Nikah

Eşim Başka Bir Kadınla İmam Nikahı Yapmış Geçerliliği ve Yükümlülüğü Nedir?

20 yıldır evli ve üç çocuk annesiyim. Eşim 5 sene önce iş yerine sekreter olarak aldığı rus bayan ile imam nikahı kıymış. Bir yaşında bir kız çocukları var ne yapmam lazım? Yapmış olduğu nikah geçerli midir ve o kadına yükümlülükleri nelerdir?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, Mevla’mız yardımcınız olsun. Bu durum da genel itibar ile İslam dini açısından yapacağınız bir şey yok. Fakat eşinizin yanlış yaptığı noktalar var. Öncelikle eşiniz sizden habersiz böyle bir şey yapmamalıydı. Her ne kadar dinen ikinci bir evliliğe hakkı olsa da. Bununla birlikte İslam dininde nikah gizli yapılmamaktadır. Nikah ilan ile yapılan bir şeydir. Çevrenizdeki insanlar bundan haberdar olmalıdırlar. Zira İslam dininde düğün bunun için vardır. Fakat sizin ne yapmanız gerektiği konusunda şunları söyleyebiliriz. Sizin yapmanız gereken sabır göstermektir ve çocuklarınız ile ilgilenmektir.

Bununla birlikte size tavsiyemiz hiç bir şekilde eşiniz ile evli kaldığınız sürece resmi nikahınızdan vazgeçmeyiniz. Yani herhangi bir nedenden dolayı sadece resmen boşanmayınız. Çünkü bu tür durumlarda erkekler eşlerinden çeşitli gerekçeler göstererek bu tür şeyler isteyebilmektedirler.

Sorunuzda bu nikah geçerli midir demişsiniz. Evet eşinizin hataları olsa da bu nikah gerçekten usulü ile yapılmışsa geçerlidir. Size ve çocuklarınıza ne sorumlulukları varsa dini nikah yaptığı eşi ve çocuğuna da aynı sorumlulukları vardır. Tabi bu eşinizin sorunu zira eğer evin erkeği olarak böyle bir şey yaptıysa doğal olarak gerekliliklerini de yapmalıdır. Zira bu onun üzerinde İslam dininin eşinize verdiği bir görevdir. Bununla birlikte eşleri arasında adaletli davranmalıdır ve sizi ihmal etmemelidir. Tabi bunları sadece sizin değil eşinizinde bilmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda biz şunu söylüyoruz dini nikah yapmayı akıl eden bir erkek bu bilgileri bilmeyi öğrenmeyi de akıl etmelidir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun size sabırlı olmayı çocuklarınızı düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu