Nikah

Eşler Süt Kardeş Olduklarını Öğrenirlerse Ne Yapmalılar?

Selamum Aleyküm. Benim bir sorum olacak. Bir bayan bir erkekle evleniyorlar ve seneler sonra sütkardeş olduklarını öğreniyorlar ve ortada çocuklarda var bunların o dakikadan itibaren ne yapmaları gerekir. Direk ayrılmaları mı yoksa ilişkilerini sürdürmeleri mi gerekir? Cevap verirseniz sevinirim, selam ve dua ile…

Cevap: Öncelikle bu durumda ki bir aileye Mevla yardım etsin zira bu durum ağır bir imtihandır. Öncelikle şunu belirtelim ki bir kimsenin sütkardeşi ile evlenmesi İslam dininde kesinlikle caiz değildir. Bu konu ile alakalı ayeti kerime ise şöyledir:

– Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren sütanneleriniz, sütkız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur- öz oğullarınızın karıları, iki kız kardeşi (nikâh altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. (Nisa-23)

Bu yüce ayeti verdikten sonra İslam alimlerimizin bu konudaki hükmünü aktaralım. Dört mezhebimizin ortak görüşüne göre bir çocuk iki yaşından önce annesinden başka bir kadının sütünden bir damla dahi içer ise o kadın o çocuğun sütannesi, çocukları sütkardeşi olmaktadır. Bu konuda öncelikli yapmamız gereken evli olan çiftin durumu iyice araştırılmalı ve ulaşılan bilginin gerçek olduğundan katiyen emin olunmalıdır. Zira yuva yıkmak için bir yalan dahi söylenmiş olabilir. Zira böyle bir bilgi bugüne kadar neden bilinmesin.

Tabi böyle durumlarda olmaz değil, örneğin eşler sütkardeş olduklarını biliyorlardır ama evliliğin haram olduğunu bilmiyorlardır veya sütkardeş olduklarını bilmeden evlenmişlerdir ve bu çiftlerin evlendiğini bilmeyin bir kadın yıllar sonra bu haberi alınca bu evli iki insanı da ben emdirmiştim diyebilir. Bu örnekler çoğalabilir ama hüküm değişmemektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir çocuk iki yaşından önce annesinden başka bir kadının sütünden bir damla dahi içmiş ise o kadının çocukları ile sütkardeş olmaktadır ve evlenmeleri İslam dininde haramdır. Bu evliliğin vebali ise bu bilgiyi bu çifte vermeyen, ulaştırmayan, haberdar etmeyen kişi veya kişilere aittir.

Peki, Bu Eşler Süt Kardeş Olduklarını Bilmiyorlardı Durumları Ne Olacak

İslam dinine göre bu eşler ayrılmalıdırlar. Zira İslam dininin hükümlerine göre bu eşler aslında zaten hiç evlenmemişlerdir. Çift bunu bir imtihan olarak görmeli ve yüce Mevla’larının emir ve yasaklarına teslim olduklarını göstermelidirler. Tabi şu da var ki bu çift eğer sütkardeş olduklarını bilmiyorlardı ise veya biliyorlardı da dinen bu evliliğin caiz olmadığını bilmiyorlardı ise bir günaha girmiş olmazlar. Fakat bu noktadan sonra İslam dini açısından gerekeni yapmalıdırlar. Ama öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi sonradan öğrenilen bu konu gerçeği yansıtmaya bilir ki çok dikkatli olunmalıdır, zira bir aile söz konusudur. Çocuklar ise kesinlikle hiç bir şekilde bu konudan sorumlu değillerdir ve normal bir evlilikten dünyaya gelmiş çocuklardan bir farkları yoktur. Ama onlarda bir imtihan içerisindedirler ve bu nedenle gereken maddi ve özellikle manevi destek verilmelidir. Bununla birlikte bir din adamının desteği ile İslim dininin bu konuda ki hükmü anlayacakları bir dil ile izah edilmelidir.

Son olarak bu ön bilgiler ile çiftlerin yapması gereken en güzel şey en yakın il veya ilçe müftülüğüne başvurmalı ve bu durumlarını (sütkardeş olduklarını) değerli bir din adamı ile yüz yüze konuşarak konuyu derinlemesine izah ederek verilen cevap ile hareket etmek olacaktır.

Sorular & Yorumlar

 1. Selamün aleyküm hocam çok çaresizlikle size başvurdum. Yıllardır teyzemin oğlunu seviyorum ve bunun yani sıra farklı durumlarda var. Onunla evlenecektik fakat ailem hiç istemedi anneannem şimdiye kadar hiç bize ben emzirdim demedi fakat biz evleneceğiz diye ortaya çıktıktan sonra böyle bir şey çıkardılar. Bu kadın hiç bir konuda doğruyu söyleyen bir insan değil kuzenimin annesi de dahil olmak üzere hiç kimse emzirdiğini bilmiyor bir tane dahi şahit yoktur ve bende buna çok samimi olarak inanıyorum ki bu kadın bu konuda da yalan söylüyor.Biz bu durumda ne yapabiliriz ne olur bize yardımcı olun.

  1. Sizden anladığımız kadarı ile eğer süt kardeşi olan kişinin herhangi bir şahidi yok ise süt kardeşi olduğunuz inandırıcı olmuyor. Ancak sizin için daha büyük bir sorun var gibi gözüküyor. Zira belli ki aile büyükleri bu konuda karşı duruyorlar. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Size tek tavsiyemiz bu süreçte İslam dini çerçevesinden çıkmamanızdır.

 2. Arkadaşlar bayadır okuyorum yorumlarıda beni yanlış anlamayın ama mantıken sizlere bir şey soracağım biz hepimiz hz. Adem ve h.havvadan olmayız yani hepimiz kardeşiz hepimiz birbirimize haramız dinimiz bunu söylüyor ve bize anlatılanda şu ki bizler adem ve havvadan olan çocukların birleşmesiyle çoğalmışız buna rağmen hala daha neyin sütünden veya kardeşliğinden bahsediyoruz eğer süt kardeşliği doğruysa bugün herkes evlendiği eşinden boşansın çünkü hepimiz birer anne ve babadan olduk yani adem ve havvadan biri bana açıklasın bu durumu.

 3. Ben yengemin sütünü emdim annende o sıralar olmadığı için ve kızınıda çok seviyorum haram olduğunu öğrendim ama evlenmek için hiç bir yol yokmu şafi mezhebindeyim lütfen yardımcı olun

 4. Ben bir kızla 1 buçuk yıl ciktim ve uzaktan akrabam o benim annemin sütünü emmis ve benim küçük kardeşim de onun annesini emmis bugüne kadar bilmiyorduk evlenmek istiyoruz ama kardeşlik olayı var ortada buna bir çare bulun? lütfen …

 5. Ayette açık açık şu ana kadar olanlar başka denmiş ve Allah şüphesiz bağışlayıcı ve merhamet edicidir buyurmuştur. Allah yücedir ona sığının ve evli kalın zaten evlenirken bilmiyormuşsunuz ayni memeden süt emdiginizi bile bile evlenmemissiniz sonuçta bir aule perişan olmasın. Bunun için çocuklarınıza yazık etmeyin.
  Ya da Şafii mezhebinde en az 5 sefer kuralı vardı ondan faydalanın. sizin niyetiniz Allah in emrine karşı gelmek degildi o bunların hepsini biliyordu Allahim affet deyin evli kalin çocuklara size yazık olmasin

 6. Küçükken annemin sütü gelmemiş yakın arkadaşı bir kere emzirmiş sonra annemle babam ayrılmış ben babamda kaldım Mart ayında beni emziren kadının kızıyla çıktım bir şey olurmu hala da seviyorum kızını

 7. Ben yeni doğduğumda, Hastanede iken, annemden süt gelmediği için, aynı gün yada 1 gün önce erkek çocuk doğum yapan bir kadın beni emzirmiş… (aynı gün olduğundan daha çok eminim…)
  Annemde, o kadında birbirlerini tanımıyorlardı. Ben kadını bayağı emmişim. Hanefi mezhebindeyim. Annem vefat etti. Onları da asla tanımadık. Sadece o kadının annemden yaşça küçük olduğunu biliyoruz. Birde aynı gün doğduğumuzu. Şimdiye kadar karşılaşmadık. Şayet milyonda 1 karşılaşırsak, süt kardeş olup, olmadığımızı nasıl anlayabiliriz… Hayattalar mı, değiller mi o da ayrı konu… Bu konuda Herhangi bir tahlil yada genetik tahlil var mı.
  Ayrıca, nufüs cüzdanını gününe gün almamışlar ise, iş daha da karışır… Benim ki gününe gün alınmış. İkimizde İstanbul, Üsküdar, Zeynep Kamil Hastanesinde doğuşuz.

 8. Şafii mezhebinde bu emzirmenin en az 5 kez olması gerekir. Buna göre 5 defadan az olan emzirme ile süt akrabalığı gerçekleşmez. Bu tür önemli meselelerde diğer mezheplerde var olan çözüm yolları da dikkate alınmalı.

  1. Bu konuda bir yazı hazırlığı içerisine girdik ilgi ve alakanız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu