Evli Bir Kadın Kocasını Aldatırsa ve Pişmansa Kocasına Söylemeli midir?

Ben evli bir bayanım eşimi defalarca aldattım çok pişmanım onun haberi yok nikahım düşer mi eşimi çok sevdiğimi geç anladım tövbe etmeye çalışıyorum çok pişmanım. Ama evli bir kadının cezası ölümdür ne yapmam gerek eşime söylemeli miyim?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, öncelikle bu konuyu geçmişte bir hata yapmış veya yenide olsa gerçekten çok pişman olmuş, kocasını seven kadınlar için hazırladık. Bu konu duruma göre değişir mi denilir ise cevabımız evet değişmektedir. Zira gafletle yapılan bir hataya düşmek ile kasıtlı bir şekilde o günaha devam etmek arasında çok büyük bir fark vardır. Gafletle zina günahına düşen bir kadın eğer sizinde bahsettiğiniz gibi ölmeyi dahi hak ettiğini düşünüyor ise bu o kadının gerçekten pişman olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte kocanızın değerini de anladığınızı söylüyorsunuz. Bu nedenle size tavsiyemiz bu günahı gizlemeniz ve samimiyet ile tövbe etmenizdir.

Bu konuya yaklaşımımızdan sanki zina küçük affedilir bir günah gibi anlaşılmamalıdır. Zina, özellikle evli bir kadının zinası dünyadaki en büyük günahlardan birdir. Bu nedenle bu durumdaki bir kadın devamlı tövbe halinde olmalıdır. Zinanın ne kadar büyük bir günah olduğuna Büyük Günahlar ve Yedi Kebair Günahlar Nelerdir? başlıklı konuda yer verilmiştir.

Zina eden kadın kocasına neden söylememelidir: Öncelikle zina eden kadının bunu kocasına söylemesi günahını hafifletmeyecektir. Zira zina eden evli bir kadın bu günahı evli kalsa da boşansa da  taşıyacaktır. Buna eşini sevmesi çocuklar gibi konularda eklendiğinde söylememek daha doğrudur. Bununla birlikte hiç bir erkek karının böyle bir günahı işlediğini öğrenmeyi kabullenememez. Koca karısını bağışlasa dahi karısının bu hatası hep aklında kalacaktır ve aile huzurlarını bozacaktır.

Eşinin Zina Yaptığını Öğrenen Koca Ne Yapmalıdır?

Kocasını aldatan bir kadın eşini seviyorsa ve bu işlediği günahı kocasına söylemeden rahat edemeyeceğini düşünüyor ise işlediği bu günahı kocasına söyleyebilir. Fakat İslam dininde bir kimsenin zina ile suçlanabilmesi için dört şahit gerekmektedir. Yani muhtemelen kocanın eşini zina ile suçlanması mümkün olmayacaktır. Bu durumda koca olayı gizlemekle veya mahkemeye gitme arasında kalacaktır. Dilerse affedebilir veya dilerse eşini boşayabilir.

Peki bu durumda olan kocalara biz ne tavsiye ediyoruz: Kocanın böyle bir konuyu öğrendikten sonra sessiz kalmasını yanlış buluyoruz. Tabi ki İslam dininde koca dilerse affedebilir ve evliliğine devam edebilir. Ancak bu konuda İslam alimlerinin yapmış olduğu genel tavsiye eğer zina ıspatlanamıyorsa yani gerekli şahitler yoksa ve kadının zina yaptığına kesin kanaat getiriliyorsa (kadında açık bir dille bu itiraf ediyorsa) kadınla boşanmalıdır. Ancak koca bu boşamayı bir anlaşmazlık nedeni ile gerçekleştirmiş gibi yansıtmalıdır. Zira karım beni aldatmış zina yapmış derse bu yersiz olur, zira yeterli şahidi yoktur. Bununla birlikte bu kadın içinde iyi olacaktır. Bu boşanma ona bir ders olacaktır ve aynı zamanda toplum içerisinde zina yapan bir kadın olarak dışlanmayacaktır.

Eşimi Aldattım Nikahımız Düştü mü?

Soru: Ben evli bir bayanım eşimi aldattım eşim yakaladı bende itiraf ettim. ve çok pişmanım sürekli tövbe istifar ediyorum. Eşim dini nikahtan düştüğümüzü söylüyor. Gerçekten nikahtan düştük mü ve eyer nikahtan düştüysem geri birleşme yolu varmı eşimde ve bende birleşmek istiyoruz ama din ne hükmederse onu yapmak istiyoruz.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, eğer eşiniz sizi herhangi bir şekilde boşamadıysa daha doğrusu dinen boşamadıysa eşinizi aldatmanız sebebi ile nikahınız düşmemektedir. Bu eşinize kalmış bir durumdur. Bu yaptığınızdan dolayı dilerse sizi boşayabilir zira bu İslam dininde geçerli bir nedendir. Diler ise de sizi affederek evliliğini sürdürebilir. Yüce Mevla’mız günahlarınızı bağışlasın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
 1. Yusuf dedi ki:

  Peki hocam eğer ki kadın kocasından habersiz karşı kişiylen sohpet içindeyse ne yapılmalıdır.

  1. islamalimi dedi ki:

   yapılan sohbet bırakılmalı ve tövbe edilmelidir.

 2. isimsiz dedi ki:

  Bende eşimi iki defa aldattım onu sevip sevmediğimi bilmiyorum sadece evli kalmak zorundayım aileden dolayı eşime seni aldatim demem imkansız ondan ayrılmalıyım tövbe etmeyi düşünüyorum ama içimden gelmiyor ben birçok günah işledim esimi boşamamalıyım ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eşinizi sevmemeniz size aldatma hakkı vermemektedir. Mutlaka tövbe etmelisiniz. Zira günah işlemişsiniz. Boşanma konusuna ise karar verecek olan sizsiniz. Ancak eşinizi ve eğer var ise çocuğunuzun akibetinide düşünmelisiniz.

 3. Ümiy dedi ki:

  Selamun aleyküm ben 2.5 yıllık evliyim eşin beni aldatığını öğrendim telefon konuşması mesajlarını yakaladım ve bir mesajda çocuk lafı geçiyordu. Bu ılaylar sırasında eşim hamileydi ve düşük yaptı benim yatakta yatan o şerefsizin fotografını buldum ve eşim ısrarla ben zina yapmadım diyor ve onunla hiç ilişkiye girmediğini söylüyor eşimi çok seviyorum şuan boşandık tekrar birleşmek istiyoruz aileler izin vermiyor ailem beni red edicekerini söylediler ne yapmalıyım eşim kurana el basarım diyor kesinlikle ilişkiye girmediğini söylüyor lütfen yardım edin ne yapmalıyım.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretimiz İslam dininde boşanan bir çiftin tekrar evlenebilmesi için kadının gerçek manada başka biriyle evlenmesi ve doğal nedenler ile boşanması gerekmektedir. Sonuç itibari ile ailenizin düşüncelerine değer vermelisiniz.

 4. Anonim dedi ki:

  Eş aldatmanın cezası pişmanlığı nedir bu eşe söylenmelimi bu vijdan azabı nasıl geçer.

 5. Gizli dedi ki:

  Evli bir kadın vardı mahallemizdeki kendisi benim arkadaşım olur bu kadının kocasıyla birlikte çalışıyoruz ve çok değer veririm severim kocasını bu kadın benim abime asıldı teklifte bulundu abim kızdı evli kadınsın uzak dur benden başımı belaya koyacaksın diyerek uyardı ama kadın bizim eve çok gidip geliyordu bende abimin iyiliği için kocasına söyledim anlattım şu an boşanmak üzereler ben günah işlemiş oluyor muyum? Ne olur cevaplar mısınız?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür konular duruma göre değişebilmektedir. Eğer kadın gerçekten abiniz için ciddi bir tehdit oluşturmuşsa ve uyarılara kulak asmadıysa ve son çare eşine söylemek ise bu konuda bir günah yoktur.

 6. Emre dedi ki:

  Hocam bir çocuğumuz var ve eşimle biz normal anlaşamıyoruz diye ayrılmıştım ben çok fazla sinirimi bozuyordu yani katlanamıyordum öldürücek hale geliyordum buda bende ilgisizlik yapmaya başladı soğumaya başladım ayrıldım ama daha boşanma davasını falan açmadım tam açıcaktım bunun birinle olduğunu duydum ama bu duyulduktan sonra bana ben hala dönmek istiyorum senlen ayrıldık diye boşluktan oldu dedi ne yapılmalı hocam benim içime sinmiyor.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu konuda son kararı verecek olan sizsiniz ancak belli ki evliliğinizin temeli sarsılmış. Bu da tekrar toparlamak için ciddi bir emek ve sabır ister. Kendinizde bu gücü buluyorsanız evliliğinize devam etmelisiniz. Ancak boşluğa düştüm bahanesi bize pek samimi gelmedi.

 7. Karanlık dedi ki:

  Eşimle 3 senedir evliyim fakat eşimden sürekli şiddet ve hakaret gördüm üsttelik hamileyken ve hamilelik sonrasında hatta en son hastanelik oldum kendimi çok kötü hissediyordum ve defalarca ölmek istedim ben o haldeyken istemesemde eşimin abisiyle bir defalık bir olay oldu ben sadece biraz sevilmek degerli oldugumu hissetmek istemiştim ama olaylar başka yere gitti şimdi o olay kapandı ve bi daha asla olmuycak ama ben kendimi çok kötü hissediyorum ve çok pişmanım sürekli tövbe ediyorum ama bunun günahı olur mu yada rabbim beni affeder mi evliliğimizi bu olaydan sonra bitirmek istedim ama eşimde izin vermiyo abiside eşimin abisiyle konuştuk beni sevdiğini ama ben istemediğim için bir daha böyle birşey olmayacağını sadece yeğenini yanından uzaklaştırmamamı söyledi ki kendisinin eşimden çok emeği var oğlumun üstünde ben ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz bir erkeğin baldızıyla veya bir kadının eşinin erkek kardeşiyle yaptığı zina kişinin öz kardeşi ile yaptığı zina gibidir. Bu nedenle samimiyet ile namazlarınızdan sonra tövbe etmelisiniz. Yüce Mevla’mızın affından ümit kesmemek gerekir. Çocuğunuzun amcasını görmesine engel olmanız doğru olmaz. Ancak siz muhabbet etmekten öteye geçmemelisiniz. Muhabbetiniz hoş geldiniz, açmısınız, güle güle sözlerinden öteye gitmemelidir.

 8. Mehmet. dedi ki:

  Kadınlar bu kadar kötülüğü bünyelerinde nasıl barindiriyorlar anlamış değilim. Düşünen akıl
  Sahibi erkeklerin bu kadar planlı iğrenç insanlığa yakismayacak ihaneti bagislamalari imkansız. Eğer
  Kadınlar zina yapmak ve yaptığı zinaya saklamak
  İçin kullandıkları zekayı başka bir yere kullansalardi
  İnsanlık ihya olurdu.Gelin gorunki bu itinayi çocukları
  Yada kocalarina göstermeleri. Nekadar aşağılık pis
  Mahlukatlarmis.En ağır acımasız cezayı hakediyorlar.

  1. Bidost dedi ki:

   Çok keskin konuşuyorsun. İnsanın başına her şey gelebilir bu dünyada. Yapmam etmem dediğini bu bakarsın ki kendini o iğrenç şeylerin arasında buluverirsin. Her insan affedilmeyi hakediyor bence pismansa ve tövbe edip Allah’a sigindiysa… Dünya imtihan dünyası ben yapamam ben etmem deme kardeşim… Sana bir kardeş tavsiyesi hayırlı ömürler olsun.

 9. Gizlilik dedi ki:

  Merhaba hocam eşim beni aldatmış şuan pişman olduğunu söylüyor affımı istiyor.

  1. islamalimi dedi ki:

   Şu çok önemli eşinizin gerçek manada pişman olduğunu ve size olan sadakatinden emin oluyor iseniz affetmenizde fayda görüyoruz.

BİR YORUM YAZ