DuaNikahSorularınız

Eşimden Boşanmak İçin Dua Ediyorum Kabul Olur mu?

Eşimin eziyet, hakaret ve sorumsuzluklarına dayanamıyorum. Her gün boşanmak için dua ediyorum. Allah’tan korkusu da yok saygısı da yok. Beni boşamıyor, mutluda etmiyor. Tek çarem dualarım, Allah duamı kabul eder mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde erkek veya kadının eşine haksızlık etmesi caiz değildir ve kul hakkına girmektedir. Ancak sizde kendinizi bir gözden geçirmelisiniz. Önce eşinizin neden böyle davrandığını anlamaya çalışmalısınız. Eğer gerçekten belli bir müddet iyi davrandığınız halde eşiniz aynı tutumlarına devam ediyor ise boşanmak tabi ki en doğal bir hakkınızdır.

Eğer Eşler İletişim Kuramıyorsa Aile Büyüklerine Başvurmalıdır!

Bilindiği üzere İslam dininde boşanma hoş bir şey değildir. Ancak ortada zulüm ve haksızlık varsa evliliğe devam etmeme hakkınız da vardır. Size tavsiyemiz aile büyüklerinden bu konuda yardım istemenizdir. İstişare edin, ne yapmanız gerektiğini sorun düşüncelerinizi onlarla paylaşın.

Boşanmak İçin Dua Ediyorum Bu Doğru mudur?

Eğer bir çözüm olmuyorsa boşanmanıza yardımcı olmalarını isteğin, buda olmuyor ise sabırla duaya devam edin. Ancak size tavsiyemiz birazda olsa umudunuz varsa boşanmak için dua etmeden önce, eşinizin daha iyi biri olması için dua edin. Eğer diyorsanız ki bunu zaten çok yaptım ama bir çözüm olmadı, o halde boşanma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Sorunuza cevap verecek olur isek boşanmak için dua etmenizde İslam dini açısından bir sakınca yoktur. Duanızın kabulü konusunda ise bunu ancak yüce Mevla’mız bilebilir. Ancak şundan emin olmalısınız ki eğer boşanmanız sizin için daha hayırlı olacaksa yüce Mevla’mız mutlaka duanızı kabul edecektir. Nasıl dua yapacağınız konusunda ise size şöyle bir tavsiyede buluna biliriz:

“Ya Rabbi ben yuvamı kurtarmak istiyorum ama olmuyor. Sen bana bir yol göster. Eğer bu evlilik benim için hayırlı değilse bana boşanabilmeyi nasip eyle”.

Sitemizde yer alan Nasıl Dua Yapılır? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. SELAMUNALEYKUM ben 12 senelik evliyim 2 oğlum var şiddet ve hakaret görüyorum eşim tarafından alkol kullanıyor ihanet ediyor boşanmak istiyorum kabul etmiyor çocuklarımla ölümle beni tehdit ediyor ne yapacağımı şaşırdım Allaha dua ediyorum kurtulmam boşanmak için Allah duami kabul eder mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu