Nikah

Kocasını Aldatan Kadının Nikahı Düşer mi?

Hocam öncelikle bu soruyu sormaya çekindiğimi bilmenizi isterim. Fakat bu soru kafama çok takıldı. Kocasını aldatan kadının nikahı düşer mi? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Dinimizde Kocasını Aldatan Kadının Nikahı Düşer mi?

 Öncelikle bu durumda ki bir eş kendini gözden geçirmeli ve kedini eşinin yerine koymalıdır. Zira bu işlemiş olduğunuz günah çok büyük bir günahtır. Bu günah İslam dininde zinadır. Yüce Mevla’mız Kuranda zina ile alakalı şöyle buyurmuştur.

“Zinaya da yaklaşmayın, çünkü o pek çirkindir ve kötü bir yoldur”.

(17.32)

Bu yüce ayet ile yüce Mevla’mız biz kullarına zina yapmak bir yana zinaya yaklaşmamızı dahi yasaklamıştır. Bu günahı işleyen kişi ciddi bir samimiyet ile bu günahtan hemen uzaklaşmalıdır. Tövbe ile kendini bu günahtan temizlemelidir. Zira bu mümkündür ve bu konuda yüce Mevlamız şöyle buyurmaktadır.

– Ancak bundan sonra tövbe edip ıslah olanlar müstesnadır. Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir.

(24:5)

Peki, Nikah Bozulur mu?

Konu nikah konusuna gelince de İslam dini kuralları açısından böylesi bir günahkar kadının dini nikahı böyle bir durumda düşmemektedir. Fakat İslam dininde bir eşin böyle bir günaha düşmesi asla kabul edilemez ve bu günah tarifi zor, çirkin bir günahtır.

Bir erkeğin eşinin böyle bir günahı işlediğini kesin bir delille öğrenmesi eşini boşaması için yeterli bir nedendir. Yüce Mevla’mız hiçbir aileye ve hiçbir eşin içerisine bu fitne ve günahı düşürmesin.

Değerli ziyaretçimiz, bu konu ile alakalı olan Bir Kadın Kocasını Aldatırsa Kocasına Söylemeli midir? başlıklı konuyu da ziyaret edebilirsiniz.

Kocasını Aldatan Kadın Sıkça Sorulan Sorular

Aldatan kadına çocukları gösterilmeli midir gösterilmeli midir?

Mümkünse çocuklar bu durumdan haberdar olmamalıdır. Bununla birlikte annenin günahından dolayı çocuklar annesiz bırakılmamalıdır. Tabi bu konu durum ve olaylara göre değişebilmektedir. Ancak kişiler ellerinden geldiğince çocuklarının ruhsal ve inanç hayatı için yapıcı olmalıdırlar.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Selamın aleyküm hocam had cezası gerektiren bir günah işleyip gerçek nasuh bir tövbe eden kişi cezasını bu dünyada çekmedigi için Allah öbür dünyada azap eder mi Ceza çekmedi çünkü sadece nasuh tövbe yaptı ve o günahı bi daha işlemedi hocam Allah azap eder mi ALLAH RAZI OLSUN hocam yardımcı olur musunz

  1. Samimî nasuh bir tövbenin affettiremeyeceği bir şey yoktur. Kül hakkı müstesna ve bu nedenle helallik alınmalıdır.

 2. Selamın aleyküm hocam. Eşim beni 1 kez aldatmış nasıl oldu bilmiyorm nasıl şeytana uydum bilmiyorum bir anlık oldu dedi . Çok pişman aylardır hergün aglıyor . Yemeden içmeden kesildi. Namaz kılıyor kuran okuyor. Tarikata girip tövbe bile aldı. Ağzından Allah düşmüyor artık. Ben onu af ettim. Pişmanlığına inandığım için . Ama hala hergün ağlıyor . Beni boşamak hakkın sana baktıkça eziliyorm diyor. Hocam çok seviyorum karımı nasıl şeytana uydu bnde bilmiyorum ama çok değişti namazında kuranın da tarikat sohbetlerinde hep . Ben af ettim Rabbim de onu af edermi hocam . Ben bir eş olarak Rabbim onu af etsin istiyorm çok çok Allaha döndü bu hatasından sonra hocam . Birde nikahımız düşer mi hocam . Biz yeniden nikah kıydık yinede.

  1. Nikahınız düşmez Yüce Mevla’mız affedicidir ve affetmeyi sever. Bununla birlikte affeden kullarınıda sever. Yüce Mevla’mız ailenizden muhabbeti huzuru eksik etmesin.

   1. Selamın aleyküm hocam bir sitede ××× site diyeyim belki biliyorsunuzdur. Eşini aldatan nikahı düşer diyo . Kocası af etse de düşer hatta af ettiği içinde deyyus olur cehennemlik olur yazıyor hocam . İçime sıkıntı veriyor hocam ben eşimi Allah için af ettim çok pişman namazına kuranına sarıldı yöneldi ben deyyus mu oluyorm bu durumda

   2. Erkek boşamadığı taktirde nikah düşmemektedir. Ancak tabi ki tövbe etmez ise Cehennemde tarifsiz biz ceza vardır. Yine ancak Yüce Mevla’mız affedicidir ve affetmeyi sevmektedir. Yeter ki kul gerçek manada pişman olsun ve samimiyet ile af dilesin.

   3. Selamın aleyküm hocam Allah razı olsun sorularıma cevap vermişsiniz. Hocam benim tam olarak demek istediğim aslında şu: Eşim aldattığı için pişman oldu tövbe etti kendini Allaha dönerdi hidayet buldu çok şükür. Nikahımız ç da sorun yok dediniz Allah razı olsun. Peki ben eşimi af ettiğim için deyyus konumuna mı girmiş oluyorum . Ortada bi çocuk var ve eşim çok pişman olup tövbe etti ortada mı bırakmalıydm. Size bahsettigim ×× site insanları çok umutsuzluğa sokacak yorumlar veriyo . Allahtan ümit kestirme ye çalışyo resmen sen karını af ettiğin için bu durumda deyyussun . Deyyuslar asla cennete giremez dio. Affetmek deyyusluk oluyormuş yani hocam . Siz bu konuda yorumunuzu ve bilginizi paylaşır mısınz hocam Allah razı olsun emeğinize.

   4. Pişman olmuş bir kulu affeden bir kimseye deyyus gibi bir söz söylemek imanı tehlikeye sokacak bir sözdür. Zira affedenlerin en büyüğü Yüce Mevlâmızdır.

 3. Merhaba ben uzun süredir dış ülkede çalışıyorum Evliyim Ama karım memleket te cinsel Arzu mu Bastırmak mümkün değil burada bir kaçamak yapsam Allah tan korkuyorum ne yapmalıyım uzun süre daha çalışacağım gitme şansım yok

  1. Ya evinize dönmeli veya karınızında rızasını alarak ıkıncı evliliginizi yapmalısınız. Ancak zinadan kesinlikle uzak durmalısınız.

 4. Hocam eşimle tartıştığımız zaman bana defol git senden nefret ediyorum kusura bakmayın sr git ben gelince seni göndercem bak bu seferde böyle olsa herşey biter sana sönkez diyorum diyor ama dediğini yapmıyor sonra yine bak biter herşey diyor tekrar acaba bizim nikah devam ediyor mu bende buna cevabm giderim merak etme zamanım gelsin gitcm diyorum 1 tane oğlum var sırf onun için katılamıyorum

  1. Bellli ki eşiniz bunu sadece alışkanlık haline getirmiş. Bu sözler nikahı düşürmez ancak ciddi derecede zarar vermektedir. Eşiniz için dua etmeli ve sınırlı değilken usulünce uyarmalısınız.

 5. Evli bir bayanım bekar bir adamla birlikte oldum ama dini nikah kıydık çok mu günah çok seviyorum onu.

  1. Değerli ziyaretçimiz evli iken nasıl oluyorda dini nikah kıydınız. Yapmış olduğunuz şey çok büyük bir günahtır. Samimiyet ile tövbe etmeli ve bir daha bu günaha yaklaşmamalısınız.

 6. Cinsel tatminsizlik zina için haklı sebeb midir? Üstelik eşim diyor ki evlilikte zina çok yaygınmış erkeklerin çoğu bunu kabulleniyormuş bunu ailesinin düzenini korumak için pekçok erkek sineye cekiyormus bunu bana söyleyen imam hatipli.

 7. Benimde eşim bana ihanet etti sebebi nedir biliyor musunuz ? Cinsel tatminsizlik ama ben nefsini hep korudum yabancı kadınlardan ben onu çok seviyordum hemde kendi nefsinden çok buna rağmen sevmediği söyledi üstelik bu insan müsvedde si imam hatipliler.

 8. Ey Müslüman ben bir çıkmaza girdim bir akıl verin bir yakınım aldatılıyor ve ben susuyorum bazen Altan kişiye örnek vererek bazı şeyleri söylüyor un aldat manın büyük bir günah olduğunu birde çoçuklar var neyspacağımı bilmiyorum bana yardımcı olun sussan bidert susmasan bin dert

 9. Merak ettiğim bir konu var, biz imam nikahlıyız ve ne yazık ki kız tarafının ailesi beni hiç bir zaman kabullenmedi. Ve herşey yolunda giderken resmî nikah a 1 ay kala birden benden ayrılmak istedi, hiç bir neden Yokken, bunh bana söyleme gereği bile duymadan, annemlere oğlunuzu istemiyorum , bana mesajla sadece bitti gibi şeyler dedi. Beni etrafa kötüleyici şeyler anlattı, inanın ki hiç bir sorununuz yoktu. Birden bana böyle davrandı. Bende kendisine ya canın isteyince gel evlenelim canın isteyince Yok istemiyorum deyip beni yarı yolda bıraktın. Dedim karşıma geç adam gibi bir açıklama yap, sonrada ben seni boşayayım, yoluna git . Bana şunu diyor banane, takmıyorum . Ya anlamaya çalışıyorum , kendisi beni imam nikahını zorlamıştı , yanı bende istiyordum ama resmî nikahla belki 1-2 gün kala. Şimdi bu kişi ile biz 5 aydır görüşmüyoruz. Annesi ne yaptı bilmiyorum ama o kişi yüzde yüz değişti . Aramızı annesi bozdu. Bizim bu şekilde nikahımız düşermi. Kusura bakmayın biraz uzun yazdım.

  1. Sorunuzun cevabı sitemizin anasayfasında yayınlanacaktır. Yayınlama Tarihi: 24 Nisan 2017 @ 11:36

 10. ben evli bir kadınla oldum kocası cezaevindeydi bizim mahalleye yeni taşınmştı ben nereye gitsem peşimden gelirdi gözleriyle beni takip ediyodu gülüyodu en sonunda bende kandım birlikte olduk 3 sefer ama çok pişmanım utanıyorum kendimden

 11. Hayır gerçekten anlayamıyorum okudukça ağzım açık kalıyor biz kadınlar erkekler aldatınca dünyamız yıkılıyor ama bir bayan kocasını nasıl aldatır ya Öne Allah sonra kocan gelir kimseye saygınız yok bari kendinize saygınız olsun Nasıl bir daha aynı yatağa girersiniz nasıl yüzüne bakarsınız hele çocuğunuz varsa hiç mi bunları yaparken gözünüzün önüne gelmiyor Erkeğe bahene buluruz ama kadın böyle yaparsa erkek gider tabi AR NAMUS HAYA ne bunlar oturun düşünün ya ALLAH ISLAH ETSİN DOĞRU YÖNE YÖNELTSİN.şu an o kadar korkuyorum ki eşimi bu şekilde baştan çıkarırlar felan diye allahım kimseye ne aldatılmayı ne aldatmayı nasip etsin.Bide buraya gelip sormuşlar ben okurken bayanlığımdan utandım Allahım tez vakitte doğru yolu buldurur inşallah.Biz rüyamızda erkek görsek suçlu hissediyoruz üzülüyoruz ama neleri varmış ya…. KENDİNE YAPILMASINI İSTEMEDİĞİN ŞEYİ BAŞKASINA ASLA YAPMA!………….

 12. Selamın aleyküm benim karım benimle evliyken 3 kişiyle konusmuş birisiyle de bizim evde birlikte olmuş birlikte olduğu kişiyle defalarca buluşmuş ise çıkıyorum diye evden çıkıp çocukla buluşmuş ben bunları anlatınca beynimmden vurulmuşa döndum bunu anlattı hepsini bu şekil birde kızımız var tekrar barıştık sizce nikahımız düştü mü birde karımın babasına söylemeli miyim?

  1. Siz eğer eşinizi boşamadıysanız nikahınız halen durmaktadır. Ancak eşinizin gerçekten pişman olduğunu düşünmüyorsanız bu evliliğe devam etmemelisiniz. Eğer evliliğinize devam edecek isenizde eşinizin babasına söylememelisiniz. Ancak kesinlikle ben istemiyorum ama kızım için boşanmayacağım dememelisiniz.

  2. Bu kadinlar ateş özellikle bu zamanin kadinlari ateş ve hatta şeytanlar. Sonra pismanjm ben esimi ve evladimi seviyorum demezlermi. Yemin ederim boyleleri recm etmeli ama sanslarina dinle yonetilmiyoruz.
   Sonra hel masum olur aglarlar gerizekalilar ayni zamanda seytanlar…

  3. Bir hata ettim laflarini falan bosverin. Yemin ederim korkmasalar hergun yapmasalar adam degilim. Evlenip ondan sonra yapmasi onlara daha cok zevk veriyor. Allah işte sonra belalarini veriyor korkuyor ağlıyor masum oluyorlar. Yemin ederim korkmasalqr ayni hayasizligi yapmayq hep iclerinde derin bir arzu var..

 13. Eşimle bir senedir konusmuyoruz evlilik yürümüyor evine çocuklarına eşine sahip çıkmayan erkek eş olarak görmüyorum artık nefret edecek kadar soğugum beyninde bitirdim küfürlerinden haşereleri sinirini aştı yüce Mevlam ın nazarındada eşim olmasın istiyorum ama imam nikahı nı boşamıyor ne yapmam lazım lütfen yardım edin hiç bir çözüm yokmu.

  1. Bu sorunu usulünce çözmelisiniz. Durumunuz gerçekten zor Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Size tavsiyemiz aile büyüklerinden yardım istemeniz ve sorunlarınızı yardımcı olabileceğini düşündüğünüz bir aile büyüğüne usulünce anlatmanızdır. Eşinizin sizi bu olanlara rağmen boşamamasının mutlaka bir nedeni olmalıdır ki bunu anlamak çok önemlidir.

  2. mahkemenin boşamasıyla dini nikah bağınız biter bu evlilik deva etmiyorsa mahkeme aracılığıyla bunh halledin

 14. Esimden gizli facebokk acarak baskalariyla görüstum ama kimseyle gercek anlamda birlikte olmadim bu günahtan nasıl kurtulabiilirim

  1. Yaptığınız şey çok günahtır bu günahı terk edin ve bolca tövbe edin ve bir daha bu tür yanlışlara asla düşmeyin.

 15. Bir Bayan olarak gercekten sasirdim hic düsünemezdim kadinlarin bu kadar utanmadan arlanmadan eslerini aldatiklarini.

  1. Helal olsun size. Boyle sasiracak kadar haya sahibiyseniz kendinizle gurur duyun. Hemcinsleriniz azginliklariyla nelere sebep oluyorlar keske bilebilseniz. Insanlari yoldan cikariyorlar asigim falan diyip aski bulamasalar da zinayi yapip sonra gafletin icinde birakip ben esimi seviyorum diyorlar. Hemde hic donup o yoldan cikardigi insana bakmadan mutlu gozukmeyi hatta mutlu olmayi cok iyi biliyorlar. Peygamberimizin miraca yukselisini lutfen okuyunm cehennemi gordugunde cehennemin en cogunun kadinlar oldugunu gormus.. Allah rizasi icin peygamber icin yapmayin yalvariyorum yapmayin en cok siz kadinlqr erkekleri bozuyorsunuz sonra seytan size erkekler zaten bozuk erkekler hayasiz diye tesellide bulunuyor. Oysa it kuyruk sallamadikca erkwk birsey yapmaz tabiii bazilari haric.. onlarda fitrati bozuk olanlar.m

 16. Biz nisanliyken imam nikahi kiydik. Ama aramiz cok uzakti gorusemiyoduk bana cok ilgisiz davraniyodu cok pismanim ama aldattim yaklasik 7 ay sonra reami nikah kiydik tovbe ettim bidaha yapmadim 4 senelik evliyiz bi cocugumuz var

 17. Annem 3 senedir babamı aldatıyor.telefon konuşmaları fotoğraflar mesajlaşmalar..suan hala aldatıyor mu bilmiyoruz.ben 16 yaşında,kardeşimde 10 yaşında.ikimizde biliyoruz,iki kız kardeşiz.babam annemin büyük değişimin farkında.fakat bizim icin susuyor olma
  Ii.bunu babaannem dedem ve halalarım biliyor sadece.ne yapmamız gerek? Babam sadece şüphe içinde ve emin değil. Herşeyi açık açık söylemeli miyiz? Yoksa susup bu evlilik devam mi etmeli?

  1. Size tavsiyemiz bu durumu direk babanıza söylemeyin. Halanıza konuyu izah edin. O bir yetişkin olarak konuyu değerlendirecektir ve gerekli görürse babanıza söyleyecektir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 18. Ben esimin baskalarina yazdigi ozlem dugulu msajlarini yakaladim ve esimi sakin lestikten sonra karsima alarak konustum herseyi dogrulukla anlatti iliski zina yasadigini 6aydirda beni aldattigini soyledi ancak pisman oldugunu soyledi ben pismanligini hissedemiyorum 4 gun aglayip yemek yiyemeyip uyku uyuyamazken o ailesiyle normal hayat devam eder gibi yasiyor yani pisman deyilmis gibi konusuyor hicde aglamadi 2 yasindada bi evladimiz var dinen affi varmidir veya pismanmidir bunalima girdim affi yok denildi ancak gecmisinide bu sekilde bilerek gecmisini silerek namusum diye kabullenmistim kimse cevap veremedi arada kaldim onu cok seviyorum dunya kadar cok herzamanda sunu solemisimdir kalbimin yarisii kirik seni namusum yaptim diyer yarisinada sakin leke surme diye ama bunu tekrar yapti bana bi care bilmeyen cevap vermesin

  1. İslam dininde koca dilerse affedebilir ve evliliğine devam edebilir.
   Ancak eşinizin günahı çok çok büyük bir günahtır. Böyle bir günah için tövbe değil tövbeler etmek gerekmektedir.Bu konudaki karar sizindir. Yüce Mevla’mız eşinizin günahını bağışlasın ve bir daha böyle bir hatadan uzak eylesin.

   1. Ne yazikki cocugumun mutlulugu icin herseyi kabullendim yoluma devam ettim ancak ne pskoloji kaldiriyor ne beden artik insanin kalp gozude acik oluyor zihnide kolaylikla ikiyuzlu olan insanlari gorebiliyosun….beni ailem reddedti esimi kabullendim diye esimin ailesine sigindim paraya pula ihtiyacim yoktu Allaha sukur kendi isim vardi esimin babasina soyde dedim kizina guveniyormusun sonuna kadar olene kadar dedi …tamam dedim bende sana guveniyorum kizina bi guvenim kalmadi benim kurdugum hayati bana zindan etti simdi hayati sen kurcaksin biz yasiycaz parasida benden puluda kizin sana emanet ….ama gun gecti devran dondu ogun bugun kimse kimseye sahip cikmadi herkesde ayni zihniyete donmeye basladi bunu yazmamin sebebi belki bi kader dostumuza yardimci olurum zamaninda ben cok arastirdim benim durumuma dusenlerin yasantisini Allah herkese sabir versin ben …bittim tukendimm battim herseyimi aklimida yitirdim

   2. Erkek ve Kadın ; Nikah kıyılıp evlendikten sonra kocasının nikahında iken; yabancı (kocasından başka) bir erkekle zina ederlerse …..

    1- Nikah bağı kopar.

    2- Erkek ben razıyım , karımı affettim, bir daha yapmayacak vs diyerek evli kalmaya devem etmek istese de evli kalamaz.
    Kadının zina yapması aradaki tüm bağı koparmıştır. Çünkü kadın namustur. Erkek üstün kılınmış ve talak yetkisi de kocadadır. Eğer zina anının 4 şahidi yoksa cezası ahirete kalır ve erkek istemesede boşanmış olurlar, nikah düşer. Şahidler mevcut ise hadlerin uygulabildiği İslam devletinde kadın recm edilir. Fetwalar yanlıştır ayet hadislerle sabittir we resurullah buyuruyor aldatan we zina eden kadın ise (kadın) o nikah düşer we bunu bilipde kabul eden koca deyyuzdur buyurmuslar efemdimiz s.a.v o kocada cehennliktir bilipde kalmasina musade ediyosa buyurmuştur. Lakin koca habersiz ise kocanin günahı yoktur eğer zina yapilmissa nikah düşmüştür buyuruyor

   3. Bize güvenmiyor iseniz bu konuyu daha çok araştırmalısınız. Örneğin Diyanet İşlerinin Fetva kuruluna sorabilirsiniz. Araştırdığınız taktirde verdiğimiz bilgilerin doğru olduğunu göreceksiniz.

 19. Bir kadınnbir evliyken başka erkekle düşüp kalkıyorsa kocasından dini nika düşermi nikah tazelemesi gerrkirmi

  1. Erkek ve Kadın ; Nikah kıyılıp evlendikten sonra kocasının nikahında iken; yabancı (kocasından başka) bir erkekle zina ederlerse …..

   1- Nikah bağı kopar.

   2- Erkek ben razıyım , karımı affettim, bir daha yapmayacak vs diyerek evli kalmaya devem etmek istese de evli kalamaz.
   Kadının zina yapması aradaki tüm bağı koparmıştır. Çünkü kadın namustur. Erkek üstün kılınmış ve talak yetkisi de kocadadır. Eğer zina anının 4 şahidi yoksa cezası ahirete kalır ve erkek istemesede boşanmış olurlar, nikah düşer. Şahidler mevcut ise hadlerin uygulabildiği İslam devletinde kadın recm edilir.

 20. karım beni başka biriyle aldattı telefon konuşmaları yazışmalarını yakaladım ve ben unutamıyorum 1 yaşında kızım var ne yapacağımı bilemiyor sağlıklı düşünemiyorum ne yapmam gerekiyor

  1. Bu siz karar vereceksiniz. Eğer karınız çok pişmansa ve bir ilişki yaşanmadıysa affedebilirsiniz. Ancak eşinizde pişmanlık göremiyorsanız ve yaptığının ne kadar büyük bir hata olduğunu görmüyorsa bu evlilik size huzursuzluktan başka bir şey getirmeyecektir.

 21. Bnde bayanim dini nikah yaptim biriyle birlikte oldum.o kisi bitirdigini soyluyor ama bosamicam sürün diyor bu nikahtan nasil kurtulucam :( cok pismanim

  1. Nikah kimsenin oyuncağı değildir. Zaten sadece dini nikah yaparak büyük bir hata yapmışsınız. Konu sorunuza cevaba gelince ise dini nikah yaptığınız kimse size kocalık yapmıyor ve ilişkimiz bitti diyorsa zaten dini nikahı kalmamaktadır. Ben senden ayrıldım ama dini nikahı boşamıyorum deme hakkı yoktur. Bu o kişinin aslında Dini açıdan ne kadar cahil olduğunu göstermektedir. Bu yaşadıklarınızdan bir ders çıkarın ve aynı hataya bir daha düşmeyin.

 22. Isin kolayini seçip gönülden gönüle ziplamaya gerek yok..
  Dirayetli olun, inat edin,Facebook’lardan uzak durun,
  Sabirli olun, muhakkak Hak sabirladir…

 23. Ben ayşe ben tövbe ettim ve içki ictim ve hab kullandım bunun günqhı ne dir ve ben daha 23 yaşındayım eşimin bir karısıdahavar yani ben kuma geldim onun üzerine piskolişim bozuk

  1. Tövbe edin ve bir daha sakın bu tür yanlışlara düşmeyin.Namaz ve duaya devam edin. Umulur ki Rabbimiz tövbenizi kabul eder.

 24. Bu yorumları okudukça bekar bi erkek olarak evlenmekten çok korkuyorum. İnsan bu karşınızdaki malesef karpuz misali, kesipte içini kontrol edemiyoruz. Kaldı ki bugün iyi olan yarın zivanadan çıkıyor. İnsanın eşini aldatması ne demektir? Yazık bu insanlara, hem boyunlarına zina günahını hem eşlerinin hem de çocuklarının haklarını yüklenmiş bir şekilde Allah ‘ın huzuruna çıkacaklar, hem de ne için bir anlık zevk uğruna. Çok yazık. Allah bu kardeşlerime sabır nasip eylesin.

 25. Hocam eşim beni aynı apartmanda oturduğu m evli bir bayanla aldatıyor kadının 2 benim 1 çocuğum var çocuklarının hatırına susmalımıyım yoksa eşine söylemeliyim iyi m hep mesajlarını görüyorum bakışlarını görüyorum ben nepmalıyım.

  1. Bir erkeğin komşusunun eşi ile zinası Şirkten sonra yapılan en büyük günahtır. Eşiniz ile bu konuyu konuşmalısınız ve vaz geçmesini istemelisiniz. Eğer vazgeçmiyor ise İmkanınız var ise sizi boşamasını istemelisiniz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 26. Hocam eşim benimle 1 aylik evli iken kendine bir dost buluyor vede 6 ay bununla konuştuktan sonra kaçtı kaçtıktan sonra beni arayip onu çok sevdiğini vede imam nikahi yaptigini hocaya gidip nikahi ni bozduğunu söyledi birde biz imam nikahi yaptik resmi nikaha istemedi sirf bunun için istememiş kaçtıktan sonra arastirdim ki 3 tane dostu varmış sizce bosanmamamda bir sorun var mi zina yapiyor 3 aydir kaçmış dostuna ailesi ilede konuşuyor yaptığı şeyin normal olduğunu söylüyor herkese

  1. Değerli ziyaretçimiz siz nasıl bir insanla evlenmişsiniz Mevla islah eylesin. Siz eşinizi dinen boşamadıkça hiç kimse ile evlenemez ve yaptığı her şey zina olacaktır. Ancak size tavsiyemiz böyle bir kadından kurtulduğunuz için şükredin ve boşayın. Onu Mevla’ya havale edin ve adını bile anmayın. Zira böyle kalitesiz insanların etrafınızda varlığı sizinde kalitenizi düşürecektir.

 27. Hocam ben. Calistim is yerinde bi bayanla iliskiye girdimncazibesine kapildim kardeside ayni isde calisiyo oda aldatiyo kocasini ben birakdim o kadini tovbe etdim kardesinin kocasina telefondan msj atdim karin seni aldatiyor dedim hic ses cikmadi ama ben birakdim artik

 28. Hocam birde bastigim yerler kirleniyor’ allahın verdiği rızık haram gibi geliyor intihar günah olmasa bunların farkına vardigim’anda yapardım hic düşünmeden şimdi çocuğum var ondan bile utanir’oldum yyaşamak hhiç bi anlamı yok hep ahireti düşünüyorum nasıl çıkarım aallahın karşısına .Eşim bilmiyor yaa uumreye gidelim diyor nasıl bakarım o mübarek topraklara allahım affet sin hocam affeder mi beni bu günah la hep ilim boşluğundan’ vvesvese den bu hatalarım bildiginiz gibi ddeğil çok pişmanım cokkk

 29. Ben hataya yanlışa düştüm asla yapmam dedim çok kez eşimi aldattı çok mu cahil dim nasıl girdim nasıl yedim bu halti bu sapkinligi bir oglum var tüp bebekle aldım kucağıma 2 yaşında daha hoşlanmayan çok düşünüyorum eşime hiçbir aaçıklama yapmadan söylersen dinlemez katil olur bende bu vicdanla. yyaşayamam üzerinden 4 yıl geçti bu pis Yaşantım.ama unutmuyorum kabus gibi unutmuyor beni çaresiz kaldım eşimi çok seviyorum meğer hep adanmış im .bilseydim. h.z.yusuf.un imtihanı. Bilincinde olsaydım yapmaz.dim zina.nin günahı. Büyüklüğü. Bilmiyordum ..ama beni bu yola iten çağıran dan soracağım mahşer de Allah. Kimseyi bu yolda yürütmesin.firsat vermesin de çok pişmanım çok

 30. Ben evli bi bayanım eşimi defalarca aldattim çok pişmanım onun haberi yok nikahım düşermi eşimi çok sevdigimi geç anladım tövbe etmeye çalışıyorum çok pişmanım ama evli bir kadının cezası ölumdur ne yapmam gerek eşime söylemeliyim

 31. Çok pişmanım utanarak söylüyorum eşimi defalarca aldattım şimdi çok pişmanım keşke yapmasaydım nikahımız düşmüşmüdür acaba kimseye söyleyemiyorum öldürürler beni keşke yapmasaydım şimdi herşeyin farkına vardım 17 yaşında zorla evlendirildim eşim iyi biri ama ben onu hiç sevmiyorum haksızlık yapıyorum ona ama sevemiyorum olmuyo işte 19 yaşndayım şimdi çok pişmanım tövbe etsem ALLAH BENİ AFFEDERMİ ÇOK KORKUYORUM ÖYLE PİŞMANIM Kİ ANLATMASI ÇOK ZOR LÜTFEN YARDIM EDİN NAPMAM GEREK BOŞANMA YOK BİZDE KEFENLE ANCA ÇIKILIR bayanım

  1. Yüce Mevla’mız sizi affetsin. Kimseye söylememelisiniz. Bununla birlikte gerçekten çok büyük bir günah işlediğinizin bilincinde olarak af dilemelisiniz. Böyle bir durumada asla düşmemelisiniz. Şunu unutmayın sevdiğiniz ama iyi olmayan biri ile evli olmaktansa sevmediğiniz ama iyi biri ile evli olmanız çok daha iyidir. Nikahınızın düşmemektedir lakin çok büyük bir günah işlemişsiniz. Sakın bir daha aynı hataya düşmeyin ve devamlı bu konuda tövbe edin.

 32. Eşim ben askerde iken çalıştığı marketin müdürü ile iki kez beraber olmuşlar bugün itiraf etti pismanim tövbe ettim altı yasında da bir kızımız var biz altı sene önce severek evlendikten hatta ailesi vermedi kacirdim sizce ne yapmalıyım , iki sene önce bende bazı haramlar dan dolayı tövbe ettim ne yapmam lazım hocam saygılar.

  1. Bu konuda seçim sizindir dilerseniz karınızı boşayabilir dilerseniz af ederek evliliğinize devam edebilirsiniz.

 33. Selamın aleyküm hocam ben 26 yaşında 12 senelik evli bir kadınım hocam ben bir günah işledim zina yaptım ve yaptığım kişiyi çok sevdim kandım ama o adam kandırdı beni kullanıp attı kenara eşim beni hiç sevmedi hep evde bir eşya yada çalışan para veren kadın oldum ona göre genç yaşta anne oldum gen evlilik yaptım hiçbirini ben istemedim hatta hep kurtulmak istedim şimdi sormak istiyorum benim istediğim Günahım in tövbesı var mı Rabbim w emanet olunuz.

  1. Değerli ziyaretçimiz, olaya en kötü açıdan bakalım bir yanda sizin tabirinizle sizi eşya gibi kullanan eşiniz diğer yanda sizi kandıran ve aslında eşya gibi kullanan görüştüğünüz o kişi. Eğer böyle devam ederseniz maalesef hep bir eşya gibi yaşarsınız. Eşiniz sizin nikahlınızdır ve size zararı sizi eşya gibi görmektir. Fakat o görüştüğünüz kişinin size vermiş olduğu zararlar bir yoruma sığmaz. Size tavsiyemiz samimiyet ile tövbe etmenizdir. Zira işlemiş olduğunuz günah çok büyük bir günahtır. Eşinizi istemeye bilirsiniz boşanada bilirsiniz bu sizin en doğal hakkınızdır. Fakat eşinizin iyi biri olmaması size onu aldatmak veya zina gibi büyük bir günahı işlemeye itmemelidir. Bunu hem günaha girmemek için hemde kendi iyiliğiniz için yapmalısınız. Unutmayın kocasını aldatan bir kadınla beraber olan bir erkek hiç bir kadına doğru bir kocalık yapamaz. Tabiri caizse bu yağmurdan kaçarken doluya tutulmaktan başka bir şey değildir. Size fazla yüklendiğimizi düşüne bilirsiniz. Fakat unutmayın ki derdimiz sizin Dünya ve Ahiret iyiliğinizdir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun ve günahlarınızı bağışlasın.

 34. Hocam 8 yıllık sevgililik hayatımdan sonra eşim ile evlendim ve 3.5 yıllık evliliğimin 17.01.2016 tarihinde eşimin telefonunda whatsaap görüşmesinde bir adamla aşkımlı-cicimli-belden aşağı muhabbetlerini yakaladım ve ailesine söyledim 2 yaşında bir kızımız var onun hatrına afftettim ve aynı günün sabahına telefon fatura dökümünü aldığımda sabahına adamla tekrar konuşmuş ve gsm operatörünede dilekçe yazmış konuşmalarımın avukat ve savcılara dahi verilmemesi diye o dilekçeyide ele geçirdim. yine aileler araya girdi yine alttan aldım ve telefonunu elinden aldım eşimin ve buna rağmen eşim adamı ankösörlü telefonan arayarak görüşmek istediğini söylemiş ve adam eşime bir telefon hattı göndermiş. biz herşey düzeldi derken kızımla ve ben odadayken eşim tuvalette o adamla telefonda orgazm olurken yakaladım ve artık kızım anasız büyümesin dememe rağmen kendimi zor tuttum ve ailesini çağırıp hepsini dışarı attım bi suç işlememek için . bu anlattıklarımı yaşarken hiç küfür-darp falanda kullanmadım kendisine çünkü en ufak bir şeyde ben suçlu duruma düşecektim. Eşim cinsel ilişkide bulunmadık desede bu olayalardan 2 gün sonra pişman olup özür dilemeye geldi ve bende kendisine sen tercihini yaptın bizden uzak dur diyip evden gönderdim ve eşim 2 gün ortada yoktu taki 3. günü o adamla sokakta yakalanana kadar ve 2 gündür o adamda kaldığıda aşikar . Arkadaşalrım falan görmüşler kimsenin yüzüne doğru düzgün bakamıyorum artık suçum olmamasına rağmen. Ben evlenmenin nasıl usül üne göre yapılıyorsa ayrılmanında bir usulü olduğa inanan bir kişiyim ve kendimi geçiyorum kızım kesinlikle bunları haketmedi ve hergün kızımdan özürdiliyorum böyle bir annesi olduğuna sebep olduğum için. 1 aydır eşimle ayrıyız ve kızım bende bu 1 ay süre zarfında ne kızını arıyor nede görmeye geliyor istediği zaman gelip görebilir dememe rağmen. eşimin ailesinin de kızıma elinde şarap şişesi-bira tenekesi olan fotoğraflarını buldum ve eşimin babasının kızıma 1 kere viski içirdiğini yakaldım ve çok büyük tartışma çıkmıştı. boşanma davası açtım benim tek korkum kızım 2 yaşını bitirip 3 yaşına girecek nasipse 2 ay sonra .yaşı küçük diye bütün bunlara rağmen hakim kızımı annesine verirse korkum ve namusumu-şerefimi-haysiyetimi-gururumu alan insanların kızımıda elimden almaları beni sakin ve anlayışlı bir insan olmakdan çıkaracak.

  1. Değerli ziyaretçimiz siz yanlış bir şey yapmamışsınız. Eşiniz bu yaptıklarınızı zaten çoktan hak etmiş. Size tavsiyemiz eşinizle bir daha bir araya gelmemenizdir. Mutlaka bir avukatla görüşmelisiniz. Bununla birlikte eğer boşanmanız kızınızdan ayrılmanıza neden olacak ise eşinizden ayrılın ama resmi evliliğin bir müddet daha devam etmesini sağlayın. Tabi bu süreci doğru bir şekilde atlatabilmeniz için mutlaka işinin ehli bir avukatla görüşün. Size tavsiyemiz kızınızı kaybetmemek için İslam ahlakından çıkmadan elinizden gelen maddi manevi her şeyi yapmanızdır.

   1. Değerli hocam boşanma için bulunduğum ildeki en iyi avukatı tuttum. Alkol resimleri olduğu için, eşim evi terk ettiği için, kızımın benim yanımda olması ve hiç arayıp sormayip görmeye gelmemesi hep benim için +imiş. Kısaca alma şansım %80 -90 larda. Ama sizde hakverirsiniz ki boşanma hususların da adalet kadın afedersiniz hayat kadinida olsa zina yaparken basilsa dahi ahlak kuralları çocuğun anne sefkatine muhtaç diye verilebiliyormus da anneye. Sizce onur -haysiyet-seref-namus-utanma duygusu olmayan birisi kızımı nasıl yetistirebilir. Kadın erkek eşit deniliyor lafta eşitlik bumudur. Adaletin olmadığı yerde adalet aramaya gidiyoruz. Ama bunun bu dünyası var ise elbet Yüce ALLAH C. C. in dünyasında da gorusucez. En basitini söylim sahur yapıyorum diye ve gürültü yapmışım diye bile fırça yedim eşimden gerisini siz düşünün artık. Ben bu aileden kurtuldum umarım kizimida kurtaricam hocam ALLAH in izni ile. Sizlerde dua ederseniz minnettar olurum.

   2. Rabbimiz sizin yar ve yardımcınız olsun insaallah. işlerinizi kolay eylesin sizin ve kızınızın hakkınızda hayırlı olanı nasip eylesin.Amin.

 35. Eşim beni iki kişiyle aldattı.Birisiyle cinsel birliktelik diğeri ile sevgili.3 yaşında oğlum var. Tek celsede boşandım. Oğlumun velayeti bende. Şimdi soruyor bana baba anne nerde diye. Cevap veremiyorum. Oğlumun annesi çok pişman hatta kendi ailesi tarafından bile dışlandı. Benim ailem tekrar birlikte olursan bizi unut diyorlar. Bende oğlumu düşünüyorum. Kafam karma karışık ve Allah ın en aciz kuluyum yardım lütfen

  1. Siz doğru olanı yapmışsınız. Çocuğunuzun sorularına da dürüstçe cevap vermelisiniz. Örneğin oğlum annen beni sevmiyordu ve istemiyordu bu nedenle annenle ayrıldık ama ben baban olarak seni hiç bir zaman yanlış bırakmayacağım sana hem anne hemde baba olacağım gibi sözler söyleyebilirsiniz. Fakat annesinin babasını aldattığını belli, bir yaşa kadar öğrenmemesi çok daha doğru olacaktır.

   1. Hocam teşekkür ederim öncelikle.şimdide ”ALLAH BİZ KULLARINI AFFEDİYOR BİR ŞANS DAHA VERİYOR.SENDE BANA BİR ŞANS DAHA VERSEN” gibi söylemlerle en hassas yerimden vuruyor beni.oğlumun psikolojide çok bozuk.çok hırçınlaştı altını ıslatmaya başladı.umarım her şey güzel olur.

   2. Değerli ziyaretçimiz zor olacağı bir gerçek sabi ki hayat sizin hayatınız fakat kararınızdan dönmenizin size daha zorlu sonuçlar getireceğini düşünüyoruz. Mevla yardımcınız olsun.

 36. hocam ben eşimi yakaladım birisiyle görüşüyormuş asla cinsel bir yakınlaşma söz konusu değil olay şu şekilde yaşanıyor bu kişi eşime seninle ciddi düşünüyorum diyor oda nişanlı olduğunu söyleyip tersliyor daha sonra bunlar arkadaş gibi görüşmeye başlıyorlar dışarıda kafe veya yemek gibi bide telefonla görüşüyorlar ama ne seni seviyorum nede canımlı cicimli konuşuyorlar elele tutuşma filan bu tür şeylerde söz konusu değil ama eşimin bunları benden saklaması ve bana yalan söylemesini hazmedemiyorum kendimi aldatılmış ihanete uğramış hissediyorum onu yakaladıktan sonra çok pişman oldu günlerce ağladı tövbeler etti çok pişman oldu bunu görüyorum ama bu da yaşanan gerçekleri yok etmiyor onu boşamalımıyım bu konuda bana yardımcı olur iseniz sevinirim…

  1. Eşinizin yaptığı kesinlikle doğru bir şey değildir. Fakat eğer cinsi bir ilişkinin olmadığından eminseniz ve eşinizin gerçekten pişman olduğunu düşünüyorsanız ona bir şans vermeli ve hemen boşanmayı tercih etmemelisiniz. Fakat bunu açık bir dille eşinize ifade edin ve bir daha böyle bir durum olursa bu kadar anlayışlı davramayacağınızı belirtmelisiniz.

 37. Annem ve babam ayrıldı, annem aldatıyor babamı babam bunu bildiği halde annemi çağırıyor evlenmek için 3 kardeşiz en küçük kız 8 yaşında, ama annem kabul etmiyor, babam hergün ağlıyor kendine bi zarar vericek diye korkuyorum ne yapmalıyım?

  1. Babanızın annenizden ayrı olmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz. Fakat siz varlığınız ile babanıza destek olmalı ve annenizle olmasada sizinle olabileceğini göstermelisiniz.Yüce Mevla’mız babanızın yardımcısı olsun.

 38. Çok üzgünüm aylarca uyuyamıyorum ben babasız büyütmek istemiyorum ama Annesi zarar veriyor böle yaptıkça haberi yok.

 39. Hocam eski eşim beni kendi akrabasıyla aldattı ve pişman olmadı bende ayrıldım ve çok hakaret etim üstelik kızımı bana aşırı derece doldurdu kızım beni çok seviyordu bir yıl oldu göremiyorum ne yapmalıyım ben kızım için çok dua ediyorum evlat acısı yaşatıyor bana.

  1. Siz yanlış bir şey değil hakkınız olanı ve doğrusunu yapmışsınız. Belli ki eski eşiniz kızınızı size karşı kullanıyor. Olayları biraz akışına bırakın bununla birlikte yasal olarak kızınızı size göstermek zorundadır. Sorun çıkıyorsa bir avukatla görüşebilirsiniz. Kızınızı şimdi kandıra bilirler fakat biraz daha büyüyünce ve annesinin ne yaptığını öğrenince asıl annesinden nefret edecektir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 40. selam eşim beni iki veya üç kez başka bir erkekle aldattı. Evden yolladım.lakin çocuklarım çok ısrar etti. Onları kıramadım boşanma davasından vazgeçtim. Aradan bir yıl geçti,fakat hiç huzurlu değilim. Vicdanım rahat değil. Ne yapmam gerek. Boşarsam günaha girer miyim korkuyorum cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Bir yıl geçti diyorsunuz. Eşinizin gerçekten pişman olduğuna eminseniz affedebilirsiniz. Fakat aynı durum devam ediyor ise sadece çocuklarım istemiyor diyerek devam etmenizde yanlış olacaktır. İslam dininde bir kadın nikahlı kocasını aldatıyor ise eşinin onu boşaması günah değil tam aksine hakkıdır. Fakat bu aldatma lafta olmamalıdır. Elinizde gerçek gerekçeler olmalıdır.

 41. Teşekkür ederim ben bi arkadaşım için öğrenmek istemiştim bi ara arkadaşımla eşinin araları bozuk olduhu için oda bi boşluha düşüp nette oyun oynarken birileriyle tanışip sonra telefon görüşmeler yapmış ne olduysa telefonda olmuş annamışsınızdır sanırım kısa bisüre olmuş şimdide eşiyle çok iyi ve kendisi çok pişmanlık duyuyor çok tövbe etmiş ve şimdi çok üzülüyordu nikahim düştümü acabadiye o bazı sayfalarda kesinlikle nikah düşüyor diye yazıyor sizin sayfanızıda okuyup düşmedihini öğrendik ama çok çok pişman kesinlikle fiziki bi yakınlaşma olmamış sadece telefonda konuşmuş kendisi ćok pişman olduğu için bayada çok kötüydü bunu eşine açıklasa kesinlikle eşi napar bilmiyoruz bana bile çok zor açıkladı bende fetva vermek istemidim size sormak istedim insan oğlu ayağı kaya biliyor tövbe etmesini istedim ve birdaha kesinlikle böyle bir hataya düşmemesini söyledim açıklarsanız sevinirim çok teşekkürler.

  1. Arkadaşınızın yapmış olduğu büyük bir günahtır. Belli ki zaten bunu sizde arkadaşınızda biliyorsunuz. Samimiyet ile tövbe etmesi gerekmekte ve bir daha böyle bir duruma düşmemek için çok dikkat etmelidir. Bu durumu eşine kesinlikle anlatmamalıdır ve nikahlarının halen geçerli olduğunu bilmelidir.

 42. Hemen cevaplarsanız sevinirim bu cevaplar hangi meshep acaba inşaALLAH Hanefi mezhebidir.

 43. selamünaleyküm hocam karımdan şüphelendim ve eve dinleme cihazı koydum ve haklı çıktım uygunsuz ask sözleri var dinlettim kendisine kabul etti gaflete düştüm dedi ama beni suçlu buluyor cihazı koyduğum için 2 çocuğum var ben yinede onu affettim evde ayrı odalarda yatıyoz sıkıntıdyım hocam tavsiyeniz nedir

  1. Tavsiyemiz eğer gerçekten pişman olduğuna inanıyorsanız affedin. Fakat eğer pişman olduğundan emin değil iseniz dikkatli olun ve eşiniz böyle devam ederse ayrılmayı düşünmeli siniz. Zira iffetsiz bir kadının ne kocasına nede çocuklarına hayrı olmayacaktır.

 44. İyi akşamlar hocam ben zina işledim ve çok pişmanım tövbe ettim ama yinede kötüyüm bu durumu eşime anlatmalıyım.

  1. Eşinize kesinlikle anlatmamalısınız. Bununla birlikte samimiyet ile çok tövbe etmelisiniz. İşlediğiniz günahın büyüklüğünü bilseydiniz inanınki dünya size dar gelirdi. Bir daha zinaya yaklaşmamalısınız.

  1. İslam dininde bunun cezası ve günahı büyüktür. Kadın açısından bakacak olur isek sabrede bilir ki bu zor bir durumdur. Bu mümkün olmuyorsa erkekten kendisini boşamasını isteyebilir.

 45. Men mehmet eşim başkasıyla 3 yıl kaçak aşk sürmüş hersey olmuş boşayacaktım ama 2 çocuklarım sakat ancak o uğraşıyor çocuklarla ne yapmalıyım?

  1. Eşinizi ciddi bir dille uyarmalısınız ve bir sonuç alamazsanız boşanmalısınız. Zira bu durum sineye çekilecek bir durum değildir. Çocuklarınızın babalarını aldatan bir anne ile büyümelerindense annesiz büyümeleri daha iyidir.

 46. selamın aleyküm hocam.karımın en yakın arkadaşımla uygunsuz mesajlarını yakaladım. İkisinide sadece bu mesajlardan ibaret olduğunu kesinlikle aralarında başka bir şeyler geçmediğini söylediler.Karıma kuran önünde yemin ettirdim.Sonrada tövbe ettirdim. Şimdi ben ne yapmalıyım?Çok pişman olduğunu ve bir daha kesinlikle yapmayacağını söylüyor.Bu ömür boyu benim unutamayacağım bir durum.Eşim yetim. Bir yol gösterin ne yapsam uygun olur.?Peygamber efendimiz bu konuda ne buyurmuşlar.Allah’u Teala böyle bir durumda ne yapmamızı emreder?

  1. İslam dininde bu konularda delil çok önemlidir. Mesajlaşma yakaladım diyorsunuz bunun dışında bir şey yoksa ve eşinizin gerçekten pişman olduğunu düşünüyorsanız ona bir şans vermenizde fayda vardır. Fakat zikrettiğiniz arkadaşınız ile görüşmesini selamlaşmasını yasaklamalısınız ve kendinizde o kimseye mesafeli davranmalısınız. İnşaallah hakkınızda hayırlısı olur.

 47. eşim beni bi akrabamızla aldattı. tüm sülale bunu duydu kadının kocası kadını affetti. Ama ben 1 yıllık evliyim annem ve diğer akrabalar eşini affedersen bizi sil diyorlar. Sadece mesajlaşma olmuş aralarında ikiside bunu kabul ediyor. Ben affedip affetmemek arasında kaldım cok kararsızım sizce ne yapmalıyım.

  1. Affetmek büyüklüktür eğer eşiniz gerçekten pişman ise ki bu hal ve hareketlerinden belli olacaktır affetmelisiniz. Lakin bununla birlikte kadınlara devamlı tavsiye etmekteyiz din ile alakalı konular dışında ailenizi karşınıza almamalısınız. Zira yarın başınıza bir iş gelirse tek sığınağınız onlar olacaktır. Bu nedenle anneniz ile sakin bir kafayla bu konuyu değerlendirmeli düşüncelerinizi söylemeli ve ortak bir karar almanızda fayda var.

 48. Müsadeniz olursa size bir kaç sorum olacak imam nikahı kıyılırken eslerden biri fatiha suresini okumazsa nikah geçerli olur mu ve evli olan erkeğin ilk esinin haberi yok gizli kıyılan bir nikah geçerli midir ayrıca sadece 1 tane şahit var ise bu nikah ne kadar geçerlidir.

  1. Nikahın geçerli olabilmesi için fatiha suresinin okunması şart değildir. Bununla birlikte nikah için iki şahit olması şarttır. İki şahidin olmadığı nikah geçerli sayılamaz.

 49. Selamun aleyküm; hocam ben 27 yaşında bir bayanım 14 yaşında mecburi akraba evliliği yaptım ama resmi nikah çok yalvardım ama dini nikahım yapılmadı ben Rabbime çokk inancı olan biriyim verdiği herşeye de razı birisiyim ama dini nikahım olmadığı için kendimi hep günahkar gördüm.Hep tövbe ettim içimden 12 yıllık zoraki bi evlilikten sonra resmi olmasada ayrıldım eşimden 2 yıldır ayrıyız boşamadı beni 1 yıldırda birini seviyorum bi beraberliğimiz var ailesi karşı evliliğimize eski eşimde öğrendi ama yinede boşamıyo şimdi beraberlik yaşadığım insanla dini nikah kıymak istiyoruz ama nasıl olur bilmiyoruz yani benim resmi nikahım engel olur mu beraber yaşadığım kişinin ailesi kesinlikle rızasız bu engel mi 1 yılı geçkindir beraberiz artık daha fazla günahkar olmak istemiyoruz Rabbimin affına sığınıp günahımızdan arınıp Rabbimin rızasıyla huzurunda karı koca olmak istiyoruz nolur bize bi yol gösterin hocam çaresiziz.

  1. Şuan görüştüğünüz kişiyle görüşmeniz veya dini nikah kıymanız yanlış olacaktır. Bununla birlikte eski eşinizin neden dini nikah kıymadığını anlayamadık. Yüce Mevla’mız affetsin çok buyuk bir yanlış yapılmış. Şimdi ki durumunuzda gelince resmi nikah olayını çözmelisiniz ve Daha sonra önce resmi nikahınızı yapmalı ve dini nikahınızı yapmalısınız. Eğer böyle yapmazsanız ilk evliliğinizde yaşadığınız sorunu ikinci evliliğin iade de yaşayacağınız hiç şüpheniz olmasın.

 50. Selamun aleykum hocam size bi sorum olucak esimle kavga ettik ve sinirle uckez bosol bos ol bos ol dedi ertesi gün pişman oldu bu söylediğinden icimde hep bi kuşku kimseye diyemiyorum aileme soyleyemiyorum simdi biz bosanmis mi olduk bu durumda ne yapmam gerekiyor tekrar nikah kiymalimiyiz. Tesekkur ederim şimdiden Allah razi olsun

  1. Boşanma kelimesinin şakası dahi caiz değildir. Bununla birlikte boşanmak isteyen erkek iradeli bir şekilde kesin bir karar ile üç defa boş ol demelidir. Sinirle yapılan bir boşanma bu dahi hoş bir şey değildir. Bu nedenle eşiniz samimiyet ile Yüce Mevla’mıza tövbe etmelidir. Bu gibi uygunsuz tutumlardan uzak duracağını arz etmelidir. Yüce Mevla’mız ailenize huzur versin.

 51. Bir sorum olacaktı hocam şimdiden teşekkür ederim. Eşimle boşanmaya karar vermiştik daha doğrusu o istememişti ama yine de içinden gelmeyerek bana ‘seni gökteki yıldızlar kadar boşadım’ dedi sonrasında da resmi Boşanma sonuçlanmadan tekrar bir araya geldik. Bu durumda nikahımız düşmüş müdür?

  1. Eğer size bir defa ‘seni gökteki yıldızlar kadar boşadım’ dedi ise nikahınız düşmemektedir. Zira nikah üçkez boşadım demekle gerçekleşmektedir. İşte bu nedenlerle boşanma kelimesinin şakası dahi İslam dininde çok yanlıştır.

 52. Ben bir evli bayanım çok pişmanım eşim yanımda değil uzakta….. sadece başkada bir şey yapmadım ama çok pişmanım çok ne yapmam lazım simdi eşimle biz boşanmış mı sayılıyoruz artık :(

  1. Eşinizle boşanmış olmazsınız fakat işlediğiniz günah büyük bir günahtır. Samimiyet ile tövbe edin ve bir daha böyle bir şeyi asla yapmayın.

 53. Esselamü Aleyküm Hocam,
  Müsadeniz olursa size bir kaç tane sualim olacaktı…

  Birincisi, Erkeğin hanımına bir kez ‘seni boşadım’ dedikten sonra ne kadar süre içerisinde nikah kıymaksızın tekrar bir araya gelebilir? Bu sözünden pişmanlık duyup geri dönmesiyle beraber tekrar nikah kıyma şartı var mıdır?

  İkinci sualim Hocam, Eşi ölen kadının iddet süresi ile Eşinden ayrılan kadının iddet süresi aynı mıdır?

  Üçüncü Sualim Hocam, Dinen eşini üç talakla boşayan bir erkeğin, Resmiyette, kağıt üzerindeki evlilikleri son bulmamışsa (malumdur ki mahkemelerin kısa surede neticelendirmesi mümkün olmuyor) Bu boşanma olayı gerçekleşmiş midir?

  Hocam Teşekkür ediyorum, Cevaplarınızı bekliyorum.. Rabbim razı olsun.

  1. 1.Cevap: Böyle bir süre yok mutlaka gerçek başka biri ile manada evlenmeli ve boşanmalıdır. Dolayısı ile boşanan bir çiftin tekrar evliliği düşünmesi zor bir durumdur.
   2.Cevap: Eşi ölsede veya boşansada iddet süresi aynıdır. İddet ise kadının üç kez adet görmesi ile mümkün olmaktadır.
   3. Cevap: Dinen boşanıldı ise eşler ayrılmış demektir. Resmi ayrılıkta tabi çok önemlidir,fakat bu durum Dinen boşanmada bir ölçü değildir.

   1. Syn Hocam,
    Birinci sualin cevabını anlayamadım. Evlilikte erkeğin talak hakkı üç değil mi üç talak hakkını kullandıktan sonra tekrar bir araya gelebilmek iiçin hanımın başka bir erkekle usulune uygun evlenip ayrılması icap etmez mi? Siz bir kez boşama olduktan sonra başka biri ile evlenip boşanmalı demişsiniz. Yanlış mı anladım…

    İkinci sualde, Boşanma sonrası ile ölüm sonrası kadının iddet süresi aynıdır demişsiniz. Bakara suresinde: “Sizlerden ölenlerin geride bıraktıkları eşleri kendi başlarına (evlerinde) dört ay on gün beklerler…” buyruluyor.

    Yine Bakara suresinde : Boşanmış kadınlar, kendi başlarına (evlenmeden) üç ay hali (hayız veya temizlik müddeti) beklerler. buyrulmakta Buna göre Boşanan kadın ile kocası ölen kadının iddet suresi farklılık arz etmiyor mu?

    Üçüncü sualin cevabı anlaşıldı hocam teşekkür ederim..

   2. Değerli ziyaretçimiz, size sitemizde yazar olmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece cevabını bildiğiniz soruları ve cevapları insanlar ile paylaşarak çok faydalı olabilirsiniz.

   3. Peki efendim, Davetinizi kabul ediyorum.. Teşekkür ederim.. Nasıl iletişime geçebiliriz..?

   4. Sitemize üye olduktan sonra soru bölümünü veya konu ekle bölümünü kullanarak paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

   5. Selamun aleyküm,
    Kardeşim sitenize üye oldum ama sanırım konu paylaşımı yapamıyorum Yetki yok şeklinde uyarı geliyor. Direk site üzerinden görüşebilieceğimiz bir anlık konuşma yada mesajlaşma bölümü yok mu?

   6. Aleyküm selam Mail yolu ile sizinle iletişime geçiyoruz.

 54. Selamün Aleyküm hocam ..
  Eşini aldatan kadın bunu eşine söylemesi ve helallik istemesi gerekmez mi. Yani işin içinde eşinin kul hakkı yok mu?..Allah benim karşıma kul hakkıyla gelmeyin demiyor mu? Kul hakkını kul affetmeden Allah’ta affetmez deniyor.

  1. Evet tabi ki söylediğiniz her konuda haklısınız. Fakat taktir edersiniz ki eğer ciddi bir pişmanlık durumu varsa ve bu durum eşe söylendiği bir çok erkek bu durumu kaldıramaz ve konu boşanma ile sonuçlana bilir.

   1. Cevabınız için teşekkür ederim hocam…Peki böyle bir günahla Allahın karşısına çıkan kadının hükmü nedir? Nihayetinde Allahın affetmesi söz konusu değil (kul affetmedikten sonra).

 55. Merhaba hocam, işin içinden çıkamadığım bir şeyi sormak istiyorum. Babamın ikinci eşi (öz annem vefat etti) 2 sene önce biriyle 4 ay konuşmuş. Babam mesajı görmüş. Öğrenmiş bişeyleri bunun üzerine babam hastanede yattı ve şu andada sürekli hap kullanıyor. Bu olayı yeni söyledi babam. Ben şehir dışında okuduğum için haberdar değildim üzülmeyim diye söylememiş hastanede yatmasının nedenini de farklı biliyordum meğer buymuş. Adamla cinsellik anlamında hiçbirşey yaşamadıklarını iddia ediyor sadece sohbet gibi. 2. eşinden bi tane kardeşim var 8 yaşında babam onu düşündüğü için ayrılamıyor. Fakat kendi ruh halide hiç iyi değil. 2 senedir bu acıyı hep içinde tutmuş bana bile söyleyemiş. Kadın çok pişmanmış, intihara falan kalkışmış. Babam tamam diyor pişman affediyim Allah’ım ona göre mükafatımı verir diyorum diyo ama 3-5 gün geçince yine aklıma geliyor dövüyorum bu defa diyor. Ve hocam en önemlisi de kadın kendisine büyü yapıldığı için öyle birşey yaptığını yoksa neden böyle birşey yaptığını kendinin de bilmediğini söylüyor. Bunun üzerine babam bikaç hocaya falan götürmüş Hocam gerçekten bi insan büyüyle böyle birşey yapabilir mi? Lütfen yardımcı olun. Bi insan büyüyle olabilir mi böyle birşey.

  1. Tabi yapılan bir büyü veya başka bir şey buna neden olmuş olabilir veya böyle bir şey olmayada bilir. Fakat belli ki kadın pişman ve hatasını anlamış. Bu durumda babanız bir karar vermelidir. Ya eşinden ayrılmalı yada hatasını affederek evliliğine devam etmelidir. Fakat eşine vurmayı bu konudan dolayı eziyet etmesi hak değildir. Bizim tavsiyemiz babanız eşinin gerçekten pişman olduğuna ve bir daha böyle bir şey yapmayacağından emin ise eşini affetmeli ve geçmişe biz çizgi çekmelidir.

   1. Çok teşekkür ederim. Fakat büyü bu kadar insanı yani kendinin bile istemeyeceği ya da elinde olmadan ya da haberi olmadan yapılabiliyor ise bu kadar bu olaydan zarar gören insanların vebalini kim çekecek? Yani gerçekten böyle birşey olabiliyor ise Rabbim buna izin verir miydi? Çünkü şöyle söyleyim dediğim gibi ben şehir dışında okuyordum ve böyle bir olay olduğunu bilmiyordum. Babam bu süre zarfında 2 sene yani benimle doğru düzgün ilgilenmediği için derslerime gereken önemi vermedim ve daha birçok hata yaptım günah işledim bunları biliyorum. Yani yapılan yanlış sadece babama değil dolaylı olarak benim hakkıma da girmiş oldular ki benim hayatta ki tek varlığım güvendiğim insan babam başka kimsem yok annem de vefat etti ben 11 yaşındayken yani demek istediğim bu kadar canın yanacağını, kötülüğün olacağını bilen Rabbim buna izin verir miydi? Lütfen sorumu yanlış anlamayın Allah ın adaletine herşeyine inancım tam ama bilmediğim için soruyorum. O zaman her birbirini sevmeyen büyü yaptırarak ona her istediğini yaptırsın. Ne anlamı kaldı bişeylerin. Biraz uzun oldu ama gerçekten işin içinden çıkamıyoruz, görüşleriniz bizim için değerli.

   2. Değeli ziyaretçimiz, şeytanın varlığıda o zaman adaletsizlik değil midir? Bu dünya bir imtihan dünyasıdır ve babanız buna sabrederse mükafatını alacaktır. Bununla birlikte babanıza ve eşine eğer gerçekten büyü gibi bir şey yapıldı ise hiç şüpheniz olmasın bu kötülük yapanların yanına kar kalmayacaktır. Vebalini sizin dahi tahmin edeceğinizden daha ağır bir şekilde çekeceklerdir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

   3. Geri bildiriminiz ve bilgiler için çok teşekkür ederim. Hayırlı günler dilerim.

 56. Hocam arkadaşım kocasını aldatıyor ve ben bunu artık kaldıramıyorum kocası çok temiz kalpli ve bizim aramız bozuldu eşiyle kendini kurtarmak için de beni karaladı ve kocası benim hakkımda ağza alınmıcak şeyler söylemiş ben bu durumdan rahatsızım… eşine yani kocasına söylemeyi düşünüyorum bugün bir günahı bir sakıncası var mı çünkü bana iftira atılıyor…. ne yapmam gerekiyor bilemedim ama haksız yere beni karalıyorlar.

  1. Büyük bir ihtimalle sizin bu gerçeği söyleyeceğinizden dolayı size bu iftiralar atılmış. Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Bu durumdan sonra söyledikleriniz inandırıcı olmaya bilir. Lakin arkadaşınız eşinizi aldatmaya devam ediyor ise arkadaşınız eşinin bu gerçeği bilmeye hakkı var.

 57. Selamun Aleykum hocam ben kocamı defalarca kez biriyle aldattim beraber oldum ama şimdi pişmanım iki çocuğum var hocam bunu kocama söylemeliyim sizce vicdan azabı çekiyorum oda beni aldattı ama ben biliyorum kabul ettim o bilmiyor ne yapmamalıyıo acil cevap hocam lütfen

  1. Söylemeniz daga büyük sorunlara yil açabilir. Bu nedenle soylemeyin, fakat işlemiş olduğunuz günah tarifi olmayan büyük bir günahtır. Bu nedenle çok çok samimiyetle tovbe etmelisiniz.

 58. slm hocam öncelikle ben bir yenı doğum yapmış bir bayanım bebek emziriyorum çok korkutuluyorum uyuyunca uyumadan öncede kendimide çok korkutuyorum korkarak yatıyorum nasıl atlatmalıyım bu korkuyu yardımcı olun neler yapmalıyım uykuda korkutulunca ve bir daha soracam diyolarki eşinin ençok kullandığı bir şeyi başınıza koyun diye neymişte başınıza bir gelmez birde başını kapat yat diyor babaannem melekler gelmezmiş başım açık diye kapatınca melekler kadın olduğumuzu anlarmış gelirlermiş öle iyi günler.

 59. Selâmün aleyküm eşim bana sevgi göstermediği için başka bir erkekle telefonda samimi bir şekilde yazmış mtım. Çok pişmanım acaba nikahım düşmüşmüdür.

  1. Aleykum selam,nikahınız düşmemek te fakat yaptığınız şey çok büyük bir günahtır. Bu nedenle samimiyet ile dua etmelisiniz.

  2. İstirahate ile o kişinin hayırlı olup olmayacağını anlayabilirsiniz. Olup olmayacağını Mevla’mız bilir.

 60. Selamun aleykum, hocam eşimle 4 aydır ayrıydık barıştık nikahımız düştü mü öğrenmek istiyorum cevap verirseniz çok sevinirim Allah’a emanet olun.

  1. Değerli ziyaretçimiz, eğer eşiniz sizi boşamadıysa nikahınız düşmemiştir. Lakin İslam dininde eşlerin böyle dargın bir şekilde aylar geçirmesi hiç hoş görülen bir şey değildir. Bu nedenle bu tür durumlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Tabi bu konular birazda tamamen insanın elinde olan bir şey olmasa da evlilik sabır ve emek istemektedir. Yüce Mevla’mız eşiniz ile aranızda ki muhabbeti artırsın. Amin

 61. Selamun aleyküm hocam size bir sorum olacaktı ben rüyamda kıyameti gördüm bunun tabiri nedir?

  1. Aleyküm selam, bu rüya size bir mesaj vermektedir. Bu mesaj ise ölümün her an size yakın olduğudur. Maneviyatınıza dikkat etmelisiniz.

 62. Hocam bir sorum olacak eşim bana seni aldattım diye bana söyledi nefsime hakim olamadım dedi ve benimde dünyalar kadar tatlı kızım var onun mağdur durumda olmasını gönlüm el vermiyor. Sizce ne yapmalıyım eşimi boşayıp devamı etmeli yasa kafama devamlı bunu mu düşüneyim aldattığını.

  1. Değerli ziyaretçimiz, eşinizin yapmış olduğu tabi ki çok yanlış ve affedilmesi çok zor. Fakat eşinizin size bu hatasını itiraf etmesi gerçekten pişmanlıktan ve içinde yaşamış olduğu utanç dolayısı ile ise affetmeyi düşünmelisiniz. Zira bir aile kolay kurulmuyor. Bir şans vermenizi tavsiye ediyoruz. Fakat böyle bir durumun bir daha olmaması için sizi bu konuda ikna etmesini istemelisiniz. İnşaallah hakkınızda her şeyin hayırlısı olur.

 63. S.a.hocam. Size bir sorum olacaktı. Çok utanarak ve pişmanlıkla anlatıyorum.3 senedir evliydim ve esim benden boşanmak istiyor. İlgisizlikten ve sevgi yüzünden. Ben maalesef şeytana uyarak esimi bir kere aldattım ve başka bayanlarla Chat yaptım. Çok pişmanım. Esim bu durumdan haberi yok. Sadece ilgisizlik yüzünden ayrılıyorum dedi. Her gün dua ediyorum. Çok pişmanım. Ona itiraf ettim başka birisi hayatımda var diye. Ama kendi gözümle görmedim. Ne yapmam lazım. Bana lütfen yardımcı olun. Esimi çok seviyorum ve pişmanım. Bu Allah’ın bana verdiyi cezamı? Lütfen yardımcı olun.

  1. Değerli ziyaretçimiz, Aleyküm Selam. Öncelikle size tavsiyemiz samimi bir şekilde tövbe etmenizdir. Evliliğin iniş ve çıkışları duygu bakımından olabilmektedir. Lakin bu durumlarda eşler sadakatini korumalıdır. Zira İslam dini bizlere bunu önemle tavsiye etmektedir ki bu eşlerin bir birine olan sorumluluğudur. Bu size yüce Mevla'mızın verdiği bir ceza değil zira bu yaptıklarınız sizin hatanız. Bu nedenle hatalarınızı düzeltmek için elinizden geleni yapın ve çok sevdiğiniz eşinize ne kadar değer verdiğinizi ve yapmış olduklarınızın bir gaflet ile olduğunu izah edin. Ama bu izahı sözlerden ziyade davranışlarınız ile yapmalısınız. Zira bu gibi konularda eşler arasında olan muhabbetler iyi niyetli olsa da yıpratıcı olabilmektedir. Siz geçmişi kapatmalısınız ve geleceğinizin yalnızca eşiniz ile olabileceğini duruşunuz ile eşinize göstermelisiniz. Unutmayın sağlıklı bir evlilik için güven vazgeçilmez bir konudur.

 64. Ben kocamı sadece bir kez aldattım ve pişman oldum ayni hatayı bir daha hiç yapmadım bunu esime anlattım nikahımın düştüğünü sanarak söyledim ve o bana benden uzak dur ayni evin içerisinde yabancı kalalım dedi ne yapmalıyım.

  1. Değerli ziyaretçimiz çok büyük bir günah işlemişsiniz. Öncelikle tövbe edin ve kocanız bu itrafınıza rağmen sizi boşamadığı için Rabbinize şükredin. Belli ki eşiniz sizi seviyor ve bununla birlikte düştüğü bu durumu doğal olarak kabullenemiyor. Pişmanlığınızı anlamasını sağlayın. Bu konuda size büyük bir iş düşüyor. Bununla birlikte güvenini mutlaka kazanmalısınız.

 65. Değerli ziyaretçimiz, burada hatalı olan siz siniz. Vermiş olduğunuz bu bilginin hangi İslam eserinde yer aldığını belirtir iseniz bu konuda bizde bilgi sahibi oluruz. Zira bahsettiğiniz ğibi bir şey söz konusu değil.

  Alıntı: HaKaN
  Zina yapan kadının nikahı düşer… Nerde yazıyormuş düşmediği? Saçma sapan bilgilerle yanıltmayın insanları.

 66. Zina yapan kadının nikahı düşer… Nerde yazıyormuş düşmediği? Saçma sapan bilgilerle yanıltmayın insanları.

 67. Bu soru uzun bir açıklama istemektedir. Kısaca şunu diye biliriz ki zina eden bir kimse İslam dininin hükümlerine göre toplum içinde yüz deynek vurularak cezalandırılır. Bu hüküm ise Kuran ı keride Nur suresinin ikinci ayetinde yer almaktadır. Detaylı bilgi için siteye soru gönderebilirsiniz.

  Alıntı: feyza.
  zina eden kişinin kafasının taşlanmasının kuranda emredildiği dogru mudur?

 68. zina eden kişinin kafasının taşlanmasının kuranda emredildiği dogru mudur? ve bunun için nasıl bir açıklama yapılmaktadır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu