NamazSorularınız

Erkeklerin Olduğu Yerde Oturarak Namaz Kılabilir miyim?

Allah’ın selamı üzerinize olsun biz yazın hep çalışmaya gideriz tabi yanımızda başka insanlarda var ben bir bayan olarak erkeklerin bulunduğu yerde namazımı oturarak mı kılmalıyım?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla’mız kıldığınız ve kılacağınız namazlarınızı kabul eylesin. Bilindiği üzere bir kadının çok mecbur kalmadıkça erkeklerin bulunduğu bir ortamda çalışması caiz değildir. Ancak durumunuzdan anlaşılıyor ki siz zaten zor durumdasınız ve geçiminizi sağlayabilmek için mutlaka çalışmalısınız. Anladığımız kadarı ile örneğin tarla ve benzeri gibi çalışma yeriniz açık bir alandan oluşuyor.

Bu durumda öncelikle çözümle üretmeye çalışmalısınız. Eğer her yola başvurduysanız ve namaz kılacağınız kadar kapalı bir yer veya örneğin bir ağacın arkasına sığınamıyorsanız şöyle bir şey deneyebilirsiniz. Bir örtünün iki ucuna bir sopa ve benzeri bir şey geçirerek erkeklerin olduğu tarafa bu örtüyü germek sureti ile namazlarınızı kılabilirsiniz. Örtünün boyunuzu kapatmasına gerek yoktur. En azından bel izasına kadar örtmesi yetecektir. Tabi ki bu zor gelebilir. Eğer buda olmuyor ise zor durumlarda oturarak namazlarınızı kılabilirsiniz. Ancak unutmayın ki sizin kıldığınız namaz ile evinde namaz kılan bir kadının sevabı aynı olmayacaktır. Sizin çektiğiniz zorlukları Yüce Mevla’mız görmektedir. Yüce Mevla’mız yar ve yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu