Genel

Evin Duvarına Resim Asmak Günah mıdır?

Evlerimizin duvarlarına aile büyüklerimizin, sevdiklerimizin resimlerini ve benzeri resimleri asmak dinen günah mıdır?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Evlerinizin duvarlarına ister sevdiklerinizin istesekte aile büyüklerimizin resimlerini asabiliriz. Fakat bilmeliyiz ki bu resimler suret olduğu için namazlarımıza engeldir. Bu nedenle bir çok İslam aliminin evinde bu tür resimleri üzerlerini resmi örtecek şekilde bez ve benzeri şeylerle örtülerek asılı görmekteyiz. Bu konu ile alakalı efendimizden şöyle bir örnek vardır. Peygamber efendimiz bir gün kızı Hazreti Fatma annemizin evine gider ve evin içinde kuş işlemeli bir kumaş görünce, ey kızım bu resim burada olduğu sürece artık senin evine de melekler girmez buyurmuştur. Hazreti Fatma ise o resimli kumaşı hemen kaldırmıştır.

Özetle, ev içerisinde asılan suret içeren resimler yani insan ve hayvan ve benzeri suret içeren resimler ya albümlere kaldırmalı yada üzerleri örtülmelidir. Fakat şu da varki manzara , doğa resimleri bu konunun içine girmemektedir ve onlarda bir mahsur yoktur. Onları dilediğimiz gibi evimizin dilediğimiz köşesine aşabiliriz.

Resim Olan Evde Namaz Kılmak

Soru: Ama diyelim ki biz namazımızı salon da kılıyoruz ve resim mutfakta o zaman namazımız kabul olmaktadır mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, resim olan bir odada namaz kılınabilir. Yalnız bu konuda önemle dikkat edilmesi gereken konu namaz kılacak olan kişinin önünde veya namaza durduğu yerden sağına soluna vede önüne baktığı taktirde hiç bir resim gözüne çarpmamalıdır. Bu şekilde namaz kılan kişi günaha girmiş olur.

Burada ki resim ise manzara resimleri değildir. Burada ki resimden kasıt suret içeren yani , insan hayvan veya göz ve yüz içeren resimlerdir.

Eve Resim Asmak Günah mıdır? Hakkında Video

https://youtu.be/7Y6vFvx2yrE

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu