Mahrem Konular

Erkeklerin Olmadığı Yerde Kadınlar Denize Girebilir mi?

Erkeklerin olmadığı yerde kadınlar denize girebilir mi nasıl ve ne şekilde örtünmelidirler bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz;

Tabi ki Kadınlar, emin oldukları bir yerde kadınlarla denize girebilirler. Şunu unutmamak gerekir ki Müslüman bir kadının Müslüman bir kadına olan avret yeri göbeği ile diz kapağı arasıdır. Bundan dolayı Denize girerken kadın göbek ile diz kapağı arasını kadınlarla olsa bile kapatması gerekir.

Müslüman bir kadının avreti yani gösterilmemesi gereken yerleri Müslüman olmayan bir kadına nisbetle Hanefî ile Şafiî mezheplerine göre el ve yüzü müstesna bütün vücududur. Maliki ve Hanbelî mezheplerine göre ise diz ile göbek arası olan yerleridir.

Bu durumdan ötürü İslam’ı yaşamak isteyen bir kişi bir plaj alanı yapmak isterse, erkek ve kadınların yerlerini ayrı ayrı yapması gerekmektedir. Hem üzerini çıkarırken hem de yüzerken erkek ve kadınların birbirlerini görmeyecek şekilde kurması gerekir, aksi durumda vebal olur büyük günaha girmiş olur. Bunun yanı sıra hem erkek hem de kadınlar için göbeğinden dizlere gelecek kadar tüm vücudu örtecek bir plaj elbisesi hazırlatmak gerekir.

Kadınların yeri için yüksekçe bir duvar olmalı ve dışarıdan görülmeyecek şekilde onlara ait bir yer yapılmalıdır ki hiç bir yerden kadınlar gözükmesinler. Maliki Hanbelî mezheplerine göre Müslüman bir kadınların Müslüman olmayan kadınlarla beraber (diz ile göbek arasını örtmek şartıyla) yüzmelerin de hiç bir sakınca bulunmamaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu