Kocasını Aldatan Kadının Nikahı Düşer mi?

Hocam öncelikle bu soruyu sormaya çekindiğimi bilmenizi isterim. Fakat bu soru kafama çok takıldı. Eğer evli bir kadın kocasını aldatırsa nikahı düşer mi? Bu konuda bilgi verir misiniz?

cevap Öncelikle bu durumda ki bir eş kedini gözden geçirmeli ve kedini eşinin yerine koymalıdır. Zira bu işlemiş olduğu veya işlemekte olduğu eylem büyük bir günahtır ve bu günah İslam dininde zinadır. Yüce Mevla’mız Kuranı Kerimde bir ayeti kerimede zina ile alakalı şöyle buyurmuştur. “Zinaya da yaklaşmayın, çünkü o pek çirkindir ve kötü bir yoldur”. (17.32)

Bu yüce ayeti kerimeden de anlaşıldığı gibi yüce Mevlamız biz kulları zina yapmak bir yana dursun yaklaşmayı dahi yasaklamıştır. Bu günahı işleyen kişi ciddi bir samimiyet ile bu günahtan uzaklaşmalıdır ve tövbe ile kendini bu günahtan temizlemelidir. Zira bu mümkündür ve bu konuda yüce Mevlamız şöyle buyurmaktadır.

– Ancak bundan sonra tövbe edip ıslah olanlar müstesnadır. Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir. (24:5)

Konu nikah konusuna gelince de İslam dini kuralları açısından böylesi bir günahkar kadının dini nikahı böyle bir durumda düşmemektedir. Fakat İslam dininde bir eşin böyle bir günaha düşmesi asla kabul edilemez ve bu günah tarifi zor, çirkin bir günahtır. Bir erkeğin eşinin böyle bir günahı işlediğini kesin bir delille öğrenmesi eşini boşaması için yeterli bir nedendir. Yüce Mevla’mız hiçbir aileye ve hiçbir eşin içerisine bu fitne ve günahı düşürmesin.

Değerli ziyaretçimiz, bu konu ile alakalı olan Evli Bir Kadın Kocasını Aldatırsa ve Pişmansa Kocasına Söylemeli midir? başlıklı konuyu da ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 159 YORUM
 1. kemal dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam had cezası gerektiren bir günah işleyip gerçek nasuh bir tövbe eden kişi cezasını bu dünyada çekmedigi için Allah öbür dünyada azap eder mi Ceza çekmedi çünkü sadece nasuh tövbe yaptı ve o günahı bi daha işlemedi hocam Allah azap eder mi ALLAH RAZI OLSUN hocam yardımcı olur musunz

  1. islamalimi dedi ki:

   Samimî nasuh bir tövbenin affettiremeyeceği bir şey yoktur. Kül hakkı müstesna ve bu nedenle helallik alınmalıdır.

 2. Halid dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam. Eşim beni 1 kez aldatmış nasıl oldu bilmiyorm nasıl şeytana uydum bilmiyorum bir anlık oldu dedi . Çok pişman aylardır hergün aglıyor . Yemeden içmeden kesildi. Namaz kılıyor kuran okuyor. Tarikata girip tövbe bile aldı. Ağzından Allah düşmüyor artık. Ben onu af ettim. Pişmanlığına inandığım için . Ama hala hergün ağlıyor . Beni boşamak hakkın sana baktıkça eziliyorm diyor. Hocam çok seviyorum karımı nasıl şeytana uydu bnde bilmiyorum ama çok değişti namazında kuranın da tarikat sohbetlerinde hep . Ben af ettim Rabbim de onu af edermi hocam . Ben bir eş olarak Rabbim onu af etsin istiyorm çok çok Allaha döndü bu hatasından sonra hocam . Birde nikahımız düşer mi hocam . Biz yeniden nikah kıydık yinede.

  1. islamalimi dedi ki:

   Nikahınız düşmez Yüce Mevla’mız affedicidir ve affetmeyi sever. Bununla birlikte affeden kullarınıda sever. Yüce Mevla’mız ailenizden muhabbeti huzuru eksik etmesin.

   1. halid dedi ki:

    Hocam Allah sizden razı olsun

   2. halid dedi ki:

    Selamın aleyküm hocam bir sitede ××× site diyeyim belki biliyorsunuzdur. Eşini aldatan nikahı düşer diyo . Kocası af etse de düşer hatta af ettiği içinde deyyus olur cehennemlik olur yazıyor hocam . İçime sıkıntı veriyor hocam ben eşimi Allah için af ettim çok pişman namazına kuranına sarıldı yöneldi ben deyyus mu oluyorm bu durumda

    1. islamalimi dedi ki:

     Erkek boşamadığı taktirde nikah düşmemektedir. Ancak tabi ki tövbe etmez ise Cehennemde tarifsiz biz ceza vardır. Yine ancak Yüce Mevla’mız affedicidir ve affetmeyi sevmektedir. Yeter ki kul gerçek manada pişman olsun ve samimiyet ile af dilesin.

     1. halid dedi ki:

      Selamın aleyküm hocam Allah razı olsun sorularıma cevap vermişsiniz. Hocam benim tam olarak demek istediğim aslında şu: Eşim aldattığı için pişman oldu tövbe etti kendini Allaha dönerdi hidayet buldu çok şükür. Nikahımız ç da sorun yok dediniz Allah razı olsun. Peki ben eşimi af ettiğim için deyyus konumuna mı girmiş oluyorum . Ortada bi çocuk var ve eşim çok pişman olup tövbe etti ortada mı bırakmalıydm. Size bahsettigim ×× site insanları çok umutsuzluğa sokacak yorumlar veriyo . Allahtan ümit kestirme ye çalışyo resmen sen karını af ettiğin için bu durumda deyyussun . Deyyuslar asla cennete giremez dio. Affetmek deyyusluk oluyormuş yani hocam . Siz bu konuda yorumunuzu ve bilginizi paylaşır mısınz hocam Allah razı olsun emeğinize.

     2. islamalimi dedi ki:

      Pişman olmuş bir kulu affeden bir kimseye deyyus gibi bir söz söylemek imanı tehlikeye sokacak bir sözdür. Zira affedenlerin en büyüğü Yüce Mevlâmızdır.

 3. Halil dedi ki:

  Merhaba ben uzun süredir dış ülkede çalışıyorum Evliyim Ama karım memleket te cinsel Arzu mu Bastırmak mümkün değil burada bir kaçamak yapsam Allah tan korkuyorum ne yapmalıyım uzun süre daha çalışacağım gitme şansım yok

  1. islamalimi dedi ki:

   Ya evinize dönmeli veya karınızında rızasını alarak ıkıncı evliliginizi yapmalısınız. Ancak zinadan kesinlikle uzak durmalısınız.

 4. Yaren dedi ki:

  Hocam eşimle tartıştığımız zaman bana defol git senden nefret ediyorum kusura bakmayın sr git ben gelince seni göndercem bak bu seferde böyle olsa herşey biter sana sönkez diyorum diyor ama dediğini yapmıyor sonra yine bak biter herşey diyor tekrar acaba bizim nikah devam ediyor mu bende buna cevabm giderim merak etme zamanım gelsin gitcm diyorum 1 tane oğlum var sırf onun için katılamıyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   Bellli ki eşiniz bunu sadece alışkanlık haline getirmiş. Bu sözler nikahı düşürmez ancak ciddi derecede zarar vermektedir. Eşiniz için dua etmeli ve sınırlı değilken usulünce uyarmalısınız.

 5. sevgi dedi ki:

  Evli bir bayanım bekar bir adamla birlikte oldum ama dini nikah kıydık çok mu günah çok seviyorum onu.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz evli iken nasıl oluyorda dini nikah kıydınız. Yapmış olduğunuz şey çok büyük bir günahtır. Samimiyet ile tövbe etmeli ve bir daha bu günaha yaklaşmamalısınız.

 6. Nergiz dedi ki:

  Ben esimi aldattim bundan cok pismanim kendimi hic affedemiyorum bir kdn olarak

  1. Murat dedi ki:

   Allah ıslah eylesin

 7. Necmettin dedi ki:

  Cinsel tatminsizlik zina için haklı sebeb midir? Üstelik eşim diyor ki evlilikte zina çok yaygınmış erkeklerin çoğu bunu kabulleniyormuş bunu ailesinin düzenini korumak için pekçok erkek sineye cekiyormus bunu bana söyleyen imam hatipli.

 8. Necmettin dedi ki:

  Benimde eşim bana ihanet etti sebebi nedir biliyor musunuz ? Cinsel tatminsizlik ama ben nefsini hep korudum yabancı kadınlardan ben onu çok seviyordum hemde kendi nefsinden çok buna rağmen sevmediği söyledi üstelik bu insan müsvedde si imam hatipliler.

 9. Yrt dedi ki:

  Ey Müslüman ben bir çıkmaza girdim bir akıl verin bir yakınım aldatılıyor ve ben susuyorum bazen Altan kişiye örnek vererek bazı şeyleri söylüyor un aldat manın büyük bir günah olduğunu birde çoçuklar var neyspacağımı bilmiyorum bana yardımcı olun sussan bidert susmasan bin dert

 10. Tolga dedi ki:

  Merak ettiğim bir konu var, biz imam nikahlıyız ve ne yazık ki kız tarafının ailesi beni hiç bir zaman kabullenmedi. Ve herşey yolunda giderken resmî nikah a 1 ay kala birden benden ayrılmak istedi, hiç bir neden Yokken, bunh bana söyleme gereği bile duymadan, annemlere oğlunuzu istemiyorum , bana mesajla sadece bitti gibi şeyler dedi. Beni etrafa kötüleyici şeyler anlattı, inanın ki hiç bir sorununuz yoktu. Birden bana böyle davrandı. Bende kendisine ya canın isteyince gel evlenelim canın isteyince Yok istemiyorum deyip beni yarı yolda bıraktın. Dedim karşıma geç adam gibi bir açıklama yap, sonrada ben seni boşayayım, yoluna git . Bana şunu diyor banane, takmıyorum . Ya anlamaya çalışıyorum , kendisi beni imam nikahını zorlamıştı , yanı bende istiyordum ama resmî nikahla belki 1-2 gün kala. Şimdi bu kişi ile biz 5 aydır görüşmüyoruz. Annesi ne yaptı bilmiyorum ama o kişi yüzde yüz değişti . Aramızı annesi bozdu. Bizim bu şekilde nikahımız düşermi. Kusura bakmayın biraz uzun yazdım.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı sitemizin anasayfasında yayınlanacaktır. Yayınlama Tarihi: 24 Nisan 2017 @ 11:36

 11. aydın dedi ki:

  ben evli bir kadınla oldum kocası cezaevindeydi bizim mahalleye yeni taşınmştı ben nereye gitsem peşimden gelirdi gözleriyle beni takip ediyodu gülüyodu en sonunda bende kandım birlikte olduk 3 sefer ama çok pişmanım utanıyorum kendimden

  1. islamalimi dedi ki:

   Büyük günaha girmişsiniz tövbe etmeli ve o kadından uzak durmalısınız.

BİR YORUM YAZ