Nikah

Eski Eşimden Resmen Boşanmadan Başka Bir İlişkim Oldu Şimdi Ne Yapmalıyım?

Merhaba, ben daha önce 1 evlilik yaptım ve şuan mahkemede boşanma davam devam ediyor. Evden ayrılalı 2,5 yıl oldu. Mahkemenin bitmesine yaklaşık 3 ay var. 2.5 yıllık ayrılık suresinde evlenmek isteyenler oldu ama kalbimde ki yorgunluk isteksizlikten hep reddettim.

1 ay önce bir evlilik teklifi aldım ve o insana karşı evlilik düşüncesi oluştu içimde. Bende hemen durumumdan bahsettim. Boşanma davam var diye. Hiç tereddüt etmeden kabul etti. Çok seviyordu beni. Karısı olarak görüyordu resmen. Sürekli konuşurken evliliğe dair planlarını anlatıyordu. Beni her halimle sevmesi kalbimde sevgi olmasına sebep oldu ve bende çok sevdim. Maalesef bir hata yaptık ve birlikte olduk. İkimizde çok pişmanız hep tövbe ediyoruz. Bir araya gelmeyecek şekilde görüşmeye çalışıyoruz. İmkanı olsa bugün nikah yapacak kadar çok seviyordu. Ama nikahsız yaptığımız hatadan dolayı çok üzgün. Benimle görüştükçe de kendine hakim olamadığını kötü düşüncelere kapıldığını söylüyor. Günahtan kaçmaya çalışıyoruz. Şuan boşanma davam ederken dini nikah yaptırabilir miyiz?

Ramazan olduğu için 1 haftadır görüşüyoruz ve haramdan kaçmak için ayrılmayı istiyor. Helal bir yol için hep dua ediyorum. Allah’tan hayırlısıyla. Zina yaptığımız için çok pişman ve vicdan azabından ayrılığı düşünüyor. Bu arada annesine üstü kapalı durumdan bahsetmiş arkadaşım dul bir bayanla evlenmeyi düşünüyor diye. Annesi “ona kız mı yok niye onunla uğraşıyor” demiş. Ailesinin onayı olmayacağını düşündüğü için isteği kırıldı. Bense şuan acı çekiyorum ve hep dua ediyorum. Zina yaptık ama başkasıyla evlenmektense o kişiyle evlenmem daha doğru değil mi ne yapabilirim. ALLAH RAZI OLSUN. AMİN

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, aslında durumunuz İslam dini açısından o kadar karışık ki bir konuda bu sorularınıza cevap vermek gerçekten zor. Kısaca cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle sizinde bunun farkında olduğunuz gayet açık. Bir başka erkekle nikahlı iken başka bir erkekle zina yapmış olmanız çok büyük bir günah. Tabi başka bir erkek ile evli olan bir kadınla zina yapmakta bir o kadar günahtır. İnşaalah af olunursunuz. Bunun için çok dua etmeli ve Yüce Mevla’mıza samimiyetinizi göstermelisiniz. Normal şartlarda eşinizden boşandıktan sonra üç ay geçmeden başka bir evlilik yapamazsınız. Lakin iki yıldır zaten eşinizden ayrı yaşadığınızdan dolayı bu mümkün. Bununla birlikte eşinizden hem dinen, hemde resmen boşanmadan başka bir erkek ile dini nikah kıymanız caiz olmaz. Resmiyetinde son bulması gerekmektedir.

Fakat bizim asıl anlamadığımız nokta sizinle bu kadar evlenmek isteyen bir kimse yapmış olduğunuz zina sonrasında sizden uzaklaşması anlaşılabilir bir durum değil. Tabi aynı hataya düşmekten korkulması doğru, fakat sanki yazdıklarınızdan sizi seven kimsenin sizden vazgeçmeye doğru gittiği anlaşılıyor. Eğer gerçekten durum böyle ise bu o kişinin aslında ne kadar samimiyetsiz olduğunu gösterir.

Özetle, biz sizin yaptığınız o büyük hatandan ziyade şimdi ne olmalı ve ne olması gerekir ondan bahsedelim. Her ikinizinde tövbesinin kabul olabilmesi için ve yaptığınız hataları telafi edebilmeniz için evlenmeniz gerekmektedir. Siz beni bu halimle kabul etti diyorsunuz. Peki, akıl sahibine sormazlar mı, sen bu kadının bütün durumundan haberdarsın ve onunla günah olan bir münasebet kuruyorsun. Bu zamana kadar annene arkadaşım dul bir bayanla evlenmeyi düşünüyor diye sormuyorsun da bu çizgiyi aştıktan ve iş ciddiye bindikten sonra mı soruyorsun. Aslında bizce burada büyük bir samimiyetsizlik var ve ne yazık ki bu konularda hep kadınlar mağdur oluyor. Bu konunun daha az zarar ile çözülmesi bir kaç basamak ile mümkün.

Birincisi eşinizden resmen boşanmayı beklemelisiniz. Daha sonra aynı hataya tekrar düşmeden aileler devreye sokularak bir evlilik sürecine girilmeli ve bir yuva kurulmalıdır. Bu yapmanız gereken en doğru şeydir.

Sanki yazınızda ben boşandıktan sonra evlenecektik ama zina yaptık şimdi nasıl evleneceğiz der gibi bir tutumunuz var. Ki bu tutum sanki münasebetinizin olduğu kişide de söz konusu. İslam dininde zina eden iki kişinin daha sonra evlenemeyeceği gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine bu hatadan dolayı gerçekten bir pişmanlık içerisinde iseniz bundan sonra evlenmeniz daha önemlidir. Böylece yüce Mevla’mıza derdinizin sadece gönül eylenmek olmadığını, aslında bir yuva kurmak olduğunu fakat nefis ve şeytana uyarak bir yanlış yaptığınızı belirmiş olursunuz. Tabi şu da bir gerçek ki evlenmeniz evlik öncesi yapmış olduğunuz hatanın af olması sağlar diyemeyiz, ama inşaallah affınızı kolaylaştıracaktır. Yüce Mevla’mız hakkınızda hayırlısını nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu