Sorularınız

Evde Köpek Beslemek Günah mıdır?

Evde köpek beslemek günah mıdır? Bu konuda bizlere bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz İslam dininde hayvanların daha doğrusu nefes alan ve can taşıyan her canlı değerlidir. Fakat bununla birlikte İslam dini belli kurallar getirmektedir ve her Müslüman bu kurallara uymalıdır. Örneğin evde köpek beslemek gibi. İslam dinine göre köpekler yapı itibari ile insan ile temas etmemesi gereken bir hayvandır. Dolayısı ile bir gereklilik olmadığı sürece köpek beslemenin bir gerekliliği yoktur. Bu konu ile alakalı hadis i şerif şöyledir:

“Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere, köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir.”(Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 56-58)

Bu hadis i şeriftende anladığımız üzere bir gereklilik olmadığı sürece köpek beslenmemelidir. Eğer ki bir gereklilik tabi ki köpek besleyebiliriz. Bununla birlikte böyle bir gereklilik durumunda köpek beslememiz gerekse dahi köpekleri evlerin içine sokmakta uygun değildir. Zira bu konu ile alakalı zikrede bileceğimiz bir hadis i şerif şöyledir:

“Köpek sizden birinin kabından içerse, onu yedi defa yıkasın.”- “Köpeğin ağzını soktuğu sizden birinin kabının temizliği, ilki toprakla olan yedi defa yıkamaktır.” (Ahmed, Buhari, Müslim)

Özetle, yukarıda belirtiğimiz nedenler ile İslam dininde ev içerisinde köpek beslemek caiz değildir. İslam dininde her canlı değerlidir. Fakat bununla birlikte her canlının bir yeri vardır. Örneğin hayvan bakım evleri bunun bir örneğidir. Bu konularda insanlar hassas olduğu için şunu da belirtelim. Örneğin sokaklarda olan köpeklere daha doğrusu sahipsiz hayvanlara sahip çıkmak tabi ki caizdir hatta sevabı vardır. Fakat bir Müslüman o hayvanı kendi evine sokarak sahip çıkmak yerine o hayvanı ait olduğu yere ulaştırarak yapmalıdır. Zira aslında bu manada hayvanları evimize sokarak bir yandan da aslında onları evsiz bırakmaktayız. Zira insanların doğasında evlerde insanlarla yaşamak olduğu gibi hayvanların doğasında da dışarıda hayvanlar ile yaşamak vardır.

Sorular & Yorumlar

  1. Şahsen yabancı birinin yediği içtiği tabak bardaktan da mecbur kalmadıkça içmem. Müslümanım ve evde süs köpeği besliyorum. Mutluyum. Köpek olan ev pis olur diyolar kendi evlerinde bir sürü çoluk çocuk temizlik sıfır her yer kir. Benim ev köpek yok gibi pırıl pırıl. Hee bi de şu çoluk çocuğunuz hatrına bi köpek alın be ya. Köpek görünce uzaylı görmüş gibi koşuyor gariplerim sevmek için yazık be ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu