Genel

Erkekler Dirseklerini Kapatacak Şekilde mi Giyinmelidir?

Erkeklerin dirseklerini kapatacak şekilde mi giyinmesi gerekir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde erkeğin avreti göbek ile diz kapağının arasıdır. Ancak İslam dininin ahlakı gereği bir zaruriyet olmadıkça erkeklerde giyinmelerine dikkat etmelidirler. İslam alimleri dirsekleri kapatacak şekilde giyinmeyi tavsiye etmişlerdir. Ancak bu konuda bir zaruriyet yoktur. Hanefi mezhebi bu konuda bir mahsur görmemektedir. Ancak Şafi mezhebi bu konuda biraz daha hassastır ve örneğin kısa kollu gömlek yerine uzun kollu gömlek giymeyi tavsiye etmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. yani erkeklerin kısa kollu giymesi caizdir ama dirseklerin kapalı olması daha uygundur hanefi mezhebine gore oyle mi?

    1. İslam dininin ahlakı gereği bir zaruriyet olmadıkça erkeklerde giyinmelerine dikkat etmelidirler. İslam alimleri dirsekleri kapatacak şekilde giyinmeyi tavsiye etmişlerdir. Ancak bu konuda bir zaruriyet yoktur. Hanefi mezhebi bu konuda bir mahsur görmemektedir.

      1. yani hanefi mezhebi imamları erkeklerin uzun kollu giyinmelerini mi tavsiye etmislerdir dogru mu anladim?

      2. Hanefi mezhebi bu konuda daha esnektir. Şafi mezhebi bu konuda daha hassastır. Kısa kollu giymekte bir mahsur yoktur. Ancak uzun kollu giymekte hayır vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu