DuaEvlilik

Evlilik Kader midir? Dua İle Evliliğin Kaderi Değişir mi?

Evlilik kader mi yoksa irademizin etkisiyle kısmetimizi yönlendirebilir miyiz? Evlilik Kader midir dua ile kader değişebilir mi? Dua ile hayırlısını isteyerek beklemeli miyiz, yoksa kısmet dünya ya gelmeden var olmuş mudur?

Evliliği Kaderi Dua İle Değişir mi?

Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere kader mevzusu hem geniş hemde bazen anlaması zor bir kavramdır. Fakat sorunuz gayet yerinde ve birçok insanın soracağı bir sorudur. Bu noktada sorunuz iki başlıktan oluşmakta.

1. Evlilik kader midir?

2. Dua ile Evliğin kaderi değişir mi?

Şimdi sırası ile sorularınıza cevap vermeye çalışalım.

1. Evlilik Kader midir?

Tabi ki dünya hayatına gelmiş her insanın kaderi yüce Mevlamız tarafından tayin edilmiştir. Biz buna kader diyoruz. Fakat bu dairede bunu anlamak zor olsa dahi şu da bir gerçek ki yüce Mevlamız insana özgür iradeyi de nasip etmiştir. Bu bağlamda insan oğlunun özgür iradesi insanı kaderine götürmektedir. Yüce Mevlamız bu imtihan dünyasında insana verdiği kader dairesinde seçenekler sunmaktadır. İnsan yaptığı seçimi kendi özgür iradesi ile yapmaktadır.

Evlilik konusunda da bir insanın bir çok kısmeti çıkabilir, fakat nihayetinde bir kimse ile evlenilmektedir. İşte biz nihayetinde yapılan evliliğe kader diyoruz. Fakat insan bu noktada kaderim ne ise o olur demesi de çok yanlış olmaktadır.

Evlenecek olan bir insan kendi özgür iradesini de kullanmalı düşünüp tartmalıdır. Daha sonra kendisi, ailesi ve evleneceği kimse için hayır olacak bir seçim yapmak için uğraşmalıdır. İnsan sahip olduğu bu özgür irade ile bir yandan da yüce yaratıcısı olan Allah’tan kendi hakkında hayırlı olacak bir evlilik istemelidir.

Sonuçlar Bizim Kaderimizdir

Nihayette gerçekleşecek olan evlilik zaten insanın kaderi olacaktır. Ama az öncede dediğimiz gibi örneğin bir kimsenin kısmeti çıktı ve kişi baktı ki karşısında ki insan kendisine hiç uygun değil. Kişinin bu noktada zaten kaderim ise olur değil ise olmaz demesi İslam dini açısından yanlış olacaktır.

Kısmeti çıkan kişi mücadelesini vermeli, düşünüp tartmalı kendine bu evliliği isteyip istemediğini sormalıdır. Ancak buna rağmen evlilik olur ise o vakit bu evlilik benim kaderimmiş denebilir. Yüce Mevlam benim için bunu hayırlı görmüş. O halde bende, benim için hayır olan bu kişi ile mutlu bir aile kurmalıyım düşüncesinde olmalıdır. Bu konuyu özetle ancak bu şekilde açıklayabiliriz. Sitemizde yer alan dinimizde kaza ve kadere iman konusundan istifade edebilirsiniz. Şimdi ikinci soruya cevap verelim.

2. Dua ile Evliğin Kaderi Değişir mi?

Hepimizin bildiği üzere Sadakanın ömrü uzattığı söylenir. Aslında bu söz Peygamber Efendimizin bir hadis i şerifidir. Bu hakikat ile birlikte her Müslüman bilir ki insan ömrü yüce Mevla’mızın taktiri ile bellidir ve asla değişmez. Bu noktada akla şöyle bir soru geliyor. O halde kişinin belli olan ömrü nasıl olur da uzamaktadır. Bilmemiz gerekir ki buda yüce Mevla’mızın bir hikmetidir.

Mevla’mız insan için belli bir ömür tayin etmiştir. Dilerse kulunun verdiği bir sadakayı da daha önce tayin etmiş olduğu ömrü uzatmaya vesile eder. Zira ömrü uzatan sadaka değil yüce Mevla’mızdır, sadaka ise sadece bir vesiledir. Müminin silahı olan duada sadaka gibi hatta belki daha etkili bir ameldir. Dua ile bir Müslüman birçok zorluğu aşabilir, hastalığına şifa bulabilir, hayırlı bir evlilik yapabilir.

Yani özetle, dua ile evliliğin kaderi değişir. Fakat şu noktada önemli ki Yüce Mevla’mız kulunun iyiliğini düşünmektedir. Kulunun duasının karşılığını bu dünyada vermez ve ahirete saklar. Bu bağlamda evlilik bir kulun imtihanı da olabilir ki bu hikmeti unutmamalıyız.

Dua etmeyi ihmal etmemeliyiz. Evlenmek için dua başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Evlilik Bazen Zorlu Olabilmektedir, Ancak Pes Etmemeliyiz

Dualar etsek dahi bazen çok huzurlu bir evlilik bulamayabiliriz. Fakat dualar ettiğimiz halde çok mutlu bir yuvanın sahibi olamayabiliriz. Yüce Mevla’mız dualarımızı ve gösterdiğimiz sabrın karşılığını şüphe yok ki her kuluna rahmeti ile verecektir.

Tabi bu sözlerimiz yanlış anlaşılmamalıdır. Bütün çabalarına rağmen Yuvasında mutluluk bulamayan bir kimsenin İslam dini çerçevesin de boşanması da caizdir. Ancak kişi elinden gelen bütün imkanları kullandıktan sonra son çare olarak bu yola başvurmalıdır.

Yüce Mevla’mız yapmış olduğu her şeyi sadece kulunu düşündüğü için yapar. Zira kulun hakkında neyin hayırlı olacağını ancak yüce Allah’u teala bilmektedir. Bu nedenle samimiyet ile dua etmeli hayırlı bir kısmet istemeliyiz. Fakat isteğimiz olmaz ise de ümitsizliğe veya karamsarlığa asla düşmemeliyiz.

Rabbimizin bizi çok sevdiğini ve bize imtihanı dahi bizi sevdiği için hatta daha büyük bir iyiliğe ulaşmamız için verdiğini unutmamalıyız. Yüce Mevla’mız cümle kullarına hayırlı evlilik nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Ben dört aydır nişanlıydım hocam görücü usulü ama çok istediğim için olmuştu olmasını çok istemiştim olduda ama herşey güzel giderken bana dediki soğutuyosun kendini dedi sonra öğrendimki halasının kızını seviyormuş kendisi söyledi ve biz çok ağır konuştuk birbirimize ve şimdi nişanı atıcaz bu kadermidir?

  1. Bu durumu yaşamanız tabi ki kader size tavsiyemiz her şeyin hayırlısını istemeniz ve olana razı gelmenizdir.

   1. Hocam benim 4yıldır konuştum bir insan var sürekli istemeye gelmek istiyor ama ailem karşı çıkacak diye çok korkuyorum benden büyük iki tane bekar ablam var ne yapabilirim?

   2. Korkularınızı bir kenara bırakıp Yüce Mevla’mız dan hayırlısını istemelisiniz. Sizi istemeye gelmelidirler. Anneniz ve ablalarınızla konuşmalısınız. Ancak günün sonunda ailenizlede ters düşmemelisiniz

 2. Ben Allah’a dua ettim. Aşık olduğum kızı bana hayirlisiyla ve hayırlı bir eş olarak nasip etmesi için. Ama tam tersi oldu. O kız bana nerdeyse düşman oldu. Ben umudumu kestim.

 3. Hocam ben bir kızı sevdim 5 yıl süren bi beraberligimiz oldu 4 yılın sonunda ailesinden istedim defalarca ama ailesi vermedi bahaneleri kötü alışkanlıkları var oldu ben istediginiz yerden iatediginiz doktordan gidip test yaptıralım ben sigara harici birşey kullanmıyorum dememe rağmen vermediler ve şuan kızı başkasıyla nişanladılar kız istemiyor buna ragmen evlilik yaptırcaklar. Allah rızası için bana yardımda bulunun kaçırmayı düşünüyorum günaha girermiyim kaçırsam

 4. Hocam yaş geçti arkadaşlar çocuklarını nerdeyse askere gönderecek. Ben hala bi kiz arkadaş bile olmadi. denemediğim yapmadığım şey kalmadı. Imtihanda kabul ama… bu saatten sonra evlilik yapsamda artık içimden gelmiyor. Yalnızlık Allaha mahsus oldukça yakışıklı fizik super işimde iyi eee. Kibar namuslu dindar bi insan ben. Bunalımdayım… düğüne gittim asgari ücretli vatandaş 2. evliliği yaptı. Önceki çok güzeldi buda çok güzel ve üniversite bitirmiş kiz . Şaşırdım. Kader kader bunalım iyice … yaş 43 olmuş.. ama ben hala aynı…. Bunalımdayım iyice … arkadaslara kiz buluyorlar. Bana dul veya çocuklu kadın.. mahsus bu .. şakamı… hangi cafeye gitsem orada olan kızlar terk ediyor. Valla tek başına oturuyorum…Derdimi açtım…. Kolay gelsin.

 5. Selamun aleyküm ben beş yıl birini karşılıksız sevdim ama içimde hep bı umut var kaderimmis gibi geliyor bana ne derse desin bı turlu vazgecemiyorum içimde bilmediğim bı sabır var kendimi başkasıyla düşünemiyorum etrafimdakilerde öyle dusunuyo ne yapmalıyım bu his neden unuttum dediğim zamanda bile içimde hep o düşünce var

  1. Maalesef kardeşim öyle olmuyor kalbinin yangınıyla kalıyorsun vazgeç önüne bak derim

 6. Mrb hocam iki yıllık bir ilişkim hala devam ediyor bir kaç ay sonra beni istemeye geliyorlar içim rahat ama hep heyecan var gün geçtikçe heyecnim artiyor acaba verirler mi diye birde hayatıma girecek insanın evleneceğim insan olsun diye hep allaha dua ettim karşıma bu çıktı sizce ben niye bu kadar heyecan yapıyorum

 7. Ben de aynisini yasiyorum ki ben bizim aileye soyledim ama vazgecniyolar akraba oldugu icin illa olucak diyolar ben de cikmazdayim

 8. Ben otuz yaşındayım bir türlü evlenemiyorum artık düzenli bir hayatımın olmasını istiyorum ve bu durumdan çok sıkılıyorum artık umudumu yitirme derecesine geldim ne yapsam olmuyor

  1. Ben de aynisini yasiyorum ki ben bizim aileye soyledim ama vazgecniyolar akraba oldugu icin illa olucak diyolar ben de cikmazdayim

  2. sacmalama allah aşkına vaz geç , sen ne münasebet başkasının hayatına zehir olursun… sevmiyorsun kardeşim iyi davranmak içinden gelmez acık acık konuş adamla

 9. Hayırlı günler benim durumum çok kötü 4 yıl görüştük sonra ailelerin onayı ile nisanlandik ilk iki ay güzel geçti nisanlimla sonra gurusmek istemedi kaç defa görüşelim dediysem görüşmedi çok sıkıcısin senden memnun değilim istediğim gibi değilsin dedi iki ay görüşmedik bende ilgisizligine dayanamadım nişanı attım ama şimdi çok kötüyüm biraz pismanlik var onda ve ailesinde de ses seda yok doğru bir karar mi düşünüp duruyorum sizce doğru mu ayrılma kararım ( nisanlimla daha önce nisanlanmis ayrılmış sonrası bir evlilik yapmış ve bosanmis)

  1. Her serde bir hayir her hayirda bir ser vardir hayirlisi buymus kendi hayatiniza bakin gercekten zaten evlenmis bosanmi nisan atmis dua en buyuk ilac tir duanizi edin allaha siginin allah yolunuzu acar bunu bilin uzulmeyin sukredin.

  2. Inan ki en doğrusunu yapmışsın ondan sana hayır gelmez.Görmüyor musun çok sıkıcısın demiş resmen aşağılamış rencide etmiş 4 yıl neredeymiş 4 yıl sıkıcı değildin de şimdi mi oldun onlar bahane adam çapkın boşanmış bir de nişan atmış belli ki bir sure sonra herkesten sıkılıyor simdi de yeni birini bulmuştur bosver onu yoluna bak ?

 10. Selamun aleyküm hocam. Ben 31 yaşındayım. Ve çok istememe rağmen evlenemiyorum. Karşıma birileri çikiyo ama ilk görüşmeden hatta çoğu görüşme olmadan geri gidiyo. Kismetimin kapalı olabileceğini söyleyenler oluyo. Bu konuda bildiğim araştırdığım duaları yaptım. Hala sonuç yok. Arkadaşlarımın çoğu evli ben neden istememe rağmen evlenemiyorum

 11. Selamünaleyküm hocam 6,5 yıllık ilişkimizi nişanla taçlandırdık sonrasında Düğüne 35 gün kala karşı taraf Nişanı attı 2 ay ı geçti hala dönüş olmadı. Sürekli dua ediyorum dönsün diye ailesinin Baskısı altında şuan . Annem hocaya gittiğinde ise kesinlikle bu işin olmayacağını söylemiş yollarımızın birleşmeyeceğini söylemiş . Ben sürekli dua ediyorum barışalım diye hayırlısıyla. Bu tarz durumlarda ne yapmalıyız ? Şimdiden teşekkürler

  1. Merak etme tek sen değilsin bende35 yaşındayım ne yaptıysam olmadığı lenemiyorumher geldi e herzamandua ediyorum

  2. Öyle insanlar dan uzak dur bence hayırlısı buymuş de ve yoluna bak Allah korusun evlenip yapsalar bişet let

  3. Hocam selamjn aleykum ben bir kızla tanıştım nişanlandık birbirimizi çok seviyorduk aldığım çikolata kağıdına kadar saklamış sürekli görüştük telefonumu vermemezlik yaptım sürekli buluştum sonra soğudu sonra iyi gitti her şey eski ınstgram hesabımı açtım bağlı hesapta geçmişte bir kızla yatak konuşmasını görmüş ben abim yaptı falan dedim delil istedi gösterdim inandı ama midem bulandı senden dedi içimden gelmiyor dedi ne yaptıysam olmadı sence bu kader midir öyle sevdim ki saçlarına bile dokunurken kıyamadım incitmedim sevdim ilişki sürecinde hata yapmadım eski şeylerdi ne olur cevap verin

   1. Tövbe etmelisiniz ve Mevla’dan yardım istemelisiniz. Kalpleri çeviren yüce Mevla’mızdır.

 12. Üç yıldır olan bir ilişkim vardı istemeye geldiler ben istedigim halde ailem kararımi umursamadan hayır dediler ne yapmaliyim

 13. Merhabalar
  Benim size sorum evlilik anlamında
  30yaşındayım bu zamana kadar önüme talip anlamında bi çok insan söylediler ama ben evlilik fikrine sıcak bakamadığından ve görücü usulü tanışmalara soğuk olmamdan dolayı hep karşı çıktım yada o anlamda kimse ile görüşmedim.

 14. Hocam merhaba.Benim size bir sorum olacakti.6senedir biriyle görüşüyorum.Nişan yaptık geçen sene köyde reşberlikle uğraşıyorlar.Ben de köyde yapamam diye nişanı attım ama seviyorum hâlen daha o da beni seviyor nişanı attım ama birbirimizden kopamadik aile buyuklerimde koyde yapamaz diye olumsuz bakıyorlar.Evlenme teklifi etti nişanlım kabul etmeli miyim hayırlı midir benim hakkımda? teşekkürler.

 15. Mrhb hocam ben dört aylık nisanliydim bir takim sorunlardan dolayi yüzügü attim ama sonradanda pisman oldum ailem karsi cikti bu duruma ceyizimi goturup biraktilar ne yaptim ise ailemi ikna edemedim cocuk ta basaramadi bu durumu düzetmeye sonra sustu oturdu aileside artik aramiyor bir caba gostermiyor napacagimi bilemiyorum biz nisanliyken yakinlastikta bu beni rahatsiz ediyor bu sekilde bitisi beni kahrediyor cok dua ediyorum allaha erkek tarafi arasin bu is duzelsin diye ama iki ay oldu olacak aramadilar cok kotuyum birsey yapamiyorum dua ediyorum surekli sadece rabbim bu cocugu hakkimda hayirli kil bu durum duzelsin barisalim diye acaba bu ne kadar dogru rabbim duam ile bu isi esenlige kavustururmu kaderim degilse de hakkimda hayirli kilip bu insani bana döndürür mü surekli hacet namazi kilip yasin okuyorum

 16. Selamunaleykum hocam bn sevdigim kisiyle 6 yil konustum.universiyede okuyordum btrdm.2 yil bi uerde calistm.babam cok sert biri.gozu baya yukseklerde bri brde.korkdum sylemeyi hep erteledim.en sonunda annem syledi.sevdigm kisi lisr mezunu ama bi yerde yonetici konumunda isi iyi.kotu aliskanligi yok.namaznda evini duzenini kurmus biri.yani maddi manevi durumu iyi.kendime layik grdugm icn surdurdum konusmamizi.smdi babama syledik ailesini sevmedigni syledi.cok byk karsi cikti 1 ay yapmadigni birkmadi.aileside yasli namznda ama babasnin kotu bri oldugunu sabikali bri oldugnu syluyor.bzi hic konustrmuyor.severek ayrildk suan.evlenmemze engel hicbirsekilde istemiyor ne yapmaliyim suan yardm lutfn.

 17. Selamunaleyküm hocam. Ben 17 yaşındayım. İmamhatipte okuyordum ve bazı ailevi sorunlardan dolayı pskolojik olarak okuldan soğudum ve dahada gitmedim. Bundan sonra ki hayatımı dindar kendi halinde ve tüm uzvun zinasından kendimi koruyabilmek için evlenmek istiyorum. 1 yıldır konuştuğum bir insan vardı ben dahada görüşüp buluşarak günah işlememek adına aileme bu konuyu açmayı düşündüm ve aileme anlatıp herkes olumlu bakıyor fakat babam okumam gerektiğini söyleyerek geleceğimi garantiye almam gerektiğini söylüyor ve kesinlikle izin vermeyeceğini söylüyor.

   1. Eda kardeş insanlar hacca da gidiyor orasıda kadın erkek karışık bir ortam hatta aklım almasada erkekler yarı çıplak orada.bu konuda hocamız daha iyisini bilir.ama kendine mukayet olduģun sürece okuluna devam et bence

   2. Baba beni evlendirmezsen ahirette günahımı sen çekeceksin de kardeşim.

 18. Hayırlı cuma lar hocam. Hocam bir yıldır beraber olduğum bi kişi vardı fakat tartışma kavgalarimiz çok olunca benden soğudu geçen cuma günü ayrıldık dönmeye de niyeti yok. Hocam ilk çıktığım zaman İstihare namazını kıldım çok güzel şeyler gordum geçenlerde iki bayana yine kildirdim ikiside çok güzel gördü fakat sevdiğim kişi çok olumsuz konuşuyor istiharenin iyi çıkması beni umutlandiriyo onun söylediği sozler ise acı veriyor hiç dönmeyecek diye umutsuzluğa kapılıyorum ne yapacagimi.bilmiyorum bi yol gösterin hocam

  1. İstiharenizin hayırlı çıkması mutlaka bu işin olacağı anlamına gelmemektedir. Bu işin sonuç itibari ile sizin için hayırlı olacağına işarettir. İstiharenizin hayırlı çıkması o kişinin kaderiniz olduğu anlamına gelmemektedir.

 19. Hocam merhaba, ben görücü usulü birisiyle görüştüm ailem ailesini çok sevdi çok beğendi kendisini de. Benim de genel olarak hep istedigim hayal ettiğim birisiydi ancak onunla görüştükce ondan soğuyordum.Ilk gördüğüm andan beri bu işin olmayacağını düşünüyordum ama o çok isteyip ısrar ediyordu.Sonra ben reddettim ve ondan iki hafta sonra sözlendigini öğrendim.Şu an çok ama çok pişmanım onun gibi temiz ahlâklı bir insani kaçırdığım için…Islami boyutta ne tavsiye edersiniz kendimi teskin etmek için?

  1. Aslıcım anlattıkların ile yaşadıklarım o kadar benzer ki Rabbim yardımcımız olsun insan zamanında cesaret edemediğinden dolayı yaşayamadığı yaşatamadığı mutluluğu bir başka insanın gelip seni seven insanı tamamlamasını görmek gerçekten çok acı Allah yardımcımız olsun inş

 20. Hocam benim nişanlım şehit oldu ve ben evlenmek istemiyorum , etrafımdaki herkes beni çok bunaltıyor herkes koca buluyor falan , gerçekten bazen kendimi oldüresim geliyor çok bunalıma giriyorum evlenmek istemediğim sürece evlenmeye bilirim demi yani insanın evlilik kaderinde kendi ciziyor demi . Birde ahirette kavuşabilirmiyim sevdiğime . ?

  1. Belli ki siz gerçekten karakter ve sadakat sahibi biriniz. Sizin adınıza çok sevindik. Yüce Mevla’mız şehidinizin makamını ali eylesin. Ancak unutmayın ki hayat devam ediyor ve size karşınıza hayırlı bir eş adayı çıktığında önemle değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Şüphe yok ki sizi seven ve şehit olan nişanlınızda bunun böyle olmasını isterdi.

 21. Selamün aleyküm hocam. Şimdi ahir zamandayiz değil mı? Fakir İnsanlarin hor görüldüğü alın teriyle evine ekmek götüren insanlar bu evlilik konusunda çok hakir görülüyor? Adına Yoksulluk Dediğimiz Şey Yokluktan Değil, Çokluktan Kaynaklanır. Hakkına Razı Olmayanların Çokluğundan. Artık evlilikler maddi menfaat üzerine kuruluyor. Parası olana malı mülkü olana itibar var. Asgari ücrette çalışanlarin hakir görüldüğü bir devirde evliliği kadere yüklersen bu kimsenin hoş görmediği kötü değiliz ama kötü işler yaptığımız sorumluluğu Kader diye Allah’a mı yükleyeceğiz. Allah evlilik konusunu bize bırakmış. Bizim gayretimize. İsra suresi nde ayet 15. De. Gırtlağına kadar borç batağına sürüklenen damat adayının yeni kurduğu yuvadan Mutluluk bekleyenlere var. Haram yiyorsun ev almak araba almak için faize gidiyorsun. Çevre çok kötü zihnîyet çok berbat. Hoca kesilenler faizin haram olduğunu kredi çekmenin çok büyük Haram Olduğunu anlatsalar…

 22. Mrb hocam bir konu hakkin da görüşünüze ihtiyacim var evlilik yolun da ilerleyen bir gorusmem var maneviyati olan bi insan bir kac defa ayrılık yasadik ama tekrardan duzeltik aileleler tanışicak kismetse ama erkek evi maddi anlam da yanımızda olamayacagini beyan ediyor fakat es adayimin da isi den baska hic biseyi yok ve maasida 2000 uzerinde degil hem ev hem dugun masrafi kaldiracak bir meblağ değil benim ailem de olumlu bakamiyor sıkıntı çekeceğimi düşünüyorlar hakli olarak sizce ne yapmaliyim

 23. Selamın aleyküm hocam. Ben bir yıldır biriyle görüşüyorum benim yanlışlarımı törpüleyen, namaza başlamama sebep olan biri. Çok şükür 5 vakit namaz kılan işinde gücünde temiz kalpli bir insan. Ama ailem başta kabul ettiler görüşmemizi sonradan beni istemeye geleceklerini duyunca istemediler. Babam işi ve yaşı yüzünden istemediğini söyledi. Aramızda 8 yaş var, kendi dükkanı var. Ben üniversite son sınıftayım bittiğinde nişan yapmayı istiyorduk. Bende oda birbirimizle evlenmek için istihare namazına yattık ben mavi renk gördüm hocam. Çok çaresizim ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olur musunuz. Çok seviyorum çabuk vazgeçmek istemiyorum nerdeyse 1 ay olacak ailemin hala fikri değişmedi bol bol dua ediyorum hocam bi tanısalar çok temiz kalpli iyi huylu biri ama yaşı ve işi yüzünden istemiyorlar yoksa karakterini beğeniyolar

  1. Size tavsiyemiz sabır göstermeniz ve kararlı bir şekilde beklemenizdir. Karşı taraf ise elinden geleni usulünce yapmalıdır. İnşaallah bu iş tamamına erer. Ancak yaş sorunu çok ciddi bir sorun değildir fakat ne işle meşgul ki aileniz istemiyor.

 24. Merhaba 4.5 sene görüştüğüm insan beni çok sevdiğini hiç bırakmayacağını söyleyen insan başka birini seviyorum diye beni terk etti. Utanıyorum ama zinayada yaklaştık Bana karşı sorumluluklarıda vardı bırakmamalıydı. Bundan sonra nasıl davranacağımı bilmiyorum düşünmekten deliriceğim.

  1. Yüce Mevla’mız sizi affetsin. Bu olaydan şöyle bir ders çıkarmalısınız Yüce Mevla’mız bir şeyi yasaklıyorsa bu bizim için hayırdır. Rabbimizi dinlemezsek sonunumuz hep böyle pişmanlık olacaktır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

   1. Hocam yaptığım yanlışı biliyorum.Dini konularda öyle hassastımki. Çok uzun süre korudum kendimi.Seni hiç bırakmayacağım dedi.Ve gitti. Şimdi başkasıyla düğün hazırlıkları yapıyor. Ve ben heyin yükünü tek başıma sırtladım. Onun yanınamı kalacak hepsi. O mesutken ben yaptığım hatalara yanıyorum. Kul hakkı değilmi bu

   2. Bu kul hakkıdır ve o kişi bunun hesabını er yada geç verecektir. Size tavsiyemiz sizin kendi hatalarınızı gözden geçirmeniz ve tövbe etmenizdir.

 25. Selamunaleykum hocam.. Ben bir cemaate mensubum ve sadece kendi hizmetimden istiyorum ama bana gelen kısmetlerde dışarıdan dini yaşayışla alakası pek olmayan kişiler bende yok diyorum birde başka cemaatten olanlara da yok diyorum ilerde çocuk yetiştirmede ikilik olmasın diye.

   1. Özür dilerim buldum ana sayfada sorumu görmemişim. Cevabiniz icin Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim.

 26. Merhaba hocam ben 3 yıldır nişanlıydım nişanlıyken istihareye şeyhi yatırdım benim için ve rüyasında hayırlı gördü bende Allah’a dua edip uyuduğumda hayırlı gördüm be nişanlımı çok seviyordum o da beni çok seviyordu daha sonra nişanlımın babası cezaevine girdi haksız yere ben hep yanında oldum daha sonra 20 gün küs kaldık ve bu durumda onu yalnız bıraktım diye beni hep suçladı ve ayrılmak istediğini söyledi nişan attı sizce ben ne yapmalıyım çok canım acıyor dayanamıyorum bazen .

  1. Değerli ziyaretçimiz istiharenin hayırlı çıkması bu işi evlilikte sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir sonuç itibariyle bu Evlilik olmasa daha iyi bu nişanlılık dönemi sizin için daha hayırlı olacağından istiharenin hayırlı çıkmıştır. Bu nedenle benim bir tanem Hayırlı çıkmıştı mutlaka bu kişiler evlenmeliyim düşüncesi yanlış bir düşüncedir. siz elinizden geleni yaptım. Ancak Zorla güzellik olmayacağını bilmeli ve sizi istemeyen biriyle evlenmek için kendinizi üzmeyin.

   1. hocam istişare o kişi için dua edilip yatılan bir duadır. yani o kişiye özel yatılır rüyaya. Allah’tan onunla ilgili bir habe bir işaret dilenir. siz diyorsunuz ki onunla ilgili olduğu anlamına gelmiyor ?
    bu mantıklı mı ?
    Kul Allahtan o kişi için dua ederek yatıyor çünkü

   2. Dediğiniz doğru istihare niyetlenen kişi içindir ve Yüce Mevla’mızdan bir işaret beklenir.

 27. Burada eften puften seylere bile cevap vermissiniz fakat zor durumda bulunduğum icini doktugum derdimi yayinlamamissiniz bile ben sizden yardim istedim siz kaale bile almadiniz herkesi alirken eğer hak varsa haram zehir olsun ne kadar islam alimisin otur da bi düşün simdi bunuda yayinlamayabilirsin ki sadece sen gor diye yaziyorum

  1. Değerli ziyaretçimiz inan ki bu konuda bize haksızlık yapıyorsunuz. sizin de bahsettiğiniz gibi elimizden geldiğince her soruya cevap vermekteyiz hiç kimsenin sorusunu bu yersiz böyle bir Soru olur mu gibi değerlendirmeler yapmadın her soruya cevap vermek için gayret etmekteyiz. sizin sorununuz isteği ya bizde ulaşmamıştır ya da sistemle ilgili bir hata oluşmuştur. her ne derdiniz var ise Yüce mevlamız yardımcınız olsun ve Hakkınızda her şeyin hayırlısını nasip eylesin.

   1. Ayni soruyu 4 kez gönderdim arada yazdiklarim yayınlanıyor ama ozellikle o yayinlanmiyor neyse

 28. MHB ben severek evlenmek istedim simdi ismeye gelince ailem yok diyor kendi karar veriyor lar. bana hiç sormadan ama ben istiyorum ve şuan ne yapıcagımı bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. İslam dininde evlilik konusunda kadını istememesi çok önemlidir ve dikkate alınmalıdır. ancak kadınlar ailelerinin tecrübelerine ve bilgilerine güvenmeli ve ailelerinin kendilerinin iyiliğini istediklerini bilmelidirler. Tabii ki istediğiniz büyük evlenmek sizin en doğal hakkınızdır ancak ailenizin sözünü de dinlemelisiniz.

 29. hocam ben ailemin de rızası olarak aile dostumuzun oğlu ile görücü usulu sözlendim. 2 ay kadar sözlü olarak kaldık bu arada imam nikahımızda kıyıldı. ben bu süreçte sözlümün kadınlara değil erkeklere ilgi duyduğunu farkettim yani eşcinsel gibi bi durum vardı tam ne olduğunu da bilmiyorum da neyse ayrıldm. şimdi çok sorguluyorum kendimi .onunla sözlenmeyi kabul ettğim için pişmanlık yaşıyorum ama tabii bu durumuönceden bilemezsim tamamen kader deyip rahatlamalı mıyım?

  1. Bunu kendinize sadece rahatlamak için söylemeyin bu gerçeğin kendidir ve kaderinizdir. Bununla birlikte ortada sizin kasıtlı yaptığınız bir şey söz konusu değil. Bu nedenle içiniz rahat olmalıdır.

 30. Hocam merhaba. Ben 3 sene biriyle konuştum ama hep sorunlu geçti . İs ciddi olunca ailem istemedi o kişiyi bu yüzden konuşmuyoruz artik. Simdi biriyle konuş yorum tabi ailem izin veriyor bu kisiye. Ben ne yapmalıyım simdi.

 31. Hocam ben birini sevdim evlenmek icin cok cabaladim cok oyaladi ailesi beni erken diye 2 yil beklettiler sonra nisanlandik askere gitti 2 yilimda oyle gitti bekledim askerden geldi evlencektik kucuk kiz kardesini evlendirmeye karar verdiler kiz cocugu beklemez dediler ama beni dusunmediler bende kizdim uzuldum sonra aileler tartisti biz ayrildik birbirimizi unutamadik 2 yil gecti o 2 yil icinde ara ara gorustuk ama o benimle konusirken baska kizlarlada gorusup konusuyormus en son ailelerle tekrar konustuk kimse istemedi sonra duydumki benimle konusurken baska kizlarada umut veriyormus cok kizin ahini almis benimde aldi hakkimi asla helal etmiyorum ben kendimi toparlayamiyorum 6 yilim yalanci sahtekar bir insan icin gitti sizden istegim bana dua edermisiniz cok zor durumdayim

 32. Hocam kardeşim eilk önce evli bayanla görülüyordu ama bayan kardesim mutsuz oldugunu ayrı yasadıgını söyledi sonra boşandı simdi kardeşime nişanlı allah katında makbulmüdür böyle birsey kardesim gunaha itti yalandan var kadının ne dua okunur vaz geçittere biliriz hocam

  1. Nişanı makbuldür ancak evli bir bayan ile görüştüyse günaha girmiştir ve tövbe etmelidir.

 33. Merhaba hocam ben birini seviyordum o kişiyle konuştuk anlaştik ben arkadaşlik yaşamak istemedim günaha girmemek için beklemeye karar verdik ama o kişi arkadaşlik yaşamak isteyince ben günaha girmemek için kabul etmedim konuşmuyoruz o kişi artik başkalariyla görüşüyor fakat ben hala unutamiyorum sürekli onu düşünerekte günaha girmek istemiyorum ne yapmalıyım

  1. Size sadece şunu demek istiyoruz bir kimse kendini seven birini kırıyor ve böyle bir nedenden dolayı vazgeçebiliyorsa bu kimse sevilmeyi hak etmiyordur. Sevginize yazık etmeyin ve İslam ahlakına uygun biri ile evlilik yolunda yürümek için dua edin.

 34. Esselamun Aleykum Hocam size kısa bir sorum olacak nişanlıyken yani daha imam nikahı kıyılmadan önce eşle telefondan veya yüz yüze konuşmak veyahut elini tutmak gibi hareketlerde bulunmak günahmıdır acaba şimdiden ALLAH Razı olsun

  1. Konuşmanızda ve tanımanızda bir mahsur oktur ancak elini tutmak dahi günahtır.

 35. hocam ben 5 yıl kadar önce bir arkadaşımla konuşurken ağzımdan şu söz çıktı. ortak olan arkadaşımızdı. kızın sevgilisi vardı şuan evlendi. ya o kızı da alan varmıymış dedim. daha sonraları çok pişman oldum çok tövbe ettim ama bu lafı söylemiş bulundum. bu benim için çok önemli çünkü insanı küçümseyici cümleler kurmam aslında bu benim gerçekten hassas noktam. nasıl söyledim bilmiyorum. şimdi o evlendi ama ben daha evlenmedim yaşım 27. bu söylediğim sözün etkisiyle evlenememiş olabilir miyim? nasıl kurtulacam bu vicdandan. bana bir yol gösterin lütfen. sağolun hocam.

  1. Böyle düşünmeniz yanlıştır evet o sözü söylemekle hata yapmışsınız.Ancak belli ki pişmansınız ve tövbe etmişsiniz. Bu nedenle bu sözünü

 36. merhaba hocam ben 2 yıldır biryle konusuyorum ve yakın zaman da istemeye gelcekler fakat annem bir hocaya gtmiş ve benim hakkımda hayırlı olamayacagını evliliğimin hüsrana uğrayacagını eşim olacak adamın bana şiddet uygulayacagını filan söylemiş ve beim kafamj karıstı gaybı allahtan başka kimse bilemez ama yinede cok kareıstı kafam allaha dua ediyorum hep ama sizce ne yapmalıyım

  1. İstihareye yatmanızda fayda var ve bahsettiğiniz hocanın dediklerine itibar etmemelisiniz.

 37. Selamün aleyküm Hocam Öncelikle Bize Bu Bilgileri
  Verdiğiniz İçin İslam Dünyası İçinde Bizi Bilgilendirdiğiniz
  İçin Çok Teşekkür Ederim.. Ben Bitane Bayandan Hoşlanıyorum Ciddi Anlamda Ama Onun Haberi Yok.. kimseylede Konuşmuyorum.. Yüce Mevlama Dua Ediyorum İnsALLAH DuaLarima Cevap Verir. Sizinde Görüşünüzu Alabilirmiyim Acaba Şimdiden Teşekkür ederim..

  Yüce Mevlama Dua Ediyorum

  1. Dua tabii ki bir Müslüman için olmazsa olmazdır . Ancak kul dua ile birlikte stediği şeye ulaşabilmek için İslam dini çerçevesinde gayret etmelidir. Yüce Mevlamız hakkımızda hayırlısını nasip eylesin.

 38. Hocam merhaba ben 3, 4 yıl önce biriyle konusuyordum bir ara isteme olayları oldu konustugum kişi cok saygılıydi anlayisliydi ama bir anda bende sogukluk oldu bende evlilik istemedim daha sonra araya ayrılık girdi 1 sene geçti aynı kişiyle tekrar konustuk bu sefer onun ailesi ben istemedigim için beni istemedi biz yine ayrildik daha sonra tekrar barıştik bir süre konuştuk bir süre sonrs ailesini ikna etmeye calistik yine olmadi bu olay böyle 3 4 sene dewam etti bir ayrıldik bir barıştik bir ayrildik bir barıştik sonra çocuk nisanlancakti olmadı bir tekrar barıştik ayrildik hocam şimdi de kendimi sucluyorum cok pismanim üzgünüm ne yapmayalim hocam bu olay sizce bir kader midir ben baska ne yapabilirm yardımcı olun hocam lütfen

  1. Değerli ziyaretçimiz, bir Müslüman bir konuda bir karar verdimi O kararda kararlı olmalıdır ve Yüce Mevlamıza işini havale etmelidir verdiği kararlardan dönen birçok insan Kararında döndüğü için pişmanlıklar yaşamaktadır. Sizin hatanız ilk başta verdiğiniz zarardan dönmeniz olmuştur size tavsiyemiz bu konuya bir son vermeniz ve hayatınıza islam dini çerçevesinde devam etmeliyiz.

 39. Merhaba, bundan 4 yıl önce akrabamız olan biriyle görüşüyorum.birbirimizi sevmiştik evlilik üzerine planlar yapmaya başladık. erkek tarafı istiyordu. ama benim annem uzak diye onaylamamıştı. sonra ayrıldık unutamadık üzerinden 2 yıl geçti tekrar bir araya geldik. ben hep yeniden olacağını bekledim. dualar ettim çok dua ettim. görüştükten kısa bir süre sonra yine ayrıldık malum sebeplerden.bu süreçten sonra karşıma başka taliplerim çıktı ama nasip olmadı. bir türlü isteyemedim. acaba akrabam olan kişi benim nasibim kaderim evleneceğim kişi olduğu için mi evlenemedim hala?ama ben başka bii ile evlenmek istiyorum aileme karşı gelmek istemiyorum. yaşım 26. yardımınızı rica ederim.

  1. Bu tür bir düşünce içerisinde olmanız yanlış olacaktır Ve o kişinin kaderiniz olup olmadığını henüz Bilmemektesiniz belki de o kişiyle de evlenemeyeceksiniz. Bu tür konularda ki bu tür düşüncelerin Pek çoğu Vesvesedir. Size tavsiyemiz kader konusuna fazla akıl yormamanız ve Hayatımıza devam etmenizdir karşımıza çıkan kısmetleri değerlendirin .Kaderinizi bir kişiye bağlamanız yanlış olacaktır Zira kaderi Ancak yüce mevlamız bilebilir

   1. cevabınız ve ilginiz için çok teşekkürler. biraz olsun rahatladım. yazmayı unutmuşum. annem on gün önce rüyasında görmüş bu çocuğu benim kaderim demiş benim için. o benim kafamı karıştırdı asıl. tekrar teşekkürler.

 40. s.a.ben nisanliyim esimle imam nikahi kiydik. ama daha resmi acidan evlenmedik. esim bana nasip midir. ayrilmaktan korkuyorum.

  1. Öncelikle ayrılmaktan neden korktuğunuzda anlayamadık. Imam nikahı yapıldıysa dinen eşiniz size helaldir Bunun aksini söylemek yanlış olacaktır ancak bir resmi nikah yapılmadan İmam nikahının yapılmasını yanlış buluyoruz

 41. Hocam merhaba ben 35 yaşındayım zamanında karşıma çıkan birçok fırsatı,kısmeti reddettim. çünkü senelerce ailemin çok ciddi problemleri oldu. hiç sağlıklı düşünemedim. birlikte olduğum insanları kolayca çıkardım hayatımdan çünkü aklım hep ailevi problemlerdeydi. ailemi maddi manevi her sıkıntıdan kurtarmak istedim. ilk önce ailemi düşündüm ama sonunda olan bana oldu her geçen dönem daha kötüye gitti hayatım çünkü yaşım ilerledikçe insanların size bakışları değişiyor.daha sonrasında da karşıma çıkan herkes bir süre konuştuktan sonra benden ayrıldı. böyle olunca çok üzülüyorum ve artık hiç kimseye görüşmüyorum korkuyorum. nasılsa bitecek en iyisi hiç başlamamak kendimi üzmemek diye düşünüyorum. ailemde hala huzur yok. evlenmek mutlu olmak çocuk yapmak istiyorum. çocukları hep çok sevdim 18 yaşımdan beri çocuğum olsun istedim ama nasip olmadı. Bunların tüm sorumlusu ben miyim? bazen çok yanlış yaptığımı düşünerek kendimi şucluyorum ve her geçen gün dahada mutsuz oluyorum.acaba ah mı aldım?

  1. Tamamen yanlış düşünüyorsunuz Bu yanlış düşünce nedir sonucu olarak hayatımızı daha mutsuz bir hale getirmiş durumdasınız. sizin aileniz için yaptıklarınız takdire şayan bir durumdur siz bulun gururla yaşamalı ve hayatınızı bu gurur ve düzenleme dersiniz ancak siz ben bunları yaptım diye Şimdi bu duruma düştüm düşüncesinde olursanız hem kendiniz olumsuz etkilenirsiniz hem de karşınıza çıkan insanların sizden olumsuz etkilenmelerinin sağlamış olursunuz siz doğru olanı yapmışsınız Bu nedenle Yüce mevlamız dan hayırlısını istemeli ve mutlu huzurlu bir yuva kurabilmek için dua etmelisiniz Yüce mevlamız yardımcınız olsun.

 42. S.a şunu sormak istiyorum büyü yolu ile yapılan yaptırılan evlilik gecerlimi..

   1. Büyü yaparak evlenirlerse ahirette vebalini ödersin sayın islamalimi. Büyü ile evliliğe cevaz verilir mı aklın kesiyor mu senin hiç? Hayır işi büyük günah ile gerçekleştirecek. Nikah olduysa büyü olsa da olur öyle mı? Birden Yunus Suresi 100. Ayet aklıma geldi. “ALLAH pisliği aklını kullanmayanlarin üzerine yağdırır.” Bu soruyu yazan kişi büyü yaparak evlenirse, evlendirirse ahirette vay haline islamalimi.

   2. Değerli ziyaretçimiz Lütfen aklınızı başınıza toplayınız. Büyü denilen şey Elle tutulur gözle görülür veya bir belge ile yapılan bir şey değildir şimdi Örneğin siz evlisiniz ve biz sizi tanıyoruz şimdi gelip size desek ki biz sizin eşinizle evlenmeniz için büyü yapmıştık Siz aslında şu anda o büyüden dolayı eşinizle evlisiniz siz bu durumda eşinizden ayrılır mısınız veya Aslında nikahınızın olmadığını düşünür müsünüz? Büyü vardır halktır ancak büyü lafını kullanan insanlar çoktur. bir laftan yola çıkarak insanlara hüküm vermek yanlış olacaktır

 43. Öncelikle kalpleri evirip çevirenin yüce Allah’tır. Burdan yola çıkarak bir müslüman aşık oluyor ve çok dua ediyor her gün her gece her zaman, çok uğraşıyor ve sabrediyor ,yüce mevlam emeğinin karşılığını veriyor ve aşık olduğu insanla beraber oluyor.Bir süre sonra bunlar ayrılıyor aşık olan taraf çok üzülüyor ne yapacağını bilmez bir hale geliyor yıkılıyor.

 44. İyi günler. Ben tam 3 senedir bana karşı evlenme niyeti olan, namazını kılan,dini konulara düşkün biriyle ciddi bir niyetle görüştüm. Onu tanımaya fırsat verdim. İstihareye yattım. Hayırlı şeyler gördüm. Beni istemeye geldiler. Ama ailem onaylamadı. Hatta evlenirsem beni reddediyorlar. Sebepse o kişinin baba tarafındaki bir çok akrabasında sarkıntılık sapıklık huylarinin olmasi. Bunu bende yeni öğrendim. Şimdi konuşmuyoruz. Ama vazgeçemiyoruzda. Ailem zaten bana küs. Rüyalar hayırlı çıktı. Ne yapacağımı bilmiyorum.

  1. Bu gibi durumlarda devamlı bayanlara ailelerine karşı gelmelerini tavsiye etmekteyiz ancak sizi isteyen kimseye namazında niyazında aklıselim bir insan ise akrabaları iyi değil diye aileniz istemiyorsa Bu konuda bir yanlış var demektir Siz yine de aileniz rızası olmadan evlilik yolunda ilerlemeniz yanlış olacaktır. Ailenizin rızasını almak için gayret göstermelisiniz

   1. Ailem ozelliklede babam büyük yeminler ediyor. Beni vermeyeceğine dair. Şuan çok çaresiz durumdayız. Bana karşı sevgide saygıda kusur etmeyen kişiyi sevmekten vazgeçmiyor gönlüm. Sonuç çıkmaz sokak.

   2. Size ailenizi karşınıza almamanızı tavsiye ediyoruz.

 45. Hocam benim sorum kismetle alakalı. Bi on yirmi kapiya gittim olamadi bazı bahaneler olmuyor arkadaşlık kurmaya çalışıyorum olmuyor kimisi çalışacağım kimisinin konusdugu çıkıyor. Bir turlu rast gitmiyor isim. Benim üzerime nazar buyu baglama falan yapilmismidir. Neden ters gider hep.

  1. Bu tür konuları büyü gibi şeylere bağlamak çok yanlış olacaktır Unutmayın ki evlilik bir kısmet işidir ve bu Kısmetin ne zaman ve nasıl geleceğini ancak yüce mevlamız bilebilir. Size tavsiyemiz Yüce mevlamız da hayırlı bir kısmet istemeniz ve bu kısmet arayışına devam etmenizdir. Yüce mevlamız karşınıza hayırlı bir kısmet çıkarsın inşallah.

 46. Hocam Selamün aleyküm bir sene önce bir çocuk bana aşık olduğunu ve annesinin yollayarak bunu iletti Ben de görüşmek istediğim bir hafta içinde 3 kez görüştük ama yaşı benden 10 yaş büyüktü Ama etkilenmiştim seni daha yakından tanımak istiyorum dedim 3 görüşme de olmayacaktı aileleri vasıtasıyla Yine görüşmek yeni çerçevede mesajlar tanışmak istedim o hayır dedi olmaz dedi dini açıdan bana daha çok Uğraşmak istemiyor olabilir diye anlayamadım bir de annesi geldi gitti Ben hep istiyorum Niye korkuyorsun evlenince de böyle mi Bircan diye yadırgadı niye korkuyorum deseydin içimi Dinlerdim baba ve annem sıkıntılı ondan korkuyorum anlaş gösterseydi biraz tanısaydın korkum geçecekti Neyse ben ona mesaj attım annesinden alıp Ben hazırım evlenmeye seviyorsan beni bırakma dedim Evlerinin Önünde Bekledim kaç saat ilk yaşını düşündüm diye gururu incinmiş başta ben korktum istemedim diye Şimdi de ben istemiyorum demiş Tom’a aşık olduğumu kendimi AlıştırdımKorkumu yendim istemiyorum çok heves etmiş orası heyecanlı gitmiş ve istihare hayırsız çıkıyordu dedim ona inanmıyor Muş istihareye ben cevap vereyim cemaat Senin o da sakallı ama ailesi biraz sosyete Ben de korktum şimdi Kaderim değilmiş demeyelim yoksa Kaderimi ben miydim.

  1. Değerli ziyaretçimiz sonuç Her ne olursa olsun bu sizin kaderinizdir ancak sorunuzun anlaşılıyor ki bu evlilik size huzur getirmeme ihtimali yüksek Bu nedenle size bu konuyu kapatmayı ve Hayatımıza devam etmeyi tavsiye ediyoruz.

 47. Meraba ben iyi bir meslek sahibiyim. Üniversitede çok iyi anlaştığım ve ailemin sevdiği bir arkadaşımın bana ilgisi oldu ama ben hiç begenmedim onu ve karşılık vermedim. Sonrasında is hayatım boyunca bir sürü kişi karşıma çıktı ama hepsine Hayır dedim ailemin ısrar etmesine rağmen üniversite arkadaşıma bir türlü ısınamadim. Karşıma sonrasında bir kişi çıktı ve hızlıca karar verip aslında aklımda bazı şüpheleri olmasına rağmen bu şüpheleri onemsemeyip hemen evlendim. Eşim iyi bir insan olmasına rağmen aslında birbirimize uygun olmadığımızı düşünmeye ve onu beğenmemeye başladım. Ara ara pismanlik duymama rağmen yaklaşık 1.5 yıl sonra kızım dünyaya geldi. Üniversite arkadaşım da bu arada başka biriyle evlendi. Şu an çok pismanim. Keşke o kişiyi secseydim diyorum çünkü biz onunla çok iyi anlasiyorduk. Hayattaki beklentilerimizi ve düşüncelerimız çok uyusuyordu. Eşimle o iletişimi kuramiyorum ve bazı davranışlarını ve düşüncelerini beğenmiyorum. Acaba bazı insanların ve o arkadaşımın ahını mi aldım diye düşünüyorum. Çünkü bir çok kişiye Hayır dedim ve uzdum onları. Bu tercihin benim irademle oldugünü düşünüp sürekli kahroluyorum. Çocuğum olduğu için de ayrilamiyorum. Pişmanlık duyuyorum ve eşimden her geçen gün soguyorum. Bu benim kaderim mi yoksa sınavım mi

  1. Değerli ziyaretçimiz bu yaşadıklarımız hem sizin kaderinizdir hem de sizin sınavınızdır. size tavsiyemiz Yüce mevlamızın size nasip etmiş olduğu bu yuvayı korumanız kullanmanızdır. Ve Unutmayın ki geçmişe dayalı bir şeyle Hayatınızı devam etmek sizi huzursuzluktan başka bir şey vermeyecektir.

 48. Hocam benim size bir sorum olacaktı. 1 yıldır konuştuğum sevdiğim birisi var. O da beni seviyor biliyorum ama evlenmeyi düşünmeye başlayınca yani aileleri düşününce kendi ailesinden dolayı problem çıkacağıni düşünüyor. Çok üzüleceğimi söylüyor. Hacet namazı kılsam dua etsem kaderime karşı gelmiş olur muyum? Veya onunla evlenebilir miyim?

  1. Böyle bir şey yaparsanız kaderinize karşı gelmiş olmazsınız. ancak yorumunuzu okuduğumuzda karşı tarafın bu işin mümkün olmayacağını belirttiğini görüyoruz. Bu durumda bu ilişkiye Devam etmeniz çok yanlış olacaktır.

 49. Şimdi şu soruyu sadece evet ya da hayır denmesini istiyorum dua ederek evlenecegimiz kişiyi değiştirebilir miyiz?

  1. Bu sorunun cevabını ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. Mevla’mız dilerse değişir dilerse değişmez. Ancak samimiyetle dua ederseniz sonuç mutlaka sizin için hayırlı olacaktır.

 50. Merhaba bende kadere Onan biriyim hep doğru insanın beni bulacağını düşündüm yaşım 27 oldu ama hala evet diyecem biri çıkmadı ya yaşı büyük oluyor yada bende bir yaş küçük bende bunlara takılan biriyim isyan etmek istemiyorum ama artık umudum kalmadi neden bebide istediğim gibi biri bulmuyor

  1. Sözümüzü yanlış anlamayın ancak kimse tam istediği bulamamaktadır. Bu nedenle biraz esnek olmalısınız.

 51. bile iman şuuru yok mahiyetini ve hikmetini bilmiyorlar haramdan sakinmiyorlar bende yok diyorum o yüzden. Birde kebdi bağlı olduğum grubdan olsn istiyorum beraber ayni yolda islama hizmet etmek istiyorum o yuzden sadece kendi grubumdan birini bekliyorum ama kendi grubum hariç her çeşit insan geliyor ve ben çok dua ediyorum sizce ne yapmaliyim yanlış mi yapiyorum. Korkuyorum da çok isteyipte sonra onunla yani ille kebdi grubum deyipte sonra onunla imtihan olmaktan. Başı silinmiş hocam ben 22 yaşında bir bayanım. Rabbimin emir ve yasaklarına uymaya çalışıyorum. Ama bana gelen dunurculer ya namaz kılmıyor harama falan fikkat etmiyorlar namaz kılsa da dediğim gibi iman şuuru yok devamı gelmiş çıkmış gönderide.

  1. Namaz kılıyorsa ve yeterli şuru yok ise bu zamanla veya sizin gibi ahlaklı bir eşle düzelebilir. Unutmayın ki bu dünya bir imtihandır ve herkes tam olarak aradığı kimseyi bulamamaktadır. Siz size en uygun olanı tercih etmelisiniz.

 52. Salem aleykkum.Acaba sevdiğimiz seni artık sevmiyorum bırakıp gidse de .Onu Allah’dan dilebilir miyiz ? Nasıl dua edmeliyiz.Tek onu istemek astında yanlış olduğunu öğrendim .Nasıl dua etsek daha uygun olur.

  1. Uygun olan daima hayırlısını istemektir. Kaderiniz sizi bulacaktır. Önemli olan kaderiniz sizi bulana kadar günaha düşmemektir.

 53. Hocam kader ve evlilik konusunda yazınızi okudum . Açıkçası beni baya etkiledi . Yaşım 24 ve üniversite mezunu bir bayanım okul zamanı her genç gibj benim de birçok hatam oldu . Daha sonra sınıf arkadaşımla bir gönül bağım oluştu ve evlilik kararı aldık güneydoğuda yaşadığı için ailem onay vermedi. Ama biz hala görüşmeye devam ediyoruz bol bol dua ediyoruz ama korkuyoruz da acaba bu kadar dua etmek kadere karşı gelmek olur mu

  1. Dua etmeleri Gayet tabii bir durum Dua ederek kadere karşı gelmemektedir dua kulun isteğidir ve asla kulun isyanı değildir. Bu nedenle dua etmeye devam edebilirsiniz ancak bu evlilik sizin için mümkün gözükmüyorsa ısrarcı olmanız da size ancak huzursuzluk getirecektir. Yüce mevlamız yardımcınız olsun.

 54. 26 yaşındayım 22 yaşından beri evlenmek istiyorum. Karşıma evet diyebileceğim bir insan çıkmadı hani rabbime şükürler olsun çirkin bir insanda değilim. Meslek sahibi biyiyim. Bütün akranlarım evlendi çoluk çocuğu var onlara imrenmiyor değilim. Allah mutlu Mesut etsin. Ben bir imtihanın içinde miyim. Nasıl dua etmeliyim.

  1. Evlilik bir kısmettir. Bu size tavsiyemiz her zaman hayırlısını istemenizdir. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir kısmet nasip eylesin.

 55. Beni yazın biri istedi ve görüştük birbirimizi çok beğendik herşey güzel gidiyordu söz nişan yapcaktık aileler anlaşamadı sonra arayı yaptık bunlar için ben çok uğraştım daha sonra sözleneciğim insan evlenmekten korktuğunu söyledi herkesi ikna ettim bir an da yıkıldım daha sonra kafasının karışık oldugunu söyledi problemi çıkaran onun babasıydı ve ben konuşup ikna ettim daha Sonra kendisine büyü yapıldığını öğrenmiş ve ondan evlenmek istemiyormuş sonra ayrıldık ama bu süreçte ben çok üzüldüm sonra 3 ay sonra ben irtibata geçtim ve duygularımı anlattım oda ailesiyle konuştu olumlu gibiyken yine beni yarı yolda bıraktı yazınki heyecanı hissedemiyorum dedi 15 gün önce de tanıdıklar tekrar vesile olmak istedi ama yine olmadı ama ben onu cok seviyorum dini açıdan çok mükemmel bir insan hiç günaha girecek birşey yapmadık hep dikkat ettik bir akrabayı istihareye yatırdım hayırlı çıktı konuda bir türlü kapanmıyor hep karşıma çıkıyor ne yapıcam unutamıyorum herşey güzel giderken hep beni yarıyolda koydu hep içimden ah etmek gerekiyor acaba neden böyle birşey yaşadım?

  1. Bazı konularda ısrarcı olmak bizlere zarardan başka bir şey getirmemektedir Bu nedenle bu tür konularda olayları akışına bırakmak daha doğru olmaktadır Unutmayın ki Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde bir mümin aynı delikten iki defa sokulmaz demiştir sizin açınızdan bu hadisi Şerife bakacak olursak görüyoruz ki aynı hatayı bir daha düşünmüşsünüz ve bu hata sizi çok üzmüş size tavsiyemiz bu konuya bir nokta koymanın ve hayatınızda devam etmenizdir unutmayın Yüce mevlamız sizin Yardımcınızdır ve sizin karşınıza mutlaka hayırlı kısmetler çıkartacaktır.

 56. Hayirli geceler.. Kısmeti bol olan bir bayan olmadım hiç hatta sadece 1 kisi oldu onu da sevemedim.. Sonra eşimle tanıştım başlarda kişilik, yaşam tarzı vs bana pek uymadığı halde zorladım ve kalbim ona ısındı ve evlendim.. çünkü evlenmeyi çok istiyordum ve kısmetim de yoktu yani… şimdi bu zorlama kader mi oluyor acaba?

 57. Selamun aleykum, iyi bır üniversite bitirdim ve 2,5 yıl oldu bitireli.üniversiteyi bitirdiğim günden berı dr ogretmen mühendis subay 10 a yakın kişi ile görüşturdu aılem ve çevrem ama ben bır kez görüşüyorum bırdaha görüşmek içimden gelmiyor 4 yıldır kalbim kımseye ısınmıyor evlenmek sevmek cok istiyorum ama karsımdakı ınsanlar ılk görüşmede bana ilgilerini bell edınce ben daha hıc bişi hıssetmemıs olduğum için kendımı iyice baskı altında hissediyorum ve tanırsam kul hakkına girerim o benı sever ben sevemem diye korkumdan tanımakta istemiyorum. Ikı kez tanıyayım dedim sevemedım iki kişiyıde bırakmak zorunda kaldım ve cok üzüldüler bende oblar için dua ediyorum ve üzülüyorum..cok çaresiz kaldım antıdepresan kullanmaya basladım.. Cok talibim oluyor ama ben evlenemıyorum Allah a asilik mı ediyorum dıye korkuyorum.. Ama kalbım kımseye ısınmıyor lütfen bana akıl verın cok zor durumdayım.. :(

  1. Size tavsiyemiz mantığınızı ön planda tutun ve kalbinizin ısınması için biraz zaman verin. En iyi evlilikler bu şekilde olmaktadır.Dinimizde bize bunu tavsiye etmektedir.

 58. Hocam size.bir sorum olacak ben sevdiğim adam ile iki kez evlilik aşamasından dondum düğünüme iki hafta kala birden gözümun önüne kara bir perde indi ve buz gibi soguyup ben bu adamı istemiyorum dedim ve vazgeçtim aradan iki yıl geçti çok pismanim hocam deliler gibi sevdiğim adam dan nasıl oldu da bir anda vazgeçtim nasıl bir anda bitti diye kendimi helak ediyorum bu kader miydi hocam lütfen birşey soyleyin

  1. Bu durum kaderdir. Pişmanlığınızı bir kenara koyarak hayatınıza devam etmelisiniz.

 59. Selamünaleyküm Sayın Hocam.
  Evliliğin kader mi yoksa kader değil mi ilgili yaptığınız açıklamada verdiğiniz örnekler benim için tam tatmin edici gelmedi. Kısacası, evlilik ya da evlenmek insan oğlunun bir mümin kul olarak hayat tarzını benimsemesi ya da kafir veya münafık kul olarak yaşamayı benimsemesi gibi bir durum mudur?
  Saygılarımla…

  1. Siz kafir olmaya kendiniz karar verebilirsiniz. Ancak evliliğe kendiniz karar veremezsiniz çünkü evlilik iki insanın isteği ile olan bir şeydir. Tabi şuda varki sonuç itibari ile karşınıza çıkan kısmeti isteyip istemediğinize karar verecek olanda sizsiniz.

   1. Hocam ben 10 yıldır bir sevdiğim vardı görüşüyoduk aramızda iyiydi işten ayrılmam nedeni ile ayrıldık tekrar barıştık ve beni bıraktı ve memur oldu ben 2 yıldır arkasından koşuyorum herşey yaptım evlenme teklifi istemeye gidecektik ama red etti bi türlü olmadı ve en son konuştum artık sevmiyorum istemiyorum bişey hissetmiyorum tabi bu memur olunca herşey değişti 10 yıl emek verdiğim kız bi çırpıda bunları söyledi ama ben hala seviyorum ve o kabul etmiyor ben napmalıyı. Hayırlısı diyip peşini bırakmalımıyım bu da kaderimizmi biZim kafam çok karışık bana yardımcı okursanız sevinirim yoksa unutmalımıyım???

   2. Bize sorarsanız bu duruma sevinmelisiniz. Dünta menfaatinden özellikle maddi yönden bakan biri ile evlenmek size huzursuzluktan başka bir şey getirmeyecektir. Şunuda belirtelim İslam dininde nikah olmadan iki kişinin 10 sene gibi birr süre görüşmesi caiz değildir.

  1. İyi halt yedin … Zorla guzellikmi olur senin yaptırdığını büyü gibi bisey . dusunsene.o seni istemeden sewiyor bunu bilmek bile çok aci olur . sen zaten onu gerçekten sewseydin muska yaptrmazdn . muska yaptrcgna Rabnine Yalwarmyi deneseydin . Allahım inşallah olur kaderinde yoksa sa onu unutturmayı nasip eyle diye …. Ben bu insanları aska anlamıyorum. Banada muska yapıldı iki dünyada da hakkım helal değil … Ne yapsalar bos goklerden gelen bi k karar vardır …… Herkes ettiğini çekecek Rabbim büyük . sende tövbe et helallik.iste

   1. Haklısın yağmur hanım.kaderinde ne varsa onu yaşarsın olacak bir şey varsa kaçamaz olmayacak bir şeye ulaşamazsın ama şu da var ki istemek lazım kaderinde olsa bile gerçekleşmesi için

 60. Universitede tanismistim 2 yildir konuşuyorum mezun olduk kendisi izmirde yaşıyor ben ise adanada sadece anneleri biliyor aileme uygun kendimede yakıştırdım abdestinde namazında sizce babam uzak dermi sevdiğim kızdan vazgeç dermi uzak diye veya ben sevdiğimi söylesem gerçekten kabul edermi beni kırmayıp bu soru beni yıpratıyor lütfen cevaplarinizi bekliyorum

  1. Bu konunu ile kendinizi sıkmamalısınız ve babanız ile bunu konuşmalısınız. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 61. Seher vakti görülen rahmani bir rüya başkalarına anlatıldığı takdirde rüya bizden uzaklaşır mı yoksa Allah o kaderi yazmışsa bize illaki yaşar mıyız?

  1. Rüya anlatmanın bir mahsuru yoktur. Ancak rüyamızı anlattığımız kimse güvenilir ve sizin iyiliğinizi isteyen biri olmalıdır. Bununla birlikte insan kaderini kendi isteği ile yaşamaktadır. Bunu değiştirmeye bir insanın sözleri asla yetmeyecektir.

  1. Bu cevabımız size klasik gelebilir. Ancak en güzel dua hayırlısını istemektir. Daha sonra sonuç ne olursa olsun bu iştee bir hayır vardır diyerek Mevla nın taktirine razı olmaktır. Hakkınızda her şeyin hayırlısı olsun.

 62. Bende biri ile dört yıl görüştüm beni aldattı hemde 45 yaşındaki bi kadın ile sonra affettim ailesi ile tanistim sonra kısa olduğum için beni yanına yakistirmiyormus.ayrıldı. Tabi ki çok K irildim ve öfke ile bi sürü beddua ettim. Sonra bi gece rüyamda peygamber efenfimizi gördüm ve bana diyordu ki eğer seviyorsan beddua etme belki ilerde esin olur. Bu rüya çıkar mi

  1. Aslında bu rüya o kişi ile evleneceğini değil size ahlaki bir ders vermektedir. Beddua etmemelisiniz. Yüce Mevla’mız rüyanızı hayra çevirsin.

 63. Hocam 23 yıldır zor bir evlilik yaşadım isitmedigim kötü söz siddet ve özelliklede anama ve sulaleme yapılan küfür lere hep cocuklarm icin sabrettim ama cok beddua ediyorum ona bişey olmuyor bu yüzden gunahmi isliyrum bilmiyorum aydinlatrsanz sevinirim.

 64. Hocam ben kimse Allah izin verirse yardım ederim diyorsam genelde hep sksilikler oluyor ve sözümde duramıyorum. Basit yapabileceğim şeylerde bile oluyor. Kendimi söz verip bahane üreten güvenli olmayan biri gibi görüyorum.

 65. Merhaba ben 27 yasinda bir karadeniz kiziyim. suanda biriyle tanistim cok mutlu oldugumu düsünüyorum tam istedigim özelliklkeri tasiyor … kendisinin ailesi alevi ve benden 10 yas büyük ve evlenmis bosanmis (cocuk yok) oldugu icin babam karsi cikiyor. kendisinin ailesi alevi olmasina ragmen kendii hanefi mezhebinde ve 5 vakit namazini kiliyor orucunu tutuyor babam kendisini yanima yakistirmiyor ve dogu tarafindan oldugu icin uygun görmüyor … napcagimi bilmiyorum pesmi etsem ailem icin .. yoksa dogru oldugunu düsündügüm icin babamimi ikna etmeye calissam ikilimdeyim…

  1. Babanızı ikna etmeye çalışmalısınız. Ancak babanızın rızası olmadan her hangi bir şey yapmamalısınız.

 66. Ben nişan attım 2 hafta önce nişanlım beni başkalarına bakmakla suçladı ama beni sevdiğini düşündüm gerçi sevenin bahanesi olmaz ama inanmıştım. Kendini yanıma yakıştırmadı. Çok uyuşmazlığımız olduğu gibi bi o kadar da uyuşuyodk eğer o benim alın yazımsa dönüp dolaşıp bana gelir mi hocam

 67. Selamun aleyküm hocam 3 aydir nisanliyim berat kandilinde dua ettim sonra kismetim geldi hersey bi anda gerceklesti bi anlik gafletle kabul ettim simdi isinamiyorum alisamiyorum bi türlü ve ailemde başta kabul etmeseydin istemeseydin dior bu saaten sonra geri dönüşün olamaz dior neyapacagimi bilmiorum ?

  1. Benim ismim Berat okuyucuyum, soruna şöyle cevap veriyorum. Nisanlin seni seviyormu bunu öğrenmelisiniz. Eger seviyorsa ister istemez sende onu seveceksin çünkü seni hep mutlu edicek. Insan özgür bir iradeye sahiptir senin icin dogru bir kisilikse evlenmelisin yoksa yanlis bir hayat sürmek zorunda kalirsin buda yanlış olur. Ask evliligi yalandir ilk görüşte ask vardir fakat kisa surer. Gercek ask sevgi ve mutlulukla baslar ömür boyu sürer. Birde nisanlin sana cok soguk ve itici davranıyorsa bence konus bir insanin seni sevip sevmedigini gozlerinin icinden ve konusmasindan anlarsin. Oyle bir sey varsa sen zaten konuyu actigin gibi o patlar ve hayırlısı neyse o olur.

   1. Çok soğuk bana karsi soyledigime ragmen ayni bide 7 yas var aramizda fikirlerimiz uyuşmuyo simdiden sorunlar cikiyor hocam

  2. Ah canimm allaj yardimcin olsun bende suan senle ayni durumdayim. Ama sukur edelim .. dua et bol bol allah dualarimizi bos çevirmez..

 68. Selamün aleyküm hocam 3 aydir nisanliyim hersey bi anda gerceklesti berat gecesi dua ettikten sonra kismetim geldi bi anlik gafletle kabul ettim şuan pismanim istemiyorum ama ailem ne olursa olsun bitiremessin dio neyapcagimi bilmiorum bi akil verin hocam

  1. Evlilik değerlidir iyice düşünülüp ona göre karar verilmelidir ki sonra pişmanlık yaşanmasın.Eğer ki gerçekten yapamayacağınızı düşünüyorsanız bitirin lakin çok iyi düşünmeniz gerekir.Nişanlılık süreci bir nevi tanıma sürecidir.

 69. Hocaam 1 aydir esimden ayriyiz ara sirs cok kavga ediyiduk kendisi cok cahil yasi 19 16 yasinda anne oldu yasinda kizimkz var bi anda bana haver vermeddn annesine gitti bosanicam dior cok dua ediyorum duzelsin geri donsun die anlam veremdom bi nokta daha var kendk kizni aramiyor buyu olabilirm

  1. Kizin akli yeni basina gelmis. Erken evlilikte cok normaldir.
   2-3gunde bir cicek al güzel notlar gönder. Esinin geri dönmesini istiyorsan onun isteklerini yerine getir. Anne Baba ile yasiyorsan onlardan ayrilip guzel bir yuva kurmalisin. Yani bir nevi onu mutlu etmelisin..

 70. Selamlar hocam Size daha ince de yazmıştım. Son 3 aydır 2 bayanla tanıştım görücü usulü ile ama bi türlü anlayamadım hatta 2. Sinde herseyi ona bıraktım beben Sana uyarım her konuda diye buna rarağmen olmadı hocam çok üzüldüm bu konuda bi açıklamaniz olacak mi

  1. Değerli kardeşimiz sabır ve dua ile beklemelisiniz demek ki bu sizin imtihanınız kazanmaya çalışın.Elbette Rabbimizin sizin için hazırladığı güzelliklere kavuşacaksınız.

   1. Herşeyi bayanlara birakma ipleri elinden basta kacirmissin. Bayanlar güçlü kararli erkeklerden hoşlanır. Onu icin öncü olmalisin.

 71. Merhaba ben istihare namazi ni yaptigim gunun ilk gunu beyaz renk te aralarinda siyag cizgiler olan birsey gördüğümü hissettim uyandigim da 3 gun ise kırmızı hissettim ama oda net gördüm deyil 6 gece ruyamda olmus annemi gordum ve benim istihare yaptigim eşimden boşanmak istemem hayirlimi oldu ile ilgiydi annem ruyamda bosanmak istedigim icin bana kiziyor ve kovaliyordu bu da bir isaret ola bilirmi hislerim de iyi yada kötü birsey yok tesekkurler

  1. Boşanmak kötü bir sey. Nicin bosanmak istiyorsun. Esin sana kötü mü davraniyor. Yoksa sen mi esine kötü davranıyorsun. Dünyayı ebedi bir hayat gibi gormeyin burasi fani gerçek hayat ölümle baslar. Bunu da unutmamak lazim. Cocuk varsa da sen esini sevmeye calis o da seni bir süre sonra sevecektir. Mutlu bir aile olursunuz insallah.

 72. 2 yıllık evliyim,bir de oğlum var,evlenmeden önce istihareye de yattım.6. Gece beyaz gelinlikte görünce kendimi hayra yordum.içim rahat bi şekilde ewlendim.ama iki yıl boyunca hiç anlaşamadık.hala da geçnmk çok zor bzim için.tek bağımız oğlum.istiharedeki hayrı arıyorum.

 73. Hocam ben 6 sene birini sevdim bağlandim ve biaraya geldik sonunda ama ayrıldık cok basit bir nedenle ve bu alti sene icinde kavusmaya dair içimde hep bi umut vardı oldu ayrildik ama hâlâ ilerdede bi umut var icimde yani içimdeki umut hoc bitmiyor ve hâlâ onu seviyorum birisiyle konuşsam bile kalbimdeki o kisi hala. Bide bi rüya gördüm bana benim seni senin gibi sevmem icin zaman var dedi umudumu kaybetmek istemiyorum ama bazi rüyalar biseyi isaret eder mi yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden allah razi olsun

 74. Hocam bende ailenin kıymetli kızıydmı son 2seneye kadar fakat 2sene önce görücü usulü nişan oldu 1yıl sürdü küçüktüm diye bir tülü ısınamıyordum ve yüzük attım ailem bana destek çıktı ilk başta fakat bi süre sonra bana düşman gibi oldular bu yüzden bi nişan daha yaptım ama buda görücü oldu ve ben sürekli kendime kızıyorum yanlış yaptığını düşünüyorum ve eski nişanlımı arıyorum beni aydınlatırmısınz

 75. Selamun aleykum hocam ben birini seviyorum fakat onun benden haberi yok. Onu bir tek Rabbimden istiyorum.Fakat gönlümden o kişiyi atamadigim için diğer taliplerime evet demiyorum.Benim ne yapmam lazim.

  1. Kendinizi arada bırakmayın çok istiyorsanız bir aracı vasıtası ile istediğinizi belli edin. Eğer olmuyor ise kısmetlerinizide geri çevirmeyin. Zira gün gelir onlarıda bulamazsınız.

 76. S.a hocam ben 3 yıldan beri biriyle görüşüyorum ve bu insanın ailesi beni istemiyor beni beğenmemişler oğullarına yakıştırmıyorlar şimdi bu insan ailesine karşı gelse ALLAH razı olmaz benden geçse benim içim buna razı olmaz ALLAH anne babaya karşı gelmeyin demiş şimdi bu anne babanın yaptığı doğrumu bende üzülüyorum niye bu ön yargı bu günah değilmi hocam.

 77. Amin. Çok teşekkür ederim hocam. Bir de brişey daha sorcam. Benim kimseyi sevememem veya kimseye evet diyememem nedeniyle akrabalar bir hocaya götürelim dua falan eder ya da yıldıznamene bakar rahatlarsın dediler. Fakat, bu durumun Allah katında günah olup olmadığı konusunda endişelerim var. Sizce gitmek günah mı?

  1. Ehli sünnet bir hocadan dua almakta hayır vardır. Ancak bahsettiğiniz hocayı tanımadığımız için bir yorum yapmamız yanlış olacaktır.

 78. Merhaba hocam. 5 yıldır birlikte olduğum ve son 2 yılıda nişanlı geçirdiğim sevdiğim insanla ayrılma noktasına geldik. Daha önceden nişanlım kız ailemle birlikte hocaya gittiler ve hoca üzerinizde çok göz var demiş okuyup üflemiş. Hocam şuan ayrıldık gibi birşey ben nişanlımı ilk günki gibi çok seviyorum tarifi yok bu sevginin.

 79. Selamün Aleyküm Hocam, ben bundan 3 yıl önce çok fazla tanımadığım sadece kursta aynı sınıfta olduğumuz birisiyle 2 hafta kadar telefonda konuştuk ve ardından nişanlanmıştık. 8 ay kadar nişanlı kaldık ve bu süreç içerisinde ilk aylarda herşey çok güzeldi. Fakat, sonra hiçbir şekilde anlaşamadık. Defalarca nişanı atmak istedim fakat her defasında ailem hayır dedi. Çevrenin bizi yadırgamasından dolayı…En sonunda düğünümüze 2 ay kala ben artık ondan nefret eder hale gelmiştim ve aileme etmiş olduğu bir küfürden dolayı nişanı attım. o insanın hayatıma girmesi ve hayatımda olduğu süreçte yaşadıklarım beni çok etkiledi. şimdi yine aynı şeyleri yaşayacağım korkusu var. herkes onun gibi zannediyorum. çünkü dışardan bakıldığında çok iyi birisi gibi duruyordu. şimdi karşıma çıkanlar gerçekten iyi olsa bile, adım atamıyorum. kimseyi sevemiyor, kimseyle evlilik kararı alamıyorum. sizde üzerimde bir büyü falan mı var yada başka bişeyler mi yapıldı? artık bundan şüphe ediyorum. çünkü aradan zaman geçmesine rağmen bu korkuya anlam veremiyorum.

  1. Yaşadıklarınızdan sonra böyle düşünmeni gayet dolay. Sıkça Felak ve Nas surelerini okuyarak üzerinize üfleyin. Gönlünü rahat olsun. İnşaallah hakkında her şeyin hayırlısı olsun.

 80. Hocam merhaba.ben bir ailenin 3.kızıyim biriyle 5 yıldır görüşüyorum ailesi ile tanıştım cok iyi insanlar konuştuğum kişi ve ailesi artık evlilik olsun diye ısrar ediyor ama ben benden büyük 2 ablam var diye aileme diyemiyorum çünkü aileme göre herkes sırasıyla evlenmeli…konuştuğum kişi ile evlenmeyi cok istiyorum ama ailemden cok çekiniyorum.bir yandan da artık uzasin istemiyorum bana fikir verir misiniz

  1. Ailevi durumlara pek bir şey diyemiyoruz. Ancak İslam inine böyle bir şey yoktur. Kısmeti gelen kızın önünü kesmek yanlış olacaktır. Bu sorunu ancak anneni çözebilir diye düşünüyoruz. Bu nedenle annenizi ikna etmelisiniz.

 81. Hocam bende birini seviyorum ama uzaktan hergun dua ediyorum onunla evlenmek için yani içimden hep dua etmek geliyo anlamadım bu durumu sizce hayır mı bu

 82. Selamun aleykum hocam.
  Ben yaklaşık bir buçuk sene önce kaçarak evlendim kendi ailem çok tutucu yani çok dindar evlendiğim adamın tarafı çok serbest ayak uydurdum ama fark ettim ki beni çocuk yerine koyuyolar istemediğim çok sorun yaşadım eşim de geçimsiz biri bi türlü içkiyi bıraktıramadım beni çok seviyor ama çok kavga ediyoruz konuştum bitirmek istediğimi söyledim ama onunla ayrılık sohbeti harici pek de manevi anlamda konuşmadim helallik aldım fakat o şimdi askerde geleceği mechul ona bi şey olursa çok vicdan azabi çekerim kararımdan da dönmek istemiyorum ama birbirimizi çok kırıyoruz hayat farkindan dolayi ne yapmaliyim.. lütfen bir akıl verin bana..

 83. hocam internetten bir bayanla tanıştım, önce sadece soru sormak içindi, fakat ona aşık oldum her şeyimiz bir, her şeyimiz aynı, aşkımız sevgimiz o kadar güzelki, harama girmemek için fotograflarımızı atmadık, yalnızca sesli konuşma seklinde geçti, asla onunla cinsel konuları açmadım açmayacağım her şeyin kader olduğunu düşünüyoruz ve bırakamıyoruz ancak hocam ben istiare yattım. Hayırlı olup olmaması için ilk yatığımda rüyamda şeytanın bana gülmesini gördum ikinci yatışımda güzel şeyler gördüm hocam evlenmek. istiyorum ancak daha erken ne yapmalıyım kaderim olduğunu düşünüyorum içimde sıkıntı var diyor ki bi yandan ayrıl ölene kadar Allah’a dua et elbet çıkarır hayırlısını bir yanda da sev onu bırakma terk etme diyor hocam yalvarırım.?

  1. Sorun şu ki siz aslında ne istediğinizi bilmiyorsunuz. Kararızsınız, bu durumdan çıkmalısınız. Ya evlenmeye karar verin yada bu konuyu kapatın.Zira böyle devam ederek karşınızda ki insanada zarar verebilirsiniz. Ancak anladığımız kadarı ile bu evliliğe bir engelde gözükmüyor. Ancak sorun şu siz bunu istiyor musunuz.

 84. Hocam merhaba ben biriyle 3 sene konuştum ve ailem istemediği için Vazgeçtim konuştuğum oglan mükemmel biri çok güzel bi insan bana yakışan bi insan ama oğlanın ailesi iyi değil bu yüzden ailem onaylamiyor ben vazgeçtim hocam ben şimdi günahını aldım mi

  1. Sizin ailenizi dinlemeniz gayet doğal ve yerinde bir karar olmuş. Bu günah değildir. Zira ailenize karşı gelseydiniz günaha girmiş olurdunuz.

 85. Hocam Kişi bu dünyadaki eşiyle öbür dünyada da beraber mi olacak. Eğer kişi istemiyorsa mecburi olur mu? Evlilik neden kaderdir? Teşekkür ederim hocam .

  1. Evlilik kader olduğu için kaderdir. Bu Yüce Mevla’mızın bir taktiridir. Öbür dünyada ise eşiniz ile beraber olup veya olmamak tamamen sizin isteğinize kalmaktadır. Zira sizin razı olmadığınız hiç bir şey olmayacaktır.

 86. Hocam bende bir şey sormak istiyorum. İnşallah cevap verirsiniz buna çok sevinirim. Hocam bn 26 yaşındayım hayatımda bir kişiyle ciddi olarak görüğtüm 5 yıl sürdü sonra ayrıldık. çok üzüldum çok yıprandım.Tabi bu geşmişi arkamda bıraktım ve kendine yeni sayfa actim. Hocam çok talibim çıkıyor.. herkesle bir çay içiyorum tanıma fırsatı veriyorum. Ama kiminle gorüşsem hep bir aksilik çıkıyor ya birinin işi uymuyor birinin kulturu uymuyor ne biliyim hep birsey çıkıyor. Icim isnmiyor hocam bir turlu.. diyorum acaba kismetim mi degil diyorum.. olsa rabbim bir sekilde nasip ederdi diyorum.. ama cok bunaldim hocam kiminle gorssem uymuyor.cok.dua ediyorum ama yok yani.. acaba bn kismetlerimi bilerek mi tepiyorum diye dusuyorim ama hocam soyle bir dusunuyorum.acaba bn bununla evlensem yapabilir miyim duye dusunuyorum. Yapamayacagimi.anliyorim sonra.hocam bn boyle kalbimin isindigi biriji istiyorum ama gorustugum insanlarda bu hic olmadi acaba bnm biraz daha beklemem mi gerekiyor yardimci olursaniz sevinirkm

   1. O kadar mi zor yani hocam benm durumum cok kisa yazmissiniz tesekkur ederim

   2. Sadece şunu diyebiliriz tam istediğimiz gibi biri bulmamız çok zordur. Eğer evlenmek istiyor isek tecrübelerimize göre bazı şeylerden vaz geçmek gerekir. Zira kısmet işi genelde bir dönem olur ve sonra kesilir. Kısmetiniz kesilince de neden istediğim gibi biri çıkmıyor diye şikayet etmek yanlış olacaktır. Sonuç itibari ile seçim sizin.

  1. hocam 5 yıl emek var ortada bu kadar basit olmamalı diye düşünüyorum seven insan evlenmeye inandığı kişiye son bi şans vermesi gerekmez mi?? en azından helalleşmek lazım yazık oldu bnmde inandığım güvendiğim kadınım dediğim 5 yıl verdm ama helalleşmeden bana ihanet edip gitti rabbim bunun ahını nasıl bu dünyada öbür dünyada yanına bırakır mı ? ah almak buna cevap verirseniz sevinirim hocam

   1. Kimsenin yaptığı tabi ki kimsenin yanına kalmayacaktır. Ama şuda var ki 5 yıl dile kolay bu 5 yıl içinde evlilik olmadıysa zaten dini açıdan ciddi bir sıkıntı var demektir. Bu durumda iki tarafta masum değildir. Ancak sözünden cayan tabi ki daha suçludur.

 87. Selamın Aleykum ve rahmatullah a barakatuhu,

  Hocam şuan 24 yaşındayım ve 14 yaşından beri ilk defa birini sevdim. Kendim avrupada yaşıyorum sevdiğim kişi türkiyede yaşıyor. Konuşarak bir araya geldik ciddi konuştuk ailem ve kendi ailesi buna izin verdi tanışmak amacıyla. Tatilde tanıştık konuştuk ona çok güvendim seneye evlenecektik bunu kendi aramızda konuştuk. Bu iki sene içerisinde hiç bir sıkıntımız yoktu arada bir birimizi çok seviyorduk onun sevgisine derince inandım arada bir sadece küçük tartışmalar oluyordu tabi ki yazışarak ve telefonda konuşarak. Her defasında böyle olup sonra hemen düzeliyordu ve tekrar yine başlıyordu ve git gide uzamaya başladı ve seninle alasamiyoruz ayrılmak istiyorum seninle dedi ve halen inanmıyorum ve korkuyorum bana büyü yapıldı türkiyeden çünkü bütün akrabalar biliyordu içerisinde bazı kız kuzenlerim sevdiğim hakkında ailesinin hakkında yalanlar söyledi ben olsaydım evlenmezdim diyerek kalbimi baya kirdi kötü itiraf attı babasının hakkında ve bunun iki sene içerisinde hiç bir zaman sevdiğim anlatamadım çünkü ailesi gayet temiz bir aile annemin akrabası olduğu için onların nasıl bir aile olduğunu biliyoruz. Ve 2 aydır ayrıldık ve ben çok acı çekiyorum ne yapıyorum unutamıyorum hep dua ediyorum her zaman Rabbime doğru yolu göstersin diye ama bu sıkıntı bu ayrılık acısı bitmiyor.
  ve bir hocaya gidip … yaptırmak istiyorum hocam benim sorum net olarak sizce bana büyü yapılmış o an anlar miyiz? İnşallah net anlatmışımdır

  1. Değerli ziyaretçimiz, sizin durumunuz büyü değil siz aşık olmuşsunuz. Bu işte olmayacak gibi duruyor. Bu nedenle kendinizi sıkıntıya sokmamanızı ve bu işten vazgeçmenizi tavsiye ediyoruz. Bu işi diretirseniz daha çok mutsuz olacağınızı düşünüyoruz.

   1. Ama hocam oda beni kabul etti ve seviyordu çok… her şey iyi gidiyordu ve içimde bir sıkıntı var. Ve bu ilk ayrılık değil 3 defa oldu.

   2. 3 Defa olması daha daha sıkıntılı bir durum. Size tavsiyemiz kendinizi arada bırakmayın. Düşünün ve net bir karar verin ve bu kararınızdan dönmeyin.

   3. Allah razi olsun Hocam. Kader zaten yazilmis dua etmek haric ne yapsak bos. Gurbetten selam lar

 88. Hocam yedi yıldır sevdiğim var memleketlerimiz uzak okul askerlik gibi nedenlerimizden dolayı bu kadar uzadı aileler tanışmadı ama iki tarafın da onayı vardı işini gücünü eline almak üzere şuan yani manen olan engeller ortadan kalktı ama psikolojik sıkıntıları çıktı çıkmazda olduğunu söylüyor bu süreç bu kadar uzadığı için ona ettiğim sitemlerin onu benden soğuttuğunu ima ediyor düzeltmek çok istiyor ama düzelmiyoruz ve bu süreç beni de çıkmazsa soktu ailem de artık bekleme onu demeye başladı ama unutmak çok zor

 89. NiŞanlIm koç burcu ben yengeç. Burçlarımız uymuyormuş. Zıtmısız birbirimize. İlerde evlenince anlaşmazlık olurmuş . Buna inanmak kadar doğru. İslami hÜkmÜ nedir cevabımızı bekliyorum teşekkürler.

  1. Bu genel bir kaide olarak kabul etmek yanlıştır. Ben balık burcuyu eşim ikizler hiç anlaşamazlar diyorlar, ancak evliliğim için ne kadar şükretsem azdır. Bu yeterli bir açıklama olsa gerek.

 90. bes yıl bir kızla konustum annesi tam bir cirkef benim icnd emedigkleri kalmadı en son kızı benden kopardılar simdi kız nisanlanmıs kız diyoki ben hic evlilik umidi vermemisim diyor 7 kere seni istemek icin yol istedik nasıl ümit vermemissin anlamadım allah hakkımı alsın onlardanninsallah alkır anneside o kızda ahımın son zzeresine kadar bedelini oderler

 91. Ebced hesabı nekadar doğru birine yaptırdım benle nişanlım için hiç evlenemezsiniz evlenirsin boşanırsın diyor ne yapmalıyım

  1. Ebced hesabı hakkında pek bir bilgimiz yok. Biz size istihareye yatmanızı tavsiye ediyoruz.

   1. Sözleneli iki buçuk ay olacak nerdeyse istiharede hiç olumsuz görmedim ailem çok istiyor tavsiye üzerine görücü usulü nişanlandım ısınamadığım için herhalde içimde garip bir şey var geçmesi bağlanabilmem için nasıl dua edebilirim onu kaybetmek den korkuyorum Allah razı olsun şimdiden.

   2. Anladığımız kadarıyla gereksiz kuruntu yapıyorsunuz. Dualarınızda kendiniz için hayırlısını isteyin ve ya Rabbi hayırsız ise bir engel çıkar hayırlı ise ben kısmetime razıyım hakkımda her şeyin hayırlısını nasip et şeklinde dua edin.

 92. Hocam ben teyzemin oğlu ile konuşuyorum fakat ailem istemiyo ama ben gerçekten seviyorum ve ailemi inandıramıyorum evlenmek istiyorum fakat onların rızasını almak istiyorum ailemde sıcak bakmıyo ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 93. Hocam a.s, ben birini çok seviyorum kendim daha önce evlenemedim 20 yaşındayım üniversiteyi yeni bitirdim, ama sevdiğim adam daha önce evlenmiş bir kızı var eşi de intihar ederek ölmüş her şeye rağmen onu sevdim kabullendim her şeyini , fakat o beni bıraktı eski eşimi unutamıyorum diyor bende şimdi onu geri kazanmak için dualar ediyorum Allah’ın isimleri ile sevdiğine kavuşma duası diye bir dua, hocam bu yaptığım doğru mu yani kaderimse zaten olur mu yoksa ben o duama devam mi edeyim… Şimdiden teşekkürler..

  1. Size tavsiyemiz bu işten vazgeçmenizdir. Dua edebilirsiniz ancak bunu ötesinde bir şey yapmanız doğru olmaz.Gelip sizi Allah’ın emri ile isterse ne ala. Yoksa bu tür bir düşünce veya ilişki size huzursuzluktan başka bir şey getirmeyecektir.

   1. Hocam ben bu durum için istihareye yattım ve her yattığımda rüyamda onu gördüm bu durum dinen neye istiharet yani renk görmem gerekmiyor mu ben 3 kere yattım hepsinde de onunla beraber olduğumu elele parkta dolaştığımı gördüm lütfen hocam çok çıkmazdayım tavsiyelerinize çok ihtiyacım var çünkü kimseye anlatamıyorum bu durumu..

   2. İstihare yorumu yapmıyoruz ancak anladığımız kadarı ile hayırlı gözüküyor.

  1. Değerli ziyaretçimiz İslam dininde berdel diye bir şey yoktur. Ancak belli ki bunu kızın ailesine anlatmak mümkün değil. Anladığımız kadarı ile bu konuda ne siz nede biz bir şey yapabiliriz. Bizim tavsiyemiz her ne kadar zor olsa da bu sevdadan vazgeçmenizidr. Zira diretirseniz belli ki ciddi sıkıntılar yaşayacaksınız.

   1. Hocam kaçsak vebalinden korkuym beş yıldır Allah.a karşı yani haram diye elinden bile tutmadım sadece uzaktn gordum ana babasinin allahin rızasını bekledik hocam dualarınızı istiyoruz.

   2. Yüce Mevlamız yardımcınız olsun. Ancak kaçmak bir çözüm değildir. Bundan zarar görebilirsiniz. Ailelerinizin rızası olması gerekmektedir.

 94. Hocam benim 5 yıl konuştuğum bir erkek arkadaşım vardı ve ben onunla olması içim çok emek sarf etdim ama olmadı. 5 yıllım o insanı düzeltmekle geçti ama düzelmedi sürekli aldatan biriydi.. Bana olmaz diyordu ümit vermedim sana diyerek ayrıldık ve ailesinin istediği biriyle evlendi onu çok sevdiğimi bilmesine rağmen sevgimi kullandı ahı mı almışmıdır… (Ben kurtulduğumu düşünüyorum çünkü sürekli aldatan bi insandır ) ve ben o bir insan a Hakkı’m asla helal edemem

  1. Tabi ki ahınızı ve hakkınızı almış ve yanına kar kalmayacaktır. Ancak sizde hatalısınız. Zira devamlı ziyaretçilerimize söylemekteyiz. Bir erkeğin niyeti evlilik ise ve ciddi ise 5 yıl değil 1 yıl beklemeyecektir. Bu nedenle İslam dininde bu tür ilişkiler caiz değildir.

   1. Hocam bir de çok beddua ediyorum beddua bana döner mi haklı olduğumu düşünüyorum benim o insan a hiç bir kötülüğüm dokunmadı beddua ederek günah a giriyorum mu ?

   2. Değerli ziyaretçimiz, bedduadan sakının bu beddualar gayri ihtiyari oluyorsa bir alışkanlık sonucudur. Bu durumda aklınıza geldikçe estağfirullah çekin. Belli bir zaman sonra kaybolduğunu göreceksiniz.

 95. Benim konustuğum var onunla ayrıldık. Ve başkasıyla nişanlandom eski konuştuğumla konuşmaya başladık. Unutamıyorum nişanlıma da söyledim bunu aileside biliyor ama karşı taraf nişanı atmıyor bende ailemden dolayı atamıyorum izin vermiyorlar.Ve ben Rabbimden nişanın atılması ve eski konuştuğumun hayırlı olmasını diliyorum çok dua ediyor doğru mudur bu?

  1. Bu yanlıştır madem nişanlandınız geçerli bir neden söylemelisiniz. Ancak arkadan bir iş yapan durumuna düşememelisiniz.

 96. Merhaba hocam tekrar rahatsız ediyorum ni sorum daha olacak geçenlerde bahsetmiştim biz kız arkadaşımla barıştık ama ailesinin kırdığım kalbini kazanamadım yatımığız hatayı düzeltmek için başka çaremiz yok acaba kaçarsak kızın ailesinin gönlü olmadan yanlış mı yapmış oluruz bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim hocam .

 97. Selamun aleykum hocam, Benim sevdigim biri var 1,5 sene bir konuşmuşlumuz oldu evlenmek istedik ama benim annem beni ona vermedi ben sunni bir kızım o ise alevi .. Ayrılalı 1 sene olacak ama onu unutamıyorum ve arada konuşuyoruz vazgeçemedik birbirimizden annem ikna olsun diye çok dua ediyorum dilimde sürekli ona kavuşmam için dua var seher vaktine falan kalkıyorum duam kabul olsun diye onun ömrü bana benim ömrüm ona nasip olsun diye .. Bu Allah katına ne kadar doğrudur?

  1. Size tavsiyemiz bu konuyu kapatmanızdır. Zira böyle devam ederseniz çok daha huzursuz olacaksınız. Bahsettiğiniz tarzda dua etmenizde uygun değildir. Zira bahsettiğiniz kişi sizin eşiniz değildir. Ailenizi karşınıza almamanızı tavsiye diyoruz.

 98. Hocam merhaba benimde 5 yıldır görüştüğüm biri var kalbi çok güzel bir insan ama dul ve iki çocuğu var yaşıda bende 9 yaş büyük ben ailem kabul etmeyecek diye korkuyorum ki etmeyecekler çıkmazdayım ondan başkasıyla da olmayacağını hissediyorum fikirleriniz nedir napabilirim?

  1. Dinen bu durumda bir kimse ile evlenmenizde bir sakınca yoktur hatta hayra dahi girmiş olursunuz. Ancak aileniz konusunda yorum yapmamız mümkün değil. Ailenizi ikna etmelisiniz. Olmaz ise vazgeçmelisiniz. Ancak o bayanlar gayrı meşru bir ilişkiye asla girmemelisiniz. Zira zaten dul ve zor bir durumda olan bir kadın birde böyle bir ilişkinin içerisinde olursa hem sizin hem onun hayatı alt üs olacaktır ve bunun günahı da çok büyüktür. Size en önemli tavsiyemiz bir karar vermenizdir ve ne olursa olsun bu karardan dönmemenizdir. Ya ailenizi karşınıza alıp evlenirsiniz yada o bayanla irtibatınızı keserek yaşamınıza devam edersiniz. Başka bir yol aramanız yanlış olacaktır.

 99. Hocam iyi günler benim 4yıldır konuştuğum bir erkek arkadaşım var. Onun ailesi söz nişan yapmak istiyor benim ailem maddi sıkıntıdan dolayı pek yanaşmıyor. Fakat durumlarıda olsa beni bir şey geri itiyor yapma diyorum kafamdaki soru işaretleride gitse sürekli beni bir şey durduruyor bu bir işaret mi bilmiyorum. Sizlerin fikri nedir?

  1. Bizim buradan bu konuda bir şey söylememiz doğru olmaz. Size tavsiyemiz bir aile büyüğünüzden fikir almanız daha sonra verdiğiniz kararın ise arkasında durmanızdır.

 100. Hocam merhaba ben yaklaşık 1 yıldır biriyle flört ediyorum ama onun ailesi hiö onay vermiyor beni bile tanımak istemiyor ben ne yapmalıyım nasıl dua etmeliyim ki RABBIM bizi ayırmasın.

  1. Genç kızlara devamlı olan bir tavsiyemiz var. Her ne kadar zor olsada ailenizi karşınıza almayın. Bununla birlikte flört İslam dini ahlakına uygun olmayan bir ilişki çeşididir. Sitemizde yer alan evlilik için dua başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

 101. Hocam olayı ben şöyle anlatayım kızla biz yaklaşık 2 yıldır flört ediyoruz herşey iyi gidiyordu tanıştık ailesiyle sonra kızla tartıştık bende birlikte olduğumuzu amcasına annesine babasına söyledim ve kızdan ayrıldım sonra pişman oldum ve tekrar barışmak istedim bu defada o kabul etmedi annesi şimdi yaptıklarının vebalı senin diyor ne yaptıysam ikna edemedim şimdi ne yapmam gerekiyor vicdanen rahat değilim ne yapmam gerekiyor hiç bir şekilde kabul etmiyor tekrar.

  1. Kusurlu olduğunuz aşikar ki bunu sizde kabul ediyorsunuz. Size tavsiyemiz kendiniz değil ailenizi konuya dahil ederek evlenmek istediğinizi belirtin. Eğer buda çözüm olmuyor ise bu konuyu kapatmalısınız. Zira uzatmanız her iki tarafa da zarar verecektir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 102. Teşekkur ederim beni bilgilendirdiğiniz için hocam ama uğraştım ikna etmeye ne annesi ne kızın kendisi kabul etmiyor herşeyi söyledim anlattım telefonuma bile bakmıyor günah islediğimiz elbette aşikar vicdan azabı mahvediyor sizce bu olaydan sorumlu benmiyim annesi bütün vebal senin diyor bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tesekkur ederim.

 103. Selamin aleykum hocam size bi sorum olcak 25 yasindayim. Yaklasik 2 ay once sevdigim kizdan ayrildim ayrilmayi ben istedim fakat sonra pisman oldum ve ozur diledim bu defada o kabul etmedi farkindayim oda beni seviyor kizla iliskiye girdik ve ben bunu ailesine soyledim yuz ustu birakmamak icin caba gosterdim ama ne yaptiysam basarisiz oldum vicdanen rahatsiz oluyorum ne yapmam lazim lutfen bana yardim edin..

  1. Aleyküm Selam arkadaşınızla tekrar konuşup evlenmeye ikna edin zaten bu zamana kadar birlikte olmuşsunuz bir an önce evlenmeye bakın daha fazla günah işlemeyin beraber de olmuşsunuz nikahsız büyük günah işlenmiş.

   1. Hocam ne yaptıysam ikna edemedim ikna olmuyor bu durum vicdanen beni rahatsız ediyor işlenmiş bir günah var ama ben üzerime düşeni yaptım annesi babası da biliyor ama onlarda olumsuz diyor sizce ne yapmalıyım?

 104. Hocam selamünaleyküm biz 5 yıldır birbirimizi seviyoruz evlenmek istedik annem izin vermedi okulu bahane etti. Ben başka şehirde üniversite okumaya başladım. Sonra hocam çok şeyler oldu. Ben ona çok yüklendim verdiğim sözleri tutamadım. Sonunda da gitti hocam. Seviyorum ama olmuyor evlilikten bile soğudum artık dedi. Yani ben sebep oldum buna. Uğraşıyorum ama olmuyor gücümüz kalmadı. Ben ısrar ettikçe o kaçıyor. Ugrasmali miyim hocam sonucta benim yuzumden bitti yoksa rahat mi birakmaliyim artik. Seviyorum ama nasıl dua edeceğimi bilmiyorum. Hayirlisini istersem ve Hayırlısı o değilse diye korkuyorum. Ama illa onu istersem ve o olursa sonra imtihanım güç olursa ondan da korkuyorum hocam. Hayırlısının o olmasını istemem dualarımda yanlış mıdır hocam. Allahım onu bana hayırlı kıl demem sakıncalı mıdır. Allah razı olsun.

  1. Aleyküm Selam Allahım onu bana hayırlı kıl demeniz sakıncalı değildir ama hayırlı olacak kim ise o olsun demeniz daha doğru olur nitekim biz kimin hayırlı kimin hayırsız olacağını bilemeyiz bize hayır gözüken işler şer şer gözüken işler hayır olabilir.

 105. Selamin aleykum hocam size bir sorum olcakti. 23 yaşındayım kismetim çok ama bir türlü karşıma çıkanlara içim sinmiyor ve evet diyemiyorum. Benim istediğim kisilerlede gorustukten sonra aramızda bir sorun olmadan birden bitiveriyor. Ailem baskı yapıyor evlen artık diye ama içime sinmeden de evlilik yapmak istemiyorum. Şuan sevdiğim birisi var onun benim için hayırlı olması için çok dua ediyorum. Bazen de çok isyan ettiğim doğrudur annem babam ayrı beni babaannem ve dedem büyüttü. Sıcak bir yuvaya hasretim. Ne yapmalıyım hocam

  1. Sabır ve namaza ve de duaya devam edin mutlak sizin için hayırlı bir kapı açılacaktır.Asla isyan etmeyin daha yaşınız genç elbet rabbimizin sizin için hazırladığı güzellikler vardır. Rabbimize emanet olun.

 106. iyi gunler hocam ben okulda birine aşık oldum va aşık oldugum çocugun sevgilisi var ben istihareye yattım benim için hayırlı gozukuyor ama çocuk benim farkımda degil şimdi ilerde bu çocuk evlenecegim kişi o mu olacak lutfen cevap verinnn

  1. Hayır evleneceğiniz kişi olacak diye birşey yok eğer evlenirseniz güzel görünen bir istihare hayırlı bir evlilik olacağı anlamına gelir.

 107. Selamün aleyküm hocam,biz 3,5 sene birisiyle karşılıklı olarak sevdik birbirimizi,tüm planlarımı ona göre yapmıştım ama onun ailevi bir sorunundan dolayı ayrıldık,ben hep bir Ümit’le bekleyip dua ettim ama en son iki gün önce başkasıyla evleneceğini duydum,ne yapmam gerekiyor

  1. Aleyküm selam öncelikle keşke ailevi sorununu halletseydiniz madem bu kadar sevmişsiniz.Her şerde bir hayır vardır sonuç itibari ile bu sizin kaderinizmişki böyle olmuş bu konuyu dert ederseniz hem derdinize derman bulamassınız hemde hayatınızı daha huzursuz hale getirmiş olursunuz.Her ne kadar zor olsada bu konuya bir son vererek hayatınıza devam edin Hakkınızda hayırlısı olsun.

 108. Hocam benim 7yillik bir ilişkim vad 25 yaşındayım. 4-5aydir nisanlandik aileler birbirini çok seviyor fakat bizim kendi aramızda halledemedigimiz bir sorun var. Yıllarca benden zayıf olmamı istedi bende uzun dönem çalışmalarım oldu fakat iradeli olamadim bu konuda nisanlim bu konuda aşırı takıntılı bir insan benden sadece bunu istedi ve bende yapamadim söz verdim yapmadım. Şimdi ise çok zor durumdayız benimle bu şekilde evlenmek istemiyor. Ya da ailene karşı mahcup olmam evlenirim iki sene sonra bosaniriz diuor. Ramazan bayramına kadar sure verdi fazla kilolarım icin. 1.56 boyunda 71kiloyum.seninle bu şekilde evlenirsem senden eş olarak razı değilim dedi. Ben bu iki ay onun için kendim için mücadele edeceğim fakat tekrar sevgisini kazanabilir miyim acaba. Bu surede nasıl dua etmeliyim? Tesekkur ederim

  1. Değerli kardeşim bu durum artık günümüzde aşılamaz bir durum değildir.Bu durum evliliğe mani olmamalıdır.Ancak karşı taraf şikayetçiyse size düşen elinizden geleni yapmak.Bu tür şeylerle ilgilenen yerler var araştırın.Size tavsiyemiz hayırlısını isteyin Rabbimizden. İnşaallah Rabbimiz muhabbetinizi arttırır hayırlı bir evlilik nasip eder size.(Amin.)

 109. Merhabalar hocam bazı insanlar fala yada yıldıznamaye bakarak kaderındekı kişiyi bulabılıyormus benim arkadasım gecen gidip bakarmış ve ağlayarak benı aradı şuan sevdiği ve evlenmeyi düşündüğü kişi kaderınde yokmuş başkası varmış ole dermiş baktrdıği kişi Allah ıslah etsın demem o kişi hocam böyle kişiler bilemez Tabıkı ama şimdi arkadasım çok ağlıyor ve çocuğu çok sevıyor evet çocuğun durumu yok şuan evlılık için ama bu yüzden morallerı bozuldu ıstıareye yatmıştım onlara masAllah hayırlı çıkmıştı hocam Allah Rıza’sı için yardım edın çok üzülüyoruz

  1. Yıldızname’ye bakarak gelecek hakkında kehanette bulunmak yanlıştır. Bunu yapmak da buna inanmak da doğru değildir.
   Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), gelecek hakkında kehanette bulunmanın büyük günahlardan olduğunu belirtirler.
   Gaybı ancak Allah Teala bilir.

 110. selâmün aleyküm hocam beni isteyen çok oluyo ama biri nasip olmuyo bende hayırlı bi yuvam olsun istiyom ama olmuyo napmaliyim

  1. Duaya devam edin sabırlı olun ibadetlerinize çokca yönelin hayırlısıyla bir yuva sahibi olursunuz inşaallah.

 111. hocam ben ve teyzemin oğlu birbirimizi seviyorduk.sorunlar çıktı ve sessizce köşelerimize geçtik. o ara başka bir kadınla tanıştı ve görüşüyorlardı.teyzem vefat edince birbirimizi görünce ayrı yapamayacağımızı anladık ve tekrar görüşmeye karar verdik ki 1 gün sonra artık çok geç dedi nedenini hala bilmiyorum.nişanlandı msj attım cvp vermedi. onunla evlenmek istediğini söyleyince vazgeçtim. nişanlısıyla ayrıldı kaç defa ve bende bu iş olmaz diye düşündüm. ve sonrasında hiç haber alamadım taki düğüne 3 gün kala. kaçmaya çalışmış otogarda ailesi geri çevirmiş defalarca istemediğini söylemiş bunu kadın da aileside ve onun ve benim ailemde biliyor.ondan habersiz tüm hazırlıkları yapmışlar ve babası evlenmezse hakkını helal etmeyeceğini söylemiş.bilinçsizleşmiş kaç rekat namaz kıldığının farkında bile değilmiş.bunları öğrenince ulaşmaya çalıştım ama tüm akrabalarım engel oldu. evlendikten 2 gün sonra aradım. hala beni sevdiğini söyleyip ağlamaya başladı.herşeyi geride bırakıp bana gelmeye çalıştığını ama olmadığını bununda kader olduğunu düşünüp kabul etmiş. teyzem olmadı boşanırlar diyor çünkü kadın da farkında onun istemediğini. bana bir şey söyleyin ne yapabilirim. evlenmek kader se boşanmak da kader olmalı değilmi? bilerek onu bu hayata mahkum edemem hem kadına hem ona hem bana günah değil mi? ne yapabiliim ama bir şey söyleyin lütfen

  1. Ortada bir yuva var madem seviyordu neden evlenmedi sizinle. Olayı iyice araştırıp düşünün çabuk karar vermeyin.Bir süre bekleyin sizin yüzünüzden boşanmasınlar eğer kendileri anlaşamazlarsa zaten boşanırlar.Dinimizde tabiki boşanmak da var.Ama siz dua edin kendiniz için herşeyin hayırlısını isteyin.

 112. Selamun aleykum hocam. Size bi sorum olacakti cevap verirseniz sevinirim. Hocam mesela ben x kisisine karsi biseyler hissediyorum. Onumda bana gonli olmasi icin dua etsem gunaha mi girmis olurum ? Suan yasim evlilik icin uygun degil. Yani birini seviyorsak ve karsi taraf bunu bilmiyorsa Allah a nasil dua etmeliyiz ? Tesekkurler Allah(c.c) razi olsun.

 113. merhaba ben anlayamadım
  Evleneceğimiz kişi kader de yazılı mı
  yoksa biz mi seçiyoruz
  biz seçsek bile yaşamamız gerek hayat belli midir

 114. Hocam merhaba,
  ben karşıma düzgün birisi çıksın ve mutlu bir yuvam olsun çok istedim. Çok dua ettim. Yaşım aile kurma yaşını çoktan geçti. 38 yaşında bir bayanım. Bugüne kadar zaten bir tane bile nasibim de çıkmadı. Yani hiç beni beğenen isteyen birisi olmadı. Güzel birisi değilim. Kendi kendime de sorduğumda objektif olup ben de olsam beğenip benimle yuva kurmak istemezdim diyorum. Hele ki çevrede çok hoş gencecik bayanlar varken. Ama yine de umut etmekten geri kalamadım hiç. Ancak hiç bir erkeğe beğensem dahi yanlış anlaşılır diye yakın davranamadım. Çok istediğim kişiler oldu ama evlenip hayatımdan geçip gittiler. Gençlik yıllarım zaten hep çalışmakla geçti. Ailemin durumu iyi olmadığı için çok çalışmak zorundaydım. İş yoğunluğum bitti baktım yıllar geçip gitmiş. Ama hep çok dua ettim. Çok üzüldüm. Birisi hayatıma girsin mutlu olayım çok istedim. Hayatımın anlamının olmadığını düşünüyorum. Çocukları çok severim. Ama bu saatten sonra evlensem dahi sağlıklı bir bebeğe sahip olma ihtimalim çok düşük. Bazen kaderim diyorum, sınavım diyorum. Yalnız yaşayıp bir huzur evinde ölümü beklerim büyük ihtimalle diyorum. Zaten evin en küçüğüyüm. Yani hayatımın büyük bir kısmını tabi Allah bilir de yalnız geçiririm sanıyorum. Ama bir şeyi bu kadar çok isterken mahrum kalmak çok acı geliyor. Hocam ne yapabilirim. Bu durumu nasıl kabullenip hayatımın böyle geçeceğini kendime nasıl kabul ettirebilirim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Değerli kardeşim bu dünya hayatı bir imtihandır elbet rabbimizin sizin için hazırladığı güzellikler vardır sabırlı olup duaya devam edin böyle karamsar düşünmeyin sizin rabbiniz var o sizi yalnız bırakmaz.Elbet sizinde bir nasibiniz çıkacaktır umutlu olun.Tabiki sınanıyorsunuz kazanacaksınız inşallah namaz ve duayı bırakmayın hayırlısını isteyin. rabbimiz size iyi bir evlilik hayırlı bir aile nasip eylesin.

 115. hayırlı günler hocam ben 2 yıllık üniversiteye başlamıştım Allahtan hayırlısını istemiştim hep ve 2. sene birisi çıktı karşıma kalbi temiz düzgün biri ve bunun hep hayırlısı olduğuna inandım 2.buçuk sene konuştuk ama şuan ayrıldık ayrılınca bi takım sorunlar yaşadık ailesiyle ilgili acaba peşinden gitmelimiyim vazgeçmelimiyim bilemedim yardımcı olursanız sevinirim ben hep hayırlısı olduğuna inandım ve inanıyorumda yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Yaptığınız en güzel dua şeklidir zaten vazgeçip geçmemeniz ise size kalmıştır.Hakkınızda hayırlı olanı istemeye devam edin şüphesiz hayırlı ise rabbimiz sizi birleştirecektir.

 116. Selamlar hocam bekar bir erkeğim.bir bayanla tanıştım bi kaç aydır konuşuyoruz evlenmek istiyoruz ama onun 2 çocuğu var çocukları kabul edip bayanla evlenmeli miyim?dinimizin ve sizin tavsiyeleriniz nelerdir

  1. Dinimize göre evlenenmenizde bir sakınca yoktur.Ancak büyük yük almış olacaksınız iyice düşünün çocukları var diyorsunuz bu durum ileride sıkıntı olurmu olmazmı iyice düşünüp ona göre karar verin.Hakkınızda hayırlısı olsun.

 117. Hayirli aksamlar hocam ben 21 yasindayim 6 aydir bi iliskim var yurt disindaim konustugum cocuk ise turkiyeden. Tanismamiz internet uzerine oldu henuz hic gorusmedik cok inancli biri namazini kilan biri birkte namazlarimizi kilmaya calisiyoruz daha hic gorusmedik ve ben cok endiseleniyorum kapali biri degilim tanistigim kisiyle gelecekteki evliligmizinde namazli olmasini istiyoruz kapanmak onun destegiyle daja kolay olucak fakat bilmiyorum dogrumu yapiyorum birakmayi dusundum yapamadim ona guvendigm kadar kimseye guvenemem Allah kokusu olan biri ve bana guven veriyor bazen aklim karisiyor dunyalik seyler heves ediyorum bi an onu sevmedigmi dusunuyorum ne karsr vericem bilmiyorum cikmazdayim adeta dini uzerine yuva kurmak en hayirlisi olan ama cok endiseleniyorum duyanlik heveslerim geliyo sevgim azaliyo gibi ortada kaliyorum ne onla ne onsuz yapabiliyorum n yapcagmi bilmiyorum lutfen ban yarsim edin kendi dusuncelerim bana yon veremiyor, dunyalik dusunmek istemiyorum ama sevgim varmi bilmiyorumda ne yapicagmi bilmiyorum ne dusunerek karar vermem gerekiyo bilmiyorum lutfen yardim edjn

  1. En doğru karar sizindir lakin evlilikte aranması gereken özellik şüphesiz dindarlıktır.Buna göre karar verin ve daha fazla bu konuşmayı uzatmayın iyice tanıdıysanız evlenin çünkü bu konuşmanızda günahtır.

 118. Hocam iyi günler bende bundan 1 yıl önce biriyle görüştüm oturaklı hanımefendi biriydi yani tam istediğim gibi neyse ben flört konusunda takıntılı olduğum için daha önce biriyle flört ettiniz mi diye sordum saolsun dürüst davran dı evet dedi daha önce oldu dedi benimde içime sinmedi kabul etmedim ama sonradan çok pişman oldum keşke kabul etseydim diye bu konuyu çok dert ettim kafayı yiyecem şu an onun için çok dua ediyorum tekrar görüşelim diye acaba kısmeti geri çevirdim diye mi başıma bunlar geliyor yardımcı olursanız sevinirim hocam…

 119. selamun aleykum Hocam ben 7_8 ay konustugum evlililigi cok istedigimiz bi donemden gectim ama ailem yuzunden cok istedigim evlilige hayir dedim uzerinden 4-5 ay gibi bi sure gecti ama ben her namazimda her duamda yine o kisi icin dua ediyorum ve yeni ogrendim ki nisanlanmis ama kendimi onun icin dua etmekten ali koyamiyorum allahim her dk dualarimda ve suanda bana niyetini soyleyen cok inacli cok temiz bi insan var ve ailem degerlendirmemi istiyo ama benim dualarimda hep diger insan var ve ben boyleyken evlilik yapmamaliyim diye dusunuyorum cunku aklimda dualarimda baska biri varken ben bu insanin vebaline nasil girebilirim diye korkuyorum cunku gercekten ben her namazimda surekli onun icin dua ediyorum ama diger yandan da acaba kul hakkina (nisanlandigi kizin )giriyomuyum diye de cok korkuyorum allahim nolur affet beni gunahkar olmaktan koru ama yinede sen beni goruyosun her seyi beni aklimi gonlumu en iyi bilen sensin diye dua ediyorum bana yardimci olun lutfen allah razi olsun

 120. selamun aleykum Hocam ben 7_8 ay konustugum evlililigi cok istedigimiz bi donemden gectim ama ailem yuzunden cok istedigim evlilige hayir dedim uzerinden 4-5 ay gibi bi sure gecti ama ben her namazimda her duamda yine o kisi icin dua ediyorum ve yeni ogrendim ki nisanlanmis ama kendimi onun icin dua etmekten ali koyamiyorum allahim her dk dualarimda ve suanda bana niyetini soyleyen cok inacli cok temiz bi insan var ve ailem degerlendirmemi istiyo ama benim dualarimda hep diger insan var ve ben boyleyken evlilik yapmamaliyim diye dusunuyorum cunku aklimda dualarimda baska biri varken ben bu insanin vebaline nasil girebilirim diye korkuyorum cunku gercekten ben her namazimda surekli onun icin dua ediyorum ama diger yandan da acaba kul hakkina (nisanlandigi kizin )giriyomuyum diye de cok korkuyorum allahim nolur affet beni gunahkar olmaktan koru ama yinede sen beni goruyosun her seyi beni aklimi gonlumu en iyi bilen sensin diye dua ediyorum bana yardimci olun lutfen allah razi olsun

 121. Selamun aleykum hocam ben 25 yasindayim hocam ben hergece rabbime dua ediyorum hayiisiyla evlendir allahim diye olmuyo hocam karsima kimse cikmiyo cikanda iki sonra ayriliyo icimde hic kin ve nefrette duamiyorumda kizamiyorumda hocam kac kisi yuzunden terkedildim bazen cok bunaliyorum hocam herseyden soguyorum ne yapmam lazim hocam saygilar

  1. Aleyküm Selam Duaya devam edin.Sabırlı olun rabbimiz hakkınızda hayırlı olanı nasip eylesin.

 122. Hocam hayirli geceler, bende sizinle bir seyler paylasmak istiyorum. Yeni evlendim on sekiz yasindayim esim akrabamiz oluyor gecen yaz muhabbetimiz artti agustos gibi bir birliktelige karar verdik.. Nikahlarimiz kiyilmadi kismetse mayista dugunumuz olacak inşallah.. Esimle tanismadan önce lise ogrencisiydim son seneye gecmistim böyle bir karar olunca ikinci donemi gidemedim.. Kararima kimse olumlu yaklaşmadi ben hep hayirlisi olsn diye dua ettim ve insanlardanda pisman olmama mi dilemelerini istedim, fakat agzini açanin dedigi ilk sey “pisman olacak” :( Bunlari duymak beni cok tedirgin ediyor.. Esimle aramızda bir yas farki var evet, ben küçüğüm ona göre.. Okuldayken de başarılı bir öğrenciydim,böyle bir karar verdim diye benimle konusmayan ogretmenlerim bile var.. Esimden memnunum gerçekten dinine onem veren cok Hayırsever bir insan.. Inşallah hepte böyle devam eder.. Dugunume bir ay kalmis ailem bile, ki nasıl bir insan olduğunu bildikleri halde, hala bana “pisman olacaksin” diyorlar :( Gecen sene bu zamanlar böyle bir şey aklimin köşesinden bile geçmezdi, ne olacağını bilemiyor işte insan.. Benim su an bir sıkıntım yok Rabbimde göstermesin inşallah, evliliğim bu zamnda olmasına soranlara da sadece “gerçekten kader “diyorum.. Siz bu durumu nasil yorumlarsiniz, duyduklarm karsisinda bazen kendimi cok gucsuz hissediyorum cunku :( Dualarinizda bize de yer verin lütfen, selametle kalin..

  1. Değerli kardeşim öncelikle pişman olacaksın diyenleri asla kafanıza takmayın.İnşallah pişman olmazsınız.Madem mutlusunuz eşinizde dinine düşkün Tam aksine çok daha mutlu olacaksınız.Kendinizi asla güçsüz hissetmeyin insanlar böyledir hep konuşurlar yaşınız küçük olsa da söyledikleriniz çok mantıklı siz onları düşünüp kendinizi ve eşinizi üzmeyin.Rabbim evliliğinizi mübarek etsin iki cihanda da sizlere mutluluklar nasip eylesin.

   1. Hayirli aksamlar hocam,mesajiniz için cok tesekkur ederim.. Beni mutlu ettiniz, güzel şeyler duymaya ihtiyacim vardı çünkü.. :) Dualarinza bizleri de ekleyin lütfen. Rabbime emanetsiniz…

 123. Selamun aleyküm hocam 27 yasndaym bundan 6 sene önce bir kz kacrdm aileler görüştü ve evlliklk konuları konsuldu ailesinegüvenerek kzı teslim ettim bir ay Sonra kzı istemeye gttik babası onaylamdı ilk ilişkim buyuzden btti sktlı dönemler geçirdim daha sonra 4senlk ilskim oldu herşey cok gzl gdyrdu kendi armzda yüzük tktk kz karadezli oldgu için babası Doğulgulara kz vermem diye karşı cktı oda öyle btti onunlada aynı durumlar yasdgm sürekli nasibime engel olyrlr bir türlü evlenmyrm bu durum beni cok üzüyor hem okuyrm hem clsyrm cevremde cok sevilen biryim kendi yastlarm evlndi ben hala bu sknltıları yasyrm iki senedir bir ilskm daha oldu kzla brbmzi cok sevyrz istemye gttk babası engel oldu anlam veremiyorum dönüp dolasp aynı dönemleri ysyrm hangi yöne adm atrsam atym

  1. Rabbimiz yardımcınız olsun üzülmeyin rabbimizden ümidinizi kesmeyin.Elbette nasibiniz karşınıza çıkacaktır sabırlı olun ve duaya devam edin.

 124. Mrb hocam cok skntılı dönemler gecyrum nasibimi hep bekledm halada beklmektym karsma kim ckrsa çıksn kesin benim bu nasibim bundan dolayı Rabbim benim karsma ckrdı diye düşünmektym ve evlliklk yoluna adm atyrum olmyr bi olumsuzlk yasyrm ya ben terkediyrum ya karsmdki insan sonra yine dua etmye baslyrm sürekli aynı şeyleri yasyp duryrm hocam piskoljik durumlar ysyrm bundan iki bucuk ay önce biryle tnstm hersy cok guzel gdyrdu bana eski sevglsnin intihar ettgni ve biraz uzak durmylz sevmdgm halde 3 gundur onunla ugrsyrm diyerek msjsa son verdi gercktn cok üzüldm kalbim acyr hocam dua etsem geri dönermi lütfen bna yrdmcı olun iicmden bir ses dua et derken diger yanm olmck dyr ama kendisyle yuva krmk istyrdm oda aynı sekilde ailesene ykstgmı soyluyrdu neolduda birden aynı durumlar yasdm sizce bu bnm imtihanmmı bir türlü mutlu olamıyorum niçin aynı şeyleri yasmdktym oz güvenmde fazlsyla var cevremdlr gzl kz oldgmu sürekli belirtylr şimdiden teşekkür ederim hocam

  1. Güzel kardeşim bu dünya hayatı imtihandır.Üzülüp canınızı sıkmayın bu imtihanı kazanmaya çalışın.İnşallah hayırlı biri çıkacaktır karşınıza.Dua ederken hayırlısını isteyin.

 125. Selamun Aleyküm hocam. geçen yıl kasım ayında görücü usulü olarak nişanlandım. ilk başta elektrik alamadım ama iyi bir alileye sahip ve bir evi çekip çevirebileceğini umarak evet dedim. sevgide zamanla olur inşaAllah diye düşündüm. 1 ay sonra düğünüm var. şuan herşeyden çok soğumuş durumdayım. sitres mi yapılacak işlerin organizesi mi maddi sıkıntı mı diyelim. hiç heyecan felan kalmadı. olumsuz düşüncelerden başka birşey gelmiyor aklıma. nişanlımın bi yanlışı olmadı ama konuşmak msjlaşmak bile gelmiyor içimden. onunda hiçbir yanlışı olmadı bana ve aileme karşı. farklı bir ilçeden ister istemez kültür çatışması da oluyor. niye böyle oluyor çıkamıyorum işin içimden enerjim tükeniyor. yardımcı olur musunuz?

  1. Aleyküm Selam; Değerli kardeşim şeytan sizi kandırmaya çalışıyor ona fırsat vermeyin.Tabi ki düğün arefesinde insan biraz gergin olabiliyor.Bu durumu sıkıntı yapmayın her şey düzelir inşallah.Siz herşeyin en güzelini düşünün hayırlısıyla evlenip Efendimizin sünnetini yerine getirin.Nişanlınızı da üzmeyin göreceksiniz ki çok mutlu olacaksınız.Namazla duaya devam edin. Rabbim size hayırlı mutlu bir evlilik nasip eylesin.(Amin)

 126. Hocam, iyice düşünün pişman olmayın derken?.bi yerde okumuştum bazı din aalimleri boşanmış kadınla evlenmeye sıcak bakmıyor bunun tam nedeni nedir.nedir.Allah razı olsun

  1. Evlenmiş ayrılmış olan insanı hele birde çocuklu olursa herkes kaldıramayabilir.Bu yüzden ileri de sıkıntı yaşamamanız için iyice düşünün dedik yoksa tabiki de evlenilebilir.Dul kadınla evlenmenin dinimizdeki hükmü ise, caiz oluşudur. Öyle olmamış olsa hiç Sevgili Peygamberimiz, dul bir kadın olan Hz. Hatice (r.anha) validemizle evlenir miydi?

   Evlilik hususunda Rasûlullah Efendimizin (s.a.v.) beyanları-tavsiyeleri de malumunuz; kadın bâkire de olsa dul da bulunsa güzelliği, malı-mülkü, hasebi-nesebi için değil de dini (dindarlığı-takvası) için evlenilir. Tercih bu yönde olmalıdır. [Bkz. Kütüb-i Sitte Muhtasarı, 17, 193, Hadis no: 583]

   Dul bir kadınla evlenmek caizdir, dinen bir sakıncası yoktur. Ama evlendikten sonra, olup olmadık sebeplerle şudur-budur diye ikide kadının “dulluğu” onun başına kakılmamalıdır. Bu son derece yanlış olur, ahlâki ölçülere uygun olmaz. Kişi, bütün bunları işin başında iyi düşünüp taşınmalı, kararını ona göre vermelidir.

 127. Selamlar hocam bir bayanla tanıştım ve o boşanmış 2 çocuğu var. Bu bayanla evlenilir mi.mi.dimimize göre ve sizin tavsiyeleritavsiyelerinize ihtiyacım var saolun

  1. Tabiki de evlenilebilir.Size tavsiyemiz evleneceğiniz kişinin dindar olmasına özen gösterin.Ve iyice düşününki sonradan pişman olmayın.

 128. Selamun aleykum hocam ben evlenmeyi cok istedigim insana hayir demek zorumda kaldim suam baskasiyla nisanlandi oncesinde de dualarimdaydi hala onunla hayirli yuva kurabilmek icin rabbime her namazimda her dk dua ediyorum ama dogru mu yapiyorum yoksa nisanlanan kizin gunahina mi giriyorum her dk dualarimda cok istiyorum ama icim de rahat etmiyo onu dualaeimdan cikarmalimiyim

  1. Aleyküm selam sizin için hayırlı olanı dualarınızda isteyin.Rabbimiz yardımcınız olsun.

   1. Hocam ben her namazimda her an dualrimda israrci olmakla kul hakkina veya gunaha girmis oluyomuyum dualarimda cok israrciyim farkindayim bi kac kez istiare yaptim birinde ruyamda kendi ablamim beyaz bi pardesu giymis oldugunu gordum ve kalbimdeki istek hic azalmiyo naapmaliyim dualarimda israrci olmam dogru mu rabbime siginiyorum bu kadar israrci olmam da onun da istedigini ama bazi olumsuuklardan dolayi baska biriyle nisanlandigini biliyorum ama gunahkar olmaktan cok korkuyorum naapmaliyim

   2. Dediğimiz gibi güzel kardeşim hayırlısını dileyin.Artık sevdiğiniz kişi bir başkasıyla nişanlanmış.Bu yüzden hep vurguluyoruz karar verirken iyice düşünülmesi gerektiğini.Artık o kişiden vazgeçin ve kendi yolunuza bakın Rabbimiz yardıncınız olsun hayırlı bir evlilik nasip eylesin.

   1. Hocam bana dua edermisiniz birini cok seviyorum beni düsündügü icin ayrildi hassasti temizligini bozmaktan korkuyorum dedi sevdigimize zarar vermemenin yolu onlardan uzak durmaktir dedi ama onu cok seviyorum sessizce ayrildi benden bunu derken icim gidiyo ama bir yandan en dogrusu bu diyorum dedi.. Hocam lütfen o hatasini anlasin pisman olsun istiyorum cok üzülüyorum hicbirsey demedim ona hic mesaj atmadim atmiyorum icimden seviyorum o arada yine beni kuzenime soruyo. Nasil iyimi falan diye ama ayrildigimizi duyunca hic birsey yazmadim ben o hakkimda hayirli olsun evlencegim kisi olsun diye dua ediyorum. Hocam simdiden tesekkür ederim kusura bakmayin insanlarin nice dertleri var ama ben gercekten cok üzgünüm. Hatasini anlasin istiyorum.

   2. Böyle düşünüp kendinizi üzmeyin. Sizin için hayırlı olan neyse o olsun diye dua edin. Rabbimiz yardımcınız olsun.

   3. Hocam ben onu cok seviyorum hakkimda hayirli olsun diye dua ediyorum aklimdan hic cikmiyo cok gücüme gidiyo agliyorum degerimi bildigi zamani bi görsem pisman oldugunu ben onu esim gibi görüp sevmistim lütfen dua edermisiniz hocam :'(

 129. Kendim için bi istihare kıldım özel soktor mu memurluk mu özel sektörden yüzüm hiç gulmedi rüyamda özel soktor için siyah kırmızı memurluk için bembeyaz karlar okul bahçesinde heryer rahmet gibi kar yağıyordu şimdi ise paraya çok ihtiyacm var kız çocuğu her yerde calisamiyorum karakterim sessiz olduğu için çok çabuk kuyumu kaziyolar ben napabilirim hocam yaşım yirmibeş artık sınava hazirlansam çalış atanma şans borclarim bi yandan o kadar sıkıştm ki napcagimi bilmiyorum bide rizki veren rabbim zenginlik sukurle mi yoksa kazanclami alakalı
  Ben doğru yolu rüyamda gördüm ama nasıl ne şekilde olur bu kadar borçla bilmiyorum lütfen bi yol gösterin hocam aeo

 130. Merhaba hocam benim 5 senelik bi ilişkim var ama iş ve uzaklık yuzunden evlenemiyoruz babamlar memleketimzden biri olsun istiyorlar yanlarında olmamı istiyorlar ama kararı bana bırakıyorlar cok sıkmıyorlar. Bu arada bana talip olmak isteyen biri cıktı işi gücü yerınde ailelerimiz tanışıyor memleketimizden birisi bende babamgilin istegi uzerine bi kere görüştüm adamla ve hoşumada gitti ama bi tarafta 5 senelik ilişkim var kafam karıştı ne yapacagımı bilemedim yardımcı olurmusunuz

  1. En doğru kararı verecek kişi sizsiniz.Evvela islam yönünden olaya bakmanızı tavsiye ederiz. Evleneceğiniz kişinin ne kadar dinine bağlı olduğunu araştırın gerisi inşallah hayırlı olacaktır. Rabbimiz sizin için hangi talibiniz hayırlı ise onu nasip eylesin.

 131. Selamlar hocam Size bu satırları gözyaşları içinde yazıyorum.yaşim 31 çok uğraşmaya rağmen 7 8 yıldır bi türlü evlenemedim ve bütün uğraşlarım sonuçsuz çıkıyor.çıkıyor ve suan uçurumun kenarindayim.evlilik kader se kaderim neden bu kadar zor.cevrem çok iyi biri ve yakışıklı olduğumu da diyor.bune hikmet tir hocam rica ediyorum yardım edin.

  1. Yapmayın böyle güzel kardeşim sabırlı olun. Demekki Rabbimiz sizi imtihan ediyor bu imtihanı kazanmaya çalışın.Şeytanın sizi aldatmasına asla izin vermeyin.Namazlarınızı kılın ve samimiyetle dua edin mutlaka rabbimiz duanızı kabul edecektir. Yeterki inanmaktan vazgeçmeyin göreceksiniz ki hayırlısıyla iyi bir evlilik yapıp çok mutlu olacaksınız inşaallah.

   1. Yıllardır birini seviyordum hep onunla olmak için dua ettim şimdi o başkasıyla beraber nişanlı her gün dua ediyorum evlenmesin bana dönsün diye içimden bir ses dua edersen kabul olur inanırsan inandığın gibi olur ne istiyorsan ona inan diyor bir ses de on yıldır dua ettin de ne oldu onların evleneceğini hissediyorsun boşa evlenmeyeceklerine kendini inandırmaya şartlama diyor inanın psikolojim çok bozuldu bazen delirdiğimi düşünüyorum lütfen bana bir yol gösterin

   2. Bu şekilde dua etmektense sizin için hayırlı olanı Rabbimizden isteyin.Zaten sevdiğiniz kişi de nişanlanmış bundan sonra kendi yolunuza bakın elbet sizin nasibiniz de gelip sizi bulacaktır.

   3. Bu kadar kolay mı zamnediyorsunuz kendi yoluna bak diyebiliyorsunuz eğer bakabilecek olsam neden buralarda bilen birilerinden umutlu bir söz duyabilmek için zamanımı harcayayım bu mübarek günde inşallah Allah gönlüme göre versin ?

   4. Kolay değil elbet ama biz sizin daha fazla üzülmenizi istemiyoruz. Rabbim gönlünüze göre versin hayırlı ise versin güzel kardeşim hayırlı değil ise bir ömür mutsuz olursunuz dua ederken hayırlısını dileyin ki sonradan pişman olmayın.Bu mübarek günde dua edin Geri çevrilmez inşallah.

   5. Selamın aleykum hocam Hayirli bir kismet nasip olur insallah cumlemize sabirla icten dua ediyorum Allahin vardir bir bildigi diyorum yuce mevlam hayirli insanlarla karsilastirsin insallah hayirli yuva kurmayi nasip etsin insallah sizde dualarinizi eksik etmeyin hocam.

 132. Hocam ben 34 yaşındayım ve evlenmeyi çok istiyorum ama bi türlü karşıma biri çıkmıyor ciksada kalbim isinmiyor daha bir kez olsun kız istemeye bile gitmedim ailemde üzülüyor ben onlardan uzakta yalnz yaşıyorum ve daraliyorum bana dua edin

  1. Rabbimiz size de hayırlı bir eş nasip eylesin inşaallah güzel kardeşim bu işler nasip size tavsiyemiz duaya devam edin.Hakkınızda hayırlı olanı isteyin.

 133. Hocam hayırlı günleriniz olsun inşallah. Benim sorumda şu : iki yıl görüştüğüm biri vardı ama ciddi düşünüyorduk. Aramızda saygısız olumsuz bişey olmadı. Anneme söyledim asla istemedi ve bir sene boyunca biz annemle devamli kavga ettik. En son istemeye gelecekler babama söyledik babam kesinlik ile istemedi. Bana ya aileni unut çek git yada kızım bırak dedi.anneme zamanında karşı geldim ama babama yapmadım. Bitirdim şimdi beni mücadele etmedi pes etti bitirdi diyorlar. Vicdanim hiç rahat değil hocam sizce yaptığım günah mi derler ya umut verip de gönül aldigin kişinin hakkını iki cihanda da ödeyemezsin diyorlar nolur yardimci olun. Bu arada ben öğretmen o tir şoförü ailem bu sorunu en son sorun gördüler ama işi ile alakali diil. Aile ve yasantisi için istemediler

  1. Size de hayırlı günler tabiki bu konularda ailenin rızası büyük bu sizin vereceğiniz bir karar bizim size tavsiyemiz öncelikle evleneceğiniz kişinin dini yaşantısına önem vermenizdir.Eğer ki seviyorsanız vicdanınız da rahat değil ise iki yılda görüşmüşsünüz madem ailenizi ikna edip evlenin bir ömür bu pişmanlığı taşımayın ancak başta söylediğimiz gibi evvela islam yaşantısından emin olun. Bu konuda ki son karar elbette ki sizindir. Rabbimiz hakkınızda hayırlı olanı nasip eylesin.

 134. İyi günler hocam. Bn 25 yasindayim. Ailemin de haberi olarak biriyle tanismya başladım. Bu kisi gecmiste haylazlik yapan. Daha sonra yasadigi bi olayla o hayatıni birakip namazina niyazina başlayan biri. Benmle tanıştıktan sonra iş bulmasi icin bekledik sonra evlilik düşünüyorduk. Ama geçmişten kalan sıkıntıları ve ailevi sıkıntıları yuzunden ailem istememye başladı. Bende yarı yolda bırakmadm. İsi gücü oldu. Ailem sana saygi duyuyoruz sen istiosun diye Tamm diyoruz dediler. 1bucuk yil gecti. Tam duzeldi dedm.bu arada cok problemler aştık. Son zamanda beni uzecek şekilde sorumsuz davranmaya başladı. Ailemde bunu farkedince bitirmeye kalktim. Kafam çok karışık oneriniz nedir?

  1. Değerli, kardeşimiz bu durumda iyice düşünüp öyle karar vermeniz gerekir.Sonradan pişman olmayın size tavsiyemiz acele etmeden güzelce araştırıp kararınızı ona göre verin.Son karar sizindir dua edin hakkınızda hayırlı olanı Rabbimizden isteyin. Anladığımız kadarıyla bitirdiğiniz için rahat değilsiniz.

 135. Hocam ben 7 yıllık evliyim 2 evladım var eşim bir yıldır uyuşturucu bağımlısı bu süre içinde beni aldattı ve defalarca dövdü şimdi ise blagimli olduğu maddeden kurtulmaya çalışıyor ve kirizi geçiriyor bu sebeptende yine bana saldırıyor hergün evden kovuyor küfürler hakaretler ediyor bana ve aileme bana bir yol gösterin gidecek yerimde yok sizce ne yapmalıyım bu evlilik kurtarilla bilirmi

  1. Eğer eşiniz bırakmaya çalışıyorsa zor olsada bu süreçte sabırlı olun ve elinizden geldiğince destek olun ve çok büyük bir hayra girdiğinizi unutmayın.

   1. Evet bırakmaya çalışıyor hocam ama bana vururken öldürmeye çalıştığı çok belli elinden defalarca şans eseri kurtuldum fakat dediğiniz gibi o bu illetten tamamen kutulanakadar onu birakmiycam bıraktığında yine beni istemezse o zaman kendime allahın izniyle bir yol çözerim dua rica ediyorum hocam şimdiden allah razı olsun

   2. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. İnşaallah ailenize huzuru bulacaktır.

   3. Selam aleykum hocam biz çok zor durumdayız. Sevdiğim çocuk ailesi beni istemiyor cocuk aklin dolduruyorlar cocuk gizli gizli konuşuyor dua istiyorum ne napabiliriz lutfen dua varsa önerebilir misiniz

 136. Hocam iyi günler. Ben işitme engelli bir kızım, konuşabiliyorum. Geçen ocak ayında engelliler biz sitesinden benim gibi işitme engelli konuşan biriyle tanıştım. O bursada yaşıyor, ben istanbulda konuşmamız tanışma faslından sonra ciddi konuşmalara geldi ondan çok etkilendim çünkü hayatımda ilk kez bir erkek bu kadar evlilik isteği dolu çok iyiydi ama sorun şu.. Benim Alevi olmam o ise sünni Ben hep Allahı seven bir eş istedim. Sonunda çıkmıştı ondan çok şey öğrenmek istedim… Ama onun ailesinde, çevresinde Alevi evliliği olmadığı için benimle yapamayacağını söyledi, hiçte buluşamadık birbirimizi beğendik ama bu konuda o istemedi oysa o benim aklımdan hala çıkmıyor, dualarım ona yönelik hocam neden çıkmıyor aklımdan bunun Allah katında hikmeti nedir? Onunla şuan arkadaşız sadece ve hiç yüz yüze buluşmadık. Ne yapmalıyım?

  1. İslam dininde evlenmenizde hiç bir sakınca yok. Ancak ailelerin bu tutumlarının önüne geçemiyoruz maalesef. Bu noktada iş size değil karşı tarafa yani evliliği düşündüğünüz kişiye düşmekte. Ancak onunda bir şey yapmayacağı ortada. Size tavsiyemiz o kişile olan münasebetinizi kesmenizdir. Zira ilerde daha sıkıntı yaşayacağınız aşikar. Tabi ki bir anda unutamazsınız ve ancak bunu yapmaz iseniz çok daha büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Unutmayın işitme engelli olmanız nasibinize engel değildir. Nasibiniz gelip sizi bulacaktır. Size İslam dininde uygun olmayan muhabbetlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

  1. Her şey insanın kendi elindedir ve seçimlerini insan kendi yapmaktadır. Ancak bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu unutmamalıyız.

   1. Hocam kusurumu bağışlayın ama gerçekten iyi diilm sorcagim soruların cevapları çok derin
    bizim elimizdeyse neden isteğimiz bi başkası sahip oluyor . Hocam bi rüya gördüm nasibimin iş yerinde olduğunu yaşlı bi amca dedi o rüya içindekiler hepsi çıktı benim bekliyceğimi dedi bunun sonrasında istrmedigim biri ile hayırlı evlilik yaptığımı ama istemediğimi gördüm gerçekten doğru istemiyorum yıllar önce annemin rüyasında istemeye geldiklerini ama bi evin penceresini göster mis oraya gelin gitceğini demiş istemediği halde gerçekleşmiş şimdi soruyorum hocam bizim elimizde olan bi kararı imtihan etkiliyorsa nasip de degiştiriyorsa bizim kararımız geçerligi ne derece etkili hocam istemediğimiz istediğimiz olmuyor kimse de bunun gerçekten cevabını bilmiyormu :(

   2. Her şeyi kul olarak bizler bilemeyiz. Örneğin biri ile evlenmeniz söz konusu eğer istemiyorsanız bu sizin iradenizdir. Zaten İslam dininde biri istemediği biri ile evlenmeye zorlamak büyük bir günahtır. Yüce Mevlamızın hükmüdür bu. Eğer örneğin babanız sizi zorla evlendiriyor ise bu bir imtihandır ve bu nedenle Mevla’mızı suçlamak yanlış olacaktır.

 137. Merhaba hayırlı geceler belki benimde derdime derman olursunuz. Çok karışık ama paylaşmak bilgilenmek istedim yılardır beraber olduğum biri var zor zamanlar imkansızlar yaşıyoruz ve ayrıyız. Ama ne gözümün yaşı ne uyku nede duam eksik oldu aylardır dua ediyorum uyuyamıyorum çok fazla acı çekiyorum ama onunda beni sevdiğini biliyorum bir yanlış anlaşılma yaşadık ve şuanda ne kadar zorlasak şimdi daha fazla imkansızlıkdayız ve sizden dua istiyorum bide ne yapmam gerek rabbime nasıl yalvarmam nasıl bir dua etmem gerek lütfen yardımcı olur musunuz Allah razı olsun şimdiden.

  1. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Anladığımız kadarı ile sevdiğiniz kişi ile yıllardır berabersiniz aa evli değilsiniz. Bu ufak veya büyük günahların işlendiğini göstermektedir. Tekrar bir araya gelerek günah işlemek için dua etmeniz yanlış olacaktır. Size evlilik için dua başlıklı konuyu tavsiye ederiz. Bir bayanın sevdiği kimseyle tek derdi bir evlilik olmalıdır, zira evlilik dışı ilişkile sadece el ele tutuşmak dahi olsa günahtır.

  1. Buyurun dilerseniz buradan dilerseniz iletişim bölümünü kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

 138. Hocam söz suanda tam aklıma gelmiyor ama evlilikle ilgili bir peygamberimizin bir sözü vardı baş meleklerle bir araya gelsek bile eşinizi degistiremeyiz kim olacağını yada öyle birşey. Biliyorsanız paylaşır mısınız lütfen

  1. Böyle bir hadisten haberimizde yok belki bizim bilmediğim bir hadiste olabilir. Ancak evlilik bir kaderdir ve bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. Buda bir hakikattir.

 139. Hep hayırlı bir eş istedim. Bir tek kişiye içim ısındı. Severek evlendim. Başlarda mutluyduk ama kazancı arttıkça evimizde huzur da kalmadı. Evi terk ettiği halde yıllarca bekledim. Sustum. Derdimi reklam olmayalım diye içimde yaşadım. Bir çocuğumuz var. Engelli O büyümeye başladığında babasının baba şiddet göstermesinden rahatsız oldu. Çocuğum huzurlu bir ortamda büyüsün diye boşandım. Dua silahımdır. Bu kez silahın menzili uzun olmuş demek. Taaa ahirette isabet bulacak. Yazınızı okuyunca hayırlı bir eş istemiş olsam da kötü özellikleri olan biri ile evlilik yapmış olmamın Hikmet’ini kendi çapımda anladım sanırım. Allah günahlarımızı affeylesin. Yaşadığımız sıkıntılar bize ahireti dünyaya tercih ettirmesin. Dünya ve ahirette afiyet versin bize ve kardeşlerimize.

  1. Size tek diyebileceğimiz Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun dünya ve ahiretinizi bir cennet bahçesine çevirsin inşaallah.

 140. Hocam çok saçma belkide ama youtube’ta vs dini sohbetler veren bi genc resmen hayallerimdeki profil yani ben hayal ederken bi erkeği ‘yok ya bu kadarıda yoktur’ diyodum ama varmış. Ben istanbulda oturuyorum o mersinde. Çocuğa bayılan bir sürü insan var ama ben yinede Allah için imkansız yoktur ol derse olur inancıyla gece gündüz dua edip her anlattığıma dua et diyorum acaba olmicak duaya amin mi hocam ya hayalde güzel?

  1. Bu genci bizde merak ettin bir videosunun linkini bizimle paylaşırsanız görmek isteriz.

   1. Hocam utanırım ya zaten saçma sapan bir olay kusuruma bakmayın?

 141. İyi akşamlar hocam benim durumum çok karışık ben türk kızıyım 8 ay Önce Roman türk erkekle tanıştım birbirimizi seviyoruz ama onun ailesi evlenmemize karşı mutsuz olacağımızı düşünüyorlar ve ona kendileri gibi Roman kızı bulup evlendirmek istiyorlar erkek arkadaşım ne olursa olsun beni bırakmayacağını söylüyor ama Ben bunu kabul etmiyorum çok çaresizim hocam

  1. Sizin için sevdiğiniz kişinin ailesinden çok sizin ailenizin ne düşündüğü olmalıdır. Bununla birlikte eğer sevgiliniz Müslüman değilse bu evliliği yapmanız caiz olmaz. Eğer Müslüman ise Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

   1. Allah razi olsun hocam
    Annemde istemiyor hocam yani iki tarafda istemiyor ama cok seviyorum onu cok caresizim Ailem bana kiz bulsada evlensemde en kötü ihtimal seni birakmam diyor ama nikahi baskasinda oldugu an biter benim icin
    Kendiside Müslüman sevdigim

 142. Hocam biz 4 yıldır görüşüyorduk. Universitede son sınıftayız. Üniversite biter bitmez kendi memleketlerimize gideceğiz. İş güç bulma derdi derken evlilik 2. planda şuan ikimiz için de. Ve bana bekle diyemiyor. Beni beklerken ya daha iyisi seni isterse sen beni beklediğin için yok dediğinde sonradan ben de gelip alamazsam ne olacak diyor. Gerçekten çok arada kaldık hocam bizi aydınlatır misiniz?

  1. Değerli ziyaretçimiz bir erkek böyle konuşuyorsa zaten sizi aklından çıkarmış demektir. Her ne kadar bunu kabul etmesede. Bununla birlikte bilindiği üzere İslam dininde nikah dışı ilişkiler caiz değildir. Siz ailenize dönün ve inancınızla yaşayın. Eğer gelip Allah’ın emri ile sizi isterse o zaman sizi sevdiğinden emin olabilirsiniz. Bu nedenle hiç bir Müslüman kadın sadece laflardan oluşan muhabbetler için günaha girmemelidir. Gerçek sevgi bedel ister ve gerçek seven sevdiğinin iffetinede saygılı olandır. Size tavsiyemiz hayatınıza devam etmeniz ve evlenene kadar bu tür ilişkilerden uzak durmanız. Sorunuza cevap verecek olur isekte beklemeyiniz. Zira anladığımız kadarı ile sizi sevdiğini iddia ettiğiniz kişi sizin ile evlenmeyi düşünmüyor.

   1. Peki hocam bu kişi benimle evlilik vaadi ile konuştu 4 sene hep evlilik planları yaptık benim ahımı almamış mı olur ben de ona fırsat verdiğim için?

   2. Tabi ki bu konuda onunda vebali vardır. Sizin ona fırsat vermeniz asla onu haklı çıkarmamaktadır. Suçlu haklı aranırsa her iki tarafta aynı oranda suçludur.

 143. Hocam ben nişanlıyım nişanlımla aramızda çok fazla sorunlar yaşandı ve sorunlar beni ayrılığa itti ayrılmak istiyorum ama ailem izin vermiyor ne yapmalıyım?

  1. Ailenize sorunlarınızı bildirmelisiniz. Eğer geçerli nedenleriniz var ise aileniz neden devam etmenizi istiyor anlayamadık. Size tavsiyemiz ailenizi anlamaya çalışın ve ailenizinde sizi anlamasına yardımcı olun. Bunu yapar iseniz mutlaka ortak bir karar çıkacaktır. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 144. Hocam birisiyle görüşüyordum babam onaylamadığı için vazgeçtim evlilik üstüne görüştük babamı dinlemekle hata mı ettim acaba benim ikinci evliliğim olacaktı onunda babama karşı gelmedim hata mı ettim babam hiç onaylamadı.

  1. Büyüklerin mutlaka haklı bir nedenleri vardır ve mutlaka sizin görmediğiniz bir şey görmüşlerdir. Size tavsiyemiz ailenizin ve özellikle babanızın onayı olmayan biri ile evlilik kararı almamanızdır. Unutmayın ilk eşinizden ayrıldınız ve şu anda babanız sizinle. Mevla göstermesin ama ola ki evlendiğiniz kimse ile sorun yaşarsanız yine size sahip çıkacak olan babanızdır. Bu nedenle babanızın rızasına mutlaka önem vermelisiniz.

   1. Hocam babama önem veriyorum ama ben de 40 yaşına geldim hala babam baskı yapıyor çocukmusum gibi hayırlısı olsun hocam sizden dua istiyorum.

   2. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun ve babanızın ve sizinde isteyeceği bir evlilik nasip etsin inşaallah.

 145. Selamun aleykum hocam benim sorum şöle ben iki tane ciddi iilişkiden dondum. Yanı şöle soyluyrm ne zamn işciddiye bağlans . Bi iş karisiyo soğukluk giriyor araya ayriliyoruz artıknapicagimi bilemedim nasibimmi kapandı nedir bilmiyorum artık iyice korkmaya başladım bana yardımcı olun bi akıl verin şimdi den allah razı olsun.

  1. Aleyküm selam demekki nasibiniz değilmiş o ayrıldığınız kişiler duaya devam edin hakkınızda hayırlısı olacaktır inşaallah.

 146. Hocam selamun aleykum yillardir evlenmek icin dua ediyorum her namazimda Allah a yalvariyorum benimde bir ailem olsun diye ama kabul olmuyor soyleyebilecegim kimsede yok benim ailem yok kucukken kaybettim yardim alabileceğim cevrem kimse yok zaten ahlaksizligin moda olduğu biryerde oturuyorum malesef cok sukur hic bulasmadim ama sanki Allah kastiyen vermiyor diye dusunmeye basladim sanki cile cekmemi istiyor akil sagligimi yitirdim su evlilik meselesinden Allah daha ne kadar imtihan edecek hocam ahirette daha iyisi diye mutlu olanlardan degilim malesef cunku bu dunyadaki imanimi kaybetmek uzereyim serserilerin kapali namazli kızlarla evlendiklerino gorunce daha cok Allah in adaletine guvenim kalmiyor hocam neden dua ettigim halde kabul olmaz ister istemez icimden geciyor yasim cok gecken verceksen hic verme daha iyi insan gencken baba olmak ister bunu dusunmek gunah belki ama insan aklindan gecene mani olamiyor iste tum gun dya edip yalvarmak mi harama bakmamak mi yada ailemin kimsemin olmamasi mi benim sucum

  1. Asla suçlu hissetmeyin tövbe edin rabbimiz sizin için herşeyin hayırlısını ister şüphesiz. şeytana uymayın duaya devam edin.Elbette sizinde nasibiniz vardır.sabırlı olun evlilik yapıp mutsuzda olabilirdiniz.geç olsun huzur olsun imanlı olsun.ümidinizi kesmeyin rabbimiz sizin için bir güzellik elbette sunacaktır yeterki inanmaktan ve duadan vazgeçmeyin.

 147. Merhaba hocam 1 senedir birlikte olduğum bir erkek arkadaşım var fakat evlilik konusunu konuşamıyoruz hep zamana atıyor evlilik duası ise yarar mi bu duayı benim okumamda bi sorun olabilirmi ?

 148. Ben birisiyle 6 aydır görüşüyorum çok iyi bir ailesi var kendisi de çok iyi namaz kılıyor inançlı beni mutlu etmek için herşeyi yapıyor ama ben öğretmenim o okumamış bir yerde işçi ailem onaylamıyor bende okumamış olmasını kafama takıyorum biraz bu yüzden bazen ayrılmak istiyorum bunun bir günahı var mıdır yanlış mı düşünüyorum bir taraftan da rızkım nasibim değişmez diyorum ama çevremdekiler biraz senin elinde göz gore gore yapma falan diyorlar lütfen birisi beni aydınlatabilir mi

  1. Değerli ziyaretçimiz bu konuyu iyice düşünmeniz lazım fakat şu da bir gerçek ki evlilikte ilk aranması gereken özellik dini inançtır ve namazdır.Evleneceğiniz kişinin Meslek sahibi olması şart değildir diğer işlerle de rızkınız gelir.Namazını kılıp dinine düşkün olan bir kimse Allahtan korkar madem arkadaşınız dinine düşkün bir tek mesleği yok diye ona haksızlık etmeyin.Yine de son karar sizindir Rabbimiz hakkınızda hayırlı olanı size nasip eylesin.Amin

 149. Hocam ben çocukken hep evlenmeyeceğim babama bakacağım diyormuşum yaşım 35 oldu hala bekarım acaba çocukken söylediğim sözden dolayı mı ? Yani hiç evlenemeyecekmişim gibi hissediyorum. Zamanı olursa olur ancak ben boşanmış ve çocuklu bir insanla evlenmek istemiyorum. Bu düşünce yanlış belki ama başka bir hayat yaşamış evlat sahibi olmuş biriyle olmak ki ben hiçbir şey yaşamamışken bu düşünce bile mideme kramplar girmesine sebep. Artık evlilik kelimesine kalbimi kapattım gönlüne göre evlenebilmek gerçektende zormuş. Çocukluk hayalim olan babama adayacağım kendimi

  1. Değerli kardeşim nasip olmamıştır kalbinizi karartmayın.Duaya devam edin şüphesiz Rabbimiz sizin için güzel şeyler takdir etmiştir. Size düşen sabırla beklemektir. Rabbimiz yar ve yardımcınız olsun.

 150. Selamın aleyküm.konuştuğum kulluk görevlerini yapan iman sahibi bayan arkadaş var.onunla ilahiler Kuranlar eşliğinde evlenmeyi imanlı bir şekilde yaşayıp Rabbimin huzuruna da onunla gitmeyi çok istiyorum.lakin bayan içimden gelmiyor duygularım yok diyor.elektrik alamama gibi yada beğenmeme gibi durum yok.benimle daha çok konuşup üzülmemi de istemiyor Mükemmelsin ahlağın iyi ama neden olamıyor diyor Rabbim içime bişey ver diyor.ben elimden gelen mücadeleyi sürdürüyorum dualarda ediyorum.istihareye yattım gece rüyamda hayırlı gördüm.mücadeleye devam mı etmeliyim yada sonlandırmalımıyım hocam

  1. Bu Sizin bileceğiniz bir iştir ama olmuyorsa uzatmayın demek ki sizin için hayırlı değildir.. Eğer çok istiyorsanız o kişiyi Size tavsiyemiz dua edip kendiniz için hayırlı olanı isteyin.

   1. Bayan kreş te çalışıyor Okadar çocukla uğraşıyor.Hiçbişeyi sağlıklı düşünemiyor.akşam eve yorgun geliyor yeri geldi yemekten sonra yatıp uyuyor.sizce karar verememesi düşünememesi birazda bundan olabilirmi hocam?

 151. Merhaba hocam benim birlikte oldugum bi erkek arkadaşım vardı ciddi düşünüyorduk lakin ayrıldık ama ben hala onu çok seviyorum o da bana ilgili ve sevgiliydi ama arada güvensizlik vardı bundan dolayı bitti.Ayrıldıktan sonra bi kere istihare namazı kıldım rüyamda kırmızı gördüm.Buna rağmen onunla evlenmeyi çok istiyorum ve dua namaz kılıp dua ediyorum hakkımda hayırlısı o olsun diye..Bizim bi kaç olayları ailem biliyor ve onlarda pek istemiyor onla olmamı şimdi ben napmalıyım sizce?Dua etmeye devam etmeli miyim dua ederek şerri hayra çevirebilir miyim?Yoksa dua etmeyi bırakıp daha fazla zorlamamalıyım??

 152. merhaba ben 11 yıllık evliyim eşimle sıkıntılarımız var eşim çalışmaz en fazla 3 ay çalısır geri kalan aylar evde ve para buldugu zaman evi terkeder sürekli şimdi benim sorum bu insan benim dünyadaki imtihanım mı ailemde herkes düzelmeyecegini ve boşanmam gerektiğini söylüyor

  1. Konu içinde gerekli açıklamalar yapılmıştır.Ancak bizimde size tavsiyemiz sabırlı olun ve rabbimize sürekli dua edin tabiki bu olay imtihanda olabilir siz rabbimizden ümidinizi asla kesmeyin sabırla namazla eşinizin düzelmesi için dua edin.

 153. Selamun aleykum benim erkek arkadaşim cinci hoca ya gitmis ve iliskimizin iyi gittigi fakat ilerde kavusamiyacagimizi soylemis ogunden sonra ikimizde korku ile yasamaya basladik birbirimizi cok seviyoruz ayrilmak ikimizinde aklinin ucunda yok yine de korku kapladi bizi ne yapicam bilmiyorum cinler kaderi kismeti nasibi bilebilir mi ?

  1. Aleyküm Selam Böyle şeylerden uzak durun eğer birini seviyorsanız bu işi çok uzatmadan o kişiyle hemen evlenin. Rabbimizden hayırlı olan şeyleri size vermesi için dua edin.

 154. Selamun aleykum benim sorum şöyle,
  4 yıldır görüştüğüm biri vardı fakat kendisinde ala hastalığı var ve ailem bu yüzden kabul etmiyor. Size sorum hasta biriyle evlenmenin bi sakıncası varmı? Ailemi hiçbir şekilde ikna edemiyorum ve çevrem şunu diyor, ailenin bu tutumu elbet bir yerden çıkar? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim hayırlı aksamlar.

  1. Aleyküm selam hasta biriyle tabiki evlenilebilir.Sağlıklı biriyle de evlendikten sonra o kişinin başına ne geleceği bilinmez.Size tavsiyemiz dua edip Rabbimizden hayırlısını dilemenizdir. Rabbimiz yar ve yardımcınız olsun.

 155. hayirli geceler dilerim Ben mutsuz olabilecegimi yola basvurdugum kisinin de Beni mutlu etmeyecegini hissettigim halde bi evlilik yaptim bi ay surdu evliligim esim bana Ben seni es niyetine koymuyorum seninle hicbiseyimi paylasmam diyodu sirtini donup yatardi guleryuz v ermezdi bana ilgisiz alakasizdi iliski konusunda ustasindan ogreniyo iki haftadabir oluyodu oda benim istegimle ailesine duskun asiri derece gelecege dair fikirleri ailesyle veriyo Beni hice sayiyo ailesi bozuk bi aile bi haftalikken bi baskasini esime yapmaya calistilar yuvami yikmaya calistilar esim kestigi kurbani annesinin dolabina koyardi bana kurban kestigini soylemezdi eve para birakmazdi hakarete derdi sevilmedigimi gordum gitmemi beklediler esyami toplayip geldim kiskanc bi Adam degildi sahip cikmazdi BAna korktum evliligi surduyseydim Adam Beni satardi ailesi kotuluk bana yapardi buy UK bi felakete carpmisim resmi acidan Halen evliyimbesaydir evliyim dort aydir geldim bu evliligi yurutmelimiydim yoksa bitirmem eniyisimi ne ariyo ne soruyo sizce bu yasadigim kadermidir B irinin ahinimi aldim yoksa birilerin bedduasimidir Muskami yapildi benle esime YOKSA cahillikmidir bi anlik hevesmidir nedir sizce ne yapmaliyim sizce bu konuda yardim EDIN lutfen

  1. Dualar etsek dahi bazen çok huzurlu bir evlilik bulamayabiliriz. Fakat dualar ettiğimiz halde ola ki çok mutlu bir yuvanın sahibi olamasak dahi yüce Mevla’mız dualarımızı ve gösterdiğimiz sabrın karşılığını şüphe yok ki her kuluna rahmeti ile verecektir. Tabi bu sözlerimiz yanlış anlaşılmamalıdır. Bütün çabalarına rağmen Yuvasında mutluluk bulamayan bir kimsenin İslam dini çerçevesin de boşanması da caizdir. Ancak kişi elinden gelen bütün imkanları kullandıktan sonra son çare olarak bu yola başvurmalıdır.

 156. Selamünaleyküm. Ben henüz 17 yaşındayım Alanyada Hgfl de yani bir lisede okuyorum adım Salih. Bizim okuldakilerer ve daha biçok genç benim yaşımdakiler falan kötü kızlar. Sevgili yapanlar nikah olmadan birbirini öpenler var. Yazarken bile elim gitmiyor ya nasıl yaparlar :'( Günümüzün çoğu kızları öyle. Ben ilerde hayırlı imanlı erkek eli değmemiş güzel bir kız ile evlenmek istiyorum. Evlenebilirmiym yani o zamana kadar böyle kız kalır mı denk gelir miyim :'( dua ediyorum ama hiç umudum yok en son hiç evlenmemeye karar vereceğim galiba :'( insanların halleri gerçekten çok üzücü :( biirdee arada enaniyet yapıyorum mesela ben harama falan bakmıyorum günahlardan kaçınıyorum namazımı falan kılıyorum sonra düşünüyorum okuldaki her gün başka kızı öpen çocuk yaşkanınca namaz kılacak tövbe edecek. Ben onla aynı yere cennete gideceğim. O zaman benim böyle olmamın ne anlamı kaldı :( Kimin nereye gideceğini Allah bilir yanlış anlamayın söylediğimi lütfen sadece örnek verdim. Ama gerçekten yeni neslin hali çok üzücü kızların özellikle :(

  1. Kelimeleri yazarken bazılarını yanlış yazmışım anlarsınız ama kusura bakmayın klavye bozuk telefon arada kafayı yiyor :)

   1. Ama senin islami anlayışina bayıldım allah yardımcın olsun inşallah inşallah allah çokkk temiz dindar biri ile evlenmeni nasip etsin inşallah ? ama önce okul tabiki de…?

   2. AMİNNN İNŞALLAH.
    Yorumunu görünce içime su serpildi sanki vAllah ha :)
    Az da olsa hüznüm gitti.
    Allah razı olsun Gamze abla ?

   3. Gamze abla bir de söylemeyi unuttum,
    Allah sana dili Kuranlı, gönlü Allah ta gözü sende, sana Allah ın emaneti olarak bakan, hayırlı, kız eli değmemiş biriyle hayırlı, huzurlu bir yuva kurmayı nasip eylesin. Amin de ?

    Gönlü Allah ta olursa asla sana zulmetmez kötülük yapmaz. Ve gözü de sende olur.

    Yav benim eşim olsa hayatta dışarı çıkmasına izin vermem çok kıskancımdır çok severim. ancak arabayla ben onu kimsenin olmadığı biyerlere götürürüm öyle gezeriz. Arada market falan bide. Ahh evlendik de hayal kurması mı kaldı :(

   4. ?allah hepimizden razı olsun kardeşim için biraz da rahatladıysa ne mutlu bana aminnnnn ?güzel duan için çok teşekkür ederim inşallah Allah bütün bekarların karşisina temiz islam ahlaki ile ahlaklanmiş dindar insanlar ile evlenmeyi nasip etsin. Evet çokkk dua edelim allah hepimizi af etsin inşallah.

   5. Ben evliliği düşünüyorum ama öyle istediğim gibi biri karşıma çıkmadı hayirlisi olsun ? Ben Van’nin ilçesinde oturuyorum. Kardeşim boşver sen kimseyi takma derslerine odaklan sana helal olsun diyorum maşallah bu devirde senin gibileri çok az ?bu arada Estağfurullah ne demek çokkk sevindim allaha emanet ol inşallah Bende senin gibi öğrenciyim duaci olursan çok sevinirim☺

   6. Sen ne kral bi cocuksun ya bende bekarım senle aynı yastayken bende aynı seyleri dusunuyodum hala düşüncem aynı egerki temeli saglam aldıysan korkma Allah yolunu bahtını açık etsin.

   7. Amin seninde abi. Allah hayırlı, dini bütün güzel bir kızla evlenmeyi nasip eylesin ?
    Abi kaç yaşındasın? Sende bekarsan ben ümidi iyice kessem mi ????

  2. Değerli ziyaretçimiz, Cennetin 8 katı olduğunu unutmayın bununla birlikte Yüce Mevla’mız adalet sahibidir ve sizin hakkınızın asla yenmeyeceğinden emin olmalısınız. Şüphe yok ki hiç bir kulun yaptığı karşılıksız kalmaz bu iyilikte olsa kötülükte olsa böyledir.

  3. Salih kardeşim her kız öyle değildir emin ol ?ben 24 yaşinda olan bi genç kizim çok şükür şimdiye kadar öyle bişey yaşamadım inşallah yaşamam ve yaşamayız…onlar günah olduğunu bilmiyorlar bilselerdi yapmazlardı?allah ıslah etsin ne diyeyim….

   1. Aynen, onlar için dua ediyorum hidayete ermeleri için ama nafile :(
    24 yaşındasın, evlensene. Ben olsam yani senin yaşında kız olsam adam gibi imanlı erkek var çok var evlenirdim şimdiye. :D
    Önce okul tabi. Ama cidden yeni neslin hali içler acısı :( İnşAllah şehit olarak ölürüz. Ahirzamanda imanı korumak kor ateşi elde tutmak kadar zordur derler hele bide Aşanyadaysan yandddıkkk Allah yardımcımız olsun. Sen nerdesin bilmiyom kendim için konuştum Alanya derken Gamze abla ?

   2. Abla günah olduğunu çok iyi biliyolar emin ol. Din dersinde bikere hoca uyarıyo söylüyo. Allah ıslah etsin Allah hidayet nasip eylesin, günahlarını affetsin onların. Dicek bişey bulamıyorum, o yüzden böyle demek en iyisi ?

   3. Yazık şu hallerine ya hepsi giymiş mini etek hemde kışın ortasında. Onlar yüzünden 1 kere tenefüse çıkamadım hep sıranın üstüne başımı koyup yatıyorum gözlerim mosmor oldu. Sınıfta varlığımla yokluğum bir. Geçen yıl okuldan kaçtım bi ara yok yazılmamışım hoca bile farketmiyo artık beni ? başımı kaldırsam direk haram her yee haram dolu şeytan kol geziyo ortalıkta..
    Neyse baya uzun yazdım içimi azda olsa döktüm affet :D kusuruma bakmayın. ?
    Bakma 17 yaşında olduğuma, çok şey gördüm öğrendim ben. En önemli neyi öğrendim biliyo musun Gamze abla? Erkekliğin %90 ı kaçmakmış.. Haramlardan, günahlardan kaçmak..

   4. Öyle kardeşim bu konuda kizlarin ne kadar dikkat etmesi gerekiyorsa erkeklerinde dikkat etmesi gerekir allah hakkimizda hayırlı olani nasip etsin inşallah. ?

   5. Allah sizin gibi akıllı imanlı gençlerimizi korusun salih kardeşim.

 157. Hocam benimle evlenmek isteyen bir kişi var, kendisini uzun suredir yakinen tanıyorum, kişiliği ve dini yaşantısı güzel, kendisini arkadaş olarak seviyorum ancak eşim olacak şekilde bir sevgim yok, buna rağmen konuyu aileme danıştım, ailem de çok tanımamalarına rağmen onay vermediler, Peygamberimiz “dindar olanı seçin mesut olursunuz” diyor. Sizce bi kişi ile kaderim diyerek evlenmeli miyim

  1. Ailenizi karşınıza almamanızı tavsiye ediyoruz. Bunla birlikte dindar bir eş tercih etmeniz tabi ki çok güzel olacaktır.

   1. Ailemi karşıma almamamı tavsiye ettiğinizi söylemek istediniz sanırım. Eğer öyle ise bu aday ile kaderim buymuş diyerek evlenmek yerine; yine dindar olan, ailemin onayladığı ve benim de sevebileceğim başka bir kişi ile karşılaşırsam o zaman o kişi ile evliliğe adım atmam gerektiğini anlıyorum. Doğru mudur?

   2. Evet kendimizi yanlış ifade etmiş olmamıza rağmen bizim size vermek istediğimiz mesajı çok iyi anlamışsınız. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun gönlünüzden huzuru eksik etmesin.

 158. Merhaba birisiyle çok mutluyuz Evliliği düşünüyoruz karşı tarafın ailesi olmaz diyo ne yapmalıyız Biz birbirimizi bu kadar isterken işte jaderimşzde varsa zaten bize kim sağol okursa olsun varsa nasip olur yoksa olmaz diyor ne yapmalıyız.

  1. Merhaba 25-yasindayim goze gelen guzel bir kizim.fakat karsima ya cok iyi insanlar cikiyor yada sonu olmicak kisiler.ya cok ahlakli ama tipini begenmiyorum bise hssedemiyorum yada bise hissettiklerimde hep bir puruz cikiyor allah secenekleri sunuyorsa ve irade bizdeyse neden istedigim secenek karsima gelmiyor hem yanima yakissin hem kalbim atsin hem iyi bir insan olsun istiyorum dua ediyorum fakat ne yapmali

 159. SA hocam işin içinden çıkamıyorum bana yalvariyorum yol gösterin eşim evliligimizin ilk ayında 4kere içki içti ilk 3 une ses çıkarmadım içki içmesini istemediğimi bilerek evlendi aslında ama ilk ayda üzerine çok gitmek istemedim fakat 4.içmesinde bana haber vermeden saatlerce eve gelmedi akşam olmuştu aradım nerdesin diye içki içtiğini bir süre sonra geleceğini söyledi bende gelmene gerek yok ben gidiyorum artık diyip çıktım evden arkamdan arabayla beni aramaya çıkmış içkili oluncada kaza geçirdi ölüm den döndü aylarca hastanede kaldık fakat şuan eşim ve ailesi içkiye karşı insanlar olmadıkları için benim yüzümden olduğunu söylediler hocam eğer ben çıkmasaydım benim yüzümden olduysa eşimin başına gelenler Rabbim bir kulun suçunu diğerinden çıkarır mı ve ben suçlumuyum hocam.

  1. Kaza ile alakalı hiç bir suçunuz yok. Ama içki kullandığını bile bile evlenerek hata yapmışsınız. Sonuç olarak kocanıza sahip çıkmanızı ve bu günahı terk etmesi için yardımcı olmanızı tavsiye ediyoruz.

 160. Merhaba hocam benim hoşlandığım kaderin olmasını istediğim ve bunun için dua ettiğim biri var.Acaba sadece dua mı etsem yoksa benden haberder olmasını mı sağlasam.

  1. Sizden haberdar olmasını sağlamalısınız, fakat bunu İslam edebine uygun yapmalısınız.

 161. Kader; bildiğim kadarı ile mutlak ve muhalak kader olarak ikiye ayrılır ve ilk evlilik ise mutlak kadere dahildir diye biliyorum ve peygamber efendimizin bi hadisi varmış. Sizden ricam bizi bu konu ile ilgili daha kapsamlı aydınlatmanız

 162. Hocam, ben dua etmeme rağmen evlenemedim o bir başkasını seçti. Bu durum benim kaderim miydi?

  1. Evet kaderinizmiş ki böyle olmuş. Kaderimiz bizim için hayırlı olandır, bu nedenle sizi seçmemesinde sizin için bir hayır olduğunu bilmelisiniz.

   1. Allah razi olsun hocam sizden. Ozaman benim bunu dert etmem cok mantiksiz bi senedir bunun üzüntüsü icindeyim. Benim eksikligimden oldu diye sucluyorum kendimi. Cok kiskaniyorum onu ve kaybettim diye düsünüyorum.

 163. Hocam merhaba,

  Ben evliliğimde her şeyle mücadele etmeme rağmen eşimin ailesi ve başkası sebebiyle boşandım. Elimden gelen her şeyi yaptım ama kurtaramadım. Ayrıca büyüye maruz kaldığımı düşünüyorum. Günlerdir bu konuyu araştırıyorum boşanmak kader mi ?

  1. Size tavsiyemiz çok zor olsada bu konuya bir çizgi çekmenizdir. Zira artık boşanmışsınız. Tabi ki bu sizin kaderinizmiş ki böyle bir şey gerçekleşti. Önemli olan bu konuda elinizden geleni yapmış olmanız. Büyü konusunda ise bu konulara takılmamanızı tavsiye ediyoruz, zira kaderimizi hiç bir büyü değiştiremez. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 164. Evlilik yolunda ilerliyoruz ve tamamen evlilik dışı bir sorunla baş etmeye çalışıyoruz. Erkek arkadaşım la beraber istihare namazı kılmaya karar verdik herseyin hayırlısı olması için. Ama içimde bi korku var bunu yapmalı mıyım . Ve eğer rüyada kötü birsey çıkarsa bitirmeli miyiz lütfen yardım edin :(

  1. Böyle düşünüyorsanız istihareye yatmamanız sizin için daha hayırlı olacaktır.

 165. Hocam ben biri ile evlenmek istiyorum istedilerde ancak benim ailem vermiyor bende sürekli dua ediyorum kalpleri yumusasın diye benım evliliğim olur mu ki çok katılar vermiyolar her iki tarafta istiyor tek sıkıntı benim ailem ben napıyım.

 166. S.â.Hocam ben evlilik konusunda çok kararsız kalıyorum acaba böyle kararsız kalmam kaderimdeki kişiyi bulmadım mı demek çok kötü oluyorum dün biri evlilik teklifi etti kabul etmedim çok pişman oldum içim içimi yiyor hocam çok kötüyüm sizce kaderimdeki kişi daha karşıma çıkmadı diyemi böyle oluyor ?hocam cevap bekliyorum.

  1. Evlilik teklifi aldınız ve reddettiniz. Tabi ki bu kaderinizde varmış. Ama unutmayın ki istemeyen sizsiniz. Eğerçekten pişman olduysanız o kişiye teklifini düşündüğünüzü ve evlilik için ailelerin devreye girebileceğini söyleyin.

   1. Hocam aslında ben daha önce birinin evlilik teklifini kabul ettim görüştüm olmayınca çok üzüldüm bu seferde öyle olur düşüncesi ile kabul etmedim ve çok pişman oldum sizce ne yapmalıyım bana bi akıl verin lütfen hocam.

   2. Geçmişinizden ders almalısınız fakat geçmişte kalmamalısınız. Siz bu Ana bakmalısınız ve şöyle olursa böyle olursa gibi konulara takınmamalısınız. En onemlisi büyüklerin tavsiyesine de mutlaka gbaşvurmalısınız.

   3. Yüce Mevla’mız hakkınızda herşeyin hayırlısını nasip eylesin.

  1. Hayatımızda ki her şey kaderdir her ne kadar nefse zor gelsede hayırlısını istemenizi tavsiye ediyoruz. Yarın ne olacağını ancak Yüce Mevla2mız bilebilir.

   1. Selam hocam çok kararsız bir durum yasıyorum beni isteyen biri var tesadüf ki ertesi gün eski hoşlandığım biri cıktı ben isteyenin kararını veremiyorum o hoşlandığım kişiden kısa bir arkadaşlık yaşadık sonra evlendi şimdi boşanma vasinde gene bana yazmaya başladı karar veremiyorum acaba diğeri mi hayırlı değil yoksa gelen mi bir engel var yardım edin bana.

   2. Benim düşünceme göre evli senden hoşlanan kişiye yeşil ışık yakman çok yanlış olur çünkü bir yuva yıkılmış olacak

 167. Allahın selamı üzerinize olsun. Hocam ben bir kızı sevdim fakat geçmiste yasamış olduğu bazı tatsız anıları olmuş ve ben bu konuda ne düşüneceğimi bilmiyorum. Evlilik kader ise olurda evlenirsek ve aynı sorunları evlilik hayatında yaşamaya devam edersek bu bize kaderin bir cilvesi mi yoksa oyunumu olur. Anlam veremedim yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  1. Öngördüğünüz bir konunun üzerine giderseniz ve ön gördükleriniz olur ise buna kaderin bir cilvesi demek yanlış olacaktır.

   1. Hocam yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim. Fakat ben bu konuda ne yapmam lazım ilişkimi sonlandırmalımıyım yoksa bu olanları görmezden gelerek devam mı etmeliyim.

   2. Bu duruma bakıldığında sonlandırmanız gerekmektedir. Zira yazdıklarınızdan büyük ihtimalle sorun yaşayacağınızı anlıyoruz.

 168. Ben birini çok seviyorum onun kaderindeki kişi olması için dua ediyorum kendime mani olamıyorum ondan başkasını düşünemiyorum bana bunun neden olduğunu açıklarmısınız

  1. Başımıza gelen her şey kaderdir. Bu konu uzun bir izah gerektiren bir konudur.

 169. hocam iyi günler benim iki yıl olmak üzereydi biriyle birlikteydik biz birbirimizi seviyorduk ama sevdiğimi arkadaşı ona dinimizde böyle şeylerin yapılması yanlış olduğunu demiş ve benimle ayrıldı ve 5 vakit namazı kılmaya başladı ben onun nasibim olması için dualar ediyorum nasibimse elinde sonunda benim olur mu?

  1. Değerli ziyaretçimiz olayları bir birine karıştırmayalım sevdiğinizin arkadaşı doğru söylemiş. Fakat ayrılmanızda yanlış olmuş. Zira İslamda sevgi vardır, İslamda olmayan gayrimeşru ilişkilerdir. Sizin nasibiniz tabi ki olabilir olabilmesi için evlenmeniz gerekmektedir. Evlenen geçler hem sevilerini daha iyi yaşayabilirler hemde günaha girmeden ibadetlerini yapabilirler.

   1. Hocam her kılmak istediğim de icimi bi sıkıntı kaplıyor çok sıkılıyor içim geçen gün de kıldım yeni isim hayırlımı diil die rüyamda namazları mi eksik kıldığımı hatta doğru düzgün kılmadığımı gördüm namaz kılmak istiyorum abdest almak istiyorum içimi bi sıkıntı kaplıyor hep hocam neden oluyor bole gusül abdesti alıyorum namaz kılıcam korkuyorum içim i bi sıkıntı basıyor niye böyleki :(

   2. Bu sıkıntılar şeytanın vesvesesinden ibarettir. İbadetlerinize samimiyet ile devam ederseniz belli bir süre sonra geçecektir.

 170. Merhabalar. Erkek arkadaşımla 2 yıldır birlikteyiz. Ancak babamın bizim memleketli olsun diye bir takıntısı vardı bizim oralı değil 12 saatlik bir mesafe var. Birbirimizi seviyoruz geçen yaz babama söylemiştim ama istemedi uzak olduğu için tanımıyorum filan dedi ve üniversite son sınıfım daha okulun bile bitmedi dedi
  bizde okulumun bitmesini bekleyip tekrar uğraşırız ikna olmasına diye düşündük
  Sürekli dualarımda Allah’ım bizi bibirimize hayırlı eyle sonra da nasip eyle diye dua ediyorum
  Babam onunla ilgili en ufak bişey bilmiyor kötü bir şeyde konuşmuyor zaten sadece bizim buralı değil diye istemiyorum diyor anneme sürekli soruyormuş konuşuyor mu diye
  sizce nasıl dua etmeliyim ettiğim dua doğru mu

  1. Siz zaten doğru olanı yapıyorsunuz. Samimiyet ile içinizden geldiği gibi dua etmeye devam edin.

 171. ailelerimiz isteyerek sözümüz nişanımız oldu fakat düğüne bir ay kala erkek tarafı evimize gelerek etrafta olan bazı laf söz yuzunden sorun çıkrmaya başladı bu durumda nişanlım sessiz kalınca babam nişanı attı altı ay oldu fakat ikimizinde hataları oldğnu biliyoruz birbrmzden vazgeçemiyoruz şuan iki ailede asla istemiyor.bu durumda tek çare kaçmak gibi ne yapmalıyız?

  1. Size tavsiyemiz ailenizi karşınıza almamanız. Ailenizden habersiz kaçmanın size zarar vereceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte İslam dininde böyle bir şey caiz değildir.

 172. selamun aleykum hocam 5 yıl olacak sevgilim var. ikimizde birbirimizi seviyoruz . fakat biz birlikte olduk hocam biliyorum günah Allah nasip etsin evlenince umreye gitmek istiyorum af dilemek tövbe etmek için. korkuyorum onu beni bırakmasından çünkü o benim artık eşim kocam oldu .Allah bizi yazmış midir hocam insalah başka bi erkeğe muhtaç etmeden bizi kavuşturur mu .hep dualar ediyorum rabbime bizi kavuştur diye ikimizde şükürler olsun seviyoruz birbrimizi.Allahım bozmasın

  1. Yapmış olduğunuz şey çok büyük bir günahtır. Nikah olmadan evlenmeden bir kız olarak nasıl böyle bir işe cesaret ediyorsunuz. Seviyor olabilirsiniz fakat yarın sizi bu halde bırakır ise de nefret edersiniz. Dolayısı ile biz her zaman diyoruz seven iki kişi eğer gerçekten birbirilerini seviyor iseler ve evlilik için mazeretler uyduruyor iseler bu çok samimiyetsizcedir. Zina yapmaya yol bulan akıl sahibi eğer isterse evliliğede bir yol bulabilir.

 173. Merhabalar. Ben 20 ay boyunca biriyle nişanlı kaldım görücü usulü oldu hatta o gelmeden de onun geleceğini hasettim ve ilk defa birime ısınıp kabul ettim. 20 ay görüştük birbirimizi de çok seviyoruz sonra aileler basit bir nedenden dolayı tartıştı ve nişanı attı ben cok kotu oldum o da aynı şekilde. Ama benim kalbim hiç olumsuz düşünmedi sanki tekrar olacakmış gibi hissediyorum en önemlisi bizim nikâh kıymıştık imam nikâhı. Ben çok dua ediyorum bu iş biteli 7 ay oldu ama ben hiç vazgeçemedim ondan ben vazgeçsem de kalbim hissiyatlarım hep beklememi istedi hakeza çok rüyalar gördüm bununla ilgili. Sizce kader hangi boyutta ayrılıyor. Çünkü o evlilik düşünmeyen bir insan hatta babada gideyim olumsuz derim düşüncesiyle gelmiş hayatlarımız jerseyimiz çok benziyor yani napalıyım sizce. Bir gece çok içten bir şekilde dua ettim Rabbimden bana yol göstermesini istedim rüyada da bekleyince sonunda şükredebileceğim yani isteğimin olacağı gösterildi. Bunlar ne oluyor napalıyım

  1. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Nikah kıyılmıştı diyorsunuz o halde siz şu anda zaten evlisiniz. Burada nişanlılık bir durum yok ki aileler nişanı atsın. İşte biz bu nedenle resmi nikah olmadan imam nikahının kıyılmasını uygun görmüyoruz. Biraz daha sabredin inşaallah işler yoluna girer. Fakat unutmayın ki bu iş olmaz ise nikahlandığınız kimsenin sizi boşadığından emin olmalısınız. Çünkü nikahınız var iken başka biri ile evlenemezsiniz. Bu konu çok önemlidir, bu nedenle dikkatli olmalısınız.

 174. iyi günler birkaç yıl önce yeni başladığım iş yerin de karşıma birisi çıkmıştı ilk gördüğümde ondan etkilenmiştim ama çok fazla birşey hissetmemiştim çok tanımadığım için duygularımı hiç bir şekilde belli etmedim zamanla da onun bana olan ilgisini fark ettim fakat tuhaf bir şekilde içim ona karşı hiç rahat değildi ve içimden bir ses uzak durmam gerektiğini söylüyordu. O yüzden ona çok uzak davrandım fakat o tam tersi benim için aylarca cok çabaladı ve sonunda ona güvendim ve çok iyi biriydi bende en sonunda ona çok aşık oldum ikimizin de hisleri bu kadar güçlü ve karşılıklı iken beni aylarca bekletip ciddi bir adım atmaması beni şüpheye düşürdü çok uğraştım ve sonunda sebebini buldum çünkü zaten hayatında başka biri varmış bunu öğrendiğimde çok fazla üzüldüm ve aramıza mesafe koydum ve yıllarca bu kişinin yüzüne bile bakmadım hiçbir şekilde konuşmadım sürekli aynı ortamda olduğumuz için o sürekli üstümde psikolojik baskı yaptı ve bana olan tavrından hiç vazgeçmedi fakat kız arkadaşından da ayrılmadı bunun için benim bir adım atmamı bekledi ne kadar da sevsem kararımdan geri dönmedim birgün yollarımız ayrıldı mecburiyetten o başka şehire taşındı ve birbirimizi hiç görmedik sonrada sevgilisi ile evlendiğini duydum hayatında biri varken ve onla ciddi düşünürken bana biri yokmuş gibi davranıp aylarca beni kandırması umut vermesi ve yıllarca ısrarla üzerimde psikolojik baskı yapması benim psikolojimi çok bozdu kimseye güvenim kalmadı. Bana bunları yaparken şimdi beni unutup hiçbişey olmamış gibi başkasıyla bu kadar mutlu olmasını kaldıramıyorum. Bazen de ona böyle davranmasaydım herşey daha farklı olurmuydu diye düşünmekten de kendimi alamıyorum ne yapmalıyım.

  1. Sizin için en hayırlı olanı olmuş diye düşünüyoruz. Eğer en baştan aklınızı dinleseydiniz zaten bu durumlarada düşmemiş olacaktınız. Bu bir hata olmuş fakat bu kişiden yola çıkarak insanlara güvenim kalmadı demek başka bir hata olacaktır. Bu konuya bir kalem çekmeli ve hayatınıza devam etmelisiniz.

 175. Merhaba hocam lütfen yardım edin ben iki yıllık bir ilişkim vardı istediler ama ailem kesinlikle istemiyor reddederiz diyorlar ama ben vazgeçemiyorum canım çok yanıyor napmalıyım.

  1. Aileler işin içinde olunca sabretmelisiniz diyoruz. Bununla birlikte gençlere ailelerine karşı gelmemeyi tavsiye ediyoruz. Zira aile bağları kopmayan ve kopmaması gereken bir bağdır. Sitemizde yer alan Evlenmek İçin Dua başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

   1. Aileme karşı çıkmadım ama onlara çok istediğimi söyledim ona rağmen kesinlikle olmaz diyolar bitirdim sanıyorlar ama kopamıyorum hocam onsuz napıcam hiç bilmiyorum çok dua ettik her namazdan sonra dua ettim yalvararak ağlayarak dua ettim.

 176. Merhaba ben 4 yıldır biri ile birlikteyim birbirimizi çok seviyoruz sevdiğim kişi ile evlenmek için onun asker girmesi bir işinin olması için bekledim ‘ve çok şükür ki bunların Hepsi oldu . Sevdiğim kişinin ailesi ile tanıştım onlar Beni sevmedi Beni istemiyorlar ama biz biribirimizi çok seviyoruz erkek arkadaşım bana diyor biraz daha sabret inşallah olacak diyor. Ama Ben artık dayanamıyorum. Sevdiğim kişi benim için şu an ailesi ile konuşmuyor her zaman dua ediyorum ama bir türlü istediğimi alamıyorum ne yapmam lazım.

  1. Biraz daha sabretmelisiniz fakat bir süre sonra halen durum böyle devam ediyor ise bu işe bir son vermelisiniz. Ailelerin haberi olmadan gençler böyle ilişkiler yaşadığı taktirde böyle sorunlar ile karşılaşılması da kaçınılmaz oluyor. Hem dini açıdan hemde dünyevi açıdan huzur ve dengeleri bozuluyor.

   1. Biz bu ilişkiye adım atarken ailerimizin haberi vardı evlilik akdi ile bu ilişkiye başladık. Süreç uzadı işe girme sürecini brkledik. Erkek arkadaşım yeni iki aydır işe girdi. Bir ara ayrılmayı karar verdim ısrar etti yalvardı ne olur bekle beni biliyorum bu evlilik olacak dedi. Ben onu istiyorum seviyorum öyle devam ediyorum. Ama hala içimden bir üzüntü var dua istiyorum sizde.

   2. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun, hakkınızda hayırlı olanı nasip etsin inşaallah.

 177. Merhaba ben 6 ay önce nişan attm. O benim kaderim olmadığı için mi böyle oldu. Ve kaderim değil diye külli sebepler mi oldu. Nişanı atmak için. Yoksa buda insanın elinde midir. ?

 178. Bana bundan bir yıl önce maddi ve manevi açıdan hayırlı bir kısmet çıkmıştı.Ailemde onu çok beğenmişti.Hatta o da beni çok beğenmiş ve sevmişti.Beni evliliğe ikna etmek için mesajlarla 7-8 gün uğraştı.Ömür boyu seveceğini de söylüyordu.Sonra benim tam karar verme aşamasında içimi sıkıntı kaplıyordu.Yani %70 benim için olmayacaktı bu iş.Sonra guzellikle ayrıldık.Ayrıldıktan 3-4 gün sonra fark ettim ki bende ona ısınmışım,attığı sevgi mesajlarına alışmışım. Sonra gelmesi için mesaj attım bir haftalık süreç içinde geri dönmedi.Aracılar konuştu onlarada başka kızı istemeye gideceğini söylemiş,sonunda onunla evlendide.Ben o gün bugündür kendime gelemedim.İlaç tedavisine başladi artık doktor..Karar verme aşamasında içimin ısınmaması kaderimin olmadığına mi delildi.Ben bu kader cüz’i ihtiyari meselesinin icinden çıkamadım.Yardım edin Allah rızası için.Kendimide onuda suçluyorum.

  1. Sizin durumunuza gerçekten şaşırdık neden kendinizi bu kadar yıprattığınızı anlayamadık.Kendiniz diyorsunuz sizi ömür boyu seveceğini söyleyen kimse nasıl daha bir ay bile geçmeden sizden vazgeçebiliyor. Bizim düşüncemize göre sizin için hayırlı olan olmuş. Fakat neden bu konuya bu kadar takıldınız oysa hayatınıza devam etmeli kısmetlerinizi değerlendirmeliydiniz. Özetle kendinize haksızlık ve eziyet etmeyin ve geçmişi geçmişte bırakarak hayatınıza devam edin. İnşaallah karşınıza hayırlı bir kısmet çıkacaktır.

   1. Allah razı olsun.Çok saf çok temizdi.Çok uğraştı benim için bende kararsız kalınca tek niyetide evlilik olunca ailesinin bulduğu kızla evlendi.Gerçi 1 hafta zarfında gel deyince dönmesini beklerdim.Çünkü ettiği laflara bakınca sevgi iki günde bitmez.Ettiği laflarin atmosferinden kurtulamadım.Niye vaktinde evet diyemedim diye kendime kizmakla beraber..İki günde başka birisine gidebilecekti de neden öyle laflar edip beni etkisinde bırakıp başkasına gidebildi hemen diye ona kızıyorum.

 179. Meraba hocam 1 yıldır hayatımda biri var. Benim ailem alevi Görüştüğüm kişinin ailesi ise sunni. Karşı taraf için bu sorun değil ama benim ailem bu duruma cok karşı arada kaldim. Ailem kesinlikle ikna olmuyor bense vazgecmek istemiyorum sevdiğim kişiden ne yapmam gerek akıl verir misiniz tesekkurler…

  1. Normal şartlarda kız tarafının karşı gelmesi gerekir. Ne yapmalısınız konusuna gelince ise ailelerin görüşleri hakkında yorum yapamıyoruz. Ailenizide inciltmeden orta bir til bulmalısınız. Fakat dürüst olmak gerekirse bu durumda ne yapmanız gerekir konusunda bizde net bir şey söyleyemiyoruz.

 180. Merhaba bende biri ile birbirimizi alti sene boyunca sevdik ailem vermedi kürt diye anlasamayiz diye bende ailem mutlu olsun diye konuştuğum kişiden ayrıldım bi anda başkasına evet dedim nisanlandim ama yapamadim tekrar eski konuştuğumu aradim oda nasanlimin ismini aldi ve herseyi beni razil edercesine bozdu sonra ben pnu hep arayip kozdim bi gun baktim baska birine gitmis baskasi ile konisiyor beni birakip öylece gitti bu durum cok zor ne yapacağım bilmiyorum.

  1. Yapmanız gereken bu olaydan bir ders çıkarmak ve hayatınıza devam etmektir. Mevla yardımcı olsun.

 181. Merhaba üniversite okurken birisini çok sevmiştim oda benı uzun ama özetle demeliyimki onu seven ız ıntıhar edıyordu sürekli onun için tehdit etti sevdiğimi bana kaçalım dedi kaçmadım çocukla ailemi silemedim o zaman 17 yaşındayım onunla evlendi ama çok acı çektım unuttum derken 6yıl sonra su an24 yaşından ve benı aradığını yıllardır bulmdıgını hiç mutlu omadıgını söylüyor benı bulmasıda zor oldu kardeşimin başına gelen talihsiz olay videosunu atmıştım faceme o vıdeo yayılmış ve onun karşısına. Çıkmış ordan facemi buldu çok kötüyüm şu an esrara başlamış çok kotu boşanmak üzere yuvana don dedim bittiı onu hiç sevmedim dedi ama şu an aılem vermez karsıma rabbim tekrar nıye çıkardı 6yıl sonra bilmiyorum ama ben ondan başkasını sevemedım evlenmemız de imkansız bu aralar napcam ben bilmiyorum onu bu halde bıtakmalınıyım yoksa yanında olmalıyım bilmiyormmmm nıye çıktı karşıma telrae çevlam nıye buldurudu nasibim dıuemıyorum ama mutlu edece tek o gibi gel mapmalıyım bilmiyorum dua ediyorum ama bilmiyorum.

  1. Size tavsiyemiz bu konuyu geride bırakmanız olacaktır. Onun hayatını düzene koyacağım derken kendinizinkinide boza bilirsiniz. Bununla birlikte o kişinin by durumundan siz meshul değilsiniz. Kendinizi sorumlu tutmanız yanlış olacaktır.

 182. selamın aleykum… benim evlenmek maksadıyla görüştüğüm biri var. çok seviyoruz birbirimizi yabada istetmeyi düşünüyor. ama ağabeylerinin başına gelen kendilerini karalayan insanların olduğunu ve aynı şeyi kendisine de yapacaklarını söylüyor. bensiz yaşayamayacağını vermezlerse kendi canına kıyacağını çok ciddi bir şekilde söylüyor. ama ben İnşallah iyi olacağını düşünüyorum ona inancım güvenim saygım ve sevgim sonsuz. kötü biri olamadığından eminim. bu yolda bir aksilik çıkarsa İnşallah çıkmaz ailemi bırakıp ona kaçmamı istiyor. bende bunu aileme yapamam. sizce sevenlerin son çare olarak birbirine kaçması çok mu günah. Allah rızası için bir şey söyleyin. şuan çıkmazdayım… Rabbim Muhammedcimin adı sahibinin yüzü suyu hürmetine senin isminle birbirini seven bütün sevenleri kavuştur inşallah hayırlısıyla amin. Allah emanet olun.

 183. Ya benim sevdiğim var kavga ediyoruz bazen ya da ara sıra tatlı kavgalar barışıyoruz 1 yıl 1 ay oldu tabii ki de onun annesi oğlu için olumsuz bir şey söylediğinde hemen gidip oğluna söylüyorum ve sonra hemen diyorlar sen laf tansiyon ediyor n ama öyle biri değilim sonuç ta bir yuva kuracağım demem lazım onun için ailesi beni istemiyor her gün Allaha dua ediyorum arkadaşıma bile onun için istiareye yatırdım hep hayırlı çıktı bir şey diyin bana yol gösterin.

  1. Eğer seviyor iseniz dikenine katlanacaksınız demekten başka bir şey aklımıza gelmiyor.

   1. Ama istiareye yattım ettim yanı hayrli çıktı hep buna ne diyeceksiniz peki aksilikler çıkıyor önümüze kader mi demek gerek

   2. Bazı konular size hayırsız olarak gözükebilir fakat sizin için gerçekten hayırlı olanı yüce Mevla’mız bilmektedir.

 184. Ben sözlendim 20 gün sonra nisanım var ama çok şüpheliyim ilk basta ısınmıştım ama şuan birsek hissetmiyorum mutsuz olacak gibiyim ama çocuk beni sevdiğini soyluyor sanırım ben onu sevmiyorum ne yapmalıyım ne olur yardım edin çok mutsuzum

  1. Bu konuda tavsiyemiz geçerli bir nedeniniz olup olmadığına bakmanızdır. Sözlünüz gerçekten iyi bir insan ise ve sizi mutlu edeceğini düşünüyorsanız içinizde bir isteksizlikvar diye hemen vaz geçmeyin. Zira böyle vaz geçipte sonra pişman olan çok insan tanıdık.Size tavsiyemiz iyi düşünmenizgüven diğiniz insanlardan fikir almanız ve nişan olmadan önce kesin bir karara varmanızdır.

 185. Ben sevdiğim adam ile nişanladım tam düğüne bir hafta kala ayrıldık bir anda ortada hiç sebep yokken istemiyorum dedim ve biturdin aradan üç ay sonra ailem istemediğim biri ile beni başkası ile nişanladılar ama bu nisanlmw hiç isinamiyotum eski nişanlım hiç aklımdan çıkmıyor ve şimdiki nişanlımı ile de kağıt üzerinde evlendik çok pişmanım eski nişanlımdan ayrıldığım için çünkü ben onu seviyordum aklım çok karışık bana birşey söyleyin lütfen.

  1. Geçmişle yaşamanız size huzursuzluktan başka bir şey vermeyecektir. Size tavsiyemiz evliliğinize emek vermek olacaktır. Mutlu olmaya çalışın bazen mutluluk sizin kapınızı çalmaz ama siz elinizdeki imkanlar ile mutluluğun kapısını çalabilir ve evliliğin iz de çok mutlu olabilirsiniz.

 186. Hayirli akşamlar ben de evlenmek için hayırlı bir yuva kurulsun diye çok dua ettim ama olmadı karşıma biri çıktı çok sevdim her kusurunu görmezden geldim tam olacak derken hep bi bahane buldu karşımdaki ve birgün duydum ki gizlice kız istemeye göndermiş ailesini bu arada da benimlede kokonuşmaya devam ediyordu sonra duydum ve bitirdim ama çok seviyorum onu elimde olmadan beddua ettim gizli iş çevirdiği için affedemiyorum çok acı çekiyorum ne yapmalıyım nasıl davranmaliyim hiç bilmiyorum

   1. Her işte bir hayır vardır. Senin hakkında da en hayırlısı bu belkide Şükret

 187. Ben evlenmek istiyorum hayırlısıyla fakat çok talibim çıkmıyor. Olanlar da beni beğenmiyor galiba ki geri dönüş olmuyor. Acaba kısmetim mi kapalı yada bilmiyorum dualarıma devam etmeli miyim ? Sonuçta rabbim dua etmeme izin vermişse vardır Bi hayır ?

  1. Bende sizin gibi çok evlenmek istiyorum. Dualar ediyorum. Hani sadece seven biri olsa yetecek. Güzellik falan aramiyorum. Zaten Allahü teala herkese ayrı bir güzellik vermiş. Yeri göğü yaratan mevlam… Güzel çirkin ayrımcılık yapmak allaha ortak koşmak değilmidir.. allahım inşallah karşınıza gönlü güzel birisini çıkarır. Hayirlisiyla

 188. 11 yıldır suren bir ilişkimiz vardi ama 3 haftadır ayrıyız. çünkü babam istemiyor vermiyor,onu hiç tanımaya çalışmadı,ailesini kötü bildirigini onlara kiz vermeyeceğini ve bende istiyorlar çekip gideceğimi söyledi. Karsi çıkamadım ama ikimizde cok üzgünüz..ne yapmalıyız,bekleyip direnelimmi,yoksa unutalım mi. ben çok iyi bir kurumda memurum o da babasıyla aynı işyerinde çalışıyor. babam onu bana layik görmüyor.

  1. Biz gençlere devamlı bu gibi konularda ailelerini dinlemelerini tavsiye ediyoruz. Elinizden gelen gayreti gösterin fakat buna rağmen olmuyor ise bu konuya her ne kadar zor olsada bir kalem çekmenizi öneriyoruz.

 189. Ben birini 5 senedir seviyorum ama ailem karşı cıkıyor kaçmaya korkuyorum ailemin başı yere egilxek dye aralar da kaldım surekli onu sevdgim içn bnle kavga ediyolar söz gecremdlermi dayak yiyorum napmam gerektgni bilmyrum sevdgmdn vaz gecmyrum ailmde uzmek istemyrum ne yapmam lazım hayatım yukunu kaldramyorum

 190. Benim sevdiğim biri var şuan sevgiliyiz fakat ailelerin haberi yok.onun ailesi onu evlendirmek istiyor bu konuda aramalara da başlamışlar.erkek arkadaşım ailesine karşı çıkamıyor ve benden de bahsedemiyor.suan benle evlilik düşüncesi yok gibi.ama birtek benim yanımda huzurlu ve mutlu olduğunu söylüyor.ben ise onunla evlenmeyi çok istiyorum ve bu konuda elimden hiç bir şey gelmiyor.ne yapabilirim onu ve ailesini evlenmeye nasıl ikna edebilirim.

 191. Nolur yardimci olun nisanlima isinamadim nisani atmak istiyorum ama bi bahanem yok ailemede aciklayamiyorum durumu

 192. Ben on yıldır evliyim görücü usulü oldu. Ama ben en baştan beri aileme istemediğimi ona karşı bişey hissetmediğim i söyledim. Yinede babamı sırf kırmamak üzmek için bu evliliğim sürdürdüm.5 ay önce eşime herşeyi açıkladım sevmediğimi istemediğimi boşanmak istediğimi inanmak istemedi. Bu arada tuhaf bişey de oldu. Hala inanmakta güçlük çekiyorum. Yakın bi akrabam benden yaş olarak küçük biri yıllardır. Beni izlediğini bana aşık olduğunu ama evli olduğum için cesaret edemediğini yazdı. 7 ay sadece msjlastik bende ona aşık olduğumu sevdiğimi hissediyorum.O kdr mutsuz hayal kırıklığıyla dolu bi evliliğim varki hala devam ve o ön içinde seni seviyorum kelimesini duymadığım seni seviyorum demedim .Bu durumuma hiç bi anlam veremiyorum ama eşimin de hayatıma girmesini Allah im nasip etti diyorum. Bana yıllardır aşık olan insanida karşıma çıkaran Allah im diyorum hiç bi sonuç bulamıyorum bu durumuma sadece sabırla bekliyorum .Sonunda nolacak diye (ama gerçekten sevdiğim hissettiğimle olmak istiyorum) sevmediğin bi insanla aynı çatı altında yaşamak çoook zor .

  1. Değerli ziyaretçimiz, unutmayın ki şu an eşinizin nikahı altındasınız ve bu durumda başka bir erkek ile görüşmeniz çok büyük bir günahtır, bu görüşme mesajlaşmak olsa dahi. Eğer eşiniz size eziyet etmiyor ise ve ailesine sahip çıkıyor ise sadece sevmiyorum diyerek eşinize haksızlık etmeniz yanlış olacaktır. Siz onu sevmiyor olabilirsiniz fakat eşiniz sizi çok seviyor olabilir. Bunu görmezden gelmeniz yanlış olacaktır. Özetle eşinize boşanacağınız güne kadar sadık olmalısınız. Eğer atmayın babevmiyor iseniz kendinizi açıklamalısınız ki bunu yapmışsınız. Bundan sonrası eşinizin taktirine kalmıştır.Unuanızın sizi zorla vermesi veya eşinizi sevmiyor oluşunuz size eşinizi aldatma hakkı vermez. İnşaallah eşiniz bu durumu anlar ve sizinle bu konuda ortak bir karar verir.

  2. Ayni durum suan bndede var nisanlima karsi bisey hissetmiyorum evlenmek istemiyorum ama ailem bunu anlamiyorr

 193. selam. beni uzaktan akrabam olan birisi istiyor biz 2 ay kadar konuştuk ve 2 hafta sonra bize gelicekler yüzyüze tam olarak konuşmak için sizden ricam hocam şu ben akıl kafa olarak anlaştım lakin onu hayırlısı ile yüce Allah’tan istemek bana bir dua yazarmısınız şimdiden teşekkürler.

  1. Sitemizin arama motoruna evlilik için dua yazar iseniz istediğiniz dualara ulaşabilirsiniz.

 194. Sevgili özlem kardeşim bende senle aynı duyguları paylaştım iki ay önce şimdi ise bir aylık evliyim ve pişmanım ben o kerameti göremedim evet kendine zulüm etmiş olursun kendini zorlama daha sağlıklı daha kararlı bir evlilik yap acele etme benim konuştuğum nişanlım herşeyime eyvallah dedi bende iyidir dedim ama evlendiğm den beri mutsuzum hiç ısınamadım ve o kadarda anlayışlı değilmiş insanlar değişiyo ben çok mutsuzum kaderim bu.:-(

 195. Selamun aleykum. Ben 9 ay once nisanlaandim gorucu usuluydu. Nisandan once sadece 1 kere gorduk birbirimizi. İlk izlenimlerim olumluydu. Buna istinaden tamam dedim. Fakat nisan arefesimde 1 hafta boyunca beraberdik ve o bir hafta boyunca her hareketi beni rahatsiz etmeye basladi. Bundan dolayida nisandan sonra bi sogukluk basladi. Kendisi uzakta oldugu icin gorusme firsatimiz olmadi hic nisandan sonra. Nisanlim beni cok sevdigini soyluyor. Bense biraz daha tanimak istedigimi dile getiriyorum. Fakat bir turlu yanima gelemiyor hep birseyler cikiyor. Suan icinse nisani atmaya karar verdim. Cunku zerre kadar sevgi kalmadi icimde. Kendisi cok iyi biri. Ama icim almiyor onu. Evlenirsem kendime zulm etmis olurum. Bazende diyorum nikahta keramet vardir belki dugunden sonra severim diyorum. Ama hep bir supheye kapiliyorum. Peygamber efendimiz supheli durumlardan kacininiz demistir. İcimdeki suphemi yoksa nefsimin arkasinami saklaniyorum. Bilmiyorum.

  1. Evlilikte karşılıklı muhabbet olmalıdır. Eğer gönlünüz istemiyor ise kararınızı vermeli ve kararınızın arkasında durmalısınız.

   1. Evet özlem hanim bende derya hanima katiliyorum eger gercekten kararsizsaniz bence daha fazla ilerlermeden bitirin bende nisanliliyken cok kararsizdim nisanlim cok iyi biriydi beni cok sevdigini söylüyordu bende nikahta keramet vardir evlenince mutlu oluruz sandim ama yanildim evlendikten sonra.cok degisti kimse göründügü gibi degill…

 196. selamün aleyküm 5 yıldır bir kişiyle beraberim onu çok sevdim hala da seviyorum ama öğrenci olduğumuz için evlenemedik o da beni seviyordu ama başkasıyla nişanlandı şimdi ona sorduğumda ben seni unutucam geri dönüşü olmayan bir yola girdim diyor ben de yaptığım hatalardan dolayı pişmanım şimdi yine dualarımda onu istiyorum acaba hata mı ediyorum

  1. Dualarınızda kendiniz için hayırlı olanı isteyin ve bu konuya bir kalem çekin. Aksi taktirde ilerde üzülen yine siz olursunuz.

 197. Selam aleykum, ben 19 yıl evli kaldım ve simdi ise 5 sene önce boşandık. Karım beni sevmediğini söylediği icin ından ayrıldım. Ama ben onu cok seviyordum, sevdiğim halde ayrılmak mecburiyetinde hissettim. Çünkü beni sevmediğini söyleyen birisi ile yasamaya devam etseydim bana ” onursuz, gurursuz ” vb seyleri söylemesinden çekindim. Ama onu hala cok seviyorum ve onunda beni sevmesi icin pişmanlık duyması icin sürekli Allah’a dua ediyorum. Beni sevmediğini bile bile onu tekrar Allah’tan dilemem, beni sevmesi icin dua etmem ne derece doğrudur? Şimdiden cevabınız icin cok teşekkür ediyorum. Selametle.

  1. Alaykümselam, değerli ziyaretçimiz size tavsiyemiz önünüze bakmanızdır. İyisi ile kötüsü ile bu evliliğe bir son vermişsiniz ve aslında iyide yapmışsınız. Zira sizi sevmeyen biri ile birlikteliğe devam etseydiniz belki şimdi çok daha mutsuz olabilirdiniz. Bu nedenle size tavsiyemiz eski eşinizi dualarınıza katmadan kendi mutluluğunuz için huzurlu bir yuva kurabilmeniz için dua edin.

   1. Ilginiz ve yorumunuz icin teşekkür ederim. Beynim sürekli sizin söylediğiniz gibi düşünüyor lakin garip gönlüm ondan vazgeçemiyor. Onu veya kendimi bir baskası ile düşündüğüm zaman ruhum daralıyor, dayanamıyorum. Bir baskası ile mutlu olacağıma inanamıyorum. Kendimle beraber o ınsanında mutsuzluğa sürüklemek istemiyorum. Çünkü bunu denedim, nisanlandiktan bir baskası ile fakat eski esimi unutamadım. Hep onu aradım, olmadı nisanı bozdum. Şimdide ümitsizlik icinde dış dünyaya kendimi kapattım. Ayrıldığım karımı düşünmekten acısını çekmekten dua etmekten başka hiç bir şey yapamıyorum. Allah’a emanet olun.

 198. bende birini seviyorum ama o beni sevmiyor ve 1.5 yıldır onu görmüyordum ilk defa bugün uzaktan gördm o beni görmedi ama ben hep rabbimden hayırlısı ile onu istiyorum bu dogru mudur onu unutmam mı gerekir

 199. Ben iki buçuk yıldır birini seviyorum. Ve sevdiğim insanı hiç görmüyorum .Mevlana nın bir sözü var ya birini seviyorsanız Allahtan isteyin çünkü kalpler Allahın elindedir diye bende onu rabbimden istiyorum dua ediyorum . lakin birkaç gün önce onun evlendiğini duydum. Buna rağmen Allaha dua yine dua ediyorum .bu duaların caiz midir günaha giriyor muyum

  1. Duanız yersiz olacaktır. Fakat şunu samimiyet ile söyleye biliriz ki eğer yüce Mevla’mız dualarınızı kabul etmedi ise mutlaka bu sizin için daha hayırlıdır.

   1. Dua edin ama şunu unutmayın ya tutulacak kadar yakın olun yada unutulacak kadar uzak uzak olursanız o sizi fark edemez bişey ler deneyin ve hislerinizi karşıdakine söyleyin

 200. selamunaleykum hocam 22 yaşındayım görücü usulü ile hayırlı bı iş için adım attık evliliğe ama ben kendim ne istediğini bilmiyorum huyu güzel işi güzel ama yurt dışında evlenirsem güzel bı hayatım olacak beni mutlu edeceğine inanıyorum ama gurbetlik zoruma gidiyor aılemden yaşadığım çevreden soyutlanmak istemiyorum bı haber beklıyorlar ne evet diyebiliyorum ne hayır çok çaresisin nasıl karar vereceğimi bilmiyorum boyuda benden kısa.

  1. Sanki aslında siz bu evliliği istiyorsunuz. Fakat karasız iseniz güvendiğiniz aile büyüklerinden tavsiye isyeyiniz ve gelen tavsiye doğrultusunda hareket ediniz.

   1. babamda öyle soyluyor alışırsın ınsallah ben kararlarına saygı duyuyorum dıyor inşaallah da pişman olacağım birşey olmaz Allah aydınlığa çıkarsın pişmanlığını vermesİn saĞolun teşekkürler

 201. Evlenmek istediğim kişinin henüz düzenli bir işi yok ve askerliğini yapmadığı için ailem olumsuz bakıyor. bizde ailemin bu tepkisi yüzünden ayrıldık. Ama çok üzülüyoruz ve birbirimizi seviyoruz. bu durumda ne yapmalıyız. Ben iyi bir insan olduğuna ve onunla mutlu olacağıma inanıyorum. ailem in tepkisine karşılık benim ne yapmam lazım. eğer o benim nasibimse. şuan ayrılmamıza rağmen zamanı geldiğinde şartlar uygun olduğunda yine birbirimizi bulur muyuz.

  1. Şu an için ailenizi dinlemelisiniz. İleride nasip olur mu? Bunu ancak yüce Mevla’mız bilebilir.

   1. İnsanın kaderi kendi çabasına bağlı değil mi. Onunla tekrar bir araya gelmezsek tabi ki Allah’ın takdiri ama ben biraz daha çaba gösterseydim aileme biraz daha direnseydim belki olurdu dicem. Bu yanlış bir şey mi. Bide ben aileme ben istiyorum diye direnmekte haklı mıyım.

   2. Tabiki çabalamalı ve ailenize istediğinizi açık bir dille ifade etmelisiniz. Fakat bu konuda kavgaya ve tartışmalara gidilmemelidir. En doğrusu aileniz ile ortak bir karar almaktır.

 202. Selamın aleyküm hocam ben görücü usulü ile bir kızla tanıştım kızın yaşı 17 ben ise 28 yaşındayım kız beni istiyor ama kızın ailesi yaşımın büyük olduğu için istemiyor ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?

  1. Dinen evlenmenizde bir mahsuru yoktur. Tabi ailenin rızasını almalısınız. Bu konuda samimiyetinizi göstermelisiniz. İnşaallah hakkınızda Hayırlısı olur.

 203. Hocam ben bir kızla 4.5 senelik bir ilişki yaşadım mesleğimden dolayı filan yasımın da o zamanlar küçük olmasından dolayı çok hata Yaptım hersey yoluna gırmeye başladığında artık evlılık düşündüğüm zamanlarda kız arkadasım eskıyı unutamıyorum deyıp gitti…kız arkadsım kapalı bir insan onu çok sevıyorum 7 ay boyunca koştum pesinden çok zor anlar yaşadım ..herseyı Yaşadığım insan bana ..beni birisi böyle kabul ederdeyıp çekip gitti 7 ay boyunca uğraştım benımle yaşadığı seyleri baskası ile yasamasın diye dua ederken de oyle dua ettım Allah’ım kötü Birsey istemıyorum o kızla o kadar şey yaşadıktan sonra sonu gelsın istıyorum diye dua ettım ama o gelıp bana benı illa biri böyle kabul ederdedı ben artık kimsenin elinı tutamıyorum midemde kaldırmıyor hiç birşeyden zevk alamıyorum heran onu düşünüyorum

 204. Merhaba hocam. Ben ailemden gizli imam nikâhı yaptım. Çok sevdim nasıl olduysa böyle bir yola girdim. Ama çok büyük bir hata yaptığımı anladım. Çünkü o kadar kıskanç o kadar sorunlu bir insan olduğunu sonradan anladım. Defalarca ayrılma noktasına geldik ama bir turlu olmadı. Sevdiğimiz için ne kadar zaman zaman anlasamasakda ayrılamadık. Beni istemeye geldi ailem vermedi. Çok uğraştı su an nisanlıyız. Annem nikâh kıydığımı öğrendi bu yüzden sürekli basıma kakıp beni üzüyor. Ben 2 yıldır sırf bu dönülmez ask yüzünden çok çektim. Hala da zaman zaman sorun yasayıp ayrılma noktasına geliyoruz ama olmuyor bir turlu sizce ne yapmalıyım hocam. Bu benim kaderim mi?

  1. Öncelikle anneniz çok haklı ona kızmayın ve hatta bu duruma rağmen sizin yanınızda olduğu için teşekkür edin. Tabi ki bir hata yapmışsınız ve bu sizin kaderiniz. Fakat siz bu kaderinizi kendiniz istediğinizi unutmayın. Kimse sizi eşinizle nikahlamamış kendiniz karar vermişsiniz. O halde kararınızın arkasında durun.

 205. selamin aleykum hocam ben teyzemin dügününde bir kızla tanıstım.kız cok düzgün birisi abdestinde namazinda zira bende ibadetlerimi yapmaya calisiyorum uzun zamandir aradigim biri oldugunu düsünüyorum. kızla konustuktan sonra icimde bir kıpırti oldu daha ünv. son sınıfım önümde sınavlar var bunların hepsini konuştuk. Dün kızla telefon görüsmesi yaptim kız ümit veremeyecegini söyledi benim önümde sınavlar olduğunu bu yüzden aklıma takilmak istemediğini söyledi.Ben doğru kişiyi bulduguma inaniyordum rüyamda falan da görmüştüm. Ama kız böyle söyleyince olmadı. Ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Sınavlarınıza çalışmalı ve başarılı olmalısınız. Bunu yaptıktan sonra tekrar ciddiyetinizi belli etmek adına tekrar konuşun.

 206. benim evlilik konusunda çelişkilerim var. özünde iyi bir insan olmama rağmen bendeki bir kusur nedeniyle hiç evlenmeyecekmiş gibi düşüncelere kapılıyorum .kimse almaz beni vs. imtihan dünyasında yaşadığımın bilincindeyim. ama nasıl ne şeklde davranacağımı dua edeceğimi bilmiyorum sizce ne yapılmalı.

  1. Derdinizi gönlünüzden geldiğince yüce Mevla’mız a belirtmeli ve hakkınızda hayırlısını istemelisiniz.

 207. selamun aleykum hocam benim iki senedir görüştügüm birisi var ama ailemde herkes bilmiyo ablamın bi tanığı beni istemiş sormuş ablama ablam bana söyledi ben görüştüğüm birisi oldugu için kabul etmedim bi sefer ablamlar da görüştük ben cevabımın olumsuz oldugunu söyledim 3 ay boyunca görüşmek istedi ama ben reddettim en sonunda ne oldu bilmiyorum kabul ettim üç sefer görüştük gerçekten çok iyi bi insandı durum böyle olunca çelişkide kaldım iki senelik ilişkimi bitirme kararı aldım ama yapamadım diğer kişiye olumsuz cevap verdim yollarımızı ayırdık ama ben o kişi için bi sefer istihareye yattım olumsuz görmedim annesi de yatmış yeşil görmüş kafam hala karışık ben kaderim de ki insanı mı reddettim bilmiyorum kaderimse yine beni bulurmu merak ediyorum.

  1. Kaderinizi zaten zamanla yaşayıp göreceksiniz. Önemli olan verdiğiniz kararları iyice düşünerek vermek ve yarın keşke böyle yapmasaydım dememektir.

   1. Hocam evleneceğimiz kişi nasip mi irade mi yoksa iyilik yada kötülüklerin karşılığını yoksa imtihan mi rabbimin hediyesimi ben çok araştırdım ama iyice karıştı aklım.

   2. Bu konular taktiri ilahidir. Her kul için aynı şey geçerli olmamaktadır. Bu nedenle bu konuda belli bir şey söylemek yanlış olacaktır.

 208. Bu iftira düşündüğünüz gibi bir şey değil bu kız sevdiğim kişinin peşinden çok koştu internette sürekli onunla alaklı şeyler yayınladı sonra ailesi yayınladığı şeyleri görmüş kızda bu çocukla sevgili olduğunu söylemiş. Kızın ailesi aşiret ve bu onların namus meselesi gibi silah zoruyla evlendiriyolar annesi babası herkes çok üzgün ama korkudan kimse bişey yapamıyor. Belki bu kaderdir ama böyle bi haksızlığın erkenden ortaya çıkması lazım onu böyle bi hayata mecbur bırakıyolar.

 209. Evlenmeyi istediğim kişi duzgun namazında niyazında birisi. Ancak aileler çok farklı kutuplarda siyasi görüş olarak biri terör yanlısı bir partiye oy verir diğeri ise ırkçı. Ama biz sevdiğim kişiyle ortak bir düşüncedeyiz. Ama aileler bir araya gelince siyasi konuda bir anlaşmazlIk bir tartışma olabilir diye ayrılma kararı aldık ama birbirimizi çok seviyoruz çok üzülüyoruz. Bu durumda ne yapmalıyız. Siyasi görüş evliliği etkileyecek kadar büyük bir sorun mu.

  1. İnsanlar farklı düşüncelere sahip olabiliyor. örneğin Hz. Nuh Aleyhi selam in tüm oğulları iman etmiş fakat sadece bir oğlu iman etmemiş. bu durumda Hz. Nuh peygamberi suçlamak yanlış olur. çünkü herkes kendinden mesul. fakat benim düşüncem bir ihtimal den ibaret. ya bir araya gelince siyasi konuda bir anlaşmazlık bir kavga olur diye endişeleniyoruz. Bu durumda ne yapmalıyız gerçekten evliliği etkileyecek kadar büyük bir sorun mu bilemiyoruz.

 210. Sevdiğim kişinin şuan için düzgün bir mesleği yok ve henüz askerlik yapmadığı için ailem icin bu durum biraz sorun ve kısmetlerim çıkıyor mesleği guzel ailem de tanışmamı istiyor. Bu durumda ne yapmalıyım. Sırf düzgün bir meslegi yok ve henüz askerlik yapmadığı için ondan vazgeçmem ve ailemin istediği kişiyle tanışmam doğru bir şey mi. Sevdiğim kişiye haksızlık sayılmaz mı bu vebali var midir?

  1. Bir erkekle ailenizin rızası olmadan görüşmeniz asıl vebal olandır. Evlilik konusunda ailenizi dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

 211. Selamunaleyküm
  Hocam benim sevdiğim biri var ama şuan bi kızın iftirası yüzünden o kızla evlenmek zorunda bırakıldı. Şimdi evleniyolar ikimizde çok üzgünüz çok dua ediyorum belki kaderinde o kız vardır diyorum ama ikimizinde canı çok yanıyo nasıl dua etmeliyim bu gerçekten kader olabilir mi ? Bu haksızlıktan kurtulbilir mi? Yada eğer bu kaderse biz onunla ahirette evlenebilir miyiz.

  1. Bu bir iftira mı bunu ancak Yüce Mevla bilebilir. Zira gerçekten bir iftira söz konusu ise bu iftira er yada geç ortaya çıkacaktır. Tabi ki bu sizin kaderinizde olduğundan dolayı böyle olmaktadır. Eğer sevdiğiniz kişi iftiraya uğradığını iddia ettiğiniz kişi ile evliliği düşünüyor ise size tavsiyemiz bu konuya bir kalem çekmenizdir. Aksi taktirde üzülen siz olacaksınız.

 212. Hocam sevdiğim insanla aramız çok iyidi sonra benden soğumaya başladım ayrıldık, ben onu unutamadım bir türlü ondan başkasıyla da evlenmek istemiyorum. Sürekli dua ediyordum eğer hayırlısı o ise tekrar barışmamız için değilse de artık unutmam için. Sonra tekrar barıştık hala birbirimize soğuğuz eskisi gibi değiliz ama duam bu şekilde kabul oldu. Acaba benim için hayırlı olan o mu gerçekten ve istihare uykusuna uyuyarak bunu görmemiz mümkün mü?

 213. Selamünaleyküm hocam bu dünyada isteksiz bir evlilik yaptığımda eğer amelim güzelse yani cennette istediğm biriyle evlenirmiyim?

  1. Tabi ki bu dünya bir imtihandır ve bunun bilincinde olarak yaşarsanız ahirette Mevla’nın izni ile herşey gönlünüze göre olacaktır.

 214. Ben birini çok sevdim 2 sene beraberdik evlenecektik aileler tanışmıstı ama zina yaptık ve beni bıraktı bunun günahı nedir kimindir?

  1. Değerli ziyaretçimiz, Mevla sizi affeylesin ve yardım eylesin. Fakat şu acı bir gerçek ki sizin durumunuzda ki bir kadının şimdi o beni kandırdı kullandı şimdi de bıraktı gitti demesi yanlış olacaktır. Zira zina denilen günah iki tarafıda ilgilendirmektedir. Dolayısı ile sizde bu konuda şuçlusunuz. Size tavsiyemiz yüce Mevla’mızdan af dilemeniz ve bu günaha bir daha asla düşmemenizdir. Bununla birlikte sakın bu hatanızı başka hatalar ile telafi etmeye çalışmayınız. Zire böyle yapmaz iseniz ileride bu durumdan çok daha kötü bir durumda olabilirsiniz. Mevla yardımcınız olsun.

 215. Selamun aleykum hocam iki evliliyim oldu mutlu olamadım şimdi yine kısmetim var ama bi türlü güvenemiyorum Allahtan hayırlı birini diliyorum ama korkuyorum kötü çıkar diye ne yapmam lazım hocam herşeye hasret kaldım mutlu olamadım çok üzülüyorum.

  1. Size büyüklerinizin tavsiyelerine uymanızı öneriyoruz. Bununla birlikte evleneceğiniz insanı tanımaya çalışın fakat daha önce iki kötü evlilik geçirdiniz diye bunu karşınızdaki insana da yansıtmamalısınız. Bunlar ile birlikte kendinizi de sorgulamalısınız bende hata var mıydı acaba nerede yanlış yaptım demelisiniz. Yüce Mevla’mız hakkınızda hayırlısını nasip eylesin.

  1. soru gönder bölümünü kullanarak sorunuzu ayrıntılı bir şekilde yazarsanız cevaplamaya çalışırız.

 216. Hocam ben 32 yaşındayım birini seviyorum ama evli 10 yıldır, görüşmemek için kendimi zor tutuyorum gitsem gelecek ne yapacağım bilmiyorum yanlış bor şey yaptığımı da biliyorum bir boşluktayım bu yaşıma kadar kimseyi sevemedim ne yapacağım bilmiyorum ne dua okuyayım bilmiyorum yanlış yapmak istemiyorum.

  1. Size ahireti düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Zira yanlış duygular insanı daha büyük yanlışlara sürükleyecektir, unutmayın yarın yine üzülen siz olacaksınız. Çözüm olarak size tavsiyemiz Mevla’mıza sığının. İbadetleriniz ile yüce Mevla’mızdan isteyin.

 217. Selamünaleyküm hocam benim çok kısmetlerim oldu kabul etmedim hiçbirinde pişman olmadım evliliği düşünmüyordum.sonra evliliği düşündüğüm dönemler kuzenim aradı biri var dedi iyi efendi bende tamam bizi tanıştır dedim çok sonra aradı ve olmaz dedi askerlik sorunu var evi de yok ilerde sorun olursa ben sana üzülürüm dedi bende dedim sen daha iyi tanıyorsun senin akraban dedim konuyu kapattık.birdaha da açılmadı.taki 2yıl sonra kuzenimi ziyarete gittim kuzenim evli ve bana tavsiye ettiği kişiyide gördüm üst katında oturuyordu çok beğendim ve kişiliğini karakterini öğrendikten sonra hayran kaldım ve pişman oldum ama evlenmiştigörücü usulü.Hocam size sorum şu ben çok kısmet gördüm aşıkta oldum olmadı kaderim değil dedim sustum hiç pişmanlık duymadım ama bu dediğm kişiyi gördükten sonra içten içe hayranlık ve pişmanlık duydum çünkü tam istediğm gibi biri dinini bilen ağır biri varsın evi olmasın dedim ben nasıl kaybettim onu içim yanıyor hocam kaderimi benmi teptim oda uğraşmış kuzenimle bana bulduğun kız kim diye ama kuzenim söylememiş kader mi bu hocam.?

 218. Selamünaleyküm değerli hocam, öncelikle sevdiğim kişiyi cennette RABBİM’den diliyorum, imtihan dünyasında o evli ben bekârım, doğruluk yanlışlık payım nedir bilmek istiyorum…

  1. Sevdiğinizin hayatına karışmada “zira şuanda evli” İslam ahlakı çerçevesinde istemenizde bir mahsur yoktur. Zira yarın ne olacağı ve ahirette ne olacağını Mevla bilir.Fakat sizde İslam inancına göre hayatınıza devam etmeli ve evlenmelisiniz. Zira bir Müslüman için bu konu gönülden bir istekten öteye gitmemelidir.

 219. Selamun aleyküm hocam birini seviyorum, ama sevdiğim çocukta çok dengesizlikler var, ailesiyle tanıştım beni çok istiyorlar ailelerde tanıştı ama sevdiğim çocuk da bazı gariplikler var o kesinlikle hayatına kimseyi sokmak istemiyor evlenme korkusu hat safhada sürekli dua ediyorum Allah onun gönlüne sıcaklık versin diye bir yandan da onunla evlencekmişim gibi de hissediyorum ama o öyle davranınca da çok üzülüyorum bile bile ateşe atılmak gibi ama dualarla değişebilir diye de ümit ediyorum. Sizce ne yapmayılım?

  1. Dua yolunda devam etmelisiniz. Bununla birlikte evlilik çok önemli bir karardır bu nedenle dikkatli karar vermelisiniz.

 220. Hocam bende Allaha dua ediyorum aklımda bi kişi var onu bana nasip eylesin die hatta nasip olursa 2 adak ve bir fakire bir miktar para vercemide söylüyorum duamda bu kişi kız ve 2 yaş büyük benden yaştan dolayı biraz ümitsizliğim var ama her cuma namazında bazende yatmadan önce bu duayı ediyorum nasip olsun kısmet olursa kadir gecesindede edeceğim.. bölelikle duamın kabul olma oranı artarmı ?

 221. Hocam ne yapayım vaz mı geçeyim kızı rahatmı bırakayım ,yoksa dua mı edeyim tekrar beni sevmesi için vs.