Evlilik

Evlilik Vaadiyle Kandırmak Günah mı?

Birini sevmiştim seviyorum evleneceğiz bekle dedi, sonra hiç bir şey söylemeden gitti yarı yolda bıraktı kul Hakkı’na girmiş oluyor mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, kadın veya bir erkeğin birini evlilik vaadi ile kandırması çok büyük bir günahtır ve bununla birlikte büyük bir kul hakkıdır. Bu vaatlere genelde kadınlar kapılmaktadır. Unutmayın ki İslam dininde evlilik konusunda vaat bir anlam ifade etmektedir. İslam dininde bir erkeğin evlenmek istediği kadına vereceği tek vaat ailesi ile birlikte evlenmek istediği kadının ailesini ziyaret ederek Allah’ın (c.c) emri ile istemesidir. Bu nedenle özelikle kadınlar bu konuda dikkatli olmalıdırlar. Zira dikkatsiz olup sonrada beni kandırdı demekte yanlış olacaktır.

Soru: Erkekler Kadınları Evlilik Vaadiyle Kandırabilir mi?

Yukarıdaki açıklama cidden çok talihsiz olmuş ve nedense erkekleri korur nitelikte.Erkek söylesin aman canım ne olacak der gibi. Oysaki verilen sözün aile yanında verilmiş olması veya olmaması pek de bir şey ifade etmiyor.

 • “Ey iman edenler! Sözlerinizi yerine getirin.” (Maide; 1)
 • “Ahde (verilen söze) vefa edin; hiç şüphesiz ahitten (verilen sözlerden dolayı) hesap sorulacaktır.” (İsra, 34)
 • “Yapmayacağınız sözü söylemeniz, Allah katında büyük bir günahtır.” (Saf, 3)
 • Mü’minun suresinde ise müminlerin özelliklerinden bahsederken şöyle buyurmuştur: “Onlar ki emanetlerine ve verdikleri sözlere sahip çıkarlar.” (Mu’minun, 8)
 • Hz. Peygamber (sav) de bir hadisi şerifte şöyle buyurmuştur: “Şu üç şey kimde bulunursa -oruç da tutsa, namaz da kılsa- o, münafıktır; – Konuştuğu zaman yalan söyleyen, – Verdiği sözden cayan ve – İtimat edildiği halde emanete ihanet eden.” (Buhari, Müslim)

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Anlaşılan yanlış anlaşılmışız. Biz yukarıda şunu ifade etmeye çalıştık. Kadınlara diyoruz ki erkeklerin evlilik vaatlerine göre hareket etmeyin. Zira yarın üzülen yine siz oluyorsunuz. Tabi ki söz veren sözünü tutmalıdır ve bu sözünden sorumludur. Yarın ahirette bunun hesabını da mutlaka verecektir. Ancak karşı taraf sözünü tutmayınca mağdur olmamak için karşıdaki insanın sözüne güvenmeli ancak sözüne göre hareket etmemeliyiz. Bütün ümidimizi bir söze bağlamamalıyız. Örneğin bir erkek bir kadına ben seninle evlenmek istiyorum diyor ise ve ailesi ile birlikte kısa bir zaman içerisinde gelmiyor ise ciddi bir sıkıntı var demektir.

Tabi bu durumda bir çok kimse ama durumu yok, ama okuyoruz gibi şeyler söyleyebilirler. Bu durumda ise yapılması gereken yine ailelerin tanışması ve en azından bir söz takılmasıdır. Yüce Mevla’mız ailene kurana yardım etmektedir. Dolayısı ile bu konuda erkeklerden çok kadınların yanında olduğumuzu açık bir dille ifade edelim.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. selemün aleykum hocam sevdiğim kişi bana söz verip evleneceğiz dedi aileler öğrendi askere gidince çok değişti ve ayrıldı umut verip yarı yolda bırakıp gitmesi günah mı

 2. Hocam ben internetten yabancı bir kadınla tanıştım ve gel zaman git zaman ülkemize geldi beni ziyarete geldi aramızda nişan yaptık ailemde vardı tabi bir birimize söz verdik 2 ci defa kavuşup evlenecektik benim maddi durumum yoktu onunda yoktu ben çalışmaya gittim ve o başka birini bulmuş evlenmiş ama benle beraber zina yaptı beni de aldattı ben onu müslümanlığa bile davet ettim kabul etti bana bu ihaneti yaptı başka biriyle evlendi beklemedi yani beni benim veyata onun bende hakkı varmı hocam bana bilet aldı gidemedim vize engeline takıldım passport aldı öyle boşa düştü ama benimde ona güzelliklerim oldu onun aldığı gümüş yüzükleri altına çevirdim sevdim haylada seviyorum kalben hak varmı hocam bunu merak ediyorum?

 3. Hayırlı akşamlar benim basimada buna benzer bir kolay geldi.Evleneceğim kişi son ay çok değişti akdeniz anemisi yani kansızlık rahatsızlığım var var olduğunu da en başından beri biliyordu Rabbim sahit arkamdan iş çevirdin çocuk olursa ya sakat Doğarsa ya kan uyusmazligimiz varsa vs vs birsürü bahane anlamadığım beni seven beni yonttun ben bir odundum diyen kişi nasıl değişebilirdi Ben herşeyine tamam dedim durumum musait değil dedi bütçemize göre alırız dedim düğün yapmayalım dedi mevlut okutup geçelim dedi tamm yine düğün salonu tutalım dediğin gibi yapalım dedim yok masraf oluyormuş ben hiç birşey istemediğim için mi üzülen Ben oldum içimi yaktılar içimdeki kor ateş ocaklarına düşsün Sonra Allahim sana havale ediyorum diyorum çok anladım halaa atlatamadım ben herşeyin hayalini kurdum kurdurdular.Telefonunu degistirdi ailesi engelledi 200bin tllik araba almış hayrını göreme dedim beni ne ile kinadilarsa Allah onunla sinasin Benin suçum sevmek oldu güvenmek inanmak oldu içim yanıyor her gece ağlıyorum dahasida var Allah şahidim olsun Ben hiçbirşey yapmadım birgin olsun bakımsız çıkmadım suçum sevmek oldu Rabbime havale ettim hakkımı hiçbirine helal etmiyorum.Rabbim emanetlerini almasın onlardan iftirada attı kısacası sevdigim insan sizofren olduğunu düşünüyorum ahirette hesaplascaz Ben hakkımı helal etmiyorum canim yaniyo ağlarken gülmek o kadar zor ki ?

 4. Selamün aleyküm 5yıl evli kaldim fiziki şiddeti yüzünden boşandım 2yıldır 4yaşindaki oğlumu ne aradı ne sordu.Böyle bir kişilikteki biri hiçmi çocuğu aklına gelmez.Yeni evlendiği kadın beni faceten buldu yeni karısına fiziki şiddet uyguluyormuş

  1. Slm alk geçmiş olsun kardeşler aynı şekilde bende evlilik vaadi ile yarı yolda bırakıldım adamın niyeti para mal mülk mülkmüş beş yılımı cehenneme çevirdi yapmadığı zulüm kalmadı durmadan iftiralar attı ben kendimi anlatmaya çalışıyorken yapan kendisiimiş baskı altına almamış pisikolojik meğer benim le oynuyormuş evimde eşyalarıma zarar verip durdu niyeti pisikoljik hasta edip elimde ne var ne yok hepsini almakmış yüklü yüz milyara yakın paramı çarptı ve beş koca sene iki gözü iki Çeşme etti zorbalıkla üstümde kaldı alacağını aldıktan snr başka kadınlar kızlar erkek lere yöneldi meğer adamın evveliyatında bir çok kadın erkek leri dolandırmış kimini genç ligi için kimini parası İçin kiminide eğitimi bilgisi kültürü İçin hepsinide idare ediyormuş elimin altında kontagı olduğu yüzlerce insan varmış onlarıda değişik şekilde kullanıyormuş adam hem erkeklerle hemde kadınlarla beraber oluyormuş meğer sapıgın menfaatcinin önde gideni imiş kendini sevdrirp özel hayatlarını öğrenip durumlarını dükkanına çağırıyormuş çayım var kahvem var diye tuzagına düşürmek için yüzlerine gülüyormuş göründüğü gibi Güler yüzünün altında kocaman bir şeytan yatıyormuş kimse farkına varmadan bu adamın kötü emellerine alet oluyor yüzlerce kadınlar erkek ler kimi avukat kimi nüfus müdürlüğünde memur evli kadın mimar kadını evli adamlar evli kadınlar dullar kızlar adamın etrafında hepside dolu kimse ne olduğunu ne yapmaya çalıştığının farkında degil seviyorum karım la mutlu değilim arkadaş gibiyiz yıllardır ayrı yataklarda yatıyoruz ayrılacağım pis sevmiyorum zoraki anam babam evlendirdi deyip kendini acındırıp kandırıyor aman siz siz olun böyle şeref sizlere kasın yada erkek inanmayın ben yandım siz yanmayın kap hastası etti sakat bırakıp ortada bırakıverdi o ise diğer enayi yerine koydukları ile devam ediyor kimse için keyfimi bozamam diyor ama o kendinde o hakkı buluyor hak hukuk demeden haram demeden domuz gibi yaşıyor Allah ım bana yaşattığı acıların agrı sızılarımın zalimliğin zulmün dibine vurdu gu mazlum bıraktığı İçin bizi bin katını versin O şahsa Amiiiin iki yakası bir araya gelmesin Rabbim yaptığı bütün pislikleri yüzüne vursun herkes duysun görsün inş lah bize yaşattığı nın bin misli sini versin Rabbim zalim merhametsiz Namkör içinde kocaman Şeytan yatıyor sürekli kötülük düşünüyor adilik

 5. Hocam erkek arkadaşımla 3 yıldır düzenli giden bir beraberliğimiz vardı.3 yılın sonunda evlenme teklif etti ve kabul ettim sonrasında ailesiyle birlikte bize gelip tanıştılar sonra biz onlara gidip tanıştık dana sonra istemeye geldiler ve benim istemede olan heyecanımdan ve babamla yaşadığım duygusallığımdan dolayı ağlamam sonucunda bizim evden çıktıktan sonra erkek arkadaşım türlü şeyler söylerek benden ayrıldı. Evden çok güzel çıkmışlardı herhangi bir sorun yaşanmamıştı ağlamam dışında ailesi bizim eden çıkar çıkmaz 1000 tane olumsuz yorum yapmışlar evden kovmaktan beter ettiğimizi binanın demir kapısına inmediğimizi misafiri böylemi karşılıyormuşuz kardeşime nasılsın diye sormuşlar pardon anlamadım demiş bu sorun olmuş ablası ablamın sarılmadığını iddaa etmiş ama ablama sordğumda bana aksı bişey anlattı butun bunları bahane ederek ayrıldı ve başta bunları söylemedi sürekli kavga ettiğimizi söyleyerek ayrıldı benden sonradan da bunlardan bahsetti. Bunun günahı varmıdır? rica etsem cevaplarmısınız ?

 6. Hocam bundan 5 ay once biriyle tanistim enistem sayesinde ayni koydendik guvendim sevdimm evlenicez dedi nisanimizi yaza yapicaz insalalh dedii o kadar umid verdiii ? ve sonundaa yari yolda birakti beni nisanlancaz diyodun dedigimde oyle bisey demedim ben dedii ben seni mutlu edemem dedi meger isin altindaa eski sevdigini unutmak icin konusmus benlee hakkima girmis oldumu o kizin evlenecegini duyunca napacagini sasirdii olmek istiyom gibi durumlar yapiyordu whatsapp durumlarindaa hakkima girdi demi bu kisi benim hakkimi helal etmesem mutlu olurmu yinede

 7. Hocam gecen sene eski sevgilim evlenmistii karisii bosanma davasi acmisti sonra bana dondu pismanim diye gelip istediler. Karisii donduu yok dediler karisina dondurmek icin beni kullanmis bunlarin yaptiği kullan hakkina girer mij hocam duygularimla oynadilar.

 8. Hocam biriyle evlilik yolunda ilerliyorduk ve benim geçmişimde yaşadığım kötü bi olay vardı ve bu onu biliyordu ama kaybetmek korkusuyla sakladığım şeyler vardı ve bunları başkadından duydu benden ayrıldı ama o olayla ilgili bilmesi gereken en kötü şeyleri biliyordu somradan öğrendiği şeyler kötü şeyler değildi sadece başkasından duyduğu için ayrıldı ama ben ona mecburum ve çaresizim hocam napıcam bilmiyom hocam onun yaptığı haksızlık günahmı ve ben bu işin içinden nasıl çıkarım?

  1. Öncelikle küçükte olsa yalan ve benzeri şeylerle evlilik yürümemektedir. Sizden ayrılmak için bunu bahanede etmiş olabilir. Size tavsiyemiz hayatınıza devam etmeniz ve şunu unutmamanızdır. Yüce Mevla’mız haklı hiç bir kulunun hakkını başka bir kulunda bırakmayacaktır.

 9. Hocam beni biri evlilik vaaatleriyle kandırdı beni aldattı bu kul hakkına girermi şiddet bile gördüm

 10. Hocam iyi akşamlar benim erkek arkadaşım evlilik vaadiyle beni kandırdı gunahima girdi şimdi ise diyor ben zorlami yaptırdım sana beraber istedik oldu ve ben onu canımdan çok sevdim aşık olmuştum ailemle tanistirdim ama o beni hiç bir aile ferdi ile tanistirmadi bugün yarın diye diye kandırdı ve ben yatıp kalkıyorum beddua ediyorum bana çok büyük bir darbe vurdu şimdi ise vicdanını para ile rahatlatıyor benim hakkım onda kalır mı alınır mı ahım hakkim

 11. Hocam selamün aleyküm. Öncelikle söyle söyleyeyim birden çok ilişkiye girdim 4yıllık sevgilimle malesef nefsime sahip çıkamadım ama hiç anlaşamıyoruz çok yalanlarını yakaladım o istiyor evlenmek ama yalan söyledigi için anlaşamadıgımız için sogudum cok kez ayrıldık barıstık. ayrılınca baskalarıyla konustu bulustu yinede affettim vicdan azabı cekiordum hocam ama yaşamıyorum onunla yapamıyorum artık hocam ne yapsam bilemiyorum yardımcı olun.

  1. Size tavsiyemiz günahlarınıza yeni günahlar eklemeyin ve bir karar alarak kendinize bir yuva kurun.

   1. Hocam çok büyük bir günah işledim ama vicdan azabı çekiyorum.. Evlensem ilerde ayrılacagız. Bu günahtan tövbe etsem kurtulamam çaresiz kaldım

   2. Kardeşim 4 sene boyuca ilişki yaşamışsın ve o kizla beraner olmuşsun bu zaman kadr aklın neredeydi bu zaman diliminde yalanını yakaladin, işini gördün şimdi ayrılacağım diyorsun peki tamam kiz da suçlu kendini sana teslim etmis.. Erkekliğe yakışır mi kızla yat kalk sinra yalanını yakaladim de evlenme ayril bu bir vebaldir mayrilsan başkasıyla evlensen de yakanda olacaktır.. nefsini dinleyen onun kölesi olur,akıllı kişi nefsine hükmeder geçmiş ola vicdanını rahatlatmaya çalışma.Yatarken yalanı dolano yoktu da evlebmek isteyince mi yakaladın

 12. Mrb hocam ben yaşını almış biriyim ama insan her yaşta hata yapıyor ben 30 yaslarinda bayanım sevgilim oldu bana evlilik konusunda yaklaştı sonra nefsime yenildim allah katında büyük suç işledim…sonra evelencegiz dedi şimdi beni dugune yakın ortada bıraktı..iki ay önce hayatına bi kadın sokmuş ve herseyden vazgeçti..düğün tarihimiz belliydi eşyalar alındı son asamalr kaldı şimdi ben hakkımı helal etmiyorum ona beddua ediyorum beni kandırıp yolda bıraktığı için sizce duam kabul olurmu her ne kadar bilerek büyük günah islesem bile

  1. Değerli ziyaretçimiz Öncelikle yapmış olduğunuz hatalardan dolayı kendini sorumlusunuz benimle evlenecek diye bu günaha düştüm demeniz bir anlam ifade etmemektedir. samimiyetle tövbe etmelisiniz konu duanızda gelince ise Bunu ancak Yüce mevlamız bilir Dualarınızın kabul olma ihtimali olduğu gibi olmama ihtimali de vardır

 13. Benim de 1.5 yıllık ilişkim vardı. Maddi manevi bütün duygularımı sömürdü. Defalarca kalbimi kırdı kötü sözler söyledi Ama bir günden bir güne tek kötü söz etmedim. Ailem karşı çıktı onun için aileme zor durumda kalarak ikna ettim. Ve evlenme teklifi edeceği ertesi hafta da istemeye geleceklerin söyledikten bir kaç gün Sonra ayrıldı ve bir hafta Sonra başka birisiyle birlikte olmaya başladı. Onunla sürekli fotoğraflarını koyuyor sanki ben hayatında hiç olmamışım gibi davranıyor. Bense sadece üzülüyorum hocam nefret etmek istemiyorum ama içimdeki üzüntüyle karışık hazmedememe duygusundan da kurtulamıyorum. Ona asla hakkımı helal etmeyeceğim. Bu düşüncemden dolayı günaha girmiş olur muyum ? Ya da o insan yaptıklarının bedelini ödeyecek olur mu

 14. Hocam benle bir kız birbirimize 7.sene söz verdik yimin ettik tam isteme şeyine geldi kız vazgeçti ayrıldı bende ama ben onu o nutamiyorum bi sene oldu hala onu seviyorum ölesiye seviyorum onu ne yapım

 15. hocam ben evlenmek için yola cıktım biriyle ve yola cıktıgım bayan benimle her seyini paylastı daha sonra sudan sebeple ayrıldı gitti benden bi hafta sonra başka biriyle nişanlandı bunun hükmü nedir ?

 16. ” Unutmayın ki İslam dininde evlilik konusunda vaat bir anlam ifade etmektedir. İslam dininde bir erkeğin evlenmek istediği kadına vereceği tek vaat ailesi ile birlikte evlenmek istediği kadının ailesini ziyaret ederek Allah’ın (c.c) emri ile istemesidir.”

  1. Tabi ki kul hakkına girer zira siz ona hizmet etmek zorunda değilsiniz ve belli ki kasıtlı bir şekilde size yardım etmiyor. Ancak sizde buna sabrederek hayır kazanıyorsunuz.

 17. Hocam ben sabahtan akşama kadar iş yapıyorum yemek temizlik oruçlu olduğum halde her işi yapıyorum gelinim de bizle oturur hiç bir işe elini sürmez sonra gelir sofraya oturur yer içer gider bunun böyle yapması günah mı benim yaptıklarım sevap mı ve böyle hiç bir işe elini sürmeyip senin yaptığın yemeği yiyip içmek kul hakkına girer mi?

  1. Tabi ki gelinizin yaptığı İslam dini açısından büyük bir edepsizlik. Ancak anladığımız kadarı ile sizde çocuğunuzun hatırına sesinizi çıkarmıyorsunuz. İşte bu nedenle cennet annelerin ayağının altında. Siz bu yaptığınız her şeyden büyük hayır kazanıyorsunuz. Yüce Mevla’mız gelinizede bunu anlamayı ve ona göre hareket etmeyi nasip eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu