İslam Alimi

Eski Çağdaki ve Zamanımızdaki Evlilikler Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Hocam eskiden evlilikler çok iyi ve kolaymiş günümüzde ise çok zor maddiyat yüzünden evlenemiyoruz ve bu durumda günaha girmeye meyilli oluyoruz bu konuda bizi aydınlatırmısınız?

Değerli ziyaretçimiz, Eskiden insanlar erken yaşlarda evleniyorlardı. Örneğin 15-16 yaşlarında evlenmiş oluyorlardı. Bundan dolayı zina etmiyorlardı. Bizim zamanımızda ise evlenmek için üniversite, askerlik, diploma, iş, ev, araba, eşya gibi bitmek bilmeyen engeller bulunuyor Böylece evlenme yaşı 30-35’lere kadar gidiyor geneli böyle.

Fakat istisnalar yok mu? Tabiki de var. Çözüm yolları var. Şimdi bu çözüm yollarına bakalım:

-Allahü, Teala  her zaman samimi olan kullarının, yanındadır.

-Hakiki imanı olan kula, Allah her zaman, her durumda yardım eder.

-Allahü Teala, sevdiği kulların hatırı için, tüm şartları bir anda, çok kısa zamanda değiştirebilir. Allah sevdiği kulları için, olmazları oldurur. Allah sevdiği kulu için, layık eş adaylarını gönderir. O eş adaylarının aklını ve kalbini, mükemmel olarak hazırlar. Eş adayının kafasının karışmasını engeller İslama uygun bir akıl,  bir düşünce, bir gönül verir.

-Allah, sevdiği kulu için, maddi şartlar gerekiyorsa, verir. Gerekmiyorsa, birbirini sırf Allah için seven genç kullara, en basit bir evde bile mutlu olmayı nasip eder. Allah, her şeye güç yetirendir.

-Allahü Teala hakkında her zaman hüsnüzan sahibi olun. Yani “Allah, istediği anda benim dualarımı kabul eder, benim evlenmemi temin eder” demeliyiz.

-Allah en çok kimi sever? Allah, en çok, ahlaklı, dindar, takva sahibi, Kur’an’ın emir ve yasaklarına uyan gençleri, müminleri sever. Allah, çok sevdiği kullarını asla sahipsiz bırakmaz. Onlara her yerde, her durumda, her şartta, her zaman yardım eder.

-Ahirzamandaki günahlar içinde savrulmayan, gözüne, kulağına, eline, diline, beline, ahlakına hakim olan gençleri, şüphesiz ki Allah öyle çok sever ki… Rabbimizin bu  sevgisini tarif etmeye kelimeler, yetmez.

-Bunca günaha rağmen dayanın! Kendinizi asla bırakmayın, nefsinizi dizginlemeye çalışın. Harama bakmamaya gayret edin. Rabbimize yalvarıp yakarmaya dua etmeye devam edin. Rabbimizin sevgisinin, yardımının sizinle olduğunu bilin.

-Gözünüzü ve azalarınızı terbiye etmeye, Müslüman etmeye çokça gayret edin. Muhakkak ki Allah her an bizimledir.

Bu konulara dikkat edip Rabbimizin istediği şekilde yaşamaya gayret gösterirsek şüphesiz Rabbimizin yardımı üzerimize olacak hem bu dünyada hemde ahirette kazananlardan olacağız inşaallah.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Damla dedi ki:

  Herkes nişanlanır evlenirken mutlu yuva kurup çocukları olurken neden beni bir başıma köşelerde bırakıyor Allah onlara evlensin yuva kursun mutlu olsun diye yazmış bana evlenemesin çocuğu olmasın mutlu olamasın yalnız ölsün diye yazmış benim suçum nedir neden böyle yazmış onlara güzel bana kötü?

 2. Gülşah dedi ki:

  100 tane soru sordum hepsini sildiniz cevap yazmadınız başkalarına niye yazıyorsunuz anlamadım gitti o zaman sayfayı kapatın niye soru sorabilirsiniz diye milleti kandırıyorsunuz hayret?

  1. islamalimi dedi ki:

   Böyle bir ayrım yapmıyoruz inanın ki yetişemediğimizden cevaplayamıyoruz.

 3. Gülşah dedi ki:

  Hocam birini dualarla bizi bulmasını nasip eder mi Allah birini seviyorum istiyorum ama onun haberi Yok dualarla beni sever mi gelir mi? Eski talibime yıllar önce hayır dedim şimdi bir istek sevgi düştü içime dua ederek tekrar gelmesini sevmesini aramasını nasip eder mi Allahım?

  1. islamalimi dedi ki:

   Samimiyetle dua edin eğer kaderinizde var ise olacaktır. Ancak tavsiyemiz kendiniz için hayırlı olanı istemenizdir.

BİR YORUM YAZ