İslam Alimi

Evlilikten Çok Korkuyorum Ne Yapmalıyım?

35 yaşındayım Evlenmek istiyorum ancak evlilikten çok korkuyorum.Evlendiğimde eşimden soğumaktan, evlilik sorumluluğundan bunalmaktan vs. sürekli endişe ediyorum. Bugüne kadar çok bayanla evlilik amaçlı görüştüm ama tam evlilik aşamasına gelince pişman olup vazgeçtim.

Çünkü boğulma gibi bir kötü ruh haline bürünüyordum, çok mutsuzdum. Görüştüğüm bayanların hiç birini fiziki güzellik açısından pek beğenmeden görüşmeye başlamıştım. Acaba sorun burada mı yoksa ruhsal açıdan evliliğe uygun değil miyim? Psikiyatriye ve psikoloklara gittim ancak kendimi tanıma sürecinden başka bir gelişme sağlayamadım. Sizce sorun nerede? Lütfen yardımcı olun.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir korku duyduğumuz zaman korkunun yerinde mi olduğunu aklımızla sorgulamalıyız. Evlilikten korkmanın bir anlamı yoktur. Bir örnek verecek olursak arabaya binmekten ne kadar korkuyorsanız evlilikten de o kadar korkmalısınız. Dolayısı ile hayırlı bir eş arayışında olun. Bununla birlikte dış görünüşte önemlidir. Evlilikte önemli olan bir konu ise denklik konusudur. Evleneceğiniz kimsenin dış görünüşü ve ahlakı size uygun olmalıdır. Siz bu konulara dikkat ettiğiniz taktirde inşaallah evliliğiniz hakkınızda hayırlı olacaktır ve bu korkularınızın aslında ne kadar yersiz olduğunu göreceksiniz. İslam dininde evlilik çok önemli bir konudur. Bu nedenle evlilik yolunda ilerlemelisiniz. Siz işinizi Mevla’ya havale edin, eğer böyle yaparsanız her şeyin ne kadar güzel olacağını göreceksiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Müzeyyen dedi ki:

  Selamun aleykum. 30 yasindayim. Kendimi evliliğe hep hazır hissettim. Cok kişiyle tanıştım. Nasip olmadı. Simdi biriyle tanıştım. Cok iyi ve anlayışlı. Düşüncelerimiz uyuşuyor. Ama icimde bir duygu var ve rahatsız ediyor beni. Oğlana şans vermeden kesip atasim geliyor. Ve bunun yanlis oldugunu biliyorum. Bir seyler benim duygularımı kapatıyor sanki. Korkumu bu bilmiyorum. Ve bu beni cok yoruyor. Görüşmede normal hersey..sonra yine basliyor. Ben anliyamiyorum kendimi.

 2. berfin dedi ki:

  bir sorm var bir tablet veya telefonda haram şeylere bakılıyorsa bunun için şarj aleti alındığında birinden borç alınmışsa mesela 20 30 lira sonrada borç almam onun parasıyla almam günah olur mu diye şüphe edilirse böyle borç almak caiz midir?bir de şarj makinesini almanın ggünah olduğundan şüphe edilse ama buna üzünülmese pişman olunmasa ve telefon ve tableti şarj ederken küfür mü olur diye akla gelse sonra da şarj aleti almak günah ise telefon ve tablette haram şeylere bakmadan şarj etmekte küfür değil günah olursa falan diye şüphe edilse ve bunların günah olmasndan da pişmanlık duyulmasa üzünülmese nasıl olsa küfür değil denilse sonradan tevbe ettikden sonra bu şarj aletini kullanmak ve telefon ve tabletten haram şeylere bakmaya devam etmek küfür mü olur?anlamadıysanız tekrar açıklayım

  1. islamalimi dedi ki:

   özetle anlatın lütfen anlayamadık.

  2. Melekg dedi ki:

   Arkadaşım kafan gereksiz şekilde karışmış bu tarz vesveselere beyin de yer vermek oldukça lüzumsuz.Yazdıklarının hiçbir anlaşılır ve açıklanır yanı yok

 3. Ertuğrul dedi ki:

  Teşekkürler.

 4. Ertuğrul dedi ki:

  Teşekkürler.Peki bir din hocasına gidip dua almak gibi bir şey var mıdır dinimizde?

  1. islamalimi dedi ki:

   Tabi ki de vardır değerli ehli sünnet olan bir din hocasından dua alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ