İslam Alimi

Ev İşleri Yapmak Sevap mıdır?

İşten yorgun gelmek yorulmak ev işleri yemek temizlik yapmak sevap mı günahlara kefaret olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, hem çalışıyorsunuz hemde evinizin temizliği ile uğraşıyorsunuz. Tabi ki bu yaptıklarınız hayırdır ve sevaba giriyorsunuz. Zira bu yaptıklarınızı ailenizin geçimi için ve ailenizin temizliği için, en önemlisi daha iyi bir yaşama sahip olmaları için yapıyorsunuz. Peygamber Efendimiz hazreti Fatıma annemize şu tavsiyede bulunmuştur:

“Allah’a olan farzlarını eda et, ailenin işlerini yap. Yatağına girince otuz üç kere sübhanallah, otuz üç kere elhamdülillah, otuz dört kere Allahu ekber de. Böylece hepsi yüz yapar. Bu senin için hizmetçiden daha hayırlıdır.” [Buhari, Fedailul Ashab 9; Müslim, 80, (2727); Ebu Davud, Harac 20, (2988, 2989)]

Başka bir hadis i şerif ise şu şekildedir: “Sizden birinizin kendi evinde yapacağı bir iş, mücahitlerin yaptığı cihat sevabını kazandırır.” (Kenzu’l-Ummal, h. No. 45146). Dolayısı ile bayanlar ve evde eşlerine yardım eden erkekler ev işlerini küçümsememelidir. Zira ev işlerinde büyük hayırlar vardır, yaşayabilmemiz hayatımızı devam ettirebilmemiz evimizde yapılması gereken işlere bağlıdır. Yüce Mevla’mız bütün Müslümanlara bu konunun ciddiyetini anlamayı nasip eylesin. Erkeklere ise bu bilinçle gerektiğinde eşlerine yardım edecek bir bilinç nasip eylesin. Özetle, şunu diyebiliriz ki bir Müslümanın kadın olsun erkek olsun ev temizliği veya evin diğer işleri yapması sevaptır. Hiç bir Müslüman bu hayırdan geri kalmamalıdır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ