Nikah

Eşimle 3 Yıldır Ayrıyız Fakat Beni Boşamadı Tekrar Bir Araya Gelebilir miyiz?

Merhaba ben eşimden 3 yıl önce ayrıldım, yalnızca imam nikahımız vardı ve ayrıldığımızda eşim bana boş ol demedi. 3 yıl içerisinde ara ara görüştük, konuştuk, buluştuk şuan tekrardan görüşüyoruz sizce hala onun nikahlı eşi miyim yoksa onu bırakıp gittiğimde o boş ol demese bile nikah bozulmuş oluyor mu ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle sorunuz yeterince detaylı değil. Fakat sorunuzdan anladığımız eşinizle üç yıldır ayrı evdesiniz ve bu bir anlaşmazlık nedeni gibi duruyor. Zira eşiniz sizinle aslında boşanmak istememiş. Zira istemese idi zaten sizinde belirtiğiniz gibi yapması gerekeni yapar ve boşanırdı.

Bununla birlikte aslında sizde boşanmak istememişsiniz, sadece problemlerinizden dolayı uzaklaşmışsınız. Zira sık sık görüşmeniz bunu gösteriyor. Aranızdaki asıl sorunu bilemiyoruz. Eğer durumunuz anladığımızdan ibaret ise aslında siz boşanmamışsınız. Sizin bu durumunuz boşanmayı düşündüğünüzü ama boşanmadığınızı göstermektedir. İslam dininde bir çift boşanmayı düşünmek ile boşanamaz. Boşanmayı erkek dil ile ifade etmelidir.

Bu konuyu eşiniz ile net bir şekilde konuşmalısınız. Eğer gerçekten tam bir kasıt ile sizi boş ol demek sureti ile boşanmadı ise yukarıda da zikrettiğimiz gibi halen nikahlısınız. Bu durumda ise tekrar bir yuva çatısı altında birleşmeniz hakkınızdır. Fakat bu işi bir oyuna çevirmemelisiniz. Zira nikah konusu hassas ve önemli bir konudur. Eşinizle oturmak sureti ile karşılıklı bir karar vermelisiniz. Ya tamamen ayrılmalı yada tam bir aile olmak maksadı ile aynı çatı altında yuvanızda yaşamınıza devam etmelisiniz. Yalnız bunu bir şarta bağlıyoruz. Böyle bir karar aldıktan sonra hemen resmi nikahınızı da yapmalısınız. Bunu yapmanız İslam dini açısından bir zorunluluk değildir. Fakat davanızda samimi olduğunuzun bir göstergesi olacaktır.

Özetle, nikahınız halen düşmemiş fakat resmi nikahınızı yapmadan bir araya gelmenizi kesinlikle uygun görmüyoruz. Yüce Mevla’mız hakkınızda hayırlısını nasip eylesin.

2. Soru: Zaten ilerde tamamen birleştiğimizi herkese duyuracağız fakat bu süre zarfı içinde duyurmamamız da dini bir sakınca olur mu ? çünkü benim ailem yeniden birleşmemi istemiyor, bu yüzden tatsızlık çıkmasın diye bir süre daha saklamayı düşünüyoruz.

2. Cevap: Değerli ziyaretçimiz ailenizin bilmediği bir beraberliğe İslam dini açısından nikah diyemeyiz. Nikahın en önemli kuralı çevredekilere ilan edilmesi ve herkesin bu birliktelikten haberdar olmasıdır. Ailenizin bu konudan haberi oluncaya kadar ve aynı çatı altında yaşamaya başlayıncaya kadar eşiniz ile bir araya gelmeniz kesinlikle caiz olmaz. Bu İslam ahlakına tamamen ters bir durumdur. Eğer illa ki belli bir müddet beklemeniz gerekiyor ise bu süre zarfında eşiniz ile bir araya gelerek örneğin cinsel münasebet kurmanız caiz olmaz. O zaman o vakit gelinceye kadar sınırlar çerçevesinde görüşün sorununuz tamamen çözülünce de yuvanızı tamamlarsınız. Bu sözlerimizi yanlış anlamayın. Sizler çocuk değilsiniz daha önce dediğimiz gibi ya bu işi bir an önce tatlıya bağlamalısınız, eğer bu mümkün olmuyor ise de kendi yolunuza bakarak hayatınıza devam etmelisiniz.

Sorular & Yorumlar

  1. Evet kardeş Kuran herşeyi açıklıyor ama sen ve ben herşeyi anlayamayabiliriz. Zaten sonunda davet var illaki Kur an oku demiyor, ama Allah a yönel diyor neticede insanlar yine Kuran okusun tabi de böylede cevaplandırılması gerek bence doğru kişi ve kaynaklardan Allah a emenet olun.

  2. Bu cevapları veren kişiye,
    Size Davut Peygamberin SAD suresindeki kıssasını armağan ediyorum. selam ve dua ile esenlik dilerim.

    Lütfen insanların yazdıklarına bu şekil cevaplar vermeyin onları YÜCE ALLAH'ın yoluna davet edin onlara birer TÜRKÇE KURAN hediye edin okumayı tavsiye edin oradaki duaları olayları inceleyip üzerinde düşünmeyi tavsiye edin yüce ALLAH soruyor "yok mu öğüt alan" diye ama kimse türkçe okumadığı için farkında değil haberi yok. Buna siz de biz de dahiliz. HAK YOL İSLAM TEK YOL KURAN lütfen KURAN dışına çıkıp HRİSTİYAN MUSEVİLER gibi yozlaşmayalım. KURAN bize herşeyi anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu