Kurban

Ev Alacağız Kurban Kesmemiz Şart mıdır?

Annem Almanya’dan emeklilik maaşını toplu bir şekilde aldı bununla ev almayı düşünüyor yalnız bu toplu parayı aldı diye kurban kesmesi gerekir mi ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, kurban kesmek farz değildir fakat çok önemli bir gerekliliktir. Ev alacak kadar parası olan bir insanın kurban kesmemesi tabi ki biraz ters olacaktır. Fakat örneğin kurban beli bir kuruştur ve alacağınız ev kırk kuruştur ve elinizde otuz dokuz kuruş olabilir. Bu durumda yüce Mevla’mızın anlayışına sığınabilir ve kurban kesmeye bilirsiniz.

Fakat şu da bir gerçek ki kurban ibadetinde sayısız hayırlar vardır. Şu açıdan da konuya bakılmalı. Örneğin kurbana niyetlenen bir kula yüce Mevla’mız şüphe yok ki yardım edecektir. Bu belki evin sahibinin evin fiyatına indirim yapması, belki gelecek bir kazanın önlenmesi olabilir. Bazen yaptığımız hayırlar sonucu bir çok sıkıntılar bizden uzak durur ve çoğu zaman bir bizden uzak duran sıkıntıların farkına dahi varmayız.

Özetle, sıkıntılı bir durumda iseniz ve ev gibi zaruri bir ihtiyacınızı karşılayacaksanız bir seneliğine kurban ibadetini yerine getirmeye bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu