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Evvabin namazı akşam namazıdan sonra kılınan nafile bir namazdır. Akşam namazından sonra oluşu bize vaktinide belirmektedir. Akşam namazı hakkında Akşam Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır? başlıklı konuya başvurabilirsiniz.

Evvabin Namazı Tablosu
Evvabin Namazı Tablosu

Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?

6 rekat olan bu sünnet namazın en uygun olan şekli 6 rekat halinde kılmaktır. Fakat Evvabin namazı 2 veya 4 rekat olarak ta kılınabilmektedir. Şimdi biz burada 2 rekat kılınışını anlatacağız. Bu konuda önemli bir tavsiyemiz var. Örneğin Evvabin namazını 6 rekat olarak kılacaksak 3 tane 2 rekat şeklinde kılmamız daha hayırlı olacaktır. Ancak dilerseniz selam vermeden 6 rekat halinde kılabilirsiniz.

Evvabin Namazı 1. Rekat

1.Niyet edilir:
“Niyet ettim Allah rızası için bu günkü “2” rekatlık Evvabin namazını kılmaya” Eğer 6 rekat kılacaksanız “2” yerine “6” veya 4 rekat kılacaksanız “2” yerine “4” ifadesini eklemelisiniz.

2.Tekbir getirilir:
İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” denir.

3.Sübhaneke okunur:
Tekbir alındıktan sonra önce sübhaneke duası okunmalıdır.

4.Euzü Besmele çekilir:
“Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur. “Allah’u Ekber” denir ve

5.Rüku yapılır:
“Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.

6.Rüku’dan doğrulur:
“Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir. “Allah’u Ekber” denir.

7.Secdeye gidilir:
2 defa secde yapılır ve her secde 3 defa “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir. Daha sonra İkinci rekat için ayağa kalkılır. Böylece 1. rekat bitmiş olur.

Evvabin Namazı 2. Rekat

Daha sonra ayağa kalktıktan sonra 2. rekata başlanır ve şu şekilde devam edilir.

1.Besmele çekilir:
“Bismillahir rahmanir rahim” – Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur. “Allah’u Ekber” denir.

2.Rüku yapılır:
“Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.

3.Rükü’dan doğrulur:
“Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir. “Allah’u Ekber” denir.

4.Secdeye gidilir:
Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir.

5.Tahiyyata oturulur:
– Ettehıyyatü okunur.
– Salli ve Barik duaları okunur.
– Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.

6.Selam verilir:
Önce sağa sonra ise sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.

Evvabin namazını kıldıktan sonra akşam namazını tamamlamak için tesbihat ve dua yapılır ve namaz sona erdirilir.

Evvabin Namazı Sıkça Sorulan Sorular

Evvabin Namazını 2 şer Rekat Kılınca Nasıl Niyet Etmeliyiz?

2 şer rekat olarak 6 rekat kılacağım. Aralarda nasıl niyet edeceğiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, dilediğiniz gibi Evvabin Namazı ikişer rekat olarak kılabilirsiniz. Bunun için her seferinde namaza niyet ederken “Niyet ettim Allah rızası için iki rekat evvabin namazını kılmaya” demelisiniz. Örneğin altı rekat kılacak iseniz bu üç defa namaza duracağınız anlamına gelmektedir. Bu üç seferin her birinde vermiş olduğumuz örnekteki gibi niyet etmelisiniz. Yüce Mevla’mız namazlarınızı kabul eylesin.

Evvabin Namazını 3 Rekat Olarak Kaza Niyetine Kılabilir miyim?

Evvabin namazını 3 rekat, 3 rekat olarak kılıyorum. Sebebi kazaya kalan akşam namazlarına ve evvabin namazı diye niyetleniyorum sakınca var mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle yaptığınız taktirde sadece akşam namazlarınızın kazasını kılmış olursunuz. Bir namaza iki niyet olmaz ki eğer kaza namazlarınız var ise evvabin namazını kılmanız da caiz olmaz.

Kaza Namazı Olan Evvabin Namazı Kılabilir mi?

Hocam kaza namazı olanın kılmaması daha uygundur demişsiniz. Ama ben 5 vakit kılmaya yeni başladım, yaşım daha 17 geçmişe dair kılmadığım namazlar kaldı sadece onları kaza edeceğim. Evvabin namazını kılmamız geçmişe dair kaza namazı varsa bile mi uygun değildir.

Cevap: Kaza namazı bir vakit olsa dahi çok önemlidir. Bir vakit evvabin namazı kılmanızdansa kazaya kalmış bir vakit namazınızı kılmanız daha hayırlıdır.

Evvabin Namazını Öğlenin Sünneti Gibi Kılabilir miyim?

Evvabin namazını dört rekat olarak kılıyor öğlen namazının sünneti gibi olur mu?

Cevap: Olur bu şekilde kılmanızda bir mahsuru yok tur.

Evvabin Namazında Felak ve Nas Sureleri mi Okunmalıdır?

Evvabin namazında Felak ve Nas surelerini okumakta bir sakınca yoktur. Bununla birlikte Evvabin namazında Felak ve Nas sureleri okunmalıdır diye bir kaide yoktur. Kuranı Kerimde yer alan surelerden dilediğinizi okuyabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hayır bu 6 rekat akşam namazının sünnetinden ayrı bir şekilde kılınmalıdır. 6-4 veya 2 rekat şeklinde kılabilirsiniz.

 1. ESSELAMÜNALEYKÜM HAYIRLI AKŞAMLAR
  benim sorum nafile olarak kıldığımız dört rekatlık namazları ikindi ve yatsı namazının dört rekat sünneti gibi kılınıyor biliyordum ettahiyyatu Salli barik sonra kalkıyoruz subhanekeden başlıyoruz yukarıda okudum ikinci rekatta ettahiyyatu okunup kalkılıyor şimdi ikilemde kaldım ALLAH RAZI OLSUN.

  1. Evvabin namazı nafile değil sünnet bir namazdır. Bu nedenle bu şekilde kılınmaktadır.

 2. Arkadaşlar Önce kazaya bıraktığımız farz namazlarımızı bitirmemiz lazım kanaatindeyim.

 3. Evvabil namazı akşam namazından yatsı namazına kılınır mı kerahat vakti giridimi mekrukmu olur.

  1. Yatsı namazına kadar kılınabilinir ve Akşam ile Yatsı namazı arasında kerahat vakti yoktur.

 4. Bir sayfada evvabin namazının kaza namazından daha önemli olduğu yazıyordu. Gerekçe olarak kaza namazının var olup olmadığı belli değil ve kaza yaptığınızda kabul olup olmayacağı konusunda ne bir ayet ne de bir hadis yok diyordu.

  1. Vaktinde kılınan namazında kabul olup olmayacağını ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. Bizler kul olarak üzerimize düşeni yapmalı ve samimiyetimizi Yüce Mevla’mıza göstermeliyiz.

 5. Hem evvabin hemde kazaya kalmış akşam namazımı nasıl kalmalıyım. Mesela evvabinden sonra kazaları kila bilirmiyim?

 6. Ben 4 rekatı ikindinin sünneti gibi kiliyordum şimdi öğrendim artık doğru kilcam insaallah

 7. Selamun Aleyküm.

  Fıkıh sohbetinde şunu dinledim.
  özetle:(bu cümleler sohbete ait bana değil)

  ”sen kim oluyorsun da şu namazı kıl bunu kılma diyorsun. Hz. Peygamber efendimiz (s.a.v.) her kim akşam namazından sonra 6 rekat namaz kılarsa denizin köpükleri kadar günahı olsa af olur demiş.”

  hal böyleyken:
  sohbette, kazası olanın bu ve bu gibi nafileleri kılmasında sakınca olmadığı kişinin namazını kazaya bırakarak zaten bir günaha girdiği lakin nafile ibadetlerden ve gelecek sevaplardan da kılamazsın,yapamazsın gibi şeylerle mahrum bırakılacak fetvaların yanlış olduğu anlatılıyordu.

  özetle ”denizin köpüğü kadar günahı olsa af olur” cümlesinden yola çıkarak bu namazdan mahrum kalınmamalı.kazalara önem verilmeli lakin bu kadar günah savar bir namazda engellenmemeli.

  1. Rukuda subhanelrabbiyel azim, secde subhanerabbiye ala oturur iken ise bir şey söylemeden sübhanallah diyecek kadar bekliyoruz.

 8. Aleykum selam hocam beinm sorum demişsiniz ya kazası olanın kazalarını kılması daha makbuldur ben menzile gittim tövbe aldım orda vekil bana dediki her akşam namazından sonra bu namazı kıl dedi sizce kılmalımıyım yoksa kazalarımı mı kılayım.

  1. Yüce Mevla’mız tövbenizi kabul eylesin. Siz bir yola girmişsiniz ve size bir görev verilmiş bu nedenle sadece evvabin namazını 2 rekat olarak kılın. Ancak kazalarınızıda ihmal etmeyin.

 9. Merhaba hocam benim yaşım 22 bi ara tam hatırlamıyorum kazaya kalan namazlarımı ve Nasıl hesap edicem 6 yada 7 sene sabah namazları hariç hepsini kıldım Nasıl hesap edicem yardımcı olursanız sevinirim

 10. Selamun aleykum Efendimiz aleyhi selatu vesselam ebvabin namazını kaçar rekat kilardi. Allah razı olsun şimdiden. Selametle …

  1. Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

   “Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşmaksızın altı rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu altı rekatlık namaz) onun için on iki senelik ibadete denk kılınır.” (Tirmizi-Salat, 431)Altı rekat olan bu sünnet namazın en uygun olan şekli altı rekat halinde kılmaktır. Fakat Evvabin namazı iki veya dört rekat olarak ta kılınabilmektedir.

 11. ben tovbe ettım ve her namazdan sonra allah rızası ıcın 2 rekat namaz kılıyorum acaba cahılıyede kulmadıgım namazlarımı kılmam herekıyormu allaha emaet

  1. Rabbimiz tövbenizi kabul eylesin.Evet kılmadığınız namazlarınızı kaza etmeniz gerekmektedir.

 12. Evvabin namazinda kamet gerekiyormu .aksam namazinı dualayıptamı kılmalıyız yoksa direk devammı etmeliyiz

  1. Evvabin namazi için kamet gerekmemektedir.Dilerseniz duadan önce dilerseniz sonra kılabilirsiniz.

 13. Kaza namazi Hz. Ömer r anh kıldımı örnek bu 33 yaşında hidayet etti Allah peki bu konu ile ilgili bir ayet hadis varmı artı Allah aciz mi ayette diyorki Allahın sizin ibadetinize ihtiyacı yok eee o zman

  1. Müslüman olan bir kimse tövbe ettiği taktirde geçmişinden sorumlu olmamaktadır. Bu nedenle kaza kılmasıda gerekmemektedir. İbadet kulluğun bir gereğidir. Zira insan kuldur ve yüce Mevla’mız kulluğu bize öğretmektedir.Örneğin siz çocuğunuzun okumasını bir meslek sahibi olmasını ve insan gibi yaşamasını istiyorsunuz. Çocuğunuz büyüğünce ve meslek sahibi olunca bütün parasını size mi getirecek? eee o zaman çocuğunuzu neden okutuyorsunuz. Topluma uygun ayakta durabilen bir insan olabilmesi için. Yüce Mevla’mızda kullarının hayatlarını bir kula yakışır şekilde geçirmesini istemektedir. Zira bir insanın insan olabilmesi için önce kendini yoktan var eden Mevla’sına kul olması gerekmektedir. İşte bu nedenle yüce Mevla’mız muhtaç olmadığı halde bizden ibadet etmemizi istemektedir.

   1. Çok güzel cvp insanı kırmadan uzmek en ..ALLAHIM sizden İslâma hizmet edenlerden razı olsun

  1. Evvabin namazlarınızı kılabilirsiniz, ancak kaza namazlarınıza öncelik vermenizi tavsiye ediyoruz.

 14. İyi akşamlar ben 45 yaşında bir bayanım . 10 yıldır( bazen aksatarak ta olsa) namazımı kılıyorum. Kaza namazlarımı rica etsem hesaplar mısınız?

  1. Bildiğiniz sureleri okuyabilirsiniz ancak en yakın zamanda subhaneke ve diğer sureleri de ezberlemeniz gerekmektedir.

 15. Hocam sorulari okudum yorumlarda evvabin namazinin 1, 3 ve 5 inci rekatinda sűbhaneke okumalisiniz demissiniz ama en basta sadece ilk 1 .ci rekatinda sűbhaneke okunur denilmis hangisi daha makbul olur . Tesekkurler

  1. Eğer bir niyet ile altı rekatı birden kılansanız birinci rekatta okumalısınız. Eğer her iki rekatta bir selam verirseniz 1, 3 ve 5. rekatlarda sübhaneke okumalısınız.

 16. Selamün aleyküm hocam benşu an 38 yaşındayım ama 20 yıldır namaz kılıyorum sabah namazlarını kılmadım şimdi benim ne kadar kazam vardır

 17. Selamaleyküm hocam ben namazlarımı sürekli ara vererek kılıyorum. Bazen hiç aksatmıyorum Bazense fazlasıyla ipin ucunu kaçırıyorum. Bu kılmadığım namazların kazasını nasıl verebilirim lütfen yardımcı olun lütfen

 18. Hocam ben 42 yaşındayım namaz kıldım ama sürekli kılmadım 16 yaşında hayızlı oldum kaza namazlarımı nasıl hesaplayabilirim.

  1. Tahmini bir hesap çıkarmalısınız. Örneğin şimdiye kadar 2 yıl namaz kıldınız bunun 16 ile toplayın 18 eder 42 den 18 çıkartın oda 34 eder ve 34 yıllık namazınızı kaza etmelisiniz.

 19. Hocam camide akşam namazını kıldıktan sonra tespihat başlıyor. Tespihatı yaptıktan sonramı evvabin namazını kılacağız yoksa tespihata katılmadan evvabin namazınamı başlayacağız? Birde ben 36 yaşındayım namaza yeni başladım geçmiş namazlarımı telafi etmek istiyorum. Kaza namazlarımı hangi vakitlerde kılmam uygun olur.

  1. Evvabin namazını tesbihten öncede sonrada kılabilirsiniz, bunda herhangi bir mahsur yoktur. Kaza namazlarınızı ise kerahet vakitleri dışında bütün zaman dilimizde kılabilirsiniz. Size tavsiyemiz kaza namazlarınıza öncelik vermeniz ve bir an önce elinizden geldiği kadar kazalarınızı bitirmenizdir.

 20. Hocam Selamünaleyküm. Evvabin namazını ikişer rekat olarak kılmak istiyorum ama aklıma takılan selam verdikten sonra 3.rekatta geçtiğimde Subhaneke süresini okuyacakmıyız yoksa Besmele çekip Fatiha süresiyle mi başlayacağız?

  1. Selam versenizde vermesenizde zaten 1. 3. ve 5. rekatlarda sübhaneke duasnın okumalısınız.

   1. akşamdan sonra kazayı mı yoksa evvabin namazını mı kılsak daha uygun olur cevap veririseniz mutlu olurum şimdiden sağolun

   2. Tabi ki kaza namazlarınıza öncelik vermeniz daha uygun olacaktır.

   3. hocam yukarıda 3 ve 5. rekatlarda sübhaneke yazmamışsınız. burada ise okumak gerekir demişsiniz. ikiside makbul mudur? yani 3 ve 5 te okunmaması olabilir mi?

   4. Okumak gerekirden kastımız okunması gerektiğidir, özetle mutlaka okumalısınız.

   5. O zaman ettehiyyatudan sonra salli barik okunmalı mıdır? Yani 4. Rekatın oturuşunda ettehiyyatu salli barik okuyup mu kalkmak gerekir?

   6. Evet her iki rekatta etteyhitatu ve salli, barik dualarını okumalısınız.

 21. Ben genel olarak camide kılıyorum namazlarımı..akşamı kıldıktan sonra camide hemen evvabin namazını kılıyorum..sonra eve gelip kaza kılıyorum
  uygun mudur sizce..

 22. Hocam evvabin namazını kılmak istiyorum ama kazalarımda var nasıl niyet etmeyeliyim nasıl kılmalıyım?

  1. Akşam namazının farzını sünnetini kıldıktan sonra evvabin namazını kılabilir sonrasında da kaza namazlarınızı kılabilirsiniz. Tavsiyemiz kaza namazlarınızı bir an önce bitirmeye çalışmanızdır.

   1. Peki tesbihatı en son kıldığımız kaza namazından sonra mı yapacağız?

 23. Kaza namazı var ben evvabil namazı kılamazmıyım farz namazının arkasına bir kaza namazı kısa sonra evvabin namazı kılamazmıyım olur mu?

  1. Şafi iseniz kaza namazınız varken evvabin namazını kılmanız doğru olmaz eğer Hanefi iseniz kazalarınızıda evvabin namazınızıda kılabilirsiniz.

 24. Hadisi Şerifte akşam namazından sonra kötü birad şey konuşulmadan kılınması zikredilmiş. Yani şimdi birşey konuşulduğunda Evvabin namazı kılınamaz mı?

 25. Selâmün aleyküm. Evvabin namazı 6 rekat kılarken ikindi namazının ilk sünneti gibi (her iki rekatta oturdugumuzda tahiyyat duasindan sonra salli-barik dualarini okunabilir mi )kılabilirmiyiz?

 26. Hocam ben evvabin namazını dört rekat olarak kılıyor öğlen namazının sünneti gibi olurmu birde akşam namazını kazasını kıldıktan sonra teşekkürler.

  1. Olur bu şekilde kılmanızda bir mahsuru yoktur. Fakat akşam namazının kazasını kıldıktan sonra demişsiniz bu konuyu anlayamadık.

 27. Hocam öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için Allah sizden razı olsun. Ben namazımı kılmaya çalışıyorum fakat sürekli aynı sureleri okuyorum , mesela farzlarda genellikle Kevser ve ihlas suresi ,sünnetlerde belirli sureler bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 28. Selamun Aleyküm,
  Ben de namaza çok geç başladım. Bir yandan eda namazlarımı bir yandan da geçmişe dönük kaza namazlarımı kılıyorum çok şükür. Evvabin namazını da kılmak istiyorum bir sakıncası olur m?

 29. Kurandan 3 ayet demişsiniz de şimdi fatiha okudultan sonra kurandan seçtiğimiz 3tane ayrı ayet mi okuyucaz mesela fatihayı okuduk ardına fil suresi nas suresi kevser suresi okuyocaz 3 tane bunun gibi mi

  1. Değerli ziyaretçimiz sizin bahsettiğiniz üç tane sure şeklide olmaktadır. Ayet Türkçede cümlenin karşılığı gibidir. Örneğin Yasin suresi 83 ayettir. Zammı sure olarak Yasin suresinde bulunan 83 ayetten 3 ayet okuyabilirsiniz.

 30. hocam merhaba ben dün başladım bu namaza telefonum daki namaz programı sayeainde gördüm ama galiba yanlış kıldım yani her 1. rekattlarda bilmeden subhaneke okudum üzldüm şimdi

 31. Evvabin namazı hergün 6 rekat kılmak zorunlumu. Veya istediğimiz kadar , yani 2 rekat veya 4 rekat da kılabilirmişiz.

 32. Öncelikle allah razı olsun hocam sizde n sorum kaza namazı kılarken ezan okunuyor ezan bitene kadar kazamı bitirsem kabul oluyorum bide mürşit rabıtası yaparken yerde oturamadıgımdan( herhangi bi rahatsızlıgım yok) acı çekerek yapıyorum. En az 5 dakka dediler ama ben okadar dayanamıyorum ve acıdan dolayı tam olarak hayal edemiyorum hocam..!

  1. Ezan okusada namazınızı bitirmelisiniz. Rabıta konusunda ise adaba ne kadar uyar iseniz o kadar istifade edersiniz. Ancak bir türlü oturamıyor iseniz rahat edebileceğiniz şekilde rabıta yapabilirsiniz.

  1. Selam verdiğiniz vakit namazınız bitmiş demektir. Bu nedenle tekrar niyet etmelisiniz.

 33. Peki ya tecehhüd? Ben nafile namazlardan bitek evvabin namazını kılıyorum, diğerlerininde kılınması gerekli midir? Birde tecehhüd namazını 2 defa kılmışım,her gün mü kılmalıyım acaba?

  1. Değerli ziyaretçimiz zikrettiğiniz namazlar sünnet namazlardır ve Peygamber Efendimiz bu namazları aksatmadan kılmaktaydı. Her gün kılmak zorunluluğunuz yok fakat ne kadar çok kılarsanız hayrınızda bir o kadar çok olacaktır.

 34. Hocam ben normal sabah namazının sünneti gibi 2 rekat 2 rekat kılıyorum olur demi ? Teşekkürler

  1. Üç ayetten kastımız örneğin en az Keser suresini okumaktık. Veya Kuran ı Kerimde yer alan uzun surelerden en az üç ayet okumaktır.

 35. Kaza namazı derken o güne ait kaza namazlarını kast ediyorsunuz değil mi aydınlatırsanız sevinrim

 36. iyi akşamlar benim sorunum biraz farklı 40 yaşındayım 6 senedir ezan okunur okunmaz namazlarımı kılıyorum ama sorunum namazda aklıma dünya işleri geliyor huşuyla namazımı kılamıyorum çok uraşıyorumm 2 rekatta tam kendimi veriyorum sonra gene aklıma olmadık şeyler geliyor çok araşdırdım başa çıkamıyorum teşekkür ederim şimdiden.

  1. Bir çok müslüman bu konulardan muzdariptir. Fakat siz bu konuyu aklınıza takarak kendinizi daha kötü hale getirmemelisiniz. Siz namazlarınıza sabırla devam edin. Dualarınızda ise huşu ile namaz kalabilmeyi nasip eylemesi için Mevla’mıza yalvarın. İnşaallah yüce Mevla’mız sizede nasip eyler.

 37. Hocam benim kaza namazlarım var normal vakit namazlarından sonra kaza namazı kılıyorum böyle yaptığım zaman evavin namazı kalabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

   1. Sağolun hocam allah razı olsun kaza namazlarım kılmaya özen gösteriyorum

 38. Konuyla alakası yok ama sayfadan nasıl soru soracağım bilmiyorum 10 yaşındayım inşallah yeni Camimiz inşa edildiğinde müezzin olacağım hafızlık yapıyorum müezzin olduğumda ezan okumadan veya müezzin olmamın sakıncası var mı?

 39. Evvabin namazı akşam namazından sonra kılınıyor ya tesbihatı akşam namazından sonra mı yapmalıyız yoksa evvabin namazından sonra mı yapmalıyız?

 40. Hocam kaza namazı olanın kalmaması daha uygundur demişsiniz, ama ben 5 vakit kılmaya yeni başladım, yaşım daha 17 geçmişe dair kalmadığım namazlar kaldı sadece onları kaza edeceğim. Gecmişe dair kaza namazı varsa bile mi uygun değildir evvabin namazını kılmamız ?

   1. Cevap: Kaza namazı bir vakit olsa dahi çok önemlidir. Bir vakit evvabin namazı kılmanızdansa kazaya kalmış bir vakit namazınızı kılmanız daha hayırlıdır.

 41. Secde edip oturduğumuzda “sübhanallah” dememiz gerekmiyor mu evvabin namazında? Bir de ben sabah namazı kılamıyorum. Bugünden itibaren kılmaya başlasam kazaya bırakmadan evvabin namazı kılabilir miyim?

 42. selamun aleyküm, hocam allah razı olsun böyle insanların sevabına vesile oluyorsunuz ya şükürler olsun. Bir sorum olacaktı 24 yaşındayım ve aklımın erdigi kadar hiç vakit namazı yada bayram namazı kılmadım, ve şimdi eyyvah diyorum. Geçmişe ait bütün namazlarımı nasıl kılabilirim, şimdiden teşekkürler.

  1. Allah sizden de razı olsun. Şüpheniz olmasın ki namaz hayatınıza huzur getirecektir. Geçmişte kılmadığınız namazlar hakkında Kaza Namazı başlığı altında bir çok sorunuza cevap bulabilirsiniz. Cevabını bulamadığınız soruları ise lütfen bize ulaştırın.

 43. Akşam namazının tesbîhat ve duasını yaptıktan sonra Evvabin Namazını kılsak olur mu?

 44. Evvabin namazının 6 rekat niyetlenirken 4. Rekata selamdan sonra kalan 2. Rekata tekrarmı niyetlenmek gerekiyor yoksa 4.rekattan sonra selam vermeden 5 ve 6. Rekatamı kalkacağız. Teşekkürler.

  1. Niyet ederken kaç rekat için niyet edeceğiniz kaçıncı rekatta selam vereceğinize bağlıdır. Örneğin Evvabin namazını 6 rekat niyetlenir iseniz 4. Rekata selam vermeniz yanlış olacaktır. Dördüncü rekatta selam vermeden 5. ve 6. rekatı kılmalısınız ve sonra selam vermelisiniz.

 45. Nafile namazları kılarken ikindinin sünnetine benzetiyoduk ama burda öğlenin sünnetine mi benzeteceğiz?

 46. 2 şer rekat kıldıgımda 3.cü ve 5, rekatlarda tekrar tekbir den sonra subhaneke suresi okunmuyor mu? Şimdiden teşekkürler…

 47. İkişer rekatlik kılarken selam verdikten sonra ,tekrar niyet ve tekbir yapmalı mıyım? şimdiden teşekkürler.

  1. Evet ikinci rekatta selam verirseniz tekrar niyet etmeli ve tekbir almalısınız. Bu kural bütün nafile namazlar için geçerlidir.

 48. sadece 2 rekat kılsak mahsuru varmıdır. ve fatihadan sonra sureyi 1 kere okusak hata mı ederiz

 49. Geçmişte kılmadığım 2 senelik namaz için akşamları 6 rekat kılınca bigünlük kılmadığım namazın kazasınımı kılmış oluyoruz anlatırmısınız lütfen yada napmam gerekiyor.

   1. Hayır silinmez. Kaza namazlarınızın silinebilmesi için kaza niyeti ile kılmalısınız . Bununla birlikte hangi vakit namazın kazasını kılacaksanız o vakit kaç rekatsa o kadar kılmalısınız.

  1. Kaza namazınız varken kaza namazlarınıza öncelik vermeniz daha doğru olacaktır.

 50. teşekkür ederim cevabınız için tam olarak şurayı anlamadım fatiha kevser okuyup secdeyemi gideceğiz yoksa fatiha sonra kevseri üç kez okuyup secdeyemi gideceğiz ben hep bir kere okuyarak kıldım. şimdiden ALLAH razı olsun..

  1. Değerli ziyaretçimiz, evvabin namazında eğer zamlı süre olarak Kevser suresini okuyacaksanız, önce Fatiha suresini okumalı sonra Kevser suresini okumalı ve namaza Allah’u Ekber diyerek devam etmelisiniz.

 51. ben namaz sureleri hep yanlış okuyormuşum doğru okumak için kursa gidiyorum hocam bana bir rekatta kevser bir rekatta ihlas okuyarak yani kevser ihlas kevser ihlas kılabılırsın dedi. Öncelikle bu doğrumu birde Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur dediniz ya fatihadan sonra 1 kere kevser okusam yanlış mı oluyor.

  1. Evet hocanız doğru söylemiş. Zamlı sure olarak Kuran ı Kerimden istediğiniz sureyi okuyabilirsiniz. Eğer bir sureden sadece bir bölüm okur iseniz Kuran ı Kerimden en az üç ayet olmalıdır.

  1. İster iki şer rekatlar halinde üç kerede kılabilir isterseniz bir seferde altı rekat halinde kılabilirsiniz.

  1. Değerli ziyaretçimiz, aklınıza takılan nedir tam olarak anlayamadık. Konu içerisinde dualar ve rekatlar ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir.

 52. Evvabin namazını kılarken bir duayı mesela ihlas suresini bir rekatta 3 kere okuyabiliyor muyuz?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz. Evet okuya bilirsiniz.

  1. Değerli ziyaretçimiz, kılabilirsiniz. Lakin yapmanız gereken en doğru şey kaza namazlarınıza yoğunlaşmanız ve bitirebileceğiniz en kısa zaman içerisinde kaza namazlarınızı bitirmenizdir.

 53. Evvabin namazını 3 rekat 3 rekat kılıyorum sebebi kazaya kalan akşam namazlarına ve evvabin namazı diye niyetleniyorum sakınca var mı? e maile cevap bekliyorum acil.

  1. Değerli ziyaretçimiz. Sorunuzun cevabı konuya eklenmiştir.Sorularınızın cevapları diğer insanlarında istifade edebilmesi için site içerisinde cevaplanmaktadır.

 54. Evvabin namazında secde ederken rabenağfirli illa uhuralevgavlen yarfeu yaseru söyleyebilir miyiz?

  1. Değerli ziyaretçimiz. Secde de zikrettiğiniz duaları okumanız yanlış olacaktır. Fakat Evvabin namazı kılar iken secdede bu duaların okunacağına dair bir kaynak biliyor iseniz lütfen bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu