Çocuk

Erkek Çocuk Duası, Erkek Çocuğum Olursa İsmini Muhammed Koymalı mıyım?

Erkek Çocuk Duası, Erkek Çocuğum Olursa İsmini Muhammed Koymalı mıyım?Merhabalar erkek çocuk olması için bir dua var. Manasında bu çocuğun ismini Muhammed koydum diye bir ibare var. Bu şekilde oğlu olan birisi ismini Muhammed yada Ahmet koymak mecburiyetinde midir? İsmi göbek adı olarak koysalar fiiliyatta da kullansalar ve kimliğe yazdırmasalar vebali olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu bilgileri nereden edindiniz bilmiyoruz ama şunları söylememiz mümkün. Peygamber Efendimiz Fahri Kainattır ve insanlığın en şereflisidir. Bunda asla şüpheye yer yok. Lakin erkek çocuğum olması için dua ettim ismini de Muhammed koymalı mıyım veya duada öyle geçiyordu gibi bir muhabbet yanlış olacaktır. Fakat siz eğer bu duada ya Rabbi bana bir erkek evlat verecek olursan ismini Muhammed veya Ahmet koyacağım diye dua etmiş iseniz bu bir sözdür ve tutulması gerekmektedir.

Aslında Ya Rabbi şanlı Peygamberin hatırına bana bir erkek çocuk ver diye dua etmiş olsa idiniz böyle bir söz vermiş olmazdınız. Dolayısı ile eğer bu duayı ettiyseniz ve Mevla’mızın keremi ile bin erkek çocuğunuz olduysa veya olacaksa ismini Muhammed koymanız sözünüzün gereğidir. Bunu örneğin Muhammed Emin veya Muhammed Ali gibi isimler koymak sureti ile yapa da bilirsiniz ve tabi ki bu isim kimlikte yer almalıdır. Zira insanlar kimlikte ki isimleri ile anılmaktadırlar.

Sorular & Yorumlar

 1. Slm , erkek cocuk duasini okudum , erkek cocugum oldu , adini Akin Ahmet koysam sozum yerine gelmis olur mu??

 2. Selamın aleyküm . Bende o duada bulundum. Ama sonradan çocuğa mutlaka verileceğini bilmiyordum. Ulubey Hakan kimliğe yazıldı. 3 yıl sonra bunu okudum. Ben ne yapmalıyım hocam? Kefareti varmı bu hatamın? Hocam çok korkuyorum. Bir akıl verin.

 3. Merhana ben hamileyken oğlum olursa ismini Muhammed koyucam dedım ama kulağına okuduk Muhammed Eymen olarak. Yanlız kimlikte sadece Eymen yazıor. Nasıl yapabiliriz… Ne yapmam lazım

 4. Slm bundan 9 ay önce çocuk istiyordum muhammed suresin okudum ve dedimki bir oğlum olursa adını muhammed yanınada bir 2 isim koyacam dedim muhammet aras gibi baban 75 yaşında eşim adı alı onun adım koymak istiyorum muhammed ali gibi eşim ben muhammed aras koymak istiyorum diyor. Ama babamda muhammed ali koyalım diye bekliyor ne yapacağım bilmiyorum lütfen acil cvp verirseniz sevinirim.

  1. Muhammed ismini siz tercih etmişsiniz ikinci isimde de eşinize izin vermeniz güzel olacaktır.

 5. Meraba benim eşim oğlum olursa nuhcan koycam demiş 2 inci evladım oğlum oldu doğum yaptım yapalı hastanede yatiyo 7 aydır solunum makinesinden çıkmıyo bizde ismini halit efe koydum acaba nuh can koymadık diye hastalikdan mi yatıyor yani eşim ole diyerek adak gibi adamış olupda koymadığımız için hastalikdan mi kurtulamıyor bana yardımcı olun lütfen.

  1. Böyle düşünmek yanlıştır ve bir alakası yoktur. Yüce Mevlamız yardımcınız olsun. Ancak bir müslüman verdiği sözü tutmalıdır. Buda bir hakikattir.

 6. Merhaba. Çocuğuma Muhammed Ali ismini koymayı düşünüyorum
  Çoğu insanlar koyma günah dio sizce nedir

 7. Selamun Aleykum 3 cocugum var isimleri Yusuf Alper, Irmak ve Seher yusuf zaten dini isim ama yusufun yaninda Alper ismide var dogrumudur birde Irmak ve Seher dini isimmidir

 8. Merhaba iyi günler dilerim öncelikle ellerinizden öper iki kizim var bi tanede oglumuz olsun istiyoruz ve araştırdım çoğu yerde muhammed duasi geçiyor muhammed duasını yapam dogrumudur

  1. Böyle bir duadan bizim haberimiz yok. Tavsiyeiz daima hayırlısını istemenizdir. Namazlarınızdan sonra dua etmeniz en güzeli olacaktır. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir erkek evladı nasip eylesin.

 9. Selâmün aleyküm yakında bi kızım olacak ismini hiragül koymayı dusunuyorum bir sakınca varmıdır acaba

  1. Esami isminin anlamı hakkında bir bilgimiz olmadığından tavsiyede bulunmamız uygun değildir.

 10. Merhabalar ben erkek çocuğum olursa dini isim koyacağom diye dua etmiştim cocouguma dini isim koymasam günahmıdır . Dini bir isim koymasam için kefalet ödemelimiyim.?

  1. Zaten Müslüman bir kimse dini isim olmayan bir ismi çocuğuna veremez. Siz dini isim derken neyi kastettiniz anlayamadık. Ancak İslam ahlakına uygun her isim dini isim olarak değerlendirilebilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu