AileEvlilikSorularınız

Eşimin İnançsız Olduğunu Bilmiyordum Ne Yapmalıyım?

Evlendiğimde eşimin inancının bu kadar zayıf olduğunu bilmiyordum. Nişanladığımız da ona bazen soru sorduğumda bana yalan söylemiş. Şuan içim hiç rahat değil. Ama üç çocuğum var ne yapabilirim? Çocuklarıma dini bilgiler öğretince bana kızıyor. Çocuklara başka şey öğret bunun gibi çok şeyler var yoruldum ne yapabilirim?

Eşimin İnancı Çok Zayıf Ne Yapmalıyım?

Cevap: Değerli ziyaretimiz, öncelikle Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Tabi ki eşinizin söylemiş olduğu bu yalan büyük bir günahtır. Belli ki sizin inançlı biri olduğunuzu bildiğinden bu yalanı söylemiş. Muhtemelen gerçek düşüncesini söylediğinde sizin kendisi ile evlenmekten vazgeçmenizden kormuş.

Ancak sizin durumunuz şuanda daha farklıdır. Zira şuanda bir yuva kurmuşsunuz ve 3 tane çocuğunuz var. Yüce Mevla’mız üçünü de esirgesin. Peki, bu durumda ne yapmalısınız. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki boşanmak istemek sizin için bir çare olarak gözükmemektedir. Bu durumda eşiniz için mücadele etmeniz daha doğru olacaktır. Onun için dua etmelisiniz. Yüce Mevla’mız onun kalbine de iman aşkını versin inşaallah.

Eşinizle yıllardır evlisiniz, onun anlayacağı dili bizden daha iyi bilmektesiniz. Konuyu kavgaya çevirmeden derdinizi ve isteğinizi eşinize anlatmalısınız. Bu noktada ki tutumu belirlemek size düşmektedir.

Eşim Çocuklarıma Dini Eğitim Vermeme Engel Oluyor

Bu konuda ise yine ince bir hassasiyet içerisinde olmalısınız. Zira inancı zayıf kişiler kendilerini bu konuda eksik gördüklerinden dolayı çoğu zaman etraflarında kendilerinden daha inançlı insanları görmeyi kabullenememektedirler. Aslında bu öfkelerinin nedeni kendi yanlışlarının farkında olmalarındandır.

Bu nedenle eşinize öfkeden çok şefkat duymalısınız. Birde öz eleştiride önemlidir. Bir kimse yıllar boyu evli kaldığı eşine inanç konusunda bir şeyler aktaramadı ise veya örnek olamadıysa kendini de sorgulamalıdır.

Bilindiği üzere her anne ve baba için çocuklara en azında temel dini eğitimler vermek farzdır. Bu eğitime kısaca ilmihal bilgileri demek doğru olacaktır. Bu bilgiler için sitemizde yer alan İlmihal Konular başlıklı sayfada bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu