Mezhepler

Eşlerin Farklı Mezheplere Mensup Olması Evliliğe Engel midir?

Bildiğimiz üzere İslam aleminde mezheplerde fıkhı konularda farklılıklar olabilmektedir. Bu bağlamda eşlerin farklı  mezheplere mensup olması evliliğe engel midir? Bu konuda neler yapılabilir ve bu konuda ki yaklaşım ne olmalıdır?

Kutsal bir yapı olan Evlilik “her karı koca arasında birlikte yaşama hakkı sunan ve karı koca arasında karşılıklı hak ve sorumluluklar veren bir akittir.” Evliliğin taraflar yani, karı koca icap ve kabul yani karşılıklı rıza, şahitler iki erkek veya iki kadın bir erkek şahit, mehir geline ait olan maddi hakkı gibi birçok kendine has unsurları ve şartları vardır.

Bu bahsettiğimiz ve diğer usulünce olması gereken şartlarda bir eksiklik olmadığı taktirde eşler arasında mezhep farklılığı evlenmeye kesinlikle mani değildir. İki farklı mezhebe mensup iki insan evlenebilirler ve evlilik hayatları süresince farklı mezheplere( Hanefi, Şafii, Maliki, Hanbeli) tabi, bağlı olarak evliliklerini sürdürebilirler.

Fakat kutsal bir yapı olan evlilik hayatı eşlerden birinin ölümüne kadar devam eden bir birliktelik ve bu dünya hayatını paylaşma olması hasebiyle eşlerden biri, dini bir zorunluluk olmamasına rağmen, eşiyle aile hayatında daha uyumlu olmak ve mezhep farklılığından oluşan birtakım küçük veya büyük problemleri aşmak veya karşılaşmamak maksadıyla bir diğerinin mezhebe yani eşinin tabi bulunduğu mezhebe tabi olabilir.

Eşlerin Farklı Mezheplere Mensup Olması Hakkında Sorular

Soru: Bir Şafi mezhebinden bir kadının Caferi ile evlenmesi uygun mudur değilse neler yapılabilir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ehli sünnet olan birinin yani Hanefi, Şafi, Hanbeli veya Maliki mezheplerinden birine mensup olan bir kimsenin bu dört mezhebin dışında biri ile evlenmesi uygun olmayacaktır. Bu konuda yapılacak tek şey ancak ehli sünnet olan bir erkek bu dört mezhebin dışında biri ile evlenebilir. Fakat ehli sünnet bir kadının ehli sünnet olmayan bir kimse ile evlenmesi uygun olmamaktadır. Mevla’ya emanet olun.

Soru: Allah’ın izliyle yakında evleneceğiz nişanlım şafi ben hanefiyim benim yapmam gereken bir şey var mı evliliğimiz dinen doğru mudur? Çocuk babanın mezhebi ile doğar demişsiniz çocuğumuz olursa inşallah onu babasının mezhebine göre mi yetiştirmem gerek şafi mezhebine göre?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Eşinizin Şafi oluşunun hiç bir zararı yoktur. Siz kendi mezhebinize göre eşiniz ise kendi mezhebine göre ibadet etmesi yeterlidir. Çocuklarınız eşinizin mezhebi üzere doğacaktır bu nedenle çocuklarınızı eşinizin mezhebi üzere yetiştirmelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. İlerde evlenmeyi düşünüyoruz ben Hanifiyim erkek arkadaşım ise alevi günah mı yada ne yapmamız gerekiyor?

  1. Hanefi bir kadının 4 mezhep dışında bir erkekle evlenmesi caiz değildir. Genel kaide budur. Bu konu toplumumuzun hassas olduğu bir konudur. Ancak bu durumda farklı bir şey söylersek yanlış Bilgi vermiş oluruz. Asıl kaide Alevi biri ile evlenmek yasaktır değildir. Asıl kaide ehli sünnet inancına sahip olmayan biri ile evlenemezsiniz denektir.

 2. AS… Benim erkek mezhepleri Hanefi ve kadın Zazaları Nişanlı gerçek… sakinca varmıdır? Bilmiyorum yardimci içinde yorum oku beklerim…

 3. Allah’ın indirdiği kitaba müracat etmezseniz böyle sorular sorarsınız. Kitapta erkekler ve kadınların kimlerle evlenip evlenemeyeceği açık açık yazılmıştır birde fetva makamı diye makam çıkarmışlar Allah’ın açıklamadığını resulün açıklamadığını bu fetvacılar açıklıyor. Allah size sormayacak mı hesap günü benim adıma nasıl hüküm verirsiniz?

  1. Peki siz böyle düşünüyorsanız o vakit Yüce Mevla’mızda size bu konuya neden böyle yorum yaptığınızın hesabını soracak. Zira Kuran ı Kerimin ne yazdığını bize söylemekte size düşmez ve içerisinde neler olduğunun açıklamasını yapmakta size düşmez. Siz sadece İkra suresinin 1. ayetini burada paylaşmalı ve kendinizden hiç bir kelime katmamalıydınız ki samimiyetiniz ortaya çıksın.
   Not: Sitemizde tartışmaya yer yoktur. Siz söylediniz biz cevapladık. Sizin söylediklerinizde bizim verdiğimiz cevapta yeterince gereksiz ve yanlış oldu. Lütfen devam ettirmeyin.

 4. Merhaba benim evleniceğim erkek Alevi ama ben değilim bu bir engelmidir herkez başka birşey söylüyor evlenemezsin dinen haram deniliyor ve kafam çok karışıyo bu konuda sizce ne yapmalıyım

 5. selamin aleykum dini nikahimi elhamdulillah bugun kiydil eşim bayan şafi ben erkek hanifiyim eşim bayan şafi abdestliyken ben erkek hanifi dokundugu zaman abdesti bozuluyormu ve hocanin dedigine gore bayan şafi erkek hanifi oldugu icin yani farkli mezhep oldugu icin abdest bozulmuyor eger ikimizde şafi olsaydik abdest bozulurmuş sizden bilgi edinmek isterim

 6. Ben aleviyim sevgilim şafi annesi şafi olmazsan seni istemem dedi. Napmalıyım ben mezhepimi seviyorum ailem bu duruma karşı çıkabilir lütfen akıl verin hayırlı günler.

  1. Bu durumda karar sizindir. Bizim tavsiyemiz evleneceğiniz kişinin mezhebine tabi olmanızdır.

  2. Bende yeni tanıştım ve aşık oldum bir hafta oldu ben bayanım aleviyim sevgilim şafi bilmiyorum nasıl olur konuşmak lazım ki ilerde çocuk olursa şafi olucak mecnur baba soyuny devam ettirir bu böyledir zaten yani kısacası ona ayak uydurman lazım bunun içinçok sevmen lazım ??

 7. Selamun aleyküm ben hanefi mezhebindenim eşim safi mezhebinden dini nikâhımız şafi mezhebine göre kıyıldı
  Hanefi mezhebine göre davranabilirmiyiz ?

 8. Selâmün aleyküm hocam ben Hanefi mezhebindenim konustum kişi arap alevisi evlenmemizde sakınca varmidir

 9. Merhabalar
  Ben Hanefi erkek arkadasım Alevi. Evlilik planları var. İnternette dünya kadar şey yazılı biri farklı şey söylüyor diğeri farklı. Size soruyorum. Bu evlilik caiz olur mu?

 10. Ben hanefi erkeğim evlenmek istediğim kız alevi. Dince evlenmemiz mümkün müdür, mümkünse olması gereken nedir?

 11. Hocam bir sorum olucaktı arkadasimin sevgilisi şii ama baya bagli Kurana namaza dindar bir aile arkadasim hanefi evlenmeleri caiz olur mu ?

 12. Selamun aleykum sevgilimle ciddi düsünüyoruz o alevi ben hanefi mezhebindenim. evlenmemiz caiz olur mu

 13. Benim erkek arkadaşım alevi bende hanifiyim. Bizim evlenmemiz günah mı? Ailem erkek arkadaşım alevi diye evlenmemizi onaylamıyorlar. Alevi erkeğe kız verilmezmiş. ne kadarı doğru ve evlenmemiz sakıncalımı?

 14. Hocam bir gayrimüslim evlenmeden müslüman olup evlendikten sonra sünnet olabilr mi

  1. Bu noktada olması gereken gayrimüslimin önce Müslüman olması sonra sünnet olması ve daha sonra evlenmesi dir.

 15. Bir evlilikte bayan Hanifi erkek safii ise hangi şartlarda erkek Hanifi mezhebine geçebilir

 16. Selamünaleyküm hocam biz 2014te kaçtık Ben şafiyim eşim Hanefi eşimin ailesinin haberi olmadan nikahımızı kıydık ama ailemin haberi vardı rızası da vardı bir sorun olur mu ve ertesi günü eşimin ailesine de haber verirdim Allah’ın kaderi dediler herhangi bir karşı gelme olmadı hocam cevabınız için şimdiden teşekkürler Selamünaleyküm

  1. Sonuç itibari ile eşinizin anne ve babasının rızası var ise bir sorun yer almamaktadır.

 17. Selamın aleykün benim eşim şafi ben hanefiyim zorlanıyoruz bazı konularda kendiside hanefi olmayı istiyor erkek mezhep değiştirmek için ne yapmalı ve bu sebepten dolayı mezhep değiştirmesi caizmidir şimdiden saolun

 18. Selamün aleyküm ben Hanefi mezhebinde olan bir kadınım eşimin mezhebi ise şafi benim meshebimi degistirmem mi gerekiyor yoksa Hanefi olarak devam ede bilirmiyim

 19. ben şii -şia mezhebindenim evlemeyi düşündüğüm kişinin şafi olduğunu öğrendim. Evlenmemiz doğru mudur??

  1. Sitemiz Hanefi, Şafi, Hanbeli ve Maliki mezhepleri üzerinden bilgi vermektedir. Dolayısı ile bir kadın olarak Şafi mezhebine tabi olan bir erkekle evlenebilirsiniz.

 20. öncelikle kendim hanefiyim fakat neden aleviyle evlenmek caiz değildir gibi bir tabir kullanmışsınız anlam veremedim bunu mantıklı sebepler çerçevesinde açıklayabilmenizi dilerdim fakat mantıklı bir sebebi dahi olmadığı kanısındayım. Herkesin inancı, değerleri kendine özel ve kıymetlidir. Toplumda bu gibi yersiz ayrıcalıkların hiç bir zaman var olmaması dileğiyle…Böyle düşünmeme rağmen sizlerinde düşüncesine ve inancına saygı duyuyorum.Sağlıcakla kalın.

 21. Sa hocam ben hanefiyim eşim şafii imam, nikahımızı kıyarken her iki mezhebe göre kıydım dedi yani eşim bu evlilikte hanefi mezhebini taklit edebilir mi?

  1. Nikah ile nikah sonrası hayatın bir bağı yoktur. Eşiniz diler ise hanefi mezhebine geçebilir. Ancak bunu yapmadan
   önce Hanefi mezhebinin ilmihalini çok iyi derecede öğrenmelidir.

 22. Erkek arkadaşım safı mezhebindn ben ise Hanifi ewlılık Düşünüyoruz bunun sımdı weya ilerleyen zamanlarda Çocuklara falan bir sorunu olurmu acaba

 23. Merhaba ben Hanefi mesebindenim. Eşim safi evlendik . Eşim meshep değiştirmedi ve abdesti iken yakinimdan bile geçmiyor ve ben farklı mesheplerden olmamızan rahatsızim. Kendisine söyledim ben safi olarak kalacağım diyor. Bu şekilde yumamizin huzuru kaçıyor. Bu şekilde devam ederse ayrılmayı düşünüyorum. Ehli sünnet bu gibi sorunlar için neyi buyurur.

  1. Eşinizle tekrar konuşun bu sebepten dolayı boşanmanız uygun olmaz.kutsal bir yapı olan evlilik hayatı eşlerden birinin ölümüne kadar devam eden bir birliktelik ve bu dünya hayatını paylaşma olması hasebiyle eşlerden biri, dini bir zorunluluk olmamasına rağmen, eşiyle aile hayatında daha uyumlu olmak ve mezhep farklılığından oluşan birtakım küçük veya büyük problemleri aşmak veya karşılaşmamak maksadıyla bir diğerinin mezhebe yani eşinin tabi bulunduğu mezhebe tabi olabilir.

 24. Selamun aleykum kız arkadaşım alevi ben hanefiyim bir sorun olur mu evlilikte bir açıklarmısınız lütfen

 25. Eşimle evlendiğimizde nikahımız kıyıldığı esnada hocaya mezhebimi belirtmedim bayan olarak ben Şafii eşim ise hanifi mezhebinden şimdi ben eşimin mezhebine doğrudan tabi mi oldum teşekkürler

 26. Sizin dinle alakanız yok hak mezhep diye birşeyde yok Peygamber Efendimizin mezhebimi vardı alevi sunni herkes müslüman bu ülkede ve siz böyle caiz değil diyerek büyük günah işliyorsunuz. Allah’a havale ediyorum sizi.

 27. selamü aleyküm ben yakın zamanda evlenicem inşaallah eşim mezheplerimiz farklı koca olacak kişinin mezhebi şafii benim ise hanefi mezhebine mensubum eşim olacak kişi şafi mezhebine icabet etmem gerektiğini belirtiyor ne yapmam gerekiyor doğacak cocuklar hangi mezhebe tani olacak.

  1. Aleyküm Selam isterseniz şafii mezhebine geçebilirsiniz. Hanefi mezhebinde de kalabilirsiniz.Evliliğe engel bir durum değildir.Çocuklarınız istediği mezhebe tabi olabilir.

 28. Selamünaleyküm ben aleviym ama allaha inancm sonsuz. Evlenmeyi düşündüğüm kişi sünni ama ailesi istemiyor ne yapmamız gerek

  1. Aleyküm selam Güzel kardeşimiz sizde sünni olun beraber eşiniz olacak kişiyle ibadetlerinizi yapın böyle yaparsanız sorun da kalmaz ailesi de sizi kabul eder, zaten inandığınızı söylüyorsunuz.Sünni olmanız sizin için çok daha hayırlı olur.Selametle Kalın.

 29. Hocam erkek arkadaşımın babası alevi ama kendisi ben hanefiyim herkes kendi mezhebini kendisi seçer ben hanefiliği seçtim diyor sizce doğrumu evlenmemizde bir sakınca varmıdır? Benimde mezhebim hanefi

  1. Bu konu önemli emin olmanız gerekiyor.Gerçekten hanefiyse İbadet ediyor namaz kılıyorsa evlenebilirsiniz ancak dediğimiz gibi önemli bir konu emin olmanız gerekir.

 30. merhaba ben hanefı mezhebindenim erkek arkadasım ıse safi evlenmemızde bi sakınca var mıdır tesekkürler.

 31. Selamun aleykum. Ben hanefiyim evlenmeyi düşündüğüm bey’in sii mezhebinden olduğunu öğrendim. Karakterlerimiz birbirimize uyuyor. Cok efendi ve saygılı biri. Cuma namazlarını kiliyor ramazan ayinda oructa tutuyor. Dini bilgisi pek yok ama beni hic kirmadan yapilmasi gereken bir ibadeti soyledigim zaman yerine getiriyor. Mezhep ssıkıntısından dolayi uygun degil ama evlenebilirmiyiz? Bi yol gosterebilirmisiniz?

  1. O kişiden sizin mezhebine geçmesini istemelisiniz. Zaten anladığımız kadarı ile geçmemesi için hiç bir engel yok. Aksi taktirde uygun değildir. Unutmayın bu bizim düşüncemiz değil ehli sünnet alimlerinin ortak görüşüdür.

 32. Selamün aleyküm biz hanefiyiz kız kardeşimi alevi bir bey istiyor caiz olmadığını biliyorum fakat emin olmadan bir şey söylemek istemedim.ayrıca alevi olan bey bizim mezhebe geçebilirmi

  1. Sizinde bildiğiniz üzere caiz değildir. Bununla birlikte bahsettiğiniz bey isterse tabi ki Hanefi mezhebine geçebilir.

 33. Ben Şafii mezhebindenim nişanlım hanefi mezhebinden evlenmemizde dinimizce bir sakınca var mıdır yoksa kuralları ne olmalıdır cevaplarsanız sevinirim.

  1. Hiç bir sakıncası yoktur ve özellikle yapmanız gereken bir konuda yoktur. Yüce Mevla’mız mübarek eylesin inşaallah.

 34. Acil lütfen, Şafi nikahıyla ilgi sorum olacak : veli vekil tayin etti, vekil kızı ve veliyi tanıyor. 2 salih şahid vekil ve damatla nikah kıyılcak . Şahitler vekil ve damadı tanıyor ama kızı ve veliyi tanımıyor bir mahsuru var mı? Veli vekaleti telefonla vardı birde bu şekilde oluyor mu?
  Son sorum veli yani babam 5 vakit namazındadır ama çok dikkatli değildir her konuda tövbe edip vekalet vermesini istiyecem ama bir sene tövbesıne uymalı diye okudum . Doğrumu bu arada çalıştığı yerde dikkat etmez hanımlarla sohbet eder bu tarz dikkat sizlikler kastım yarın inş. Nikahım olacak bunum için acil .inş net cevaplar bulabilirim.

  1. Babanız istediği kimseyi vekil tayin edebilir tanıyıp tanımaması önemli değildir. Bununla birlikte babanızın işlediği günahlarla sizin nikahınızın bir bağlantısı yoktur. Bu nedenle babanızın rızası var ise nikahınız için bir engel yoktur.

   1. Cevap için çok teşekkürederim. Şafide veli salih olmalı sözünden dolayı terddüt ettim. 2 salih sahit bulduk ama nikahda veli ve gelin olmayacak . Sahidler bu ikisini tanımıyor tanımaları gerekiyor mu? Damadı ve vekili tanıyorlar. Şafi nikahı için detaylı bilgi ve hoca bulmak çok zor malesef.

   2. Şafi mezhebinde babanın rızası çok daha önemlidir. Babanın rızası var ise şahitlerin sizi tanıması şart değildir. Yeterki şahitler tabiri caizse aklı başında müslümanlar olsunlar.

 35. Sevdiğim adam şia mezhebinde ben ise şafi mezhebindeyim evlenmemizin günah olduğunu söylüyorlar bunun doğruluğu var mı?

  1. Değerli ziyaretçimiz, bu konuda yorum yapmamıza gerek olduğunu düşünmüyoruz konu gayet açık bir dille yazılmıştır.

 36. Her ne olursa olsun yeter ki gönüller bir olsun. benim sevdiğim adam şii ama ben hanefiyim . bu durumu hem o hem ben kabullendikten sonra kime ne düşebilir ki . insan var , insan var. o kadar temiz yürekli biri ki insan kendi mezhebini sorguluyor resmen. diyeceğim o ki eğer birini gerçekten seviyorsanız sakın bu sebepler yüzünden bırakmayın kızlar Allah(c.c) ve Hz.Muhammed(s.a.v) efendimizin daima adını zikretsin yeter.

 37. Şia bir erkek ile Hanefi mezhebine mensup bir bayan evlenebilir mi? Net bir cevap alabilirsem sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Evlenebilir, fakat hanefî bir bayanın dört mezhep dışında bir erkek ile evlenmesi caiz değildir.

 38. Hocam yorumlara bakıyorum güzel yalnız bir hata var şimdi mezhep konusunda senden emin cevap istiyorum diyelim ki adamın birisi alevi şia v.b kökenli bu adam bulunduğu ortamın yaygın olan mezhebine tabi oldu diyelim ki bulunduğu ortam safi ise safi oldu diyelim peki evleneceği veyahut çocuğu her ne ise onun mezhebinden olmak zorunda mi doğuştan mezhebi ne ise o olur diyorsunuz bence bu değil dileyen mezhebine gore neyi benimsiyorsa onu yaşar

  1. Doğan her çocuk babasının mezhebi üzerine doğar fakat mezhep değiştiremez diye bir kaide yoktur. Kendimizden örnek verecek olur isek benim babam Şafi mezhebine tabi ben ise Hanefi mezhebine tabiyim. Dolayısı ile bizi yanlış anladığınızı düşünüyoruz.

 39. Sevdiğim erkek caferi ben şafii mezhebindeyim bayan icin nikah düşmez diyorsunuz peki mezhep değişikliği gibi bi imkan varmı yani ondan sonra nikah caiz olurmu

 40. Hocam 4 mezhebin hak oldugunu KU’RAN dan bana ayetle kanitlaya bilirmisin sizin mezhebin kurucusu imam caferi sadik a.s ogrencisi degil mi siz kalkip burda caferileri bir yahudi hiristiyan yerine koyup batil sayamazsiniz bunun hakkini oteki tarafta nasil vericeksiniz burdan vaaz vermek kolay muslumanin muslumana nikahi duser meshep sonradan cikan bisey ve bir noktaya giden farkli yollar sadece hak saydiginiz 4mezhebin icinde hangisi hak acaba ?????

  1. Değerli ziyaretçimiz neden bizi bu duruma düşürüyorsunuz anlayamadık. Caferileri eleştirmek iyilemek veya kötülemek bizim haddimize değildir. Burada bahsettiğimiz ehli sünnetin görüşüdür ve bu görüş Caferilere has veya özel değildir. Konuya öyle bir yaklaşıyorsunuz ki sanki biz caferiler kafirdir dedik veya bir müslüman caferi biri ile evlenemez dedik. Bununla birlikte biz burada kendi düşüncelerimizi paylaşmadığımız için bu konuları bizimle tartışmanızın bir anlamıda olmuyor. Eğer bir bilginiz var ise insanlar ile paylaşın fakat lütfen bunu bize hakaret ile yapmayın. Zira hakaret içermeyen büyün yorumlar yayınlanmaktadır.

 41. Selamun aleyküm. Hayırlı akşamlar. ben hanefi mezhebindenim, şia mezhebi bir kızla sözlüyüm evlenmeyi düşünüyorum dinen bir sakıncası var mı ayrıntılı şekilde bilgilendirirseniz sevinirim. Allah razı olsun

  1. Aleyküm selam, Hnefi mezhebine göre Hanefi bir erkek dört mezhebin dışındaki bir mezhebe tabi olan bir kadınla evlenebilir bunda bir mahsur yoktur. Fakat tavsiye edilen dört mezhepten birine tabi olan bir kadınla evlenmektir.

 42. Selamun aleykum bir sorum olacakti sevdigim adam caferi ben ise hanefi yim biz evlenmeyi dusunuyoruz ama karsi tarafin ailesi beni kabul etmiyor ne yapabiliriz kabul etmeleri için.

  1. Ailesi sizi istememesi isabet olmuş. Zira hanefi bir kadının hanefi, maliki, şafi , hanbeli dışında bir mezhebe tabi biri ile evlenmesi caiz değildir.

   1. sunnu erkek evleniyoda caferi niye evlenmiyo sizin gibi yamuk olamayiz istediğimizde alırız sizin gibi zirtolar hiçbirşeyi değiştiremez.

   2. Değerli ziyaretçimiz biz burada caferi mezhebinden veya başka bir mezhepten bahsetmiyoruz. Dört büyük mezhebin görüşünden bahsediyoruz. Siz konuyu kişisel leş tirerek yanlış yapıyorsunuz. İsteyen istediği ile evlenebilir. Bizim bu konuda özel bir gayretimiz yoktur. Fakat siz kızacaksınız diye gelen sorulara cevap vermekten de vaz geçemeyiz.

   3. Evlen bacim inanma bunlara hak meshep 4derler sonrada kendi iclerinde de hak biziz derler cennete biz giricez diger 3meshep gelemicek derler muslumanin muslumana nihaki duser bu bukadar dir

 43. Sevgilim alevi ben ise hanifiyim mezhep farklılıkları yüzünden ailem olmaz dedi ne yapmam gerekir ilerde sorun olur mu bunlar.

  1. Dinen eşinizin alevi olamasında bir sakınca yoktur. Fakat eşlerin birbirileri ile daha iyi uyum sağlamaları için mezheplerinin aynı olması daha iyi olacaktır. Eğer sevdiğiniz kişi sizin mezhebinize geçer ise çok daha iyi olur.

 44. Hayırlı ramazanlar , benim sorum şu: ben nişanlıyım Allah’ın izliyle yakında evleneceğiz nişanlım şafii ben hanefiyim benim yapmam gereken birşey var mı evliliğimiz dinen doğru mudur? Çocuk babanın mezhebi ile doğar demişsiniz çocuğumuz olursa inşallah onu babasının mezhebine göre mi yetiştirmem gerek şafii mezhebine göre?

  1. Eşinizin Şafi oluşunun hiç bir zararı yoktur. Siz kendi mezhebinize göre eşiniz ise kendi mezhebine göre ibadet etmelidir. Çocuklarınız eşinizin mezhebi üzere doğacaktır bu nedenle çocuklarınızı eşinizin mezhebi üzere yetiştirmelisiniz.

   1. Peki hocam teşekkür ederim bir sorum daha olacak biz nişanlıyken imam nikahı kıyabilir miyiz?

   2. İslam alimlerinin pek çoğu bir çok nedenden dolayı bu uygulamayı yanlış bulmaktadır. Nikah düğün günü kıyılmalıdır.

 45. Hocam ben aleviyim sevdigim adam Sünni ama bizim taraf bize ters öyle şey olmaz diyip duruyor ayrıldım denedim ama olmadı çok seviyorum onu ailemi nasıl ikna edicem eğer gidersem seni sileriz diyolar bu doğru bişi mi sevgi de mezhepe takılmak ne kadar doğru.

  1. İnanç çok önemlidir. Ailenizi ancak inanç nedeni ile dinlememeniz caiz olacaktır. Sadece sevdiğiniz için ailenizi karşınıza almanız yanlış olacaktır.

 46. Selamun aleykum hocambi sorum olacaktı :::::: Alevilerin ramazan orucunu tutmamaları islama uyan bir hareketmi yane kur’an-ı kerim bunu nasıl yorumluyor. Ramazan orucunu tutmamaları durustmudur…

  1. Ramazan ayında oruç tutmak farzdır ve şüpheye yer olmayacak derecede ne kadar ve nasıl tutulacağı açıktır. Alevi kardeşlerimize gelince ise bu onların taktirdir ve saygı duyulmalıdır. Fakat ehli sünnet inancına tabi olan dört mezhebe göre ramazan orucu farzdır ve bir ay boyunca tutulmaktadır.

   1. Şia ve Şafi mezhepleri ayrı mezheplerdir ve Şafilik ile Alevilikte ayrı mezheplerdir.

 47. Selamün Aleyküm ben kendim hanefiyim kız arkadaşım caferi. Erkek için hüküm nedir acaba ? Evlenmesinde sakınca varmıdır?

 48. merhabalar benim arkadaşım hanefi ve sünni olan bir kızla evlenmek istiyor ve dini boyutta ne tür sorunlar karşılarına çıkabilir merak ediyorlar

 49. Bayan hanefi mezhebi erkek şafi mezhebinden. Evlenemeyi düşünüyorlar. Bayanın mezhebini değiştirmesi gerekiyor mu? Evlenmeleri uygun mudur? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Bayanın veya erkeğin mezhep değiştirmesi gerekmemektedir. Dolayısı ile evlenmeleri uygundur.

 50. Merhaba benim erkek arkadaşım türkmen alevisi ben ise sunniyim evliligimizde bir mahsur varmıdır?

  1. Ehli sünnet inancıda Hanefi, Şafi, Hanbeli ve Maliki mezheplerinin dışındaki mezhepler ehli sünnet olarak kabul edilmemektedir. Bu kaideye göre ehli sünnet bir kızın ehli sünnet olmayan bir erkekle evlenmesi caiz değildir.

 51. Ben Hanifi meshebindenim, erkek arkadaşım meshebini bilmiyor ve ailesi de bilmiyor meshep ne demek, biz evlenmek istiyoruz bu mümkün mü dinen ? Bu yaştan sonra benim meshebimi kabul edemez mi ?

  1. Bu yaştan sonra olsa dahi isterse sizin mezhebinize geçebilir. Önemli olan Ehli sünnet inancına sahip olmasıdır. Bir Müslümanın mezhebini bilmemesi inanç yönünden çok zayıf olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle bir mezhep seçmelidir. Bu mezhep Hanefi mezhebi olabilir zira Diyanet İşleri hanefi mezhebini önermektedir.

 52. Öncelikle bir arkadaşım namaz kılarken namazlığın önüne taş koyuyor ve bir yerinden kan aktığında abdestinin bozulmadığına şahit oldum oruç namaz vs ibadetlerini yaptı gibi söylüyor mezhebi şia mıdır? Eğer öyleyse sia mezhebi erkek ile hanefi mezhebi bir kızın evlenmesi doğru mudur? Erkek kıza mezhepler ayrı nedeniyle evlenemeyeceğini söylüyor. Teşekkürler

  1. Arkadaşınızın mezhebinin ne olduğunu anlayamadık. Fakat şu bir hakikat ki Hanefi mezhebine tabi olan bir kız Hanefi, Şafi, Hanbeli ve Maliki yani ehli sünnet dışı bir mezhebe tabi olan bir kimse ile evlenmesi caiz değildir.

   1. Boyle birsey kuranda ayet olarak ne şekilde yazıyor peki ehli sünnet dışı evlilik olmayacağı.

   2. Bu ehli sünnet alimlerinin fetvasıdır ve alimler bu fetvaları Kuran’dan ve Hadis i şeriflerden çıkarmaktadırlar.

 53. Merhaba hemen hemen sorulan sorular aynı benimde aynı olacak ama benı tatmin edecek bir cevap istiyrum şaffi mezhebinden bir bayan şia mezhebinden evlenmesi uygun değildir denir ama bi açıklamada yapılmıyor sizce neden böyle söylenir doğru ise neden?

  1. Bahsettiğiniz evlilik mümkün fakat şafi bir kadının şia olan bir erkek ile evlenmesi caiz değildir bunun nedeni ise itikadi inancın farklı olmasıdır.

 54. Ben mezhepten anlamam ama ; eğer uyulacak kitap kur-an ibadet yapacağımız Allah-u teala ise mezhep bence doğru değildir.

 55. Hanefi mezhebinden bir kadının hanbeli mezhebinden biriyle evlenmesinde sakınca var mıdır acaba.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz. Hiç bir sakıncası yoktur. Eğer böyle bir durumunuz var ise Yüce Mevla'mız mübarek eylesin.

 56. Mezhep konularından pek anlamam başıma gelince araştırmak istedim ama emin olmak için sız ede sormak istiyorum ben hafifiyim nişanlım Şii yanı Caferi Arap göçmeni, alevi olmadığını Müslüman olduğunu söylüyor ibadetlerinin bizden hiç bir farkı yok Hanefi bayan ile Caferi erkeğin evlenmesinde sakınca var mıdır?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konuda ki Ehli sünnet alimlerinin konuya yaklaşımı açık. Benzer bir soruyu ve cevabı konu içerisine ekledik. Bu cevap sizin içinde yeterli olacaktır. Selam ve dua ile…

 57. Bir Şafi mezhebinden bir kadının Caferi ile evlenmesi uygun mudur değilse neler yapılabilir?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ehli sünnet olan birinin yani Hanefi, Şafi, Hanbeli veya Maliki mezheplerinden birine mensup olan bir kimsenin bu dört mezhebin dışında biri ile evlenmesi uygun olmayacaktır. Bu konuda yapılacak tek şey ancak ehli sünnet olan bir erkek bu dört mezhebin dışında biri ile evlenebilir. Fakat ehli sünnet bir kadının ehli sünnet olmayan bir kimse ile evlenmesi uygun olmamaktadır. Mevla'ya emanet olun.

 58. Eşlerin Farklı Mezheplere Mensup Olması ile alakalı Çok faydalı bir paylaşım olmuş , emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu