Aile

Eşimden İzinsiz Evden Bir Şeyi Aileme Verebilir miyim?

Ben bir bayan olarak eşime sormadan aileme bir şey hediye veremez miyim?

Değerli ziyaretçimiz, bu durum erkekten erkeğe göre değişir.Böyle bir konuda aile içerisindeki genel anlayış çok çok önemlidir. Bazı erkekler için bu konu çok önemli bir durum olabilir bazılarına göre de önemli olmaz . Bu konuyu önemli gören bir erkek karşısında Kadının da bu konuya oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Evet, bir kadın eşinin izni olmadan kendi ailesine veya başka bir kişiye, eşinin malını hediye edemez veremez.

Erkekler için de bu durum aynıdır aynı şekilde erkek de eşinin olan bir şeyi istediği şekilde kullanamaz, bir başkasına veremez hediye edemez. Bu konuda arzu edilen ise erkeğin böyle bir ayrıntıya takılmaması, kadının da eşine sorma nezaketini ihmal etmemesidir.

Sahabe hayatına göz atmakta fayda vardır bakın biz olsak bu mübarek hanımın yaptığını yapar eşimize verdiğimiz sözü tutabilir miydik bir düşünelim :İmam Cafer-i Sadık (a.s)’dan şöyle rivayet edilmiştir:

“Medine’li Müslümanlardan bir kişi bazı işleri için (yolculuğa) çıktı. Çıkarken hanımından o dönünceye kadar evden bir yere çıkmaması için söz aldı. Bu arada kadının babası hastalandı. O birisini Resulullah’a göndererek, kocasının yolculuğa çıktığını ve dönünceye kadar evden çıkmaması için söz aldığını, fakat bu arada babasının hasta olduğunu ve babasını ziyaret için izin verip vermediğini Resulullah’a sordu. Allah Resulü cevaben:  “Hayır, evinde otur ve kocana itaat et.” buyurdu. Bilahare babası vefat etti. Bu sefer kadın gidip de babasına namaz kılması için izin istedi. Allah Resulü yine: “Evinde otur ve kocana itaat et.” buyurdu. Böylece kadının babası defnedildi. Bu sefer Allah Resulü birisini kadına yollayarak şu mesajı iletti: “Hiç şüphesiz Allah, kocana itaat ettiğin için seni de, babanı da bağışladı.”

Bu konuda hem kadının hem erkeğin dikkatli olması gerekir bazı erkekler bu konuyu çok önemsemektedir eşine sormak da fayda vardır eşine sormadan bir şey vermek çoğu kişide huzursuzluğa tartışmalara yol açabilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Selamun aleykumm hocam
    Diriliş Ertuğrul dizisini izledkten sonra çok bilgilendim Allah razı olsn diorm bunun için vesile olanlardan ..sorum soleki hem bilgilenip hem kalpten sevgim çoğaldı çok şükür olsun Rabbim e onların hayatları göz önünde bulundirarak güç kuvvet buldum kndimde sonra bi gün televizyonda kabrini türbesini gösterdiler nedendir bilmiyorum sanki nurundan ordakilerin ..başım dönmeye başladı ve feyiz aldım değişik bi duygu hocam ziyaret etmedim istedm ama bide özel günümde idim bayanlar televizyonda izliyebilir die biliordum ama korka korka da olsa baktım hocam ani baş dönmesi oldu ve gerçekten çok etkilendim bi anda feyiz aldm bu mumkunmu nasil oldu bilmiorum şimdi ise onları düşünüyorum ve küçücük bir nur olsun istiyorum kalpten Allah a giden .oleki onlara ait olan eşyaları gordugum de ekranda içimden diorum abdestsiz dokunmasalar bunları yaşamam maneviyatta kalbime yerleşen tohum olabiliir mi hocam yoksa onların nurundan mi etkilendim bide neden ole başım döndü Bnm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu