Sorularınız

Eşimle Nikahımız Olmadığından Dolayı Kürtaj Oldum Bunun Vebali Nedir?

Ben üniversitedeyken şuan evli olduğum kişiyle evlenmek istedim aileler bir çok bahane öne sürerek evlenmemizi istemediler ikimizde reşittik ve anlasarak imam nikahı kıymak istedik.

İmam resmi nikah olmadığı için nikahımızı kıymadı ve ben hamile kaldım aileler izin verse evlenip doğum yapardım fakat aileler bize çok zorluk çıkardı çocuğu 35 günlük iken aldırdım 4 yıl sonra zor bela evlendik ve eşimle aldırdığımız çocuk için çok üzülüyoruz nasıl bir yol bulmalıyız ayrıca dinimiz evlenmek isteyen gençleri evlendirmemizi buyurur resmi nikah maddi bir olaydır yani dünya mali için dini nikahı neden kıymadılar ikimizinde rızası vardı sonuçta.

cevapDeğerli ziyaretçimiz, açıklamasını yapardık ama konu çok uzardı bu nedenle kısa bir cevap verecek olur isek nikahınızı kıymayan imam doğru yapmıştır. Tabi ki İslam dini açısından önemli olan dini inkahtır. Ancak günümüzde sadece dini nikah kıydıktan sonra resmi nikah kıymayan eşlerin ve özellikle kadınların bişr çok sorunla karşı karşıya kaldığını tanık oluyoruz. Bu konuda ne kadar sıkıntılı insan ile muhatap olduğumuzu bilseydiniz neden böyle düşündüğümüze hak verirdiniz.  Sizin yaşadığınız bu çeşitli sıkıntılardan sorumlu olan siz, eşiniz ve ailelerinizdir.

Öncelikle gerekçeler sizce haklı olsa da nikah öncesi eşiniz ile her birlikteliğiniz İslam dininde zinadır. Kürtaj ise ayrı bir büyük günahtır ve mazeretiniz İslam dininde bir mazeret olarak görülmemektedir. Çünkü İslam dininde bir can içerisinde yaşadığımız dünyadan çok daha değerlidir. Bunda tabi ki ailelerinizin de büyük sorumlulukları var. Fakat sonuç itibari ile bunları yapan üniversite okumuş aklı başında iki gençtir. Bu nedenle sebepleri sorgulamak yerine işlemiş olduğunuz günahları kabul etmek ve yüce Mevla’mızdan yapılan zina ve kürtaj için af dilemek en akıllıca olacak şeydir. Samimiyet ile tövbe edin, zira Yüce Mevla’mız af edicidir ve samimiyet ile pişman olan kullarını af etmeyi sevmektedir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu