Yemin, Kefaret

Eşim Çocuğunun Üzerine Yemin Etmiş Ne Yapmalıyız?

Eşim bir daha dedikodu yapmayacağına karnında olan çocuğumuzun üzerine yemin etmiş ben de bunun doğru olmayacağını ve yeminin bozmasın istiyorum ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir annenin karnındaki çocuğun üzerine yemin etmek yanlıştır ve günahtır. Yemin ancak yüce Mevla üzerine edilebilinir. Bu konu ile alakalı bir hadis i şerif şu şekildedir:

“Allah Teâla hazretleri, sizleri babanızı zikrederek yemin etmekten nehyetti. Öyleyse kim yemin edecekse Allah’a yemin etsin veya sussun”. Buhârî, Eymân 4; Müslim, Eymân 1, (1646); Ebu Dâvud, Eymân 5, (3250); Tirmizi, Eymân 8, (1534); Nesâî, Eyman 5, (7, 4, 5).

Bu durumda eşiniz bu yeminden vazgeçmelidir ve kefaretini yerine getirmelidir. Özetle İslam dininde Yüce Allah’ın (c.c) zatından başka bir şeye örneğin, baba, anne, çocuk veya herhangi bir eşya, yer gibi şeylerin üzerine yemin etmesi caiz değildir. Kişi böyle bir yemin ettiği taktirde tövbe etmelidir ve yemin kefaretini yerine getirmelidir.

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Merhaba eşim zararlı bir madde kullandığını bana söyledi bende o sinirle çocuğumuzun ölüsü üzerine birdaha içmemesi icin yemin ettirdim ama bugün bana bir kere içtiğini söyledi yeminini bozdu ben su anda bu yemini ettirdiğim için çok pismanim

    1. Bu tür sözler ve yeminler yanlıştır. Bu gibi söylemlerden kaçınmalısınız. Eşiniz yemin kefareti ödemelidir. Bununla birlikte Mevla’mız ın rızası için bu alışkanlığını terk etmesini tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu