NamazSorularınız

Evvabin Namazı 2 şer Rekat Olarak Kılacaksak Salli Barik ve Rabbena Okumalı mıyız ?

Evvabin namazı 2 şer rekat olarak kılacaksak salli barik ve rabbena okumamız gerekir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, evvabin namazının nasıl kılınacağını öğrenebilmek için Evvabin Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz. Bu bilgiden sonra sorunuza cevap verelim. Evvabin namazını ikişer rekat halinde kılmak Peygamber Efendimizin sünneti seniyyesine daha uygundur. Eğer 2 şer rekat halinde kılacak isek ikinci rekatın sonunda Etteyhiyyatü duasının ardından Salli ve Barik dualarını okumalıyız ve daha sonra Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duasını okumalı ve daha sonra selam vermelisiniz. Yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin.

Bir Soru & Yorum

  1. Evvabin namazı, akşam namazından sonra kılınan sünnet/müstehap olan altı rekâtlık namazdır. Evvabin, evvab kelimesinin çoğulu olup, tövbe ve istiğfar ederek Allah Teala’ya çokça yönelen kişi demektir.

    Evvabin namazı, Akşam namazının sünnetinden hemen sonra, iki rekâttan altı rekata kadar kılınan bir namazdır. Evvabin namazı hadisi şeriflerde çok sevaplı olduğu bildirilmiş ve kılınması tavsiye edilmiştir.

    Ebû Hüreyre (radıyallahu anh)’den, Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurduğu rivâyet edilmiştir:

    “Kim akşam namazından sonra, aralarında kötü bir şey konuşmadan altı rekât (nafile) namaz kılarsa bu ibadeti on iki senelik (nafile) ibadet sevabına bedeldir.”

    (Tirmizî, Mevakît, 204; İbn Mace, İkame, 113.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu