İslam Alimi

Eşimden Boşanmak İçin Dua Ediyorum Kabul Olur mu?

Eşimin eziyet. hakaret ve sorumsuzluklarına dayanamıyorum Allah’tan korkusu da yok saygısı da boşamıyor beni mutluda etmiyor tek çarem Allah duamı kabul eder mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde erkek veya kadının eşine haksızlık etmesi caiz değildir ve kul hakkına girmektedir. Ancak sizde kendinizi bir gözden geçirmelisiniz. Eğer gerçekten belli bir müddet iyi davrandığınız halde eşiniz aynı tutumlarına devam ediyor ise boşanmak doğal bir hakkınızdır. İslam dininde boşanma hoş bir şey değildir. Ancak ortada zulüm ve haksızlık varsa evliliğe devam etmeme hakkınız da vardır. Size tavsiyemiz aile büyüklerinden bu konuda yardım istemenizdir. İstişare edin, ne yapmanız gerektiğini sorun düşüncelerinizi onlarla paylaşın.

Eğer bir çözüm olmuyorsa boşanmanıza yardımcı olmalarını isteğin, buda olmuyor ise sabırla duaya devam edin. Ancak size tavsiyemiz birazda olsa umudunuz varsa boşanmak için değilde, eşinizin daha iyi biri olması için dua edin. Eğer diyorsanız ki bunu zaten çok yaptım ama bir çözüm olmadı, o halde boşanma yolunda ilerleyebilirsiniz. Sorunuza cevap verecek olur isek boşanmak için dua etmenizde İslam dini açısından bir sakınca yoktur. Duanızın kabulü konusunda ise bunu ancak yüce Mevla’mız bilebilir. Ancak şundan emin olmalısınız ki eğer boşanmanız sizin için daha hayırlı olacaksa yüce Mevla’mız mutlaka duanızı kabul edecektir. Nasıl dua yapacağınız konusunda ise size şöyle bir tavsiyede buluna biliriz:

“Ya Rabbi ben yuvamı kurtarmak istiyorum ama olmuyor. Sen bana bir yol göster. Eğer bu evlilik benim için hayırlı değilse bana boşanabilmeyi nasip eyle”.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Leyla Yavuz dedi ki:

    SELAMUNALEYKUM ben 12 senelik evliyim 2 oğlum var şiddet ve hakaret görüyorum eşim tarafından alkol kullanıyor ihanet ediyor boşanmak istiyorum kabul etmiyor çocuklarımla ölümle beni tehdit ediyor ne yapacağımı şaşırdım Allaha dua ediyorum kurtulmam boşanmak için Allah duami kabul eder mi

BİR YORUM YAZ