Yemin, Kefaret

Eşimin Ailesiyle Görüşmeyeceğim Diye Yemin Ettim Kefareti Nasıl Ödemeliyim?

Bende eşime kızıp bir daha senin annene ve akrabalarına gitmeyeceğim diye yemin ettim. Bu 1 yemin yerine mi geçer. Ben çalışmadığım için kefaretini eşim ödese olur mu? Ya da benim oruç mu tutmam gerekiyor?


Değerli ziyaretçimiz, öncelikle şunu belirtmek isteriz. Eşlerin birbirilerine karşı bu tür yeminler etmesi birbirilerinin ailelerine hakaret etmeleri veya kendi aralarında hakaretleşmeleri İslam dininde caiz değildir. Zira bu tür konular nikahı etkileyen zayıflamasını sağlayan unsurlardır. Bu nedenle her aklıselim Müslüman bu konularda dikkatli olmalıdır.

Bu konuyu belirttikten sonra sorunuza cevap verelim. Böyle bir yemin yaptıktan sonra bu yemini bozmanız gerekmektedir. Zira bir eşin eşinin anne ve babası ile görüşmemesi caiz olmamaktadır. Bu nedenle yemininizi bozarak doğru bir şey yapmışsınız. Çalışmadığınızı belirtmişsiniz. Bu durumda sadece size ait maddi bir gücünüz yok ise ve eşinizin rızası var ise eşinizin verdiği bir miktar para ile kefaretinizi ödeyebilirisiniz. Ancak biz size maddi bir gücünüz yok ise oruç tutmak sureti ile yemininizin kefaretini ödemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü siz bu yemini eşinizin ailesi ile görüşmemek için etmişsiniz. Bu durumda eşinizden para alarak kefareti ödemektense oruç tutmak suretiyle yemininizin kefaretini ödemenizi daha doğru buluyoruz.

Ancak bir rahatsızlığınız var ise veya oruç tutamıyorum diyorsanız bu durumda eşinizden aldığınız bir ücretle yemininizin kefaretini ödeyebilirsiniz. Tabi ki harcadığınız bu miktardan eşinizin haberi olmalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu