Evlilik Kader midir ve Dua İle Evliliğin Kaderi Değişir mi?

Evlilik kader mi yoksa irademizin etkisiyle kısmetimizi yönlendirebilir miyiz? Dua ile hayırlısını isteyerek beklemeli miyiz yoksa kısmet dünya ya gelmeden var olmuş mudur?

Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere kader mevzusu hem geniş hemde bazen anlaması zor bir kavramdır. Fakat sorunuz gayet yerinde ve birçok insanın soracağı bir sorudur. Bu noktada sorunuz iki başlıktan oluşmakta. 1. Evlilik kader midir? 2. Dua ile Evliğin kaderi değişir mi? Şimdi sırası ile sorularınıza cevap vermeye çalışalım.

1. Evlilik kader midir?

Tabi ki dünya hayatına gelmiş her insanın kaderi yüce Mevlamız tarafından tayin edilmiştir. Biz buna kader diyoruz. Fakat bu dairede bunu anlamak zor olsa dahi şu da bir gerçek ki yüce Mevlamız insana özgür iradeyi de nasip etmiştir. Bu bağlamda insan oğlunun özgür iradesi insanı kaderine götürmektedir. Yüce Mevlamız bu imtihan dünyasında insana verdiği kader dairesinde seçenekler sunmaktadır ve insan yaptığı seçimi kendi özgür iradesi ile yapmaktadır. Evlilik konusunda da bir insanın bir çok kısmeti çıkabilir, fakat nihayetinde bir kimse ile evlenilmektedir. İşte biz nihayetinde yapılan evliliğe kader diyoruz. Fakat insan bu noktada kaderim ne ise o olur demesi de çok yanlış olmaktadır. Evlenecek olan bir insan kendi özgür iradesini de kullanmalı düşünüp tartmalı, kendisi, ailesi ve evleneceği kimse için hayır olacak bir seçim yapmak için uğraşmalıdır. İnsan sahip olduğu bu özgür irade ile bir yandan da yüce yaratıcısı olan Allah’tan kendi hakkında hayırlı olacak bir evlilik istemelidir.

Nihayette gerçekleşecek olan evlilik zaten insanın kaderi olacaktır. Ama az öncede dediğimiz gibi örneğin bir kimsenin kısmeti çıktı ve kişi baktı ki karşısında ki insan kendisine hiç uygun değil. Kişinin bu noktada zaten kaderim ise olur değil ise olmaz demesi İslam dini açısından yanlış olacaktır. Kısmeti çıkan kişi mücadelesini vermeli, düşünüp tartmalı kendine bu evliliği isteyip istemediğini sormalı ve karar vermelidir. Ancak buna rağmen evlilik olur ise o vakit yapılmış olan evlilik için bu evlilik benim kaderimmiş denebilir ve yüce Mevlam benim için bunu hayırlı görmüş o halde bende, benim için hayır olan bu kişi ile mutlu bir aile kurmalıyım düşüncesinde olmalıdır. Bu konuyu özetle ancak bu şekilde açıklayabiliriz. Şimdi ikinci soruya cevap verelim.

2. Dua ile Evliğin kaderi değişir mi?

Hepimizin bildiği üzere Sadakanın ömrü uzattığı söylenir ki aslında bu söz Peygamber Efendimizin bir hadis i şerifidir. Bu hakikat ile birlikte her Müslüman bilir ki insan ömrü yüce Mevla’mızın taktiri ile bellidir ve asla değişmez. Bu noktada akla şöyle bir soru geliyor. O halde kişinin belli olan ömrü nasıl olur da uzamaktadır. Bilmemiz gerekir ki buda yüce Mevla’mızın bir hikmetidir. Mevla’mız insan için belli bir ömür tayin eder ve dilerse kulunun verdiği bir sadakayı da daha önce tayin etmiş olduğu ömrü uzatmaya vesile eder. Zira ömrü uzatan sadaka değil yüce Mevla’mızdır, sadaka ise sadece bir vesiledir. Müminin silahı olan duada sadaka gibi hatta belki daha etkili bir ameldir. Dua ile bir Müslüman birçok zorluğu aşabilir, hastalığına şifa bulabilir, hayırlı bir evlilik yapabilir. Yani özetle, dua ile evliliğin kaderi değişir. Fakat şu noktada önemli ki Yüce Mevla’mız bazen kulunun iyiliğini düşünür ve kulunun duasının karşılığını bu dünyada vermez ve ahirete saklar. Bu bağlamda evlilik bir kulun imtihanı da olabilir ki bu hikmeti unutmamalıyız.

Yani dualar etsek dahi bazen çok huzurlu bir evlilik bulamayabiliriz. Fakat dualar ettiğimiz halde ola ki çok mutlu bir yuvanın sahibi olamasak dahi yüce Mevla’mız dualarımızı ve gösterdiğimiz sabrın karşılığını şüphe yok ki her kuluna rahmeti ile verecektir. Tabi bu sözlerimiz yanlış anlaşılmamalıdır. Bütün çabalarına rağmen Yuvasında mutluluk bulamayan bir kimsenin İslam dini çerçevesin de boşanması da caizdir. Ancak kişi elinden gelen bütün imkanları kullandıktan sonra son çare olarak bu yola başvurmalıdır.

Yüce Mevla’mız yapmış olduğu her şeyi sadece kulunu düşündüğü için yapar. Zira kulun hakkında neyin hayırlı olacağını ancak yüce Allah’u teala bilmektedir. Bu nedenle samimiyet ile dua etmeli hayırlı bir kısmet istemeli, fakat isteğimiz olmaz ise de ümitsizliğe veya karamsarlığa asla düşmemeliyiz. Rabbimizin bizi çok sevdiğini ve bize imtihanı dahi biz ademoğlunu sevdiği için hatta daha büyük bir iyiliğe ulaşmamız için verdiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Yüce Mevla’mız cümle kullarına hayırlı evlilik nasip eylesin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 767 YORUM
 1. Naz dedi ki:

  Kaynak göstererek yazınızı sosyal medya da paylaştım. Hakkınızı helal edin..

  1. islamalimi dedi ki:

   Helal olsun hatta teşekkür ederiz.

 2. Sümeyye dedi ki:

  Ben dört aydır nişanlıydım hocam görücü usulü ama çok istediğim için olmuştu olmasını çok istemiştim olduda ama herşey güzel giderken bana dediki soğutuyosun kendini dedi sonra öğrendimki halasının kızını seviyormuş kendisi söyledi ve biz çok ağır konuştuk birbirimize ve şimdi nişanı atıcaz bu kadermidir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumu yaşamanız tabi ki kader size tavsiyemiz her şeyin hayırlısını istemeniz ve olana razı gelmenizdir.

 3. Niyazi dedi ki:

  Ben Allah’a dua ettim. Aşık olduğum kızı bana hayirlisiyla ve hayırlı bir eş olarak nasip etmesi için. Ama tam tersi oldu. O kız bana nerdeyse düşman oldu. Ben umudumu kestim.

 4. Ahmet dedi ki:

  Hocam yaş geçti arkadaşlar çocuklarını nerdeyse askere gönderecek. Ben hala bi kiz arkadaş bile olmadi. denemediğim yapmadığım şey kalmadı. Imtihanda kabul ama… bu saatten sonra evlilik yapsamda artık içimden gelmiyor. Yalnızlık Allaha mahsus oldukça yakışıklı fizik super işimde iyi eee. Kibar namuslu dindar bi insan ben. Bunalımdayım… düğüne gittim asgari ücretli vatandaş 2. evliliği yaptı. Önceki çok güzeldi buda çok güzel ve üniversite bitirmiş kiz . Şaşırdım. Kader kader bunalım iyice … yaş 43 olmuş.. ama ben hala aynı…. Bunalımdayım iyice … arkadaslara kiz buluyorlar. Bana dul veya çocuklu kadın.. mahsus bu .. şakamı… hangi cafeye gitsem orada olan kızlar terk ediyor. Valla tek başına oturuyorum…Derdimi açtım…. Kolay gelsin.

 5. Esmanur dedi ki:

  Selamun aleyküm ben beş yıl birini karşılıksız sevdim ama içimde hep bı umut var kaderimmis gibi geliyor bana ne derse desin bı turlu vazgecemiyorum içimde bilmediğim bı sabır var kendimi başkasıyla düşünemiyorum etrafimdakilerde öyle dusunuyo ne yapmalıyım bu his neden unuttum dediğim zamanda bile içimde hep o düşünce var

  1. Fatıma dedi ki:

   Maalesef kardeşim öyle olmuyor kalbinin yangınıyla kalıyorsun vazgeç önüne bak derim

 6. fatma dedi ki:

  Mrb hocam iki yıllık bir ilişkim hala devam ediyor bir kaç ay sonra beni istemeye geliyorlar içim rahat ama hep heyecan var gün geçtikçe heyecnim artiyor acaba verirler mi diye birde hayatıma girecek insanın evleneceğim insan olsun diye hep allaha dua ettim karşıma bu çıktı sizce ben niye bu kadar heyecan yapıyorum

BİR YORUM YAZ