İbadet

Erteleyenler Helak Oldu

Bak kardeşim… Yaşıyorum demen nefes almandan ibaretse, evet yaşıyorsun. Lâkin kalbin ölü. Bedenin ise dünya hayatına dalmış. Aklın uzak diyarlarda, boş inlarlarla bi daha geri gelmeyecek vaktini acımasızca harcıyorsun. Yiyip içiyor, gezip tozuyor, okulunu okuyorsun.. Günlerin böyle geçiyor değil mi ? Ne yazık ki bir ateistin günü de aynı böyle.. Sadece, o açık açık inanmıyorum diyor.

Sen ise hareketlerinle gösteriyorsun bunu. Kalplerde olanı ancak Allah bilir. Fakat Müslüman, yaşayışıyla Müslümandır bunu unutma. Sabah ezanı okunuyor. “Essalatu hayrun minen nevm” diyor müezzin. Neden bunu sadece sabah diyor biliyorsun değil mi ? Çünkü uyuyorsun ve sana bir hatırlatma yapılıyor. ‘Namaz uykudan hayırlıdır.’ Yaptığın tek hareket sağından soluna dönmek mi yoksa ? Kimdi davet eden ? Hani sadece zor zamanlarında aklına gelen Allah mı ? Evet O. Hani senin sahip olduğun sayısız nimetleri veren, seni her an koruyup, gözeten.. Sana hergün rızık gönderen.. Bir tövbenle bütün günahlarını silen Rabbin, seni huzuruna çağırıyor. Ama sen gitmiyorsun. Bu ne demek biliyor musun ? Düşün ki ülkenin cumhurbaşkanı sana ulasıyor ve seni sabah güneş doğmadan huzurunda istiyor. Vaktinden önce uyanmışsın bile. Çünkü çok önemli bir insan seni çağıran. En güzel kıyafetlerini giyip, bakımını yapıp heyecanla bekliyorsun saati.. Peki, kalbi temiz kardeşim.. Gördüğün ve gözlerin görmediği bu muhteşem kâinatın sahibi seni huzuruna çağırdığında nasıl uyuyabilirsin ? Ben seni duymuyorum bile nasıl dersin ? Dilinde kendine bile itiraf edemiyorsun değil mi ? Ama hareketlerimiz bunu gösteriyor.

Huzuruna gitmediğin Rabbinin cennetine girmeye nasıl cürret edeceksin ? O, senin için bu kadar değersiz olamaz değil mi (hâşa)? Ama sen 5 dakikalık namaz için, Peygamber Efendimizin “Cehennemi iğne deliği kadar yerden görseydiniz başınızı secdeden kaldırmazdınız” hadisindeki uyarıyı yok saydın. 70 den fazla namaz emri geçen Kuran- ı Kerim’i görmezden geldin. Vicdanın rahatsız olduysa ne mutlu sana.. Ama bir rahatsızlık duymadıysan haline ağlamaya başla kardeşim. Ve sakın unutma. “ERTELEYENLER HELÂK OLDU” Müddessir 42.Ayet: Sizi Sekar´(yakıcı ateşe)a sokan nedir? diye; Müddessir 43.Ayet: (Onlar) derler: «Biz namaz kılanlardan değildik.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu